Taktyka i Strategia - Forum Strona GłównaTaktyka i Strategia - Forum Strona Główna

To forum wykorzystuje pliki cookies do zapamiętywania spersonalizowanych preferencji.
Ustawienia dotyczace plików cookies można zmienić samodzielnie w przegladarce internetowej.
Szczegóły na stronie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Zadania - propozycja zmian
Autor Wiadomość
Kragdob
Major

Wysłany: Czw 10 Sie, 2006   Zadania - propozycja zmian

Przy rozwiązywaniu zadań, zwłaszcza w przypadki sytuacji, gdy Arek ma dużą możliwość ruchów i dostaje różne rozwiązania od graczy (tak jak w zadaniach obronnych - np 1 w 3 serii) proponuję wprowadzić następującą procedurę:

1. Arek po otrzymaniu wszystkich rozwiązań publikuje wszyskie z nich (imiennie lub nie) na stronie.
2. Każdy, kto nadesłał rozwiązanie może rozwiązać zadanie nadesłane przez któregokolwiek z pozostałych graczy (po stronie Arka) i przesłać je Arkowi.
3. Arek z otrzymanych rozwiązań wybiera najlepsze, lub rozwiązuje zadanie sam.
4. Tak uzyskane wyniki są publikowane.

Ta procedura ma następujące plusy:
- każdy ma możlliwość zobaczenia jak rozwiązali zadania inni i spróbować rozwiązać je tak jakby to zrobił Arek :arrow: nie ma później dyskusji: "ja bym to zrobił lepiej"
- Arek jest odciążony, bo przy my wszyscy odciążamy go przy rozwiązywaniu zadań :arrow: w przypadku dużej liczby rozwiązań nie musi rozwiązywać tylko może wybrać z tych otrzymanych przez siebie. Gdy rozwiązań jest mało rozwiązuje tak jak ma to miejsce do tej pory.

Co sądzicie o tej propozycji?

m_kowal
Porucznik

Wysłany: Czw 10 Sie, 2006   

Zdecydowanie podoba mi sie pomysl - pozwala na niezle odciazenie Arka i napewno da nam zdecydowanie wieksza mozliwosc nauki (bo bedziemy widzieli nei tylko najlepsz rozwiazanie, ale tez bledy jakich unikac nalezy).

Silvershoot
Porucznik

Pomysł dobry. Pomyślałem o czymś podbnym. Za jedyną wadę uważam czasochłonność tego typu rozwiązania. Wprowadziłbym zatem jakiś limit czasowy np: dwa tygodnie.

kisiel1815
Sierżant

Świetna sprawa :!: :!: :!:
Ja osobiście sie zgadzam, jak bym wczesniej to widział to bym inaczej sformułował post w zadaniu nr 1 :wink:
Myśle że jest to rewolucyjne i rewelacyjne rozwiązanie.

Kragdob
Major

Silvershoot napisał/a:
Pomysł dobry. Pomyślałem o czymś podbnym. Za jedyną wadę uważam czasochłonność tego typu rozwiązania. Wprowadziłbym zatem jakiś limit czasowy np: dwa tygodnie.

Oczywiście obowiązywały by wtedy dwa terminy: nadsyłania rozwiązań i później nadsyłania posunięć do rozwiązań innych graczy.

Co do czasochłonności to jeżeli Arek będzie dostawał po kilka rozwiązań do każdej z nadesłanych odpowiedzi to znacznie ułatwi mu jego własne posunięcia (będzie miał już pewne zarysy rozwiązań od innych) i w przypadku optymalnym nie będzie rozwiązywał wcale tylko wybierze najbardziej "mordercze" rozwiązanie nadesłane przez samych grających. W przypadku pesymistycznym po prostu będzie musiał tak jak teraz sam rozwiązać zadanie, ale nie będzie komentarzy i dyskusji takich jak po obecnym zadaniu (1, III seria). Więc czasochłonnośc ulegnie raczej zmniejszeniu lub pozostanie taka sama.

