Taktyka i Strategia - Forum Strona GłównaTaktyka i Strategia - Forum Strona Główna

To forum wykorzystuje pliki cookies do zapamiętywania spersonalizowanych preferencji.
Ustawienia dotyczace plików cookies można zmienić samodzielnie w przegladarce internetowej.
Szczegóły na stronie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
System B-35, zmiany, upgrady itp.
Autor Wiadomość
Kragdob
Major

Wysłany: Pon 25 Wrz, 2006   

I ta dyskusja jest właśnie argumentem przeciwko kartom w B-35. Może jeszcze rzuk kostkami na to iloma kostkami rzucać, a przed każdą turą rzuk kostkami ile kart bierzesz i jeszcze rzut kostkami z której talii?

Ja dość sceptycznie podchodzę do pomysłu z kartami - wg mnie to jest fajne jak się zrobi specjalny scenariusz dla takiej opcjonalnej modyfikacji, ale tak już de facto jest - są przecież działy: przepisy specjalne itp.

Wg mnie wprowadzać karty na zasadach przepisu to zbyt wielka modyfikacja do samego systemu. Obecne prace powinny zmierzać raczej do likwidowania logicznych sprzeczności przepisów i wyjaśniania niedomówień, a nie wprowadzania dodatkowych przepisów, które wymagają dużej precyzji.

Myślę, że wprowadzenie kart to pierwszy krok w kierunku figurek, mistrzów gry itd. A to przecież inna bajka.

Arecki
Generał (moderator)

Wysłany: Pon 25 Wrz, 2006   

Czas sie wypowiedziec.

Napewno nie zakladam podzialu na talie. Bedzie jedna talia z ktorej bedzie sie losowac karty dla SIEBIE. Rzut karty jest dowolny (na siebie lub na przeciwnika). Specjalnie jest napisane ze na siebie lub na przeciwnika, gdyz bede mozliwe kombinacje kart np. ktos na Was rzuci karte ZAGUBIENIE (oddzial porusza sie w przeciwnym kierunku do linni frontu), a Wy przeciez mozecie w tym momencie zagrac karte KORKI i juz taki oddzial daleko Wam nie odjedzie.
Jesli chodzi o zastosowanie kart to moja modyfikacja bedzie wlasciwie dostosowana do scenariuszy fikcyjnych, bo na tych sie w glownej mierze opieram. Mistrz gry (sedzia) juz zostal wprowadzony do B-35 (w moich scenariuszach to wystepuje) i smialo mozesz zapytac Zygfryda, Kisiela, Espade, DBJ-a jak to sie sprawdza. Uwazam ze tutaj sie mylisz.
Jak bedzie mozna zdobyc karty jakie chce wprowadzic :?:
Napewno bedzie mozna je zdobyc poprzez rozwiazywanie ZADAN (czyli karty beda jako nagrody), mysle ze rowniez bedzie mozna je otrzymac na Armie na zajecie jakiejs lokaty itp. Napewno za karty nie bedzie trzeba placic, a ich uzywanie bedzie juz tylko zalezne od Was. Jak sie nie podoba to ich nie uzywacie, a jak sie podoba to hulaj dusza :)

Pozdrawiam 8)

SSupras
Sierżant

Wysłany: Wto 26 Wrz, 2006   

Taaa, tylko że jak się komuś coś nie podoba, to zostanie obwołany homofobem :twisted:

Bo to jest taki polski obyczaj, że jak ktoś nie chce zmian, to się go tak przezywa... A na "reformatorów", to nie ma dobrego przezwiska :twisted:

I można powiedzieć, że jet demokracja, że jak większość nie chce kart w danej rozgrywce, to ich nie ma. A co jak w głosowaniu przy grze jeden na jednego jest remis? Albo się będzie grało na karty, albo się będzie homofobem...

Karol3414
Major

SSupras napisał/a:
Taaa, tylko że jak się komuś coś nie podoba, to zostanie obwołany homofobem :twisted:

Bo to jest taki polski obyczaj, że jak ktoś nie chce zmian, to się go tak przezywa... A na "reformatorów", to nie ma dobrego przezwiska :twisted:

I można powiedzieć, że jet demokracja, że jak większość nie chce kart w danej rozgrywce, to ich nie ma. A co jak w głosowaniu przy grze jeden na jednego jest remis? Albo się będzie grało na karty, albo się będzie homofobem...

