Taktyka i Strategia - Forum Strona GłównaTaktyka i Strategia - Forum Strona Główna

To forum wykorzystuje pliki cookies do zapamiętywania spersonalizowanych preferencji.
Ustawienia dotyczace plików cookies można zmienić samodzielnie w przegladarce internetowej.
Szczegóły na stronie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
19
Autor Wiadomość
Mały
Plutonowy

Wysłany: Wto 05 Gru, 2006   

Od razu sprostowanie:
Nie chodzi mi o jakieś wytykanie błędów!O nie!
To i tak, nie przeszkadza w grze zbytnio, a chciałem się tylko upewnić czy mi oczy nie szwankują :D

misiek000
Plutonowy

Wysłany: Pią 29 Gru, 2006   

Czy na mapie z 1940 roku występują skarpy czy te ciemnobrązowe linie to tylko zabieg estetyczny??

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Wysłany: Sob 30 Gru, 2006   

skarpy - są takie dwa podstawowe pasma

misiek000
Plutonowy

Wysłany: Nie 31 Gru, 2006   

tak myślałem, a te białe wioski dają modyfikator dla obrońcy 1 czy 2??

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Wysłany: Nie 31 Gru, 2006   

Te białe wioski z wielbłądziego ..... nie dają nic :)

Gość

Wysłany: Sob 21 Cze, 2008   

WZ napisał/a:
Rozpoczną go w odpowiednim etapie i będa maszerowały wg rozpiski. Jeśli aliant potrafi je przechwycić i zniszczyć to otrzymuje odpowiednie PZ

I tu jest pies pogrzebany. Zgodnie z rozpiską wiem, co ma robić XXI korpus (znaczy wiać na zachód, a nie ma daleko, bo 2-3 pola do krawędzi mapy) i wiem, co mają robić czołgi z Sidi Barrrani (wyjśc za mapę południową krawędzią).

Nie mam za to zielonego pojęcia, co ma robić w grze korpus libijski.
W I etapie stoją w miejscu, a w drugim i kolejnych???

Gość

WZ napisał/a:
Juz było , ale powtórzę:
połowa Szkotów i większość Anglików do bitwy pod Bannockburn (cz. I)
wszystkie żetony do operacji COMPASS 1940

Brakuje sztabów Detachment Selby i 7 dywizji pancernej.

Gość

Warunki zwycięstwa faktycznie nie zostały określone.
Owszem, wiadome za co Włosi i Alianci traca pz, ale nie wiadomo, jaka musi być różnica, by Alianci wygrali.
Czy wystarczy zatem róznica jednego punktu siły do wygranej Aliantów?

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

W przypadku str 9 - Atak Grazzianiego, warunku zwycięstwa sa podane w zdaniu:
Skalą zwycięstwa......

W scenariuszu (str. 10) Compass, również podano co jest do zdobycia.
Podobnie na str 11 - Korpus Selby.

99% gier to gry dla dwóch lub więcej osów (wedle uznania), by okereślić zwycięzcę, naeleży zagrac dwa razy zmieniajac się stronami. ten kto zdobędzie więcej punktów aliantami - wygrywa.

Gość

Wysłany: Nie 22 Cze, 2008   

WZ napisał/a:
W scenariuszu (str. 10) Compass, również podano co jest do zdobycia.
Podobnie na str 11 - Korpus Selby.

Rozumiem, że to jest odniesienie do instrukcji do El-Alamein.
Jeśli tak, to zwracam honor, chociaż z samego opisu scenariusza kompletnie to nie wynika.

Cytat:
99% gier to gry dla dwóch lub więcej osów (wedle uznania), by okereślić zwycięzcę, naeleży zagrac dwa razy zmieniajac się stronami. ten kto zdobędzie więcej punktów aliantami - wygrywa.

Przy czym takie warunki zwycięstwa są okreslone w grach z serii Wrzesień 39.
W innych grach TiSa z czymś takim się nie spotkałem.

