Taktyka i Strategia - Forum Strona GłównaTaktyka i Strategia - Forum Strona Główna

To forum wykorzystuje pliki cookies do zapamiętywania spersonalizowanych preferencji.
Ustawienia dotyczace plików cookies można zmienić samodzielnie w przegladarce internetowej.
Szczegóły na stronie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
18
Autor Wiadomość
Maedhros
Plutonowy

Wysłany: Pią 08 Wrz, 2006   

No dobra, na Drvar się zgadzam.
Tylko ze względu na to, że będziemy musieli dołożyć w żetonach oddziały jugosłowiańskie i, zdaje się, chorwackie.
:wink: :D

Grzegorz
Chorąży

Panowie my tutaj mozemy sie zgodzic na wszystko ale jest jedno ale WZ upatrzy sobie cos innego, i co wtedy :wink:

podchorąży Brock
Podporucznik

Bergman napisał/a:
Co do samego artykułu: Bardzo dobrze napisany, solidna robota!

Dziękuje za uznanie, pracę nad tym artykułem potraktowałem bardzo poważnie

Bergman napisał/a:