preclo
Kapitan

Pomysł wydaje się całkiem ciekawy, jednak coś mi się zdaje, że wbrew pozorom nadłoży pracy Arkowi.
Dlaczego?
Bo w tym momencie Arek siada do zadania i sam rozwiązuje i do każdego rozwiaania przysiada powiedzmy raz.
A jeśli wprowadzimy taką procedurę jak proponuje r1omen wtedy:
a) albo Arek będzie szedł na łatwiznę i wybierał spośród nadesłanych propozycji rozwiązań to najkorzystniejsze dla niego, co i tak nie będzie go zwalniać z obowiązku sprawdzenia, czy proponujący rozwiązanie nie popełnił błędu. I w przypadku stwierdzenia błędu, albo będzie modyfikował to rozwiązanie, albo sięgał po kolejne.
b) albo będzie przeglądał wszelkie nadesłane propozycje szukając bezbłędnej i najkorzystniejszej.
c) pozostaje również kwestia ilości "kontrrozwiązań" do konkretnych rozwiązań ;)
Co jeśli do powiedzmy rozwiązania r1omena będzie 10 kontrrozwiązań wśród których trafi się zapewne bardzo dla niego niekorzystne, a dla takiego precla nie będzie żadnego kontrrozwiązania i będzie on skazany tylko na rozwiązanie Arka, który zmęczony rozpatrywaniem innych zadań odpuści preclowi ;)
Śmieszny taki trochę przykład, ale chcę, żebyście dobrze zobaczyli o co mi idzie.

Pomysł sam w sobie jest dobry, ale obawiam się, że gorzej będzie z wykonaniem i zamiast pomóc - utrudni.
...::: [ www.bykom-stop.avx.pl ] :::...

Kragdob
Major

preclo napisał/a:

c) pozostaje również kwestia ilości "kontrrozwiązań" do konkretnych rozwiązań ;)
Co jeśli do powiedzmy rozwiązania r1omena będzie 10 kontrrozwiązań wśród których trafi się zapewne bardzo dla niego niekorzystne, a dla takiego precla nie będzie żadnego kontrrozwiązania i będzie on skazany tylko na rozwiązanie Arka, który zmęczony rozpatrywaniem innych zadań odpuści preclowi ;)
Śmieszny taki trochę przykład, ale chcę, żebyście dobrze zobaczyli o co mi idzie.

Ale wtedy r1omen nie będzie mógł krytykować Arka, że tak i tak rozwizał zadanie precla - zawsze Arecki będzie mógł powiedzieć "mogłeś wysłać swoją propozycję".

Co do czasochłonności przeglądania to wydaje mi się jednak, że zadania nie są tak duże żeby przeczytanie co ma dana osoba do zaproponowania zabierało dużą ilość czasu. Ale tutaj to już sam zainteresowany musi się wypowiedzieć.

kisiel1815
Sierżant

Zgadzamsie z r1omenem że zmniejszy to pracy Arkowi a napewno nie wydłuży jej przy jednoczesnym podniesieniu poziomu oceny rozwiazań.
Preclo weź pod uwagę że przesłane odpowiedzi na rozwiązanie czyjegos zadania będą miały na wstepie wskazane ile pkt zdobywa rozwiązujący zadanie. Tak wiec jeżeli wyslesz zadanie a ja przysle Arkowi odpowiedz do twojego rozwiazania ze wskazaniem że urwałem ci np 30pkt to Arek jako pierwsze rozpatrzy moje kontrrozwiazanie a nie bedzie rozpatrywał innych które urwałyby ci powiedzmy po 15 pkt. Praca Arka sprowadzi się do sprawdzenia poprawności ruchów z przepisami i wprowadzenia rzutów ewentualnie dodania swojego pomysłu. Ja ze swojej strony napewno przyjże sie rozwiązaniu każdego z graczy i przesle swoje rozwiazanie do niego chyba że uznam że rozwiazanie jest tak dobre/złe że nic w nim nie można napsuć.
Pozatym zauważ że rozwiazanie do czyjegos rozwiazania jest prostsze bo nie ma tam praktycznie ruchów przeciwnika więc zajmuje ci to mniej czasu niz żmudne przeliczanie gdzie i jak co ci może wjechać. Przeważnie część jednostek jest poblokowana/wyeliminowana/zredukowana/ tak że zostaje ci 1-2 możliwości (wyjatkowe jest zadanie defensywne szczeg nr 1 3 edycja- ale to naprawde wyjatek). [/url]

