Taktyka i Strategia - Forum Strona GłównaTaktyka i Strategia - Forum Strona Główna

To forum wykorzystuje pliki cookies do zapamiętywania spersonalizowanych preferencji.
Ustawienia dotyczace plików cookies można zmienić samodzielnie w przegladarce internetowej.
Szczegóły na stronie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Katana-dusza samuraja
Autor Wiadomość
Memnon
Porucznik

Wysłany: Wto 16 Maj, 2006   

Murat napisał/a:
tak się składa, że japończycy wieżą, że Japonię stworzył miecz, który uderzył w morze, a spadające od tego uderzenia krople stworzyły wyspy Japońskie. W "Ostatnim samuraju" na początku gościu mówi, że nie wieży w te mity on uważa, że Japonię stworzyli ludzie, którzy nie zapomnieli o honorze i to było jego zdanie. I te mity to nie są bajki, to tak samo jak inne legendy różnych krajów nazwał mitami.

Ja nie mówię o mitach w które wierzą Japończycy. Akurat jeśli chodzi o religię to darzę ich niejaką sympatią. Chodzi mi o te mity, które stworzyli inni. Głównie Amerykanie. A co do honoru, to bardzo mnie martwi, że niektórzy utożsamiają honor z postępowaniem dokładnie wbrew naturze ludzkiej. A jeśli chodzi o honor samurajów to... cóż nawet w polsce nie było chyba tylu wystąpień przeciwko prawowitemu władcy albo innemu suwerenowi co w Japonii właśnie. To chyba najlepiej świadczy o tym, jak elastyczna była moralność tych, pordobno, ludzi honoru. Ich natura była moim zdaniem raczej surowa niż honorowa, a to różnica. I to duża. Oczywiście byli też jak najbardziej prawi ludzie, ale wątpię by występowali akurat w Japonii w rażących dysproporcjach w stosunku do innych cywilizacji.

Pyra
Kapitan

Wysłany: Śro 17 Maj, 2006   

Ich honor i walka w to co wieżą ujawnia się np. w powstaniu Satsuma o którym już na tym forum pisałem. Samuraje buntowali się przeciwko władcy bo wie[rz]yli, że to że się buntują służy mu, oni nie buntowali się przeciwko niemu. Tak samo nie buntowali się przeciwko cesarzowi, tylko przeciwko jego wrogom, często świcie.

Memnon
Porucznik

Wysłany: Pon 22 Maj, 2006   

Murat napisał/a:
Ich honor i walka w to co wieżą ujawnia się np. w powstaniu Satsuma o którym już na tym forum pisałem. Samuraje buntowali się przeciwko władcy bo wie[rz]yli, że to że się buntują służy mu, oni nie buntowali się przeciwko niemu. Tak samo nie buntowali się przeciwko cesarzowi, tylko przeciwko jego wrogom, często świcie.

A świta z kogo się składała? Nie z samurajów aby? A dlaczego cesarz był marionwetką w rękach szoguna? Rzecz dość rzedka w większości krajów przez większość okresów historycznych w Japonii trwała (popraw mnie jeśli się mylę) ponad 2 wieki.

A tak swoją droga, czy w Japonii nie obowiazyała przypadkiem zasada "wasal mojego wasala nie jest moim wasalem"?

Pyra
Kapitan

Wysłany: Czw 01 Cze, 2006   

Swity nie tworzyli sami samuraje. Faktem jest że cesarz często był marionetką w rękach silnego szoguna, lecz najczęściej szogun był doradcą cesarza w sprawach wojskowych. Silni cesarze nie pozwalali na to, ażeby szogunowie wtrącali się w ich sprawy. Władza cesarska pochodziła od boga i żadko kto śmiał się jej przeciwstawić.

Memnon
Porucznik

Wysłany: Pią 02 Cze, 2006   

No widzisz, to tak jak u nas. Był i Zawisza Czarny i ci co złupili Konstantynopol i jeździli na krucjaty. :D

Odpowiedz do tematu