Taktyka i Strategia - Forum Strona GłównaTaktyka i Strategia - Forum Strona Główna

To forum wykorzystuje pliki cookies do zapamiętywania spersonalizowanych preferencji.
Ustawienia dotyczace plików cookies można zmienić samodzielnie w przegladarce internetowej.
Szczegóły na stronie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Mapy - propozycja zmian

Czy jesteś za mapami w częściach (np. formatu A4)?
Tak
27%
 27%  [ 13 ]
Nie
53%
 53%  [ 25 ]
Jest mi to obojętne.
19%
 19%  [ 9 ]
Głosowań: 1
Wszystkich Głosów: 47

Autor Wiadomość
preclo
Kapitan

Wysłany: Wto 13 Lip, 2004   Mapy - propozycja zmian

Co prawda temat map przewiał się już w innych wątkach, m.in. w "Front wschodni" w dziale B-35, ale pozwoliłem sobie założyć tutaj nowy wątek o mapach, bo mam propozycję, którą chciałbym poddać pod dyskusję i przy okazji zamieścić ankietę.

W w/w temacie wspominałem o składanych tekturowych mapach a-la Squad Leader.
http://taktykaistrategia....p?t=56&start=30
Teraz mam trochę inną propozycję dotyczącą map, nie upieram się przy tekturkach ;)
Grając ostatnio z MIH'em w "Pułapkę na myszy" wyciągnąłem swoją starowinkę mapę do bitew i zapomniałem już że ona taka poprzecierana na zgięciach :( Co prawda łatwo się rozkłada i nie ma "gór zagięciowych", ale za to coraz mniej estetycznie wygląda oraz przestaje się kupy trzymać. W nowszych grach za to łatwiej o wzniesienia z których lubią zjeżdżać żetony, a ich siłowa likwidacja prowadzi do wytarć na krawędziach. Ale co ja tam będe tłumaczył, przeca nie piszę do nowicjuszy. ;)
A co Wy Panowie na taki pomysł, aby mapy wydawać w częściach formatu powiedzmy A4, aby nie musiały być zaginane (bo niestety wydawanie w całości i zwijane w rulon odpadają :( ) Takie arkusze byłyby zaopatrzone w odpowiednie krawędzie umożliwiające sklejenie (dla tych którzy za wszelka cenę pragnęliby mieć mapę w jednej części).
Takie rozwiązanie posiada niewątpliwe plusy. Otóż:
- nie byłoby zagięć które niejednokrotnie wprowadzają zamieszanie na planszy, zwłaszcza w kluczowych momentach
- jeśli chciałoby się zagrać tylko na określonej części danej mapy, łatwiej byłoby ją 'okroić' przez co łatwiej zagrać na biurku niż podłodze :)
- brak zagięć zwiększyłby niewątpliwie żywotność map

Kontrargumentem może być rozjeżdzanie się map o którym wspominał M.Y. w wątku Front Wschodni, ale temu się przeca da zaradzić.
Jakie są Wasze opinie na taką (r)ewolucję?

pozdrawiam

PS: Przede wszystkim co na to generalicja?
...::: [ www.bykom-stop.avx.pl ] :::...

polak
Kapral

Wysłany: Wto 13 Lip, 2004   

ja jestem tradycjonalistą - wolę mimo wszystko mapy w całości

przecieranie się map zauważam (i nie lubię) choć nie jest dla mnie bardzo dokuczliwe - ale pewnie za rzadko gram :)

Wojpajek
Major

Mapy formatu TiS są fajne- mieszczą się na biurku! Mapy z dawnych gier Dragona w moim przypadku też mieszczą się na stole. Gorzej gdy chcę sobie zagrać w Mławę i np. Pomorze jednocześnie- wtedy jedna na stół druga na podłogę.... ale mnie to nei przeszkadza. Myślę że pomysł z mapami robionymi na formacie A4 jest nawte niezły. Oczywiście poszczególne kawałki mogą się rozjechać ale nie będzie tak że żetony będą zjeżdżały z nie których obszarów planszy :arrow: Arnhem :evil: . Myślę też że to przedłuży żywotność mapy. Dlatego ja jestem za- jeśli plansza będzie mniej więcej tak sztywna jak teraz są robione.
Jeśli można jeszcze dodać to wtym temacie to zamiast tych kolorowych stron wolałbym zobaczyć dodatkowe mapki A4 naprzykład do Arden w B35.

PzKpfw II
Major

Wysłany: Wto 13 Lip, 2004   Mapy

Ja tam wolę mapy troszkę większe niż A4.Klejenie takich np.10 arkusików może doprowadzić do pasji.Na zagięcia i przetarcia jest prosta recepta-mapy wystarczy po prostu rolować a nie składać.Ja tak robię od dłuższego czasu i nie mam problemów.Rozwiązaniem byłoby może robienie map na kształt "większego puzzle" jak np.w "Third Reich",wtedy można sobie takie kawałki poskładać,no i nic się nie zagnie i nie przetrze-ogólnie jest trwalsze,a po grze można rozłożyć i niedużo miejsca zajmuje.

