Taktyka i Strategia - Forum Strona GłównaTaktyka i Strategia - Forum Strona Główna

To forum wykorzystuje pliki cookies do zapamiętywania spersonalizowanych preferencji.
Ustawienia dotyczace plików cookies można zmienić samodzielnie w przegladarce internetowej.
Szczegóły na stronie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Grochów 1831
Autor Wiadomość
Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Wysłany: Czw 30 Mar, 2017   

tez mnie to poraziło :)

woj1982
Plutonowy

Wysłany: Czw 30 Mar, 2017   

Juz niedługo nie omieszkam przetestować 😊

Grisznak
Podporucznik

Wysłany: Pią 31 Mar, 2017   

woj1982 napisał/a:
6 scenariuszy w jednej paczce fiu fiu

Wiesz, to jest oczywisty krok w dobrym kierunku. Tak z brzegu, z mojej półki: Great Battles of History: Hoplite - 13 scenariuszy, Dead of Winter - 10 scenariuszy, Krwawe Pola Małujowic - 4 scenariusze, 2nd Fleet - 10 scenariuszy, Beyond Valor - 24 scenariusze, Next War: India-Pakistan - 6 scenariuszy, Poland in Flames - 45 scenariuszy.

To jest stały kierunek, w którym idą gry wojenne. Mnogość scenariuszy wydatnie zwiększa grywalność danego tytułu. Co więcej, normą jest, że daje się scenariusze o różnych poziomach zaawansowania zasad, wykorzystania planszy i ilości żetonów, tak by wraz z nimi gracz stopniowo uczył się mechaniki gry. Dlatego cieszę się, że TiS powoli też zmierza w tym kierunku.

The super-dreadnought fitted with Western technology at Vickers in England, Kongou has arrived!
Even in the Pacific Theatre, I'll use the power of my speed to be of great use! Look forward to it!

woj1982
Plutonowy

Wreszcie wydawnictwo idzie z ogólnoświatowym trendem😊

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Grisznak napisał/a:

Wiesz, to jest oczywisty krok w dobrym kierunku.

A podasz nam ceny owych gier?

Motyla Noga
Porucznik

Wysłany: Pon 03 Kwi, 2017   

To te gry projektuje i wydaje jakiś ekonomista :smile:

Zygfryd
Kapral

Krwawe pola Małujowic - 75 zł

Grisznak
Podporucznik

Nie no, gry zachodnie zawsze są droższe od polskich, ale tam tez komponentów jest więcej, instrukcje są dłuższe i bardziej złożone itd. Niemniej, uważam, że w tym kierunku trzeba iść, bo czasy, kiedy gra miała 1-2 scenariusze podstawowe i nic poza tym, to już przeszłość.

To zresztą mój główny zarzut do "Ostrołęki 1831" z Erici - bardzo rozbudowane przepisy, a tylko dwa scenariusze (+1 wprowadzający, będący uproszczoną wersją pierwszego), acz zrobione z pietyzmem. Przy grach tego kalibru sprawia to, że nie będziemy w nią grać zbyt często, a rzadkie granie sprawia, że o przepisach łatwo zapomnieć. Dlatego lepiej, gdy gra ma ich kilka, o różnym stopniu zaawansowania i czasu trwania. Nawet jeśli podnosi to nieco jej koszt. Bo lepiej dać więcej i mieć grę, w którą będzie się grywało regularnie. Dlatego byłem skłonny dać 150 zł za "Dead of Winter", gdzie jedna bitwa rozpisana jest na 10 scenariuszy, od małych starć wstępnych, przez walki na skrzydłach, po walki poszczególnych momentach i wreszcie - całą bitwę. Albo "Hoplite", gdzie za 200 zł dostałem 11 bitew, od małej Tanagry po wielkie Plateje.

The super-dreadnought fitted with Western technology at Vickers in England, Kongou has arrived!
Even in the Pacific Theatre, I'll use the power of my speed to be of great use! Look forward to it!

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

odpowiem za siebie;
gra 60 zł
10 taktyk po 15 zł = 150 zł
czyli z 10 map, ze 30 scenariuszy za 210 zł

Bormac
Sierżant

Wysłany: Wto 04 Kwi, 2017   

Wojciech Zalewski napisał/a:
odpowiem za siebie;
gra 60 zł
10 taktyk po 15 zł = 150 zł
czyli z 10 map, ze 30 scenariuszy za 210 zł

Zapytam tak prowokacyjnie, ale przez ile lat wyjdzie te 10 Taktyk i skąd pewność, że w każdej z nich będzie mapa akurat do tej konkretnej gry? ;)

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Wysłany: Wto 04 Kwi, 2017   

przez 20, ale jakie to ma znaczenie, można wybrać z 41 obecnie istniejących, wiec czas ich wydania ma znaczenie nieistotne, som jusz :)

woj1982
Plutonowy

Wysłany: Czw 06 Kwi, 2017   

Ktoś już posiada Grochów?jak wrażenia i "grywalność"?