Bardziej kartofobem. Jak tak czytam posty kolegi to mi się Smurfy przypominają, zwłaszcza taki jeden który się Maruda wabi.
Nie cierpię kart, nie cierpię mieć wybór, nie cierpię iść z duchem czasu itp. :lol:

Grzegorz
Chorąży

Chcialem zaznaczy ze Homofobia to lek, strach niechec do osob O innych preferencjach lozkowych. To tak w ramach sprostowania.

SSupras
Sierżant

Wysłany: Śro 27 Wrz, 2006   

Karol3414 napisał/a:
Jak tak czytam posty kolegi to mi się Smurfy przypominają, zwłaszcza taki jeden który się Maruda wabi.
Nie cierpię kart, nie cierpię mieć wybór, nie cierpię iść z duchem czasu itp. :lol:

Dziękuję za porównanie do Smerfa. Widocznie przeszedłem ewolucję od Ważniaka do Marudy :D

Ja nie będę zniżał się do poziomu inteligencji moich rozmówców i wyzywał ich od jakichś bajkowych stworków. Wolę rzeczową dyskusję na argumenty, a nie na wyzwiska :twisted:

Karol3414
Major

SSupras napisał/a:
Karol3414 napisał/a:
Jak tak czytam posty kolegi to mi się Smurfy przypominają, zwłaszcza taki jeden który się Maruda wabi.

Dziękuję za porównanie do Smerfa. Widocznie przeszedłem ewolucję od Ważniaka do Marudy :D

Ja nie będę zniżał się do poziomu inteligencji moich rozmówców i wyzywał ich od jakichś bajkowych stworków. Wolę rzeczową dyskusję na argumenty, a nie na wyzwiska :twisted:

Czekam zatem na inteligentne argumenty na poziomie kolegi.
Aha, to nie wyzwisko to żart tylko.

preclo
Kapitan

Mi też się pomysł z kartami NIE podoba.

Jeśli ma to działać na zasadzie homerulesów to "róbta co chceta", ale do kanonicznego B-35 proszę mi się z tym nie mieszać :)
Bo to nie jest kosmetyczna zmiana, a bardziej znacząca ingerencja w mechanikę systemu.
...::: [ www.bykom-stop.avx.pl ] :::...

Grzegorz
Chorąży

Nie sadze ze asz takza duza ingerencja jezeli jakis modyfikator dotyczyc bedzie jednego oddzialu to jeszcze looz. Ciekawiej bedzie juz kiedy bedzie dotyczyl calej dywizji, wtedy to fakt cos moze sie nie podobac. Jednak beda tacy ktozy pojda z nowoscia i beda tacy ktozy zostana przy starych konwencjonalnych zasadach. Sadze jednak iz kazdy wczesniej sprobuje zagrac z kartami.

preclo
Kapitan

To może lepiej stworzyć nowy system? Zastanawiał się ktoś nad tym?

Swego czasu B35 jeszcze był systemem "poszukującym" i między pierwszą a drugą edycją zaszła większa zmiana w postaci Walki Ogniowej. Ale później powoli się docierał i poprzez kosmetyczne zmiany pomiędzy drugą edycją, kolejnymi odsłonami w postaci Falaise, czy El-Alamein przyjął postać III-edycji.
I w tym momencie jest to w pełni ukształtowany system.
Kolejna edycja powinna przynieść co najwyżej kosmetyczne zmiany, a nie rewolucyjne.
To może jak już grzebiemy to zróbmy tabelkę wydarzeń i rzucajmy kostką na początku etapu aby wybrać wydarzenie. I na przykład wydarzenie "niedogotowana zupa w sztabie któregoś tam korpusu" - cały korpus dostał w ślad za swoim dowódcą sraczki i umocnił się na pozycjach w latrynie ... ;)

Wiem, każdy chciałby odcisnać swoje piętno na systemie, zresztą obserwuję to nie od dziś w przypadku różnych systemów.

To że być może spróbowałbym kiedyś zagrać z kartami nie jest wykluczone, jednak mimo wszystko kanon powinien zostać kanonem.
Bo przepisy nowsze powinny się dać z powodzeniem stosować do gier wydanych wcześniej, tak aby nie wypaczały ich zbalansowania.
A nic nie stoi przecież na przeszkodzie stworzenia nowego systemu.

