Taktyka i Strategia - Forum Strona GłównaTaktyka i Strategia - Forum Strona Główna

To forum wykorzystuje pliki cookies do zapamiętywania spersonalizowanych preferencji.
Ustawienia dotyczace plików cookies można zmienić samodzielnie w przegladarce internetowej.
Szczegóły na stronie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
MARKET-GARDEN
Autor Wiadomość
Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Wysłany: Nie 11 Lip, 2004   MARKET-GARDEN

http://www.feldgrau.net/p...pic.php?t=11583
polecam uwadze to forum

Mardok
Chorąży

Wysłany: Wto 20 Lip, 2004   

dosyc ciekawe. widac ze niemcy tez maja cos w stylu TiSa?? a forum to rzeczywiscie moze sie przydac przy opracowywaniu roznych scenariuszy i gier

Bismarck
Chorąży

Wysłany: Czw 12 Sie, 2004   

a może by tak podyskutowac o samej operacji?

Pablo
Podporucznik

Ja nie jestem tak krytyczny wobec Montiego jak niemal wszyscy. Uważam, ze pomysł był niezły i sam pewnie zdecydowałbym sie na próbę. A, ze parę przypadków (czasem niedoróbek) zadecydowało o niepowodzeniu... Cóż strata jednej dywizji to i tak mniej niż straty w 50 innych.

Bismarck
Chorąży

generalnie masz racje. Plan bardzo smiały i efektowny. Jest także faktem, że gdyby sie udał kto wie czy Alianci nie zdobyli by Berlina przed gwiazdką. Problematyczne jest tylko to, że plan byl slabo opracowany, praktycznie w kilka dni. Zawiodlo rozpoznanie i jeszcze kilka innych elementów. Wez jednak pod uwagę, że stracenie w przypadku Brytyjczyków calej dywizji to byla hekatomba! Monty stracil przeciez kwiat brytyjskiej młodzieży. Gdyby operacje wykonali sowieci - to pewnie i tak byt sie udala :D

Pablo
Podporucznik

W przypadku sowietów zapewne. Natomiast co do stracenia tej dywizji - tak, ale w grę wchodziło nie poniesienie strat w wielu innych. Cóż bywa tak, ze czasem najlepsze plany zawodzą, a ten był jednak robiony na szybko, żeby wykorzystać okazję.
Moim zdaniem nie mozna mieć też pretensji, ze Alianci zachodni wreszcie wykonali jedną z niewielu odważnych operacji. Wojna to jest wojna, zwykle odważny zyskuje więcej.

Bismarck
Chorąży

No tu sie zdadzam. Jedyna odwazna operacja z rozmachem na froncie zach.

Bismarck
Chorąży

Cos nam dyskucja oklapla :D moze jak bysmy o panienkach pogadali to wieksze wziecie by bylo :)

Mardok
Chorąży

no racja o panienkach zawsze mozna.
ale wracajac do MArket Garden-tylko sposob myslenia brytyjskiego dowodztwa zawazyl na calej operacji. popatrzcie na 101 i 82 DPD w tak szybkimczasei dywizje przygotowaly sie a w trakcie walk osiagnely wiekszosc celow. ( czytajac TiS prawda ze gdyby poruszali sie po dachac i kamienicach to by niemcow wystrzelali). brytyjczycy za bardzo opieszali byli. popatzrcie na dzialania DPanc Gwardii. coby stalo na przeszkodzie zeby poruszac sie w nocy albo zaryzykowac i uderzac odrazu na Eindhoven bez zatrzymywania sie co chwile badz na "tea time"

Gladky
Kapitan

Gra w Muszynie dowiodła, że XXX KA mógł spisac sie duzo lepiej. Tak na prawde Niemcy nie byli w stanie go powstrzymac gdyby swoje zadanie wykonywał energicznie.
Mieli po prostu za małe siły....
A tak to do historii przeszło bohaterswo spadochroniarzy, którzy zgineli tylko dlatego, że ich kolegom się nie spieszyło.

Nico
Pułkownik

Sie pochwale :P zem byl w Arnhem i miasto widzial, muzeum w Osterbecku tez oraz most w Nijmighen (czy jak to sie pisze) oraz oczywiscie cmentarz, gdzie leza nasi oraz miejsce ich ladowania...long time ago ;)

Kosynier
Kapitan *

Wysłany: Pią 13 Sie, 2004   

Gladky masz rację, zresztą już pisałem jakie zadanie mieli spadochroniarze zdobyć i utrzymać mosty, ale także wiązanie w walce sił przeciwnika powoduje iż XXX KA ma trochę ułatwione zadanie.

Bismarck
Chorąży

Zastanawiam sie dlaczego Monty tak slabo skorzystal z lotnictwa? Przeciez alianckie lotnictwo moglo wspierac zarówno spadochroniarzy jak i XXX K. Nie rozumiem jak mając tyle maszyn dopuscili do tego zeby II SS K Pz SS rozwalal chlopakow z 1 DP-D.
PS Podoba wam sie film "A Bridge too Far"??? Mi bardzo, chociazby ze wzgledu na cala plejade aktorów, ktorzy potem juz nigdy w takim skladzie nie wystapili.

Pablo
Podporucznik

Dla mnie to numer trzy (wśód filmów wojennych). Po "Cienkiej czerwonej linii" i "stalingradzie".

Mardok
Chorąży

ale musicie pzryznac ze oficerow brtyjskich dopasowano idealnie a i aktorzy zagrali oficerow jak nalezy.
co do kolejnosci filmow to:
1-stalingrad
2-O jeden most...
3-Kiedy umilkna dziala

a jeszcze dodajcie ze na flankach XXX korpusu atakowaly VIII i XII. wiec wystarczylo zaryzykowac atakiem pancernym( nie rozmumiem montiego). ciekawe jakby sie potoczylo wszystko gdyby tak Patton dowodzil XXX korpusem?? hmmmm

Pablo
Podporucznik

Tak aktorzy pierwsza klasa. Brytole wręcz extraliga. Zresztą Michael Caine kogo by nie grał to byłby świetney (plus Anthony Hopkins, Edward Fox ...).

Bismarck
Chorąży

dodaj jeszcze Gene Hacmann, Robert Redford i jeszcze paru innych! Serio film jest niezly. No i rezyser .... sir. Richard Attenborought. I Muza jest swietna.

Mardok
Chorąży

a jak porownasz Urqharta z Seanem Connerym to wyjdzie podobienstwo.
ale i tak najlepszy moment w filmioe jest jak Jim Hackmann mowi : sznur sznur :D

Pablo
Podporucznik

A racja zapomniałem o Connerym. To dla mnie już czterech wspaniałych. Za Hackmanem nie przepadam, a Redford był nijaki taki (może tylko sztampowy - przy innych kreacjach nie błyszczał).

Bismarck
Chorąży

to fakt zagral w sumie epizod. Ale nazwisko to nazwisko! szkoda ze Gołasa i Cieslaka nie obsadzili to dodatkowo podnioslo by walory filmu :D

Odpowiedz do tematu