m_kowal
Porucznik

Aby jeszcze przyspeiszyc zabawe proponuje aby po zamknieciu zadania nie tylko opoublikowac swoje rozwiazanai, ale jednoczesnie aby Arek podal konkretne wyniki rzutow przy walkach (jak rozumiem, moze sie myle, ale sa one Arkowi zanen oprzed rozwiazywaniem zadania?)

Takie podanie wynikow rzutow powodowaloby ze kontr-rozwiazania bylyby dokladniejsze.

preclo
Kapitan

Panowie, a co z tak zwanym "autorytetem sędziego"? Nasz sędzia tak jak sądy powinien być niezawisły.
Jeśli nie dochodzi do jakichś przekrętów, ustawek i tym podobnych, a nawet nie dopuszczam takiej myśli, to po co mamy wchodzić Arkowi w kompetencje?
A jeśli Szef sobie nie radzi, albo się nie wyrabia to proponuję dodać mu kogoś do pomocy, ale niech zawodnicy nie wchodzą w kompetencje sędziego :!:

Wiem, że chcecie dobrze, ale naprawdę nie podoba mi się parę rzeczy:
a) przewiduję polowanie na co lepszych zawodników i zdecydowaną przewagę kontrrozwiązań do ich zadań, po to tylko aby utrudnić im zawody :!:
b) podanie rzutów na których opiera się Arek (to o czym mówi m_kowal) na pewno powinno mieć miejsce, ale dam sobie rękę opluć, że doprowadzi to do zwykłego śrubowania wyników i ciułania każdego punkcika aby tylko utrudnić życie konkurentowi, a Arek na pewno nie robi tego w ten sposób. Chyba, że się mylę. Robisz tak Arku?
c) wprowadzając nową formułę doprowadzimy do precedensu, że "ja wiem lepiej od sędziego" i prędzej czy później szlag trafi naszą zabawę :!:

A jeśli już chcecie naprawdę zmieniać formułę zabawy (w trakcie gry zresztą) i ograniczyć rolę Arka to proponuję nastepujący schemat.
a) Arek publikuje zadanie do którego wszyscy chętni nadsyłają rozwiązania.
b) następnie przeprowadza losowanie w wyniku którego rozwiązania te wędrują do innych graczy którzy rozwiązali i Ci męczą się powiedzmy przez tydzień nad rozwiązaniem któregoś z przeciwników.
c) po odesłaniu rozwiązań następuje ewentualne dokończenie rozwiązań przez Arka, podliczenie i opublikowanie wyników.

Jedną rzecz za to zdecydowanie popieram. Mianowicie aby po skończeniu przyjmowania rozwiazań Arek publikował wszystkie nadesłane rozwiązania, aby służyły ogółowi graczy. Ale tylko w takim celu.