KG Grau
Kapitan

Wysłany: Wto 13 Lip, 2004   Mapy

Hm...mysle,ze podstawowa bariera przy tworzeniu trwalszych i wygodniejszych map jest cena...

preclo
Kapitan

RK raczej nie mapników, bo oni ostatnio swoje dobrze robią, ino drukarzy-obiboków ;)
Format map z TiS'a jest akurat na biurko (tylko te nieszczęsne zagięcia :( ).
Jeśli chodzi o mapki w całości to można by takową w częściach połączyć na stałe i zwijać w rulon.
Co do klejenia, to czymże jest nawet 10 arkuszy A4, wobec setek żetonów? ;)

pozdrawiam

preclo
Kapitan

KG Grau takie "rozbicie" map, na puzzle w kilku kawałkach, na papierze tej samej jakości co obecnie nie podrażałoby aż tak nadto (jeśli wogóle) kosztu mapy, a korzyści byłyby niewątpliwe.

PzKpfw II
Major

Wysłany: Wto 13 Lip, 2004   Puzzle

preclo napisał/a:
KG Grau takie "rozbicie" map,na puzzle w kilku kawałkach,na papierze tej samej jakości co obecnie nie podrażałoby aż tak nadto (jeśli wogóle) kosztu mapy,a korzyści byłyby niewątpliwe.
I właśnie raczej w tym kierunku powinny iść zmiany-poprawienie trwałości i podniesienie stopnia funkcjonalności przede wszystkim!Co do kosztów-nawet jeżeli będą troszkę wyższe (to o puzzlach) to i tak będzie to bardziej ekonomicze niż zmienianie podartych czy przetartych map co jakiś czas.

Karol3414
Major

Zagłsowałem za, choć mam pewne obawy co do spasowania kawałków A4 w jedną całość bez przesunięć, jedyna możliwość to druk całości i cięcie po wydruku, należałoby tylko pilnować żeby do jedenej gry trafiły części z tego samego druku tzn. żeby jedna pocięta mapa od razu stawała się kompletem. W innym wypadku wątpie żeby idealnie pasowały do siebie poszczególne fragmenty, a jesli nie będą pasować to ja już wolę przetracia.
Za tym pomysłem, przemawia natomiast fakt możliwości rozłożenia tylko fragmentu wielkiej mapy i zamiast (jak w 4 zadaniu Areckiego) rozkładać całą mapę i grac tylko na 1/8 z niej możnaby rozłożyć 1 fragmencik, oczywiście wszystko zalezy od zadania.
Właściwie to jakiś czas temu zastanawiałem się na pocięciem części map wzdłuż zgięć ale jakoś się nie mogłem przemóc.

Wojpajek
Major

Nie bardzo widzę mapę- puzzle na papierze o dotychczasowej grubości.

preclo
Kapitan

Można obawiać się że będzie problem z dopasowaniem fragmentów, ale raczej takie coś nie powinno mięć miejsca, przeca choćby mapki do Falaise czy El-Al mimo iż w dwóch częściach to pasują doskonale. Jeśli wszystkie fragmenty A4 będą dobrze podane na matryce, wzorzec czy jak to się tam w druku nazywa, to problemu nie będzie.
Dla pewności stawiamy wartownika przy drukarzach :)

Ja się właśnie zaczałem ostatnio zastanawiać nad 'poszatkowaniem' swoich mapek, ale się jeszcze wstrzymuję. No żal normalnie żal, ale chyba się przemogę bo jak ja im nie pomogę to i tak się same rozejdą ;)

Wojpajek puzzli sensu stricte nie da się rzeczywiście zrobić na papierze tej grubości, ale układankę bez ząbków jak najbardziej.

PzKpfw II
Major

Wysłany: Wto 13 Lip, 2004   Tekturki z radzieckich samolotów

Wojpajek napisał/a:
Nie bardzo widzę mapę-puzzle na papierze o dotychczasowej grubości.
Nikt przecież nie mówi,że mapa-puzzle ma pozostać cienka jak jest teraz.Wiadomo,że musi być podklejona jakąś grubszą materią,zapewne jakąś tekturką,inaczej być nie może.

Kosynier
Kapitan *

Wysłany: Wto 13 Lip, 2004   Re: Mapy

PzKpfw II napisał/a:
Na zagięcia i przetarcia jest prosta recepta-mapy wystarczy po prostu rolować a nie składać.Ja tak robię od dłuższego czasu i nie mam problemów.

