Taktyka i Strategia - Forum Strona GłównaTaktyka i Strategia - Forum Strona Główna

To forum wykorzystuje pliki cookies do zapamiętywania spersonalizowanych preferencji.
Ustawienia dotyczace plików cookies można zmienić samodzielnie w przegladarce internetowej.
Szczegóły na stronie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Propozycje kolejnych gier w systemie WB-95 - koncert życzeń
Autor Wiadomość
Dominik
Sierżant

Wysłany: Czw 12 Wrz, 2013   Propozycje kolejnych gier w systemie WB-95 - koncert życzeń

W związku z tym, iż po przeniesieniu forum na nowy serwer zniknęły posty z całych wakacji, zniknał również temat w którym mieliśmy przedstawiać swoje pomysły na kolejne gry.
Pozwoliłem sobie go założyć na nowo :grin:

Moje propozycje:

- nowe opracowanie Budapesztu
- może Kurladnia 44/45 nadała by się na grę
- skoro był już Bagration to może warto by pociągnąć mapę dalej na pólnoc, albo południe
- w związku z powstawaniem Berlina 1945 może warto jako dodatek do TiS -u przedłużyć front na pólnoc aż do Bałtyku

Magon
Plutonowy

Wysłany: Czw 12 Wrz, 2013   

Hm..Zdaje się, że w tym wątku proponowałem Fall Blau - działania !APanc i 17A w kierunku Kaukazu. No i Krym 1941/42, ale to chyba mało manewrowe i za mało wojsk?

Magon
Plutonowy

Wysłany: Pią 13 Wrz, 2013   

Cały? Pewnie ze względu na wielkość obszaru działań?

marcin36
Kapral

Jak dla mnie to wydawnictwo powinno promować i wydawać oczywiście „polskie bitwy” takie, w których brały udział polskie jednostki albo takie, które były na ziemiach polskich. Trzeba pokazać historię polski a nie wydawać po raz koleiny znaną bitwę. Dokończyć wrzesień, dodać brakujące mapki w czasopiśmie. Świetnie, że były Płowce, ale przydałaby się reszta, może do średniowiecza dodać oblężenie zamków.

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

A jakies propozycje?
Bo mnie się wydaje, że my właśnei polskie bitwy wydajemy głównie

Magon
Plutonowy

Pan kolega Marcin36 niechybnie przypadkiem przeoczył fakt, iż tutaj padło pytanie o propozycje tematów do WB95. Proszę mnie poprawić jeśli się mylę, ale w tym systemie raczej ciężko będzie o typowo "polskie" bitwy. "Czerwony huragan" jest tutaj swoistym rodzynkiem :grin:

Paweł Sulich
Podporucznik

A coś z szeroko rozumianego Pomorza '45? Np. Gdańsk i Gdynia?

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

czasem dyskusje pływają, tak bywa. W Wb-95 to można było realizowac wrzesień 1939 i to zawsze mi chodzi po głowie, choćby w batalionach/ Teraz już po ptokach, choć ja grałem w Piotrków w tym systemie i było bardzo fajnie

QJ
Plutonowy

Wysłany: Wto 24 Wrz, 2013   

To może Bałkany? Chyba że to też jedynie w K-2.

Paweł Sulich
Podporucznik

Wysłany: Śro 25 Wrz, 2013   

Kiedyś zapowiadany był Leningrad z dodatkiem Kocioł Demiański. No i dyskutowano też na forum nad Kamieńcem Podolskim.

Baron83
Plutonowy

QJ napisał/a:
To może Bałkany? Chyba że to też jedynie w K-2.

Już kiedyś myślałem nad taką propozycją w K-2. Włochy vs. Grecja 1940-41, choć raczej mało tu manewru :lol: . Potem Jugosławia/Grecja 1941. A można też dać koniec wojny i Armię Czerwoną, oswobodzenie Belgradu itp. Tylko to chyba kawał terenu, ale może jakby wydać Grecję w pudełku, a Jugosławię w TiS :wink: .

