Taktyka i Strategia - Forum Strona GłównaTaktyka i Strategia - Forum Strona Główna

To forum wykorzystuje pliki cookies do zapamiętywania spersonalizowanych preferencji.
Ustawienia dotyczace plików cookies można zmienić samodzielnie w przegladarce internetowej.
Szczegóły na stronie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Bannockburn 1314
Autor Wiadomość
wujaw
Podporucznik

Wysłany: Nie 19 Lis, 2006   Bannockburn 1314

Zabieram się do gry Bannockburn i sumiennie przeanalizowałem scenariusze z TiSa 19( na miarę możliwości ).Pomimo tego nie znalazłem odpowiedzi na kilka ważnych pytań:
:arrow: Ile etapów trwa rozgrywka?
:arrow: Co z modyfikatorem morale-brak toru do zaznaczania na pierwszej połówce mapy.
:arrow: Co należy rozumiec przez "opanowanie przepraw"?Zajęcie pola 712?W dowolnym momencie, czy przez ileś etapów?
:arrow: Czy punkty zwycięstwa przyznawane jedynie Anglikom oznaczają, że jest jak w systemie wrześniowym-należy zagrac dwa razy i sprawdzic komu lepiej poszło?Nie ma opcji, że Szkoci się wybronią?

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Wysłany: Nie 19 Lis, 2006   

Rozgrywka trwa do czasu aż w tabeli "zdobyte punkty" Anglicy nie dojdą do wartości 0.

Modyfikatory wpływu na walkę znajdują się na drugiej mapie, która znajdzie się w nr 20. Na dzień dzisiejszy można stosować z gry Stirling, lub przerysować ją na zwykłą kartkę

By opanowac przeprawy należy posiadać obydwa pola, po obydwu stronach rzeki, przez które przebiega przeprawa

Najlepiej rozegrać grę dwa razy, gdyż jak słusznie zauważył przedmówca punkty zwycieśtwa przyznawana są jedynie stronie angielskiej

wujaw
Podporucznik

A kto zaczyna?Logika wskazywałaby na Anglików, a nie tak jak w Stirlingu Szkotów.Jeżeli tak, to w jakim momencie przeprawa jest opanowana:gdy dwaj Anglicy fizycznie staną na kluczowych polach, czy też gdy uda im się tam pozostac do końca etapu?

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

zaczynają Anglicy i muszą tam stać po ruchu i walce Szkotów

wujaw
Podporucznik

Wysłany: Pon 20 Lis, 2006   

Przy rozstawianiu gry okazało się, że jest jeszcze jeden problem :!: W scenariuszu pierwszym "Strumień Bannock" Szkoci dysponują 6 żetonami piechoty o stroju ochronnym 1 i 6 żetonami o stroju ochronnym 0.Tymczasem gra zawiera jedynie 4 żetony szkockiej piechoty o stroju ochronnym 0. :shock:
Jeszcze gorzej przedstawia się sprawa ze scenariuszem drugim i jak na razie ostatnim- "Niebieska linia", gdzie Szkoci dysponują 24 żetonami piechoty- 12 o stroju ochronnym 1 i 12 o stroju ochronnym 0.Tymczasem łącznie gra zawiera 14 żetonów szkockiej piechoty-10 o stroju ochronnym 1 i 4 o stroju ochronnym 0.

Paweł Sulich
Podporucznik

Pewnie będą w następnym numerze, razem z 2 połówką mapy.

To ja spytam: ile będzie jeszcze żetonów do Bannockburn?

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Będzie tak jak powiedział Paweł, ponadto mopżna przecież (na razie) wziąść żetony z gry Stirling. Jest to bowiem rozszerzenie do tej gry

wujaw
Podporucznik

WZ napisał/a:
Będzie tak jak powiedział Paweł, ponadto mopżna przecież (na razie) wziąść żetony z gry Stirling. Jest to bowiem rozszerzenie do tej gry
Chyba, że kupiło się samą instrukcję...

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

A tak, to przepraszam, nie przewidziłem takiej odpowiedzi

wujaw
Podporucznik

Wiem, wiem moja wina.Milknę zawstydzony...Zagram pierwszy scenariusz dając Szkotom dwa lepsze żetoniki.Niech mają :wink: .
Ostatnia kwestia, jak mi się wydaje.Czy w pierwszym scenariuszu Szkoci dysponują wszystkimi siedmioma łucznikami?Jeżeli tak, to skoro wszystkie jednostki powinny być rozstawione o 2 pola od heksu 712, to dla dwóch żetoników brakuje heksu (w odległości 2 heksów jest ich 18, a siły szkockie liczą 20 żetonów + dowódca).

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

dysponują jednym łucznikiem słownie : jednym :) )

Grisznak
Podporucznik

Wysłany: Sob 25 Lis, 2006   

Rozegrałem i przyznam, że niezbyt ciekawe. Za bardzo statyczne i przewidywalne, z gry się robi przepychanka. Ufam, że całość będzie bardziej dynamiczna.