To ja mam do kolegi pytanie czy takie mapy wyjęte z rulonika nie zwijają się samoczynnie po rozłożeniu na stole?
Oraz pytanie o sposób przechowywania ruloników z mapami (tuby, spięte gumką, itp..)?

Pozdrawiam

PzKpfw II
Major

Kosynier napisał/a:
To ja mam do kolegi pytanie czy takie mapy wyjęte z rulonika nie zwijają się samoczynnie po rozłożeniu na stole?Oraz pytanie o sposób przechowywania ruloników z mapami (tuby, spięte gumką, itp..) Pozdrawiam
Oczywiście,że się zwijają,ale dociskam je szybą metr na metr i wtedy pięknie równo leżą na stole.Żetony rozstawiam na szybie pod która jest mapa,oszczędza to mapę i powoduje,że żetony nie "uciekają" z pól.Poza tym wszystkie mapy mam podklejone na rogach szeroką taśmą przezroczystą.Jeżeli nie gram u siebie mocuje mapę do stołu za pomocą kawałka cienkiej,przezroczystej taśmy przyklejonej na każdym z tych podklejonych rogów.Gdy gra się kończy odklejam po prostu cienką taśmę od podklejonego rogu i zwijam mapę w rulonik.Ruloniki trzymam w ciemnym i chłodnym miejscu :wink: spięte właśnie gumkami.Pozdrawiam.

Karol3414
Major

PzKpfw II napisał/a:
spięte właśnie gumkami.Pozdrawiam.

Ja znam lepsze sposoby wykorzystania "gumek", ale to tak nawiasem mówiąc. Świetny pomysł z tymi rogami, na to nie wpadłem. Chyba czym prędzej wykorzystam ten patent.

PzKpfw II
Major

Wysłany: Wto 13 Lip, 2004   Gumki

Nie wiem Karol co sobie gumkami spinasz :wink: ,ale ja preferuję luz i swobodę,więc gumki to tylko do map :wink: .Pozdrawiam.

preclo
Kapitan

PzKpfw II patent bardzo ciekawy, kto wie może wykorzystam, ale są dwa "ale" :(
Na pewno takie ruloniki zajmują więcej miejsca, a tego aż tak dużo nie mam. Są także 'problemy' transportowe.

A jeśli o gumki chodzi, to czyżbyś Karolu nosił długie włosy ;)
Ja tylko do tego celu gumek używam :twisted:
Ostatnio zmieniony przez preclo Wto 13 Lip, 2004, w całości zmieniany 1 raz  

Kosynier
Kapitan *

Ja także skorzystam z tego patentu.
PzKpfw II dzięki za info

PzKpfw II
Major

Wysłany: Wto 13 Lip, 2004   Miejsce

preclo napisał/a:
Na pewno takie ruloniki zajmują więcej miejsca,a tego aż tak dużo nie mam.Są także "problemy" transportowe.
Fakt,rzeczywiście zajmują więcej miejsca,dlatego idealne byłoby tworzenie map typu "puzzle na tekturce"-połączenie trwałości i małych gabarytów.Ja te rulony trzymam w specjalnie "oczyszczonej" ze wszystkiego szafce i nie zabierają aż tyle miejsca,a mieszkam w bloku i mam tylko jeden pokój dla siebie.Co do transportu to nie jest tak najgorzej,wkładasz w tubę i jedziesz,a jak nie to spinasz gumkami.Ludzie co prawda się dziwują (szczególnie jak mapa jest dwustronna),ale co mi tam.Generalnie coś za coś-miejsce za trwałość.Ja postawiłem na trwałość.

preclo
Kapitan

Wysłany: Śro 14 Lip, 2004   

To jeszcze raz ja w sprawie ruloników.
Nie to żebym szukał dziury w całym ;) , ale papier oklejany taśmą bezbarwną stosunkowo szybko żółknie, taśma się odkleja - estetyka w dół. Ale pomysł jak już wspominałem cholernie praktyczny. :)

Wracając jeszcze do kosztów map w częściach, to co prawda druk większej liczby mniejszych arkuszy jest droższy, ale z tego co mi wiadomo przy większych arkuszach drukarnie liczą sobie dodatkowo za składanie (zaginanie), więc w gruncie rzeczy może wychodzić na to samo.
Z ankiety widzę, że narazie zwolennicy map w całości nieznacznie ;) prowadzą.
Też nie przepadam za większymi zmianami, ale może tak spróbujemy w którymś z przyszłych TiS'ów (jeśli Redakcja uzna za stosowne) wydrukować mapę w częściach. Zobaczymy wszyscy jak to się w praktyce sprawdza. Może więcej osób przekona się do tego pomysłu. A głupi nie jest ;)

pozdrawiam

Odpowiedz do tematu