Taktyka i Strategia - Forum Strona GłównaTaktyka i Strategia - Forum Strona Główna

To forum wykorzystuje pliki cookies do zapamiętywania spersonalizowanych preferencji.
Ustawienia dotyczace plików cookies można zmienić samodzielnie w przegladarce internetowej.
Szczegóły na stronie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Warszawa 1944
Autor Wiadomość
kamil
Plutonowy

Wysłany: Pią 22 Cze, 2007   

r1omen napisał/a:

Jeżeli jest to dla całej dywizji to co w sytuacji gdy dane oddziały się wycofały a inne nie? Logicznym wydaje się zejście do poziomu pola/stosu/żetonu, ale czy to nie będzie już zbyt szczegółowe?

PS można zregenerować tylko tym jednostkom które się nie utracily terenu. Załózmy że są 2 oddzialy pacerne w dywizji A i B. Odział A wycofał się po cięzkich walkach a oddzial B wcale nie walczyl, w takim wypadku niestety ale żaden nie może zregenerowac PS bo A zostawił uszkodzone czołgi na utraconym terenie a oddzial B nie mial uszkodzonych czolgów (oczywiście jest tu lekkie uproszczenie bo B mógłby sobie naprawic jakies czołgi naprzyklad z poprzedniego dnia :D ale tak chyba nie będziemy już abstachowali :D )

r1omen napisał/a:
Proponuję dodać: dotyczy jedynie strony rosyjskiej.

Czemu?

Mardok
Chorąży

Mi się pomysł Kamila podoba.

nie zawsze wszystkie uszkodzone czolgi dalo sie odrazu naprawić , to też losowanie czy 1,2 lub 3 PS jest bardzo dobre.

A co z piechotą??czy będzie uwzględniona?

Czy te przepisy uwzględnione zostaną w IV edycji? mozna by wtedy okreslic stopień uzupełnień dla wszystkich nacji.

poza tym mozna by wprowadzić przepis ze atakować mogą oddziały ktore znajdują sie, na początku własnej fazy ruch w zasięgu sztabu dywzji, brygady, KG (z wyłączeniem oddziałów rozpoznawczych)

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Na razie uwzględniamy je w Warzawie, jeśli to się sprawdzi wstawimy do B-35, Ale nie we wszystkich bitwach tak "w tempo" przesyłano uzupełnienia
Pod Warszawą, bitwa była przygotowana przez niemców więc i sprzęt dojeżdżał na bieżąco.

A co do uzupełnień, po prost należy uzupełnić te jednostki, które nie sa w okrążeniu i po sprawie (oczywiście spośród tych, które poniosły straty). To czy wycofano uszkodzone o 13 czy 14 nie ma znaczenia w skali 8 godzin starcia.

kamil
Plutonowy

Uzupelnień jednostek piechoty nie będzie bo scenariusze są za krótkie.

m_kowal
Porucznik

clown napisał/a:
Cytat:
Udział polskiej brygady wcale nie musiał być aż tak "hipotetyczny", wystarczyło ją przewieźć zawczasu do Rosji wraz ze sprzętem i zrzucić z lotnisk sowieckich. Zapewne gdyby nie polityka, doszłoby do takiego działania

Właściwością strategicznych gier historycznych jest to że powstają one w oparciu o jakieś wydarzenia faktyczne, włącznie z uwarunkowaniami politycznymi. Bo skoro robimy z Wujka Stalina naszego sprzymierzeńca to czemu by od razu nie zrzucić całej armii spadochronowej do Warszawy :?: tylko czy wtedy taka gra ma sens :?:
Rozumiem koncepcję scenariuszy alternatywnych ale tylko wtedy gdy pozostają one w jakimś związku z rzeczywistością historyczną a nie gdy są kompletnie od niej oderwane.

Chyba sam sobie przeczysz - scenariusz fikcyjny ma byc wlasnie fikcyjny; moze nie miec zupelnie oparcia w rzeczywistosci albo dowolnie ja zmieniac. Moze zmieniac tez niewiele - i o to chodzi. O zadnym zakotwiczeniu w realiach historycznych nie moze byc mowy - to by ograniczalo tworcow scenariuszy.

Grohmann
Porucznik

Tyle, że Kowalu, clown pisał o hipotetycznych scenariuszach, a nie o całkowicie fikcyjnych. Jest drobna, acz zasadnicza różnica :P

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Wysłany: Sob 23 Cze, 2007   

dla jednych lot w kosmos to rzeczywistość, dla innych hipoteza, a dla innych całkowita fikcja. Na te same sprawy można patrzeć z wielu stron i dostrzegać coś zupełnie innego.