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Ja rozegrałem ją wielokrotnie, za każdym razem z innym przeciwnikiem
Każda gra była inna i każda końćzył się innymi wynikami
Oczywiscie cała gra ma zupełnei inny przebieg, ale nie wymagajmy desantów ani nalotów lotniczych - toś to jednak pozostaje średniowiecze

wujaw
Podporucznik

Ja też jestem zdziwiony opinią o statycznym charakterze gry (pierwszy scenariusz).Powiedziałbym, że wręcz przeciwnie.Dla Szkotów jest to operacja krótka kołdra i ciężko chyba jest "ustabilizowac front".Jeżeli miałbym na coś pogderac to, że "bateria" dwóch łuczników angielskich ustawiona na wprost brodu przy odrobinie szczęścia masakruje obrońców(co etap jeden do piachu :? , a chłopaków jak na lekarstwo), a wyjście przed bród też nie rokuje powodzenia.To umożliwia dosyc komfortowe warunki obejścia z boku, albo z tyłu obrońców brodu.Tyle, że to trochę trwa, a tu chodzi o to, żeby zdobyc przeprawę jak najszybciej...
Niemniej jednak mogę polecic rozegranie pierwszego scenariusza Bannockburn.W półtorej godzinki można rozegrac dynamiczną bitewkę.

Nitager
Plutonowy

Wysłany: Czw 15 Lut, 2007   

Nie jestem pewien, ale chyba jest coś namieszane w żetonach z TiS-u 20.
Szkoccy łucznicy ( i jeden oddział łuczników angielskich) mają w położeniu marszowym ruchliwość "zero". Drobny błąd (?).
Nierozumiem też jednej rzeczy.
Skoro siła łuczników zawsze jest równa jeden, to dlaczego w położeniu bojowym mają "dwa" ?
Na co ta "dwójka" wpływa.
Dzięki.

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Wysłany: Czw 15 Lut, 2007   

W marszu zawsze mają "4" ruchliwość
Tak się napoprawiałem, że w końcu wróciłem im złą wartość (poprawki są już w 21 złożone)
Co do Dwójki - nic ona nie oznacza poza dodatkowym wskaźnikiem w jakim położeniu jest oddział, nie należy się tym przejmować.

Forteca
St. sierżant

Wysłany: Pią 23 Lut, 2007   

Po pierwszym, wstępnym starciu mam takie pytania:

Czy łucznicy zmuszeni do ucieczki (a mają ruch "0") są automatycznie eliminowani ? Czy też przechodzą w stan "marszowy" i wtedy mogą zostać w ramach pościgu rozjechani, ale tylko przez kawalerię :?:

W realiach średniowiecza oddział łuczników raczej nie miał szany dalej walczyć jak zmuszono go w wyniku walki do odwrotu (jak to się stało pod Grunwaldem) :wink:

I jeszcze jedno - nie wiem czy coś przoczyłem ,ale wydaje mi się że kusznicy i łucznicy zadają jednakowe straty ? Tak ma być ?

Czy siłę "Shiltronu" mnoży się przez dwa również podczas ataku ? Czy tylko w obronie ?

wujaw
Podporucznik

Wysłany: Nie 25 Lut, 2007   

Po mozolnym sklejeniu i wycięciu żetoników zabieram się do Bannockburn.
Na początek scenariusz "Szarża Gloucestera".
Mam kilka pytań organizacyjnych przed rozstawieniem, które też jakieś pytania pewnie przyniesie.
-co oznacza określenie "Do czasu, gdy wojska szkockie pozostają w ugrupowaniu wyjściowym atakujące na nie wojska armii angielskiej nie posiadają modyfikacji wynikającej z impetu"?Czy chodzi o położenie każdego konkretnego żetonu: każdy żeton dopóki się nie poruszy posiada taki bonus?Gdziekolwiek stoi?
-czy shiltrony nadal nie poruszają się i poruszenie piechoty powoduje utratę szyku?Mają bonus podwójnej siły w ataku?
-Douglas i Keith stoją w lesie.Dowolnym?

Forteca
St. sierżant

Cytat:
-Douglas i Keith stoją w lesie.Dowolnym?

Chyba chodzi o ten na północ od "shiltronów"

Natomiast czy Shitrony dają bonus tyko w obronie, czy też atakując jednostki znajdujące się w ich strefach kontroli :?:

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Forteca napisał/a:
Po pierwszym, wstępnym starciu mam takie pytania:

Czy łucznicy zmuszeni do ucieczki (a mają ruch "0") są automatycznie eliminowani ? Czy też przechodzą w stan "marszowy" i wtedy mogą zostać w ramach pościgu rozjechani, ale tylko przez kawalerię :?:

są eliminowani

W realiach średniowiecza oddział łuczników raczej nie miał szany dalej walczyć jak zmuszono go w wyniku walki do odwrotu (jak to się stało pod Grunwaldem) :wink:

Forteca napisał/a:
I jeszcze jedno - nie wiem czy coś przoczyłem ,ale wydaje mi się że kusznicy i łucznicy zadają jednakowe straty ? Tak ma być ?

To jest j zmienione, ale tabelki opublikujemy wkrótce w komplecie

Forteca napisał/a:
Czy siłę "Shiltronu" mnoży się przez dwa również podczas ataku ? Czy tylko w obronie ?

tylko podczas obrony

Odpowiedz do tematu