Karol3414
Major

preclo napisał/a:
To może lepiej stworzyć nowy system? Zastanawiał się ktoś nad tym?

Swego czasu B35 jeszcze był systemem "poszukującym" i między pierwszą a drugą edycją zaszła większa zmiana w postaci Walki Ogniowej. Ale później powoli się docierał i poprzez kosmetyczne zmiany pomiędzy drugą edycją, kolejnymi odsłonami w postaci Falaise, czy El-Alamein przyjął postać III-edycji.
I w tym momencie jest to w pełni ukształtowany system.
Kolejna edycja powinna przynieść co najwyżej kosmetyczne zmiany, a nie rewolucyjne.
To może jak już grzebiemy to zróbmy tabelkę wydarzeń i rzucajmy kostką na początku etapu aby wybrać wydarzenie. I na przykład wydarzenie "niedogotowana zupa w sztabie któregoś tam korpusu" - cały korpus dostał w ślad za swoim dowódcą sraczki i umocnił się na pozycjach w latrynie ... ;)

Wiem, każdy chciałby odcisnać swoje piętno na systemie, zresztą obserwuję to nie od dziś w przypadku różnych systemów.

To że być może spróbowałbym kiedyś zagrać z kartami nie jest wykluczone, jednak mimo wszystko kanon powinien zostać kanonem.
Bo przepisy nowsze powinny się dać z powodzeniem stosować do gier wydanych wcześniej, tak aby nie wypaczały ich zbalansowania.
A nic nie stoi przecież na przeszkodzie stworzenia nowego systemu.

Nowy system to by była też przesada, w tej chwili są 4 systemy. Mamy 4 gry góra na rok, więc WZ może obrodzić jedną grę każdego systemu rocznie. Jak dojdzie jeszcze jeden to znów będę kłótnie o to który sytem jest preferowany.
Karty są właśnie rozszerzeniem do B35, ich stosowanie jest opcjonalne. A ich nie stosowanie nie zmusza do zmiany w podstawowych zasadach. Tylko ich stosowanie zmusza zastosowanie kilku zasad dotyczących samych kart i nic więcej. Jest to więc nic innego jak niesamodzielna nakładka, którą można ale nie trzeba stosować. Coś jak CORE dla EU: HOI. Możesz zainstalować ale nie musisz i nic to nie zmieni.

Arecki
Generał (moderator)

preclo napisał/a:
Mi też się pomysł z kartami NIE podoba.

Jeśli ma to działać na zasadzie homerulesów to "róbta co chceta", ale do kanonicznego B-35 proszę mi się z tym nie mieszać :)
Bo to nie jest kosmetyczna zmiana, a bardziej znacząca ingerencja w mechanikę systemu.

Panie Pawle kazdy ma swoje zdanie i wolny wwybor czy bedzie chcial grac z kartami czy nie. Jesli bedziesz kiedys gral w "moj" scenariusz to bedziesz grac z kartami - bo ja wymagam to w swoim scenariuszu, ale jesli bedziesz grac kiedys z kims innym (w co watpie , bo i tak grasz tylko w B-39, a Twoje B-35 ogranicza sie do zadan) to przeciez nie masz przymusu do uzywania ich.
I jesli bys pogral naprawde troche w B-35 i bys poczytal znaczenie kart jakie chce uzyc to wcale karty nie ingeruja ( i nie beda ingerowac ) w mechanike systemu. Bo przeciez czy odjecie paru PR, kilku PS, +/- modyfikatora ingeruje w system :?: :!: Przeciez masz to samo w systemie tylko w innym (bardziej przewidywanym) zobrazowaniu np. ck, saperzy, sztaby, p-lot itp. Ja poprostu ide w strona mniejszej przewidywalnosci gry, by przeszkodzic matematykom, ktorzy godzinami mysla jak uzyc dany PS by udal mu sie jak najlepiej zaplanowany atak. Dodaje tylko NUTKE niepewnosci nic wiecej. Karty nie beda w zaden sposob naruszac struktor calych dywizji, korpusow itd. Karty beda oddzialywac co najwyzej na zeton lub stos na nic innego.

Panie Pawle negujacych jest sporo, robiacych cos jest malo, ale skoro ktos juz neguje to niech w zamian wymysli cos lepszego lub innego niz tylko zanegowac i powiedziec nie, bo nie i narussza to zasady systemu. Moze i narusza jesli sie nie gra w dany system i nie widzi sie co dana osoba chce zaproponowac :?