Ja zachęcam kolegów do tworzenia takich scenariuszy, by smai mogli się przekonać czy jest to hipotetyczne czy fikcyjne.

Kragdob
Major

Wysłany: Sob 23 Cze, 2007   

Myślę, że do wyboru słowa powinniśmy zastosować pierwiastek. Może nawet siódmego stopnia 8)

usgrant
Chorąży

Wysłany: Wto 26 Cze, 2007   

Wracając jeszcze do regeneracji jednostek pancernych... Rozumiem, że nie będzie można przekroczyć maksymalnej liczby punktów siły zawartej w tabelach. Akurat 2 APanc była już po przejściach i przystępując do walk pod Warszawą jej poszczególne brygady dalekie były od stanów etatowych. Jeżeli by przyjąć, że można je uzupełnić to teoretycznie moglibyśmy otrzymać pełnowartościową brygadę. Bardziej mi się podoba to co napisał r1omen, na etap lub dzień mamy tyle i tyle punktów uzupełnień i możemy je dowolnie wykorzystać

kamil
Plutonowy

Wysłany: Wto 26 Cze, 2007   

Oczywiście że nie mozna przekroczyć tej liczby PS która jest wyjściowa w scenariuszu. W regeneracji chodzi o to że nie wsztskie PS które sie stracilo sa stracone "bezpowrotnie".

Seba
Kapral

Wysłany: Wto 24 Lip, 2007   

Witam wszystkich :D .
Jestem nowy na tym forum, i do tego za pare godzin wylatuje na wczasy. Ale po powrocie zacznę zaglądac częściej na to forum.
Krótko o mnie: kiedyś grywałem w B-35 ed1 i 2. W trzecią nie grałem nigdy. Zamówiłem grę "Warszawa 1944" i czekam na przesyłke. Mam nadzieje, że w instrukcji znajdę pełny komplet przepisów które sa obecnie w uzyciu. Z tego też powodu, wątek do Warszawy 1944 zaczne czytać jako pierwszy.
Jeszcze raz pozdrawiam i życzę słonecznych wakacji. :D

kamil
Plutonowy

Wysłany: Wto 24 Lip, 2007   

Jest tam komlet przepisów w wsio co potrzebne do grania:)

Seba
Kapral

Wysłany: Sob 11 Sie, 2007   

Wróciłem z wakacji i rozpakowałem zakupiona grę :D Miło znowu zagłębic sie w przepisy. Zdążyłem także już rozstawić jednostki na planszy :) . Niestety dla wiele jednostek, tak po stronie niemieckiej jak i rosyjskiej, nie mogę znaleźć miejsca rozstawienie czy też czasu kiedy wchodzą jako uzupełnienia :( . Przeczytałem cały ten topic i wiem że II/170 z 73DP nie występuje w bitwie. Muszę jeszcze raz sprawdzić ustawienia i wtedy wypiszę których jednostek nie mogę znaleźć (z góry przepraszam za moderatorów możliwe pojawienie się jednego posta pod drugim).

Ostatnie akapity dotyczą regeneracji jednostek pancernych. Mam w tej materii (podobnie jak każdy inny gracz) swoje zdanie. Otóż od pewnego czasu kupuję czasopismo "Militaria". Są tam dość szczegółowo opisane działania poszczególnych grup pancernych (dywizji) na poszczególnych odcinkach frontu - opisy prowadzone na bazie dzienników wojennych dowódców w skali taktycznej. Otóż, lekkie zniszczenia nie zawsze oznaczały szybkie naprawienie pojazdu. Jeżeli pojazd udało się naprawić w dwa tygodnie to były lekkie uszkodzenia! Skąd się to brało. Otóż służby techniczne ze wzgledu na różnorodność typów pojazdów nie miały na stanie duzych ilości części zamiennych (różne ilości czołgów, dział, pojazdów transportowych, zamienniki do broni ręcznej, smary, oleje i płyny eksploatacyjne itd.). Dodać do tego należy także, że pojazdy które były uszkodzone np zerwaniem gąsienicy nie zawsze mogły być szybko naprawione. Wielokrotnie w dostępnej mi literaturze spotykam opisy jak do jednego celu strzela kilka dział i powodują równoczesne uszkodzenia w różnych miejscach; każde z nich jest niewielkie ale zebrane na jednym pojaździe stanowią już duże wyzwanie dla służb technicznych. W przypadku większych bitew po części zamienne musiano wysyłać transporty. Przykładowo: niech na dwóch km kwadratowych 10 PzKpfw IV ma uszkodzone gąsienice - tak wygląda na pierwszy rzut oka. Do sprawdzenia mamy więc: gąsienicę, koło, oś na której jest zamocowane koło, łożyska w kole, układ smarowania, resory itd. I to w każdym z 10 czołgów. Widać z tego jak duży był nakład pracy nie mówiąc już o częściach zamiennych.
I DLATEGO JESTEM PRZECIWNY WPROWADZANIU ODZYSKIWANIA PUNKTÓW SIŁY DLA JEDNOSTEK PANCERNYCH W KAŻDYM ETAPIE. Uważam że tak jak to było w I lub II ed. odzyskiwać PS (lub teraz punkty wytrzymałości) powinno się w większych miastach lub bazach zaopatrzeniowych.

