Taktyka i Strategia - Forum Strona GłównaTaktyka i Strategia - Forum Strona Główna

To forum wykorzystuje pliki cookies do zapamiętywania spersonalizowanych preferencji.
Ustawienia dotyczace plików cookies można zmienić samodzielnie w przegladarce internetowej.
Szczegóły na stronie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
III LMS - Front Wschodni AD 1914 - przepisy
Autor Wiadomość
Gość

Wysłany: Śro 23 Sie, 2006   

Mały brzydki pędrak napisał/a:
Tak tego problemu chyba nie rozwiążemy. Nie przekonamy się wzajemnie.

Dlatego zrobiłem ankiete i wygra demokracja.

Tak a propos, czy jesteście za karta ZAGON?
Używający w razie walki ma 1/2 siły, ale pościg może wykonać - kawaleria 4 pr, piechota 2 pr.
Gralismy tak raz z Simbą i bardzo ciekawe.

Pan P.
Kapitan

Nie wiem jak zrobic ucieczke czy odwrot, ale nalzealo by uniemozliwisc zrobienia z ucieczki manewru ofensywnego.

Gość

Pan P. napisał/a:
Nie wiem jak zrobic ucieczke czy odwrot, ale nalzealo by uniemozliwisc zrobienia z ucieczki manewru ofensywnego.

Pawle ucieczka to nie odwrót.

Z ucieczki zrobić manewr ofensywny jest dużo trudniej, poza tym ten, kto decyduje się na ucieczkę, ma ujemny bonus do inicjatywy.

Mały brzydki pędrak
Sierżant

Wysłany: Wto 03 Paź, 2006   

Mam wrażenie, że dotychczas ustaliliśmy, że odwrót i ucieczkę należy wykonywać w kierunku własnych baz zaopatrzenia - czy też względnie linni zaopatrzenia (tak jak podpowiada logika). Dodatkowo chyba wszyscy zgadzają si ena tz. mostki, czyli ignorowanie strefy kontroli na heksie gdzie znajduje się juz własna jednostka.

Kwestią do rozstrzygnięcia pozostaje obliczanie stosunku siły. Pytanie brzmi czy trzymamy się zapisu instrukcji - czyli wynik dzielenia zaokrąglamy w dół na rzecz broniącego (w mojej opinie powoduje to możliwość przeliczania i zbytniego kominowania liczbą jednostek i pkt. siły). Czy też dzielimy zaokrąglając matematycznie (temu wariantowi jestem bliższy). Czekam na opinie.

Jeszcze mam jedną kwestię do dyskusji, ale to już tylko teoretycznie na Manewrach możemy uczynić. Rozmawiałem o tym z Zulu. Chodzi o opuszczanie stref kontroli częścią sił.

Gość

Kwestię wychodzenia ze trefy trzeba koniecznie omówić przed manewrami.

Idzie mianowicie to, czy w sytuacji, gdy w strefie npla stoi stos, można go rozmontować w ten sposób, że w strefie zostanie jeden oddział, a reszta z niej wyjdzie?

Ja jestem PRZECIW, taka reguła załatwi inicjatywęm która faktycznie stanie się zbędna.

Mały brzydki pędrak
Sierżant

Ja też nie zamierzam tak grać na Manewrach. Jednak wedłgu mnie sprawę warto omówić ze względu na taką możliwość interpretacji (falandyzacji przepisów).[/url]

pablo8019
Podporucznik

Zostańmy może przy zwyczajowej wersji - czyli albo cały stos wychodzi ze strefy jako rezultat starcia (odwrót, ucieczka), albo cały w niej zostaje. Bo w przeciwnym razie rzuty na inicjatywę faktycznie stracą na znaczeniu...

Gość

pablo8019 napisał/a:
Zostańmy może przy zwyczajowej wersji - czyli albo cały stos wychodzi ze strefy jako rezultat starcia (odwrót, ucieczka), albo cały w niej zostaje. Bo w przeciwnym razie rzuty na inicjatywę faktycznie stracą na znaczeniu...