Pozdrawiam Pawle i spokojnie to tylko dyskusja bez zadnych nerwow 8)

SSupras
Sierżant

Wysłany: Czw 28 Wrz, 2006   

Tu chyba nie chodzi o to, by coś nowego wymyślać na siłę. Nie chodzi o to, by wymyślać ciągle coś nowego. Pozostanie przy starym, to też jest pomysł. Bo tak, to jest jak z reformami służby zdrowia w Polsce. Każdy wymyśla coś nowego, i co? I nic... Wszystko stoi w miejscu, bo jedni wymyślili, żeby podzielić cały burdel na kasy chorych, a inni wymyślili połączenie burdelu w NFZ. Niby, kurna, każdy wymyślił coś nowego, a w rezultacie nic się nie ruszyło.

Takie jest moje zdanie o wprowadzaniu czegoś nowego dla samego wprowadzania czegoś nowego. Zmiany muszą mieć jakiś sens i cel, nie mogą być celem samym w sobie.

Zgadzam się z pomysłem ubarwiania niektórych scenariuszy, ale już wiem, jak to się skończy. Najpierw była mowa o dobrowolności, a teraz padają już słowa "Jak będziesz grał ze mną, to będziesz musiał grać na karty". Czyli, jak Arek wprowadzi karty, to granie w turnieju na Arma równiez będzie graniem z Arkiem i wiadomo o co chodzi... Zawsze zaczyna się od niby-wolnego wyboru, a potem już jest przymus.

Jak z narkotykami :twisted:

Karol3414
Major

SSupras napisał/a:
Tu chyba nie chodzi o to, by coś nowego wymyślać na siłę. Nie chodzi o to, by wymyślać ciągle coś nowego. Pozostanie przy starym, to też jest pomysł. Bo tak, to jest jak z reformami służby zdrowia w Polsce. Każdy wymyśla coś nowego, i co? I nic... Wszystko stoi w miejscu, bo jedni wymyślili, żeby podzielić cały burdel na kasy chorych, a inni wymyślili połączenie burdelu w NFZ. Niby, kurna, każdy wymyślił coś nowego, a w rezultacie nic się nie ruszyło.

To co, mamy nic nie robić i nie próbować uzdrowić służby zdrowia.
SSupras napisał/a:

Takie jest moje zdanie o wprowadzaniu czegoś nowego dla samego wprowadzania czegoś nowego. Zmiany muszą mieć jakiś sens i cel, nie mogą być celem samym w sobie.

I tu sięz Tobą w 100% zgadzam, nie powinniśmy nic zmieniać tylko po to by zmieniać. Właśnie po to jest ta dyskusja, żeby ewentualne wprowadzone zmiany były tylko i wyłącznie zmianami na lepsze. Arecki nie wprowadza swojego widzi mi się tylko pyta nas graczy, a właściwie
Was bo ja w B35 tylko gościnnie.
SSupras napisał/a:

Zgadzam się z pomysłem ubarwiania niektórych scenariuszy, ale już wiem, jak to się skończy. Najpierw była mowa o dobrowolności, a teraz padają już słowa "Jak będziesz grał ze mną, to będziesz musiał grać na karty". Czyli, jak Arek wprowadzi karty, to granie w turnieju na Arma równiez będzie graniem z Arkiem i wiadomo o co chodzi... Zawsze zaczyna się od niby-wolnego wyboru, a potem już jest przymus.

Jak z narkotykami :twisted:

Ale nie ma przymusu gdy z Arkiem. Chyba że na Armagedonie, ale tu wydaje mi się powinno się grać w czysty B35 bez kart, chyba że zostaną one zaakceptowane przez wszystkich grających.

SSupras
Sierżant

Jeśli karty wejdą i jeśli zostaną oficjalnie wydrukowane przez WZ, to będzie z nimi tak, jak z walką ogniową. Najpierw w moim gronie podchodziliśmy do niej, jak pies do jeża i nie chciało nam się wykonywać tych dodatkowych rzutów, sprawdzać dodatkowych tabelek... A teraz to jest norma, każdy na to gra... Teraz jest dobrze, ale kiedy współczynników nie było na żetonach, to grzebanie w tabelkach przy każdym strzelaniu zabierało tyle czasu, że niezainteresowani wychodzili na papierosa.