Seba
Kapral

Wysłany: Nie 19 Sie, 2007   

Witam,

Może dziwne się wyda to pytanie ale musze je zadać. W sceneriuszu pierwszym przy rozstawieniu wojsk rosjanie na początku maja rozstawione trzy jednostki. Czy reszta jednostek korpusów rosyjskich wchodzi do gry od razu w pierwszym etapie (drogi A i B)?

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Wysłany: Nie 19 Sie, 2007   

To sa całe korpusy wraz ze wszystkimijednoskami im podległymi, a w uzupełenieniach wchodza pozostałe wraz z zcałym 16 KPanc.

Komandir
Plutonowy

Wysłany: Nie 16 Wrz, 2007   

Mam lekki problem w temacie które dywizje podlegały pod który korpus po stronie niemieckiej.
Logicznie rzecz ujmując wychodzi mi że:
IV KPanc. SS - 3 oraz 5 DPanc SS
XXXIX KPanc - 73 DP, 4, 19, 1 HG DPanc

Pytam się bo wystąpiły lekkie problemy kto z kim może atakować, a kto z kim tego nie może zrobić.

Utkneła w nieskończonej pętli powtórzeń, a on jest idiotą.

kamil
Plutonowy

Wysłany: Nie 16 Wrz, 2007   

Podział na korpusy baył taki jak piszesz. Ale atakować może każdy z każdym.

Komandir
Plutonowy

Wysłany: Pon 01 Paź, 2007   

Pytanie:
W drugim sceniariuszu po stronie niemieckiej wchodzą jako posiłki następujące oddziały - 500, 501 sap oraz batalion piechoty Krone.Te trzy jednostki posiadają żółte gwiazdki, przy czym batalion Krone można potraktować jako miotacze ognia (w moim przekonaniu), natomiast lekki problem mam z tymi saperami. Czy ci saperzy mają w ataku +2 (za sapera i za gwiazdkę) czy też mają +1, ale mogą kumulować się z innymi saperami bez gwiazdki??

I drugie krótkie pytanko:
W ostatnim TISie są dodatkowe żetony do Warszawy, gdzie możemy zauważyć dodatkowe dowództwa niemieckie ("Ch.","Kos.","Kall.", i SS "Vik.","Tott.") . Czy te dowództwa mają jakieś wykorzystanie w scenariuszach, a jeśli mają to w jaki sposób??

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Wysłany: Pon 01 Paź, 2007   

1. Mają +2 do walki w mieście
2. Sztaby te są opisane w scenariuszu zamieszczonym w owym TiSie

Komandir
Plutonowy

Wysłany: Śro 03 Paź, 2007   

Nowy scenariusz z TISa "Rosjanie nadchodzą" jest nowym, nadrzędnym względem scenariuszy z gry, czy też jest swego rodzaju "wariacją na temat", ponieważ patrząc na uzupełnienia to mamy dosłownie całkowicie inny scenariusz??
I co oznacza uwaga do tego scenariusze cyt. "wszelkie parametry scenariusza należy brać ze scenariusza >2 Pabcena<, zamieszczonego w grze Warszawa1944". Czyli że niby co, bo nie wiem jak to mam sobie tłumaczyć??. Rozstawienie wojsk jest ciut inne, uzupełnienia są inne, więc co za parametry należy brać??

Odpowiedz do tematu