Po prostu będą niepotrzebne - cała istota inicjatywy polegała na tym, że słabszy wykorzystując przewagę ruchliwości wiązał przeciwnika i bił go wg własnego pomysłu.
przy mądrej grze gracz ruszający się jako drugi śmiało niweluje, w pewnym rzecz jasna stopniu, brak inicjatywy.

Arje
Kapral

Wysłany: Czw 05 Paź, 2006   

Jestem za odwrotem w kierunku własnych baz. Z tego co policzyłem, daje to nam 5 głosów (Pędrak, Pablo, Caius, Archanioł i ja) przeciwko 2 (Zulu i Gładky). Jestem też przeciwko mostkom, ale tutaj przegrywamy, bo popiera mnie tylko Pędrak.

W kwestii wyjścia ze strefy jestem za trzymaniem się dotychczasowych przepisów.

Gość

Tylko własnych baz, czy także własnych linii zaopatrzenia?

Arje
Kapral

Chyba nie potrafię odpowiedzieć na to pytanie - może powiem tak: generalnie w stronę swoich tyłów. Zresztą Pędrak napisał - "tak jak podpowiada logika". I tego się trzymam.

Aha, w kwestii ułamków jestem jak najbardziej za zaokrąglaniem matematycznym.

Gość

Arje napisał/a:
Chyba nie potrafię odpowiedzieć na to pytanie - może powiem tak: generalnie w stronę swoich tyłów. Zresztą Pędrak napisał - "tak jak podpowiada logika". I tego się trzymam.

Tylko że bez precyzji dochodzi do kłótni.
Proponuję grać na odwrót w stronę baz albo linii zaopatrzenia tworzonych przez nieprzerwaną kolej albo taborytów.
W razie braku linii zaopatrzenia zawsze w stronę baz zaopatrzenia (czyli heks z wjeżdżającą koleją, na krawędzi mapy.

Arje
Kapral

Wysłany: Pią 06 Paź, 2006   

Jestem jak najbardziej za.
A co z innymi kwestiami, o których wspomniałem w temacie "Front wschodni wg Zulusa"?

pablo8019
Podporucznik

Wysłany: Pią 06 Paź, 2006   

Myślę, że co do szturmu to wielkich zmian chyba nie będzie, najwyżej dodamy dodatkowy punkt wytrzymałości tracony przez jednostki szturmujące - kwestia do uzgodnienia. Ale dobrze byłoby się dogadać w kwestii czasu budowania okopów - standardowo, po równo dla wszystkich, czy też np. inny czas dla każdej armii? Ja proponowałbym nie bawić się w zbędne komplikacje i ustalić czas ich budowy na 2 etapy (okopy w budowie --> okopy zbudowane).

Mały brzydki pędrak
Sierżant

Wysłany: Nie 08 Paź, 2006   

pablo8019 napisał/a:
Ja proponowałbym nie bawić się w zbędne komplikacje i ustalić czas ich budowy na 2 etapy (okopy w budowie --> okopy zbudowane).

Jestem za.

Gość

Słuszne rozwiązanie.

A co reszta na kwestię wychodzenia ze strefy przez część stosu?

pablo8019
Podporucznik

Może pozostawmy to po staremu? Czyli albo całość albo nikt? Chociaż niewątpliwie i w tej kwestii przydałoby się jakieś głosowanie...

Mały brzydki pędrak
Sierżant

Wysłany: Pon 09 Paź, 2006   

Tak jak pisałem wcześniej. Zagrajmy na Manewrach wg. klasycznych rozwiązań, jeśli idzie o strefę kontroli. Moją interpretację tego przepisu proponuję tylko omówić.

Arje
Kapral

Wysłany: Wto 10 Paź, 2006   

Popieram Pędraka - niech ta kwestia pozostanie po staremu. W sprawie okopów też już chyba mamy zgodę...

Gość

Wysłany: Śro 11 Paź, 2006   

Podsumowując dotychczasowe ustalenia:

:arrow: mostki (przechodzenie przez strefe, której-nie-ma) - tak,
:arrow: odwrót - w stronę baz zaopatrzenia albo linii zaopatrzenia,
:arrow: wychodzenie części stosu ze strefy - nie,
:arrow: okopy - budowane na dwie raty.

Odpowiedz do tematu