kisiel1815
Sierżant

Preclo szanuje twoje zdanie szczególnie że mamy sprac chłopaków w kole za wrzesień 39 operacja zimowa :wink: ale twoja teoria że wszyscy będą polować na wyniki najlepszych jest troche na wyrost.Zgadza się że każdy będzie chciał urwać troche punktów liderowi ale musisz pamietać że gdzie 2 się bije tam 3 korzysta i może dojść do sytuacji że ci liderzy co walczą zawziecie o 1 punkt zostana wyprzedzeni przez tzw "dekowników" z końca tabeli :lol: .Ja ze swojej strony będe podchodził rzetelnie i uczciwie do sprawy a jestem przekonany że reszta dowódców podobnie i nie omiszkam przypatrzec się każdemu zadaniu tym bardziej że wpływa to na moje szanse na lepszą lokate.
Co do autorytetu Arka to pozostaje mu ostateczne słowo on wybiera a pamiętaj co sam pisał nie kieruje sie sentymentem lecz "urywaniem punków".Każda wskazówka jak może to zrobić jest dobra a my przecież mamy na celu dobra zabawe a dodatkowo szukamy najlepszych rozwiazań.
Dlatego podtrzymuje że rozwiązanie r1omena jest dobre uzupełnione o wskazówke m_kowala co do rzutów, a jeżeli martwisz sie że komuś może nie starczyc czasu na sprawdzenie innych rozwiązań to pamietaj że jest nas kilkunastu + wolni strzelcy jak np. Espada :) którzy moga również przesłac Arkowi jakieś uwagii.
Na zakonczenie dodam że śrubowanie wyników w pewnych sytuacjach jest niemożliwe pamiętaj "..z pustego to i Salomon nie naleje..." i ja np rozwiązując zadanie wiedziałem gdzie i jak może mi zaszkodzić przeciwnik i wszystko sprwadzało się do rzutu kostką to była rzecz która dawał mi wygraną albo nie, ale nawet konsekwencje porazki przewidywałem dlatego nawet analiza mojego rozwiazania prze 20 osób nic nie mogło zmienic.
Jedynie podanie wyników rzutów moze troche namieszac ale jezeli Arek robił to tak że znał wynik rzutu przed walką to jest po problemie(nic sie nie zmieni) jeżeli rzucał tuz przed starciem to może być problem i wtedy propozycja m_kowala musiałaby odpasć a Arek musiałby juz sam rzucać ale zdobyłby plan działania co myśle pochłania 90% czasu w rozwiazanieu zadania.

P.S fajny team we W-39 tworzymy Preclo i Kisiel :lol: -zestaw podwieczorkowy :lol: :lol: :lol:

Silvershoot
Porucznik

A ja zgodzę się z Preclem.
Zadania powinny być dla każdego przyjemnością a nie walką o nagrody i zaszczyty.
Jestem zwolennikiem tego aby to Generał rozwiązywał zadania w pojedynkę lub wybrał kogoś sobie do pomocy ale w takim wypadku wybrana osoba nie może rozwiązywac zadań. A jeśli wszycy mają się czepiać rozwiązania zwycięscy to niech i on może czepić się rozwiązania wszystkich. Jednak to może nas doprowadzić do kłótni a w ostateczności do upadku zadań, czego byśmy chyba wszyscy nie chcieli.
Rozwiązania zatem powinny być ujawniane i nic nie mam przeciw dyskusji na ich temat ale zostawiłbym w spokoju wyniki jakie publikuje Generał.

preclo
Kapitan

Ja również szanuję Wasze zdanie, ale przedstawiam swoje mocne wątpliwości co do efektów wprowadzenia proponowanych rozwiązań i nadal podtrzymuję te wątpliwości.

Jesli zaś idzie o rzuty, to niemal od samego początku Arek miał zawsze przygotowaną tabelkę rzutów przed rozwiązywaniem i były one jednakowe dla wszystkich i jak przewiduję to się nie zmieniło, więc zamieszczenie tej tabelki to tylko kwestia podejścia Arka do problemu.

A jeśli już mielibyśmy (niedaj Bóg :) ) wprowadzić w życie pomysł r1omena to bez jawnych wyników rzutów, aby zmniejszyć do minimum możliwość śrubowania wyników.

