Taktyka i Strategia - Forum Strona GłównaTaktyka i Strategia - Forum Strona Główna

To forum wykorzystuje pliki cookies do zapamiętywania spersonalizowanych preferencji.
Ustawienia dotyczace plików cookies można zmienić samodzielnie w przegladarce internetowej.
Szczegóły na stronie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Tannenberg 1914 - jestem nowy.
Autor Wiadomość
Gość

Wysłany: Wto 13 Lip, 2004   

Zulu w ogóle popularyzuje I Wojnę, która, jak tytuł kiedyś dawno temu wyświeltanego w TVP serialu, była "Najdłuzszą wojną nowoczesnej Europy".

Lukasz7979
Plutonowy

Wysłany: Śro 13 Paź, 2004   

OK, więc mam pytanie........
W jaki sposób w tannenbergu Rosjanie otrzymuja zaopatrzenie będac już na terytorium niemiec (z tymi taborami to raczej ciężko)

Gość

Jeden tabór po drodze przedłuża zaopatrzenie o 9 pól, łacznie z tym, na którym stoi.
Wystarczy go postawić tak, żeby jedno (ostatnie) z tych 9 pól to było pole z własną nieprzerwaną linią kolejową. Inne tabory można ustawić w łańcuszek, czyli żeby ostatnie pole drugiego taboru znajdowało się na którymkolwiek polu z linii zaopatrzenia poprzedniego taboru, itd.

Można to, bez rysunku zobrazowac w sposób następujący:

podkreślenie to heks, po którym tabór prowadzi zaopatrzenie
A - heks z włąsną linią kolejową
B - punkt styczny - heks na którym stykają linie zaopatrzenia dwóch taborów.
T - tabor
Każdy znak graficzny to jeden heks

A_ _ _ T _ _ _ B _ _ _ T _ _ _ _

W ten sposób Rosjanie ciągną spokojnie zaopatrzenie od linii kolejowej z Kowna aż po Królewiec, a jak sie uda przetransportować tabory z 2 Armii, jeszcze dalej.

Grohmann
Porucznik

Można tez zadać pytanie jak Niemcy otrzymują zaopatrzenie na terytorium rosyjskim (bez tych taborów to raczej ciężko :D ) ?

Lukasz7979
Plutonowy

Wysłany: Czw 14 Paź, 2004   

Czy dla Rosjan "własna" linia kolejowa to tylko rosyjska, czy też np. odcinek torów niemieckich wraz z dwoma miastami na ich końcach w pełni kontrolowany przez Rosjan?? Przepisy są dla mnie zrozumiałe jakkolwiek nie wiem jak inaczej podciągnąć zaopatrzenie w głąb Niemiec, np do Elbląga??

Rozumiem różnicę w szerokości torów z drugiej jednak strony jakis tabor kolejowy był chyba zdobywany w miastach.....

Osobiście grałem w nastepujący sposób - w momencie zdobycia niemieckiego węzła kolejowego, np. Ełku, zaopatrzenie linia kolejową dochodziło do Ełku (wykorzystując tabor zdobyty w Ełku)

Gość

Wysłany: Pią 15 Paź, 2004   

Lukasz7979 napisał/a:
Czy dla Rosjan "własna" linia kolejowa to tylko rosyjska, czy też np. odcinek torów niemieckich wraz z dwoma miastami na ich końcach w pełni kontrolowany przez Rosjan?? Przepisy są dla mnie zrozumiałe jakkolwiek nie wiem jak inaczej podciągnąć zaopatrzenie w głąb Niemiec, np do Elbląga??

Rozumiem różnicę w szerokości torów z drugiej jednak strony jakis tabor kolejowy był chyba zdobywany w miastach.....

Osobiście grałem w nastepujący sposób - w momencie zdobycia niemieckiego węzła kolejowego, np. Ełku, zaopatrzenie linia kolejową dochodziło do Ełku (wykorzystując tabor zdobyty w Ełku)

Takie zmiany Lukaszu proponowaliśmy na topiku Hołm Rules Galicya.

Jednakowoż przepisy są oczywiste:
- gdyby traktować je tak jak Ty, tabory stają się niemal całkowicie zbędne - wystarczy zdobywać o drodze węzły - Rosjanie mają na tyle sił, żeby sie z tym całkiem spokojnie uporać.

Co do taboru:
zdobycie go to jedno, a umiejętność uruchomienia linii to drugie.
Dlatego proponowałem jednostki kolejowe z tym, że taka jednostka musiałaby się posuwać wzdłuż koleido najbliższego miasta albo węzła, przestać tam kilka etapów (czas na uruchomienie tego wszystkiego) i dopiero wtedy można byłoby mówić o jakimś ograniczonym zaopatrzeniu - bo pzecież to wszystko wymagałoby przeładunku na granicy.

qrak
Szeregowy

Wysłany: Sob 06 Lis, 2004   

Ja mam takie pytanie. Jak Wy interpretujecie przepis o nie istnieniu strefy kontroli wroga na polu gdzie stoi wlasna jednostka.

Z kolegA DOSZEDLEM DO WNIOSKU, ZE TAKIE COS WYSTEPUJE DOPIERO <szit - capslock ;) > kiesy ta jednostka w tym etapie nie poruszla sie.

Jakie macie propozycje i jak oceniacie ten sposob interpretacji?