[ Dodano: Pią 07 Kwi, 2017 ]
No i zostałem szczęśliwym posiadaczem Grochowa.Pierwsze wrażenia:pudełko super dopasowane i wytrzymałe,mapy świetne,żetony wow.Oprócz dwóch wyprasek z żetonami brak dodatkowych żetonów.Jako że jestem zielony w systemie Napoleon zacząłem wertować instrukcje.Parę pytań:
1.Brak WD dla poszczególnych scenariuszy więc rozumiem że nie bierzemy pod uwagę WD dowódców
2.Białą cyfrę na czarnym tle czyli modyfikato zaangażowania dowódców modyfikujemy i przy obronie jak i ataku?
3.Tabela straty po walce rozumiem że jest wspólna atakującego jak i obrońcy (w kolumnie tylko napisane straty atakującego)
4.Na wstępie instrukcji Grochowa początek brzmi "Borodino 1812"-kopiuj-wklej....😉
5.Kompletnie nie rozumiem przykładu procedury walki na str.
dla podanego przykładu na tej stronie wioskę modyfikujemy +2 o kolumnę atakującego siłą broniącego oraz -2 o kolumny broniącego o siłę atakującego czyli dwa razy tak samo będzie np w przypadku lasu,itp?
6.żetony wojsk austriackich mają taki sam rewers jak i awers (tak ma być z morale u nich?)
Instrukcja piętą achillesową.na trzeźwo ciężko będzie to rozgryźć 😉

[ Dodano: Pią 07 Kwi, 2017 ]
Jeszcze taka myśl. ...mimo iż mnie to nie robi trudności każda mapa powinna być opisana co do którego starcia bądź scenariusza (chodzi o ślad na mapie a nie tylko w instrukcji)przy tej ilości proponowanych rozgrywek i czterech mapach.

Grisznak
Podporucznik

Wysłany: Pią 07 Kwi, 2017   

Rozumiem twój ból, jakiś czas temu tłumaczyłem meandry tych zasad pewnemu Amerykaninowi :)

Starty po walce każdy gracz sprawdza z osobna, biorąc siłę przeciwnika za wskaźnik względem którego ustala się wiersz tabeli.

woj1982
Plutonowy

Wysłany: Pią 07 Kwi, 2017   

Jeśli chodzi o samą instrukcję to koszmar chociaż jestem przyzwyczajony do TiSowskich instrukcji 😉ale gra robi niezłe wrażenie.Po kilku głębszych ogarnę zasady i zobaczymy jak to działa na planszy.

Grisznak
Podporucznik

Wysłany: Sob 08 Kwi, 2017   

Owszem, to jest chyba najsłabiej napisana instrukcja, przydałaby się jej nowa redakcja, czytelniejsze omówienie niektórych zasad i staranniej napisane przykłady. O ile B-35 tę ewolucję przechodziło, tak szkoda, że tu się nic nie ruszyło.

woj1982
Plutonowy

Po dwóch lekturach instrukcji nie taki wilk straszny jak go malują.Chyba jedna z najlepiej napisanych instrukcji.Może dlatego tak uważam że mam doświadczenie w innych systemach TiSu.Ale diabeł tkwi w szczegółach.Jest wiele miejsc nie do końca wyjasnionych do własnej interpretacji lub interpretacja przysparza problemy.Brakuje przykładów.Ale ogólnie pidzie to w dobrą stronę ale za wolno.Szok żetony.Najwyższy poziom pietyzmu.Niedługo wolne to sprawdzimy scenariusze 😊

Radosław Kotowski
Podporucznik

Jest dość krótka i to ratuje sytuację.
A zasady powinny być redagowane na bieżąco. Wydanie za wydaniem.
Ale spokojnie.

Grisznak
Podporucznik

Mam nadzieję, że kolejnym krokiem w TiS będzie taka właśnie ewolucja zasad (szersze i czytelniejsze przykłady, dokładniejsze omówienie tego i owego) i tabelki drukowane na oddzielnych, "twardych" stronach. Po żetonach widać, że życie jednak wymusza zmiany i to cieszy. Bardzo pozytywną niespodzianką okazał się fakt, że zmiana żetonów nie oznaczała skoku cenowego.

woj1982
Plutonowy

6 scenariuszy od malego po pełną rozgrywkę.kolejny krok ku lepszemu.marzy mi się coś ze "starożytności"

[ Dodano: Wto 18 Kwi, 2017 ]
Scenariusz Iganie dwa błędy wychwyciłem:
1.ustawienie 5pp zamiast 1109 zapewne powinno być 1108
2.zamiast w tabeli sił 7pp poprawiamy na
Fajny scenariusz do nauki systemu.Tylko źle gralem art nie wiedząc że ma większy zasięg.

[ Dodano: Wto 18 Kwi, 2017 ]
7pp >8pp

[ Dodano: Śro 19 Kwi, 2017 ]
Scenariusz Wawer 31.03.
Uzupelnienia 2 etap czy zamiast 2 i 3 uł nie powinno być 5uł i Poznań ewentualnie Karab z dywizji Skarżyńskiego ?2 i 3 ul nie ma w tabeli sił.

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Wysłany: Sob 22 Kwi, 2017   

5 pp ma stać na 1109 bo polacy rozpoczynają ruch z lasu
W tabelce Polaków (Iganie) jest 7 pp a powinno być 8 pp
Dla scenariusza Wawer "31 III 1831" w tabeli brakuje 2 i 3 uł
2 uł - 7 PS, 3 uł - 7 PS

Odpowiedz do tematu