PS: Niby precel i Kisiel lekcy, to jednak ciężkostrawny duet dla przeciwników ;) Trzeba się będzie zebrać na wrześniowe pranie :)

Silvershoot
Porucznik

Przyszło mi coś jeszcze do głowy. Jeśli Generał się pomylił to trudno. Wyobraźcie sobie bowiem grę. Mój ruch trwa miesiąc i jego też. To, że czegoś nie zauważył, przeoczył coś, pomylił się (oczywiście nie naruszając przepisów) to trudno, jego sprawa bo ja zrobiłem wszystko dobrze. Przecież na tym opiera się gra, na błędach i niedopatrzeniach przeciwnika. Nie mam nic przeciwko dyskutowaniu na temat najlepszego rozwiazania i szukania go ale jesli ktoś wygrał zgodnie z przepsiami to zostawiłbym go w spokoju.

Arecki
Generał (moderator)

No to pojechaliscie grubej rury :P

Krotko i na temat : mnie sie ten system wogole nie widzi.
Powod : pierwszy z brzegu : czyli nierownomierne umiejetnosci wszystkich graczy.

Teraz dla osob czytajacych dlugie posty :

Nie widzi mi sie bo :

1. Jestem pewien ze po 2, 3 zadaniach liczba osob sprawdzajacych zadania innych osob spadnie do 2-3. Poprostu zostana osoby ktore sa albo maniakami ( bez obrazy ) albo maja bardo duzo czasu wolnego, a watpie czy Roman czy Pawel R. beda dysponowac taka liczba czasu od wrzesnia.
W momencie spadku liczby sprawdzajacych zacznie sie polowanie na lepszych i moze sie zdarzyc ze taki niby slabszy bedzie mogl liczyc na łut szczescia.
2. Zdecydowanie wydluzy mi to czas sprawdzania zadan, bo spoznienia byly i beda i tego nikt nie wyeliminuje. Wiec zamiast czekac na wyniki tydzien czasu bedziecie czekac na nie miesiac i mowie tu o Waszych spoznieniach, a nie swoich, bo moje jestem wstanie oszacowac, a Waszych juz nie.
3. Krytyka byla i bedzie nawet jesli zamiast mnie rozwiaze ktos inny zadanie np. Jurka.
4. Mniej wiecej 2 razy zdarzyly mi sie pomylki, teraz i chyba w 2 edycji, mysle ze na limit 21 zadan jakie byly to niewiele.
5. Rozwiazywanie przez jedna osobe zadan jakie nadsylacie jest bardzie adykwatne i miarodajne niz mialo by to robic 10 osob o roznym doswiadczeniu i podejsciu. Wiadomym jest ze moje doswiadczenie w porownaniu do doswiadczenia Romana czy Espady jest calkowicie inne ( i nie mowie ze w tym gronie jestem najlepszy ), ale wprowadzajac Wasz system bedzie sie tak dzialo ze czesc zadan bedzie rozwiazane przeze mnie , czesc przez Romana i czesc przez kogos innego. Wtedy sie zaczna dyskusje ze dlaczego Arek nie rozwiazal mojego zadania tylko Roman.

To by bylo tyle na NIE.

A teraz pare odpowiedzi :

1. Tabele ze wszystkimi wynikami na kostkach bedzie, poprostu jest to pierwowzor rozwiazania zadania 1.
2. Rozwiazanie wiekszej liczby zadan graczy i przedstawienie tego wkracza w zainwestowanie bardzo duzej ilosci czasu na przedstawienie rozwiazan na stronie. Niestety tego nie bede mogl spelnic , bo poprostu nie mam tyle czasu.
3. Rzuty nie sa mi znane przed rozwiazaniem zadaniem ( zadania defensywne ). Procedure mam nastepujaca : rozmieszczenie w kazdym rozwiazaniu moich wojsk i opracowanie ewentualnych atakow, nastepnie gdy juz jestem wszystkiego pewien dostaje wyniki od kolegi na GG i moge rozgrywac poszczegolne starcia w kolejno nadeslanych zadaniach.
4. Jesli chodzi o srubowanie wynikow czyli obliczanie kazdego PS i PZ. Kieruje sie jednym i najwazniejszym hasle : Natluc ile wlezie i nakosic tyle PZ by gosc rozwiazujacy wiedzial gdzie jego miejsce :P
5. Jezeli bardzo tego chcecie moge opisywac rozwiazanie w skrucie kazdego gracza ktory rozwiazal zadanie ( tak jak to mialo miejsce w ktoryms z zadan w 2 edycji ).