Pozdrawiam

Gość

Wysłany: Sob 06 Lis, 2004   

Ja korzystam z tego trochę podobnie:
jednostka niweluje strefe kontroli wtedy, gdy znajduje się w niej na początku etapu.

Wojpajek
Major

Wysłany: Nie 07 Lis, 2004   

Może by zrobić coś takiego że przed ruchem jak i po ruchu sojusznicze jednostki automatycznie niwelują na sowim hyeksie SK wroga. A po walce należy wykonac np. rzut k6. Wynik 1-3 oznacza że taki oddział nie nieweluje strafy kontroli na swoim heksie. Oznaczało by to że w jednostce panuje zbyt duże zamieszanie i nie ma spójności linii przez co patrole wroga są w stanie spenetrować niemal cały jego heks.

Dezerter
St. szeregowy

Wysłany: Pią 04 Lut, 2005   

Mam z kolega problem. Mamy taką sytuację: od frontu stosu jednostek niemieckich stoją dwa stosy jednostek rosyjskich.
Paragraf 9.12 mówi jasno, że obydwa stosy rosyjskie muszą brać udział w starciu. Tyle, że inicjatywę ma niemiecka armia więc ona wybiera kogo atakuje. Jak podaje paragraf 9.15 „W danym etapie oddział może uczestniczyć tylko w jednym starciu.”
To jak. Nie jest to okrążenie, ale obydwa stosy jednostek rosyjskich muszą walczyć, ale stos niemiecki może uczestniczyć w tylko jednym starciu.
Nie możemy z kolegą znaleźć na to odpowiedzi. Co robić?

Kiedryn
St. sierżant

Wydaje mi się że powinieneś rozdzielić siły niemieckie i część sił będzie atakowała jeden stos rosyjski a druga część drugi (z tego samego hexu).

Dezerter
St. szeregowy

Patrz paragraf 9.18 : Oddziały stojące w jednym heksie ugrupowane w stos musza rozstrzygnąć walkę w tylko w jednym starciu. Wydzielanie oddziałów ze stosu do kilku starć jest zabronione.

To co mamy robić?:)

Kiedryn
St. sierżant

To ja bym potraktował jednostki rosyjskie jak by stały na jednym polu (niemcy atakują oba stosy jednocześnie).

Dezerter
St. szeregowy

Też doszliśmy do takiego wniosku, ale jak ktoś wie jak to powinno być rozstrzygane (znaczy się jak jest w zasadach rozwiązanie takiej zasady) to niech pisze.
Dzięki za pomoc.

Dezerter
St. szeregowy

No to pytań ciąg dalszy. Ciągle bitwa, która była za pierwszym razem. Teraz jednak sytuacja jest taka są dwa stosu niemieckie i dwa rosyjskie naprzeciw siebie, za dwoma rosyjskimi stoi dowódca z odziałem artylerii.
No i teraz. Czy dowódca bierze udział w starciu? Czy jego jedna gwiazdka w związku z tym modyfikuje wynik walki?

Gość

Dezerter napisał/a:
No to pytań ciąg dalszy. Ciągle bitwa, która była za pierwszym razem. Teraz jednak sytuacja jest taka są dwa stosu niemieckie i dwa rosyjskie naprzeciw siebie, za dwoma rosyjskimi stoi dowódca z odziałem artylerii.
No i teraz. Czy dowódca bierze udział w starciu? Czy jego jedna gwiazdka w związku z tym modyfikuje wynik walki?

Dowódca korpusu wspiera wszystkie walki, które toczą podległe mu oddziały i dwa oddziały nie podległe żadnemu dowództwu korpusu.
Warunek jest tylko jeden:
oddziały te są w zasięgu dowództwa korpusu i istnieje pomiędzy nimi linia dowodzenia.

Linia dowodzenia nie przebiega przez:
wraże oddziały,
wraże strefy kontroli (chyba, że na takim polu stoi własna jednostka),
bagna
jeziora
Wisła.

McPeters
St. szeregowy

Wysłany: Pon 18 Wrz, 2006   

Mam prośbę : otóż zakupiłem na Allegro Tannenberg 1914 i poprzedni właściciel inteligentnie pociął wszystkie żetony lecz ich nie posklejał :shock: . Generalnie to zrobiłem lecz mam problem z kilkoma jednostkami - tj. mam tylko jedną stronę, są to:
- 1 Boyen, 2 Boyen;
- 1/6L, 2/6L. 3/6L;
- 15R/1G/RG.
Moje pytanie jest takie - czy one mają tylko jeden poziom sprawności bojowej czy dwa ? (ten ostatni to na pewno ma dwa) A jeśli mają to proszę o podanie wartości :D .

Gość

Wysłany: Pon 18 Wrz, 2006   

Zapodam wieczorem z domu.

slw
Kadet

Wysłany: Wto 24 Paź, 2006   

Witam wszystkich!

Mam pytanie. Kupiłem ostatnio na allegro grę Tannenberg 1914. Oczywiście zabrakło w niej kilku elementów :( , m.in. karty maskowania. W związku z tym chciałem zapytać czy jest mozliwa gra z zastosowaniem opcji "maskowania" bez tej karty?

Gość

Wysłany: Wto 24 Paź, 2006   

Tak.
Zrób sobie na kartce papieru coś na kształt.
Bez tego będzie problem z przyporządkowaniem oddziałów zaklętych :wink: w żetony maskowania.

Niemcy mają 20 żetonów maskowania, Rosjanie 10.

Odpowiedz do tematu