Kurt Meyer 12
Plutonowy

no Leningrad plus Demjańsk to zupełnie coś nowego i raczej godne uwagi w formie gry planszowej

Paweł Sulich
Podporucznik

Wysłany: Czw 26 Wrz, 2013   

A może Tunezja 1943?
Nie czytałem o tych walkach, stąd nie wiem czy całość zmieści się na jednej mapie, ani czy przewaga aliantów nie jest zbyt wielka. Ale mam właśnie na tapecie tygryska Cyrk Skalskiego Bohdana Arcta i nabrałem ochoty :)

Magon
Plutonowy

Tunezja brzmi ciekawie, ale problem w tym, że walki w tym rejonie świata toczyły się dobre ponad pól roku; od operacji "Torch" począwszy- 7 listopada 1942 roku, do 13 maja 1943, gdy "Afrika Korps" ostatecznie skapitulowała. Poza tym, nasz Wódz Naczelny :mrgreen: z pewnością przytaknie, rozmach działań (ilość użytych wojsk) nie byłby wystarczający dla systemu WB95. Tym bardziej, że i tak, właśnie z tytułu długotrwałości walk, trzeba by wybrać jedynie jakiś przedział czasowy. Natomiast B-35, do Tunezji, pasowałby bardzo dobrze.

[ Dodano: Czw 26 Wrz, 2013 ]
Chciałem edytować poprzedni wpis, ale już nie zdążyłem..
Bowiem, po namyśle, stwierdziłem, iż nie dziwię się, że nasz Sztab Generalny pyta o propozycje odnośnie bitew w systemie WB95. Biorąc pod uwagę jego założenia, związane ze skalą działań, wymaganiami odnośnie dynamiki gry, czasem historycznym etc., to obecnie, po wydaniu sporej liczby publikacji, bardzo ciężko jest znaleźć jakąś "świeżą" bitwę, która by wymagania WB95 spełniała.
Sądzę, że jeżeli już, to poszukiwania należałoby skoncentrować jedynie na Froncie Wschodnim.
Niegdyś, na potrzeby propagandowe, ukuto w ZSRR termin "Dziesięć uderzeń Stalina". Owe dziesięć uderzeń, to bitwy/operacje wojskowe, w których Armia Czerwona odniosła zwycięstwo.
Co to były za bitwy, to każdy sobie może na internecie znaleźć. Ja pozwolę sobie wspomnieć, właśnie w kontekście pytań o propozycje nowych gier, tylko o operacjach:

- jasso-kiszyniowska: po stronie ZSRR, dwa fronty wojskowe, około 900.000 żołnierzy, w tym jedna, 6APanc. - około 550 czołgów, działająca w pasie natarcia 35km, na głębokość 300km (za A. Radzijewski, "Tankowyj udar")

- wschodniokarpacka: razem, po obu stronach, blisko 600.000 żołnierzy.

- lwowsko-sandomierska: łacznie ponad 2 miliony żołnierzy, blisko 3.000 czołgów.

Wszystkie te operacje cechował rozmach i wykorzystanie manewru :grin:

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

I niestety pewna jednostronność i 100% zdobywalność celu. a to jest wróg gry

[ Dodano: Pią 27 Wrz, 2013 ]
Leningrad to pewnik, za raz po Berlinie

Magon
Plutonowy

Wysłany: Pią 27 Wrz, 2013   

No i masz ci los :cry:
Zaiste, trudno o jakiś pomysł. czyżby WB95 czekała klęska nieurodzaju? :o
A ten Leningrad, to oczywiście rok 1941?

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Pomysłów jest wiele. Panowie przeciez można sobie wyobrazić WB dla systemu batalionowego, Czy choćby Ardeny 1944 z przesunięciem na zachód, bo szalony Luksemburg jest jednak mało istotny, choc pomnik antyfaszystów mają w centrum.
Ale takie Arras i Dunkierka razem od Mozy, czyli przyczółki pod Sedanem itp. Wszystko jest jeszcze przed nami
Leningrad 1941 oczywiscie
Demiańsk - jako rozszerzenie
Berlin 1945
Ale Smoleńsk 1941 to też piękny projekt.

Dominik
Sierżant

Tylko, że smoleńsk już chyba był wydany. Skoro miałaby być ewentualna reedycja Smoleńska to lepszym pomysłem byłby Budapeszt.

A Luksemburg to chyba jako ciekawostka dla tych którzy mają miejsce w domu na rozłożenie całego frontu zachodniego przełomu 44/45 :)

Magon
Plutonowy

E no, to zmienia diametralnie postać rzeczy. Mam na myśli tę zmianę szczebla gry, na batalionowy.
Ja zrozumiałem, że chodziło o propozycję, które pasowałyby do obecnego WB95, z uwzględnieniem wielkości i ilości jednostek, skali terenu, grywalności, o której wspomina Wódz Naczelny :wink: etc. A tutaj, jakby nie patrzeć, coraz trudniej coś wykombinować.
Skoro jednak zmianie ulega skala gry, to WB95 przestaje być WB95 a staje się...hm...B35? :mrgreen:

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Ja tam nie narzucam się ze skalą, ale w tym systemie mamy bataliony i nawet kompanie...

Odpowiedz do tematu