Coz to tyle co mam do powiedzenia w tej sprawie.
Dyskusje oczywiscie mile widziane :)

Pozdrawiam 8)

preclo
Kapitan

No i wypowiedział się mistrz ceremonii :)
Jak najbardziej słuszne argumenty.

Jedną kwestię chciałbym jeszcze poruszyć.
Mówiąc o rozwiązaniach wszystkich graczy mieliśmy na myśli (przynajmniej ja) nie rozwiązania opracowane tak jak rozwiązanie zwycięzcy, ale abyś po prostu Arku publikował elaboraty jakie dostajesz od każdego z ruchami i opisami.

Ewentualnie takie mini podsumowania do każdego rozwiązanego przez Ciebie zadania mile widziane.

kisiel1815
Sierżant

No i pomysł upadł ale Arecki ma ostatnie słowo i pozostaje nam dobrze sie bawic :D . Mam pytanko czy umiesczanie swoich rozwiazań przez graczy w temacie samego zadania stanowiłoby jakis problem?
acha i jeszce jedno Arku jak można sie z tobą skontaktować w sprawie uwag do swojego rozwiazania(chodzi mi cały czas o to Westerplatte) i czy jest to wogóle możliwe???

Arecki
Generał (moderator)

Kisiel 1815

Zdecydowanie przez GG ktore masz na stronie i nie widze problemu do pogadania sobie...aha... czesto jestem ukryty.
A co do Twojego nieszczesnego mostu na Wisle , opisalem Ci to w zadaniu 1.
Przedstawianie swoich rozwiazan jest jak najbradziej mile widziane. Jesli masz taka ochote to prosze bardzo.

Kragdob
Major

Szanuję twoją decyzję Arku, ale:

- moja propozycja miała opcję rozwiązywania ANONIOMO, czyli arek publikuje ileś tam rozwiązań (i nie wiadomo, które jest od lidera tabeli, a które od osoby grającej pierwszy raz - pewnie i można się domyślić, że ten to dobrze się rozstawił, a ten gorzej, ale nic pewnego) :arrow: odpada "koszenie" jak wy to nazywacie

- nie zgodzę się też na to, że wydłuży się Arkowi czas na rozwiązywanie - piszesz zadania można przesyłać do... a rozwiązania innych graczy do ..i termin niepewności ci odpada.

- co do nierówności w umiejętnościach graczy to po prostu jak pisze kisiel dostawałbyś od nas POMYSŁY i to się tutaj tak naprawdę liczyło, to miało wykluczyć późniejsze pytania - "a dlaczego nie zrobiłeś tego w rozwiązaniu zwycięzcy, ja bym tak zrobił i myślałem, że tak zrobisz - przecież nakosiłbyś mu więcej". Ty Arku nadal byłbyś jedynym sędzią (tutaj odpowiedz na twoje wątpliwości preclo) tylko, że miałbyś zwiększone możliwości, bo ktoś może by ci podesłał ruch o którym byś nie pomyślał... i właśnie po to żeby śrubować punkty preclo, bo bez punktów i rywalizacji to cała zabawa by upadła po 2 zadaniach.

Ja akurat jestem tym maniakiem o którym piszesz i pewne jest, że każdego równo bym sklepał.:twisted: 8)

Ale decyzja to decyzja. Twoje Arku prawo powiedzieć nie.

kisiel1815
Sierżant

Rozwiazanie swojego zadania opisałem juz wczesniej ale było to na rozgrzewke żeby sprawdzic jak zareaguja na to inni dowódcy.
Od 2 zadania zaraz po zamknięciu przyjmowania rozwiazań bede wysyłał swoje rozwiazania na forum :D

Odpowiedz do tematu