Abstrahując od warunków zwycięstwa bardzo mi się scenariusz Compass podoba - trzeba sobie nieźle pokombinować i jednymi i drugimi.

Gość

Wysłany: Wto 24 Cze, 2008   

Przeczytałem także artykuł Wojtka Zalewskiego o Operacji Compass. Pomijam fakt, że na mapie Europy zgubiono Węgry (et, keti, harom, naser mater Madziarom :wink: ) .

Z artykułu wynka, że Włosi pomiędzy Mare Nostrum a przełęczą mieli umocnienia, których w grze nijak znaleźć nie mogę.
I że Brytyjczycy je obeszli.
Wprawdzie w grze Włochami dość łatwo wybudować umocnienia, niemniej na początku gry ich brak.

Poza tym Wojtek pisze o kiepskim morale Włochów (i słusznie), ale poza ewentualnymi stratami w uciecze nie ma to żadnego przełożenia na grę.
Tymczasem wystarczyło wyjście pancerniaków 7 dywizji na tyły i Włosi uznawali, że guerra e finita.
W grze tego nie ma. Zmusza to Brytyjczyków w zasadzie do przepychania sie przez Włochów, których jest sporo więcej (i słusznie).
Wystarczyłoby obniżać Italiani morale przez zdobywanie konkretnych punktów terenowych - obniżka morale wyglądałaby, ze Włosi muszą się wycofać z danej rubieży x pól w strone zachodu bądź Sidi Barrani. Albo w ten sposób, że zdobycie jakiegoś punktu terenowego powodowałoby poddanie się części wojska.

Trzecia kwestia to 63 i 64 dywizje włoskie.
Dobrze, by autor zdecydował, czy te dywizje są zmotoryzowane, częściowo zmotoryzowane czy niezmotoryzowane.
W ogólnym schemacie armii są zwykłymi dywizjami (motorowi są jedynie bersalierzy), ale w schematach dywizyjnych od razu chłopaki dostają przymiot "zmotoryzowanych".
Przełozenia na grę nie ma to żadnego.

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Wysłany: Śro 25 Cze, 2008   

Zulu von Auffenberg napisał/a:

Tymczasem wystarczyło wyjście pancerniaków 7 dywizji na tyły i Włosi uznawali, że guerra e finita..

Miałem jakoś powaznie odnieść się do tekstu powyżej, ale ten jeden wyjątek, który zamieściłem, świadczy Zulusie o fakcie, że w grę po prostu nie grałeś :) . Zatem polemika - co jest a czego nie ma - poczeka az zagrasz i zobaczysz co robi 7 DPanc.

Gość

WZ napisał/a:
Zulu von Auffenberg napisał/a:

Tymczasem wystarczyło wyjście pancerniaków 7 dywizji na tyły i Włosi uznawali, że guerra e finita..

Miałem jakoś powaznie odnieść się do tekstu powyżej, ale ten jeden wyjątek, który zamieściłem, świadczy Zulusie o fakcie, że w grę po prostu nie grałeś :) . Zatem polemika - co jest a czego nie ma - poczeka az zagrasz i zobaczysz co robi 7 DPanc.

Gram już drugi raz.
Za pierwszym razem chyba źle ustawiłem Szczury albo potomek dziwnie rozstawił Włochów, bo widac było, ze mnie zablokują.
Za drugim razem Włosi fruwają na prawo i lewo.

Po pierwszej fazie walki Anglików i Hindusów wynik miażdżący dla tych naszych.
Włosi:
:arrow: z 2 Dywizji Libijskiej z 6 batalionów piechoty, baonu saperów i dwóch dyonów artylerii zostało dwa baony całe i jeden o wytrzymałosci 1, plus saperzy plus 2 dyony artylerii plus sztab.
Dywizja rozpoczynała grę z 36 punktami wytrzymałości, straciła ich 15, zostaje zatem 21. Dywizja jest w "niezłym" stanie.

