Taktyka i Strategia - Forum Strona GłównaTaktyka i Strategia - Forum Strona Główna

To forum wykorzystuje pliki cookies do zapamiętywania spersonalizowanych preferencji.
Ustawienia dotyczace plików cookies można zmienić samodzielnie w przegladarce internetowej.
Szczegóły na stronie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Kwestia wojny Francusko Pruskiej z lat 1870 -1871
Autor Wiadomość
Bavarsky
Plutonowy

Wysłany: Wto 17 Paź, 2006   Kwestia wojny Francusko Pruskiej z lat 1870 -1871

Herr Zulu von Auffenberg, odsyłam ciebie do pozycji Bryan’a Perrett’a „Za wszelką cenę”.
Autor w świetny sposób opisuje w niej historyczne bitwy(między innymi Minden 1759, Arras 1940, Nijmegen 1944, czy Gettysburg 1863).
Książka ta opisuje również jedną z najsłynniejszych szarż kawalerii epoki XIX wieku (coś jak Pruska Iława z 1807 roku, czy Bałakława 1854 r.), zwana jest też szarżą śmierci von Bredowa pod Vionville – Mars la Tour z 16 sierpnia 1870 roku – podczas wojny Francusko Pruskiej ;>
Była to w zasadzie ostatnia udana szarża na taką skalę kawalerii w tej historii formacji, a okupionej olbrzymimi stratami. Po niej, choć były głosy że kawaleria jest podstawą wojny, a stratedzy tacy jak von Moltke, zwycięsca z pod Sadowy i spod Sedanu wierzyli w szybkie zwycięstwa gdzie armia wroga zostanie pobita w jednym zdecydowanym posunięciu strategicznym, w krótkim czasie odeszły do historii z chwilą wybuchu Wielkiej Wojny w 1914, gdzie plan Schliffena z 1905 roku legł w gruzach.

Gość

Wysłany: Wto 17 Paź, 2006   

Jak tylko znajdę, to poczytam.
O tej wojnie nic prawie nie wiem, a od jakiegoś czasu mnie interesują konflikty właśnie z tego okresu (moim konikiem jest wojna rosyjsko-turecka 1877-78) .

Bavarsky
Plutonowy

Wysłany: Wto 17 Paź, 2006   Co do książki B. Perrett’a

Możesz mieć problem z pozyskaniem tej pozycji, a dlaczego?. Wymienię to w podpunktach żeby było łatwiej ;) .
a) Książka jest już nie wydawana przez dom wydawniczy REBIS
b) Większość miejskich bibliotek publicznych ma tylko jeden tom z serii B.
Perrett’a (najczęściej ANI KROKU W TYŁ!), a są ogółem wydane trzy
tomiki.
c) Antykwariat to miejsce ostateczne (chyba że ALLEGRO) gdzie możesz
znaleźć książkę w/w autora.

Mogę pomóc w pozyskaniu materiału w prosty sposób: zeskakuję ci strony dotyczące tej bitwy, jest ich chyba 28.

Odpowiedz do tematu