A dyskusja jest po to, żeby właśnie zebrać głosy wszystkich, również przeciwnych tej reformie. Bo jak będą sami hura-entuzjaści każdego nowego pomysłu, to instrukcja od B35 przebije niedługo 400 stron i będzie się rozwalać, jak instrukcje systemów RPG. I trzeba będzie nosić w segregatorach dodatkowe, opcjonalne zasady. I wkładać każdą kartkę w osobną koszulkę foliową :D Ja to wszystko przeszedłem w figurkowych systemach bitewnych. I widzę, że do tego samego dążymy. I zamiast, tak jak pisze r1omen i Preclo, zrobić spójną instrukcję, to będziemy znowu robić erratry do dziur, których będzie coraz więcej, bo przepisów będzie coraz więcej. A przy szybkim dopisywaniu przepisów i nowych kart, już nie wystarczy segregator z 200 stronami wydrukowanego FAQ do gry, tylko trzeba będzie mieć zawsze przy sobie notebooka z dostępem do netu i sprawdzać na forum, jaka jest najaktualniejsza wykładnia przepisu na zagranie karty "wybuch magazynu amunicji" po zagraniu karty "Brak zaopatrzenia" :twisted:

Karol3414
Major

SSupras napisał/a:

A przy szybkim dopisywaniu przepisów i nowych kart, już nie wystarczy segregator z 200 stronami wydrukowanego FAQ do gry, tylko trzeba będzie mieć zawsze przy sobie notebooka z dostępem do netu i sprawdzać na forum, jaka jest najaktualniejsza wykładnia przepisu na zagranie karty "wybuch magazynu amunicji" po zagraniu karty "Brak zaopatrzenia" :twisted:

No to jest istotny problem, między innymi dlatego preferuje WB95. Bo instrukcja jest mniej obszerna, jest bradziej spójna i nie ma tylu pytań. Ale jak pamiętam stare Ardeny, bez baz zaopatrzenia, dezorganizacji, ruchu strategicznego itp. to było jeszcze mniej bytań i mniej realizmu. A teraz, wątpliwości już zostały rozwiane, system został urealniony i zabawa na ym nie straciła.
Wracając do kart, z nimi też może tak być, ale muszą być dopracowane w szczegółach żeby uniknąć sytuacji przez Ciebie opisanej. Bo następne komplikacje zamiast uatrakcyjniać rozgrywkę przyniosą odwrotny skutek.
Dlatego właśnie potrzebne są głosy za i przeciw zawierające jakieś propozycje lub uzasadnienia, samo "nie bo nie" to za mało.
Na razie to z ust krytyków usłyszałem "nie bo będzie za skomplikowane", a może wszyscy powinni pomóc opracować jakies podwaliny pod ten zamysł i gdy już będzie wiadomo jak to się je to wtedy się wszysycy wypowiedzą na temat czy tego chcą.
Jak na razie WZ tego nie drukuje, a podchodzi do tematu racjonalnie więc myślęże nie ma sięczego obawiać na razie.

preclo
Kapitan

Arecki napisał/a:
Panie Pawle negujacych jest sporo, robiacych cos jest malo, ale skoro ktos juz neguje to niech w zamian wymysli cos lepszego lub innego niz tylko zanegowac i powiedziec nie, bo nie i narussza to zasady systemu. Moze i narusza jesli sie nie gra w dany system i nie widzi sie co dana osoba chce zaproponowac

Panie Arku ;) ale czy gdzieś zostało powiedziane, że musimy coś zmieniać?
Jeśliby tak było, to faktycznie byłbym wstrętnym dywersantem negującym tylko pomysły innych :)
Sęk w tym, że nikt nie mówił, że zmiany są konieczne :)

To że w większości gram w gry W-39 i WB-95 nie ma najmniejszego znaczenia dla dyskusji :)
Grywam również w B-35. Przede wszystkim jak dobrze wiesz rozwiązując Twoje zadania, ale również przyszkalam do systemu młodszych stopniem i stażem ze Świdnika, więc sprawa kart nie jest mi obojętna.

Podzielam obawy SSuprasa, poza tym Karol sam daje dobry przykład, mówiąc, że od B-35 woli WB-95, bo przepisy są prostsze i bardziej spójne.
I właśnie dlatego lepiej zostawić B-35 w spokoju w momencie gdy jest wyjątkowo spójny jak nigdy.
A nic naprawdę nie stoi na przeszkodzie opracowania nowego systemu w skali batalionu z użyciem kart.
Czasem łatwiej zrobić coś od nowa, niż modyfikować.
I również nietrafiony jest argument, że w tym momencie mamy 4 systemy, co przy wydawaniu czterech gier na rok przez Wojtka zapełnia plan i dodatkowy system wprowadzi tylko utarczki na temat faworyzowania systemów. Idąc tym tokiem rozumowania powinno się całkowicie zaniechać prac nad systemem napoleońskim (który jest przygotowywany), czy nad innymi planowanymi (zapewne), bo po co wprowadzać w przyszłości niesnaski i skazywać się na trudny wybór co wydać.
Jeden system więcej to raczej korzyść, niż strata dla naszego światka.
A poza tym kto powiedział, że gra ma być opracowana i wydana przez Wojtka? ;)

Mówisz Arku (Panie Arku :) ), że to jest tylko dodanie jednego modyfikatora. OK. Ale kto zagwarantuje, że skoro teraz dodajemy za pomocą kart jeden modyfikator dla dywizji na etap, to że w przyszłości nie będziemy sprawdzać/określać serii zdarzeń (korki, brak aprowizacji, wybuch amunicji itd.) dla każdego batalionu, czy kompani z osobna?

Powtórzę.
Homerulesy jak najbardziej popieram i nie wykluczone, że kiedyś skorzystam z ciekawości, ale twardo będę obstawał przy pozostawieniu kanonu.

Kragdob
Major

Popieram cię w zupełności Preclo

dodam jeszcze jeden argument, że w konkretnej rozgrywce to i owszem (zwłaszcza z twórcą takowejż znającym swój zamysł i korygującym wszelkie prawnicze manipulacje).

Karol3414 napisał/a:
Wracając do kart, z nimi też może tak być, ale muszą być dopracowane w szczegółach

A więc dopracuj te szczegóły i nad nimi podyskutujemy.

Wprowadzenie kilku rodzajów gwiazdek spowodowało olbrzymie komplikacje w systemie WB95 i masę pytań, a jak działa to w sytuacji takiej i takiej. WB95 jest systemem bardzo prostym i na osobnym froncie prowadzę walkę, żeby takim pozostał, natomiast nie wyobrażam sobie dodatkowych przepisów (bo tym są karty w istocie) które da się wprowadzić ot tak, bez wchodzenia w sprzeczności z kilkunastoma już istniejącymi w B-35.

Patrz zadania Areckiego, które nieodmiennie powodują u mnie masę pytań, a jak zaczynałem tą zabawę to wydawało mi się, że system znam od podszewki.

Także zgadzam się z tezą, że dla scenariusza, jako dodatek tak, ale jako uzupełnienie do przepisów to stanowczo zbyt niebezpieczne dla logiki systemu.[/i]

Karol3414
Major

Wysłany: Pią 29 Wrz, 2006   

r1omen napisał/a:

Karol3414 napisał/a:
Wracając do kart, z nimi też może tak być, ale muszą być dopracowane w szczegółach

A więc dopracuj te szczegóły i nad nimi podyskutujemy.

Właśnie po to jest forum, by jeden człowiek nie musiał ulepszeń opracowywać sam. Każdy może wrzucić swoje pięć groszy i z takiej dyskusji może wyjść coś ciekawego i dopracowanego.
Zresztą mi jest to obojętne, jak powiedziałem preferuje WB95 a wkrótce pewnie wezmę się za W39, B35 ruszam tylko w zadaniach ale jak wejdą karty i będę miał okazję to chętnie spróbuję.

Grohmann
Porucznik

Wysłany: Pią 29 Wrz, 2006   

Myślę, że pomysł jest dobry. Zwiększy nieprzewidywalność starcia (choć czy da psztyczka graczom-matematykom to już bym polemizował) i wcale grywalność na tym nie ucierpi. NIe wydłuży raczej tez samej rozgrywki.

I wcale nie jest to przecież znacząca ingerencja w system. Ponadto o ile pozostanie jako dodatkowy i ewentualny moduł do systemu to w czym problem. Każdy wedle upodobania sam zdecyduje o jego stosowaniu.

Odpowiedz do tematu