:arrow: z 3 Dywizji Libijskiej z 5 batalionów piechoty, baonu saperów i dwóch dyonów artylerii został jeden baon o wytrzymałości 1, jeden dyon artylerii o wytrzymałości 3, jeden batalion saperów o wytrzymałości 3, sztab.
Dywizja rozpoczynała grę z 33 punktami wytrzymałości, straciła ich 22, zostało jej 11.
Pogrom. :twisted:

Inne jednostki włoskie jeszcze nie walczyły, dopiero będę je przesuwał w stronę Angoli.

Przy dobrym planowaniu Włochów w 1 etapie rozgniata się jak dojrzałe śliwki.
W 2 będzie trudniej, bo nieco okopów naustawiają, ale tez będzie masakra.

Czy ci dzielni Italiani mają szanse na zwycięstwo?

http://www.gis.manewry.vd...p?p=26783#26783

Teraz się zastanawiam, czy oni mają jakies szanse.

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Ta 7 pancerna z hindusami wgniata ich w ziemie, raz Suprass wyprowadził z planszy 8 sztabówi jednego sapera :) . A zabawy mieliśmy conie miara. Ja osobiście uwielbiam grac Włochami (bo inni nie lubią to a musze lubić :) ). I własnie ta ich bezradność jest największym wyzwaniem.
Najlepiej przeciwnika osaczyć : liczebnością. czasem Anlicy mają dziwne zagwozdki jak widza dwadzieścia umocnionych stosików :) ::)

Gość

WZ napisał/a:
Ta 7 pancerna z hindusami wgniata ich w ziemie, raz Suprass wyprowadził z planszy 8 sztabówi jednego sapera :) . A zabawy mieliśmy conie miara. Ja osobiście uwielbiam grac Włochami (bo inni nie lubią to a musze lubić :) ). I własnie ta ich bezradność jest największym wyzwaniem.
Najlepiej przeciwnika osaczyć : liczebnością. czasem Anlicy mają dziwne zagwozdki jak widza dwadzieścia umocnionych stosików :) ::)

Włosi nie mają innej szansy, jak po staropolsku, czyli kupą.
I maksymalnym wykorzystaniem broni pancernej do wsparcia piechoty. Ze stosami może być problem, ale na razie kończę ruch Włochów w I etapie - zostaje mi do ruszenia 4 DP - ciołki posłużyły do łatania skrzydeł.

Tak czy inaczej gra mi się podoba. Za trzecim razem zagram z umocnieniami w trzech wioskach (historycznie). Troche to Włochom może (choć nie musi) pomóc.

Kurt Meyer 12
Plutonowy

Wysłany: Sob 25 Sie, 2012   

chlopaki a mogl by mi ktos powiedziec jakie sa warunki zwycieztwa w scenariuszu Totalize bo rozumiem ze rozstawienie wojsk jest takie samo jak w operacji Luttich tak??

Fanti
Plutonowy

Wysłany: Nie 26 Sie, 2012   

Cytat:
chlopaki a mogl by mi ktos powiedziec jakie sa warunki zwycieztwa w scenariuszu Totalize bo rozumiem ze rozstawienie wojsk jest takie samo jak w operacji Luttich tak??

Przecież na 23 stronie masz warunki zwycięstwa. Chyba, że chodzi o coś innego.

Kurt Meyer 12
Plutonowy

Wysłany: Pon 27 Sie, 2012   

no własnie chodzi o to ze ja nie mam 19 numeru TiS

hofner
Kapitan

Kurt Meyer 12 napisał/a:
no własnie chodzi o to ze ja nie mam 19 numeru TiS

Dziś sprawdzę i odpiszę chyba,że ktoś udzieli Ci wcześniej odpowiedzi.

Kurt Meyer 12
Plutonowy

dobra ok bede wdzieczny bo Luttich juz czeka ;)

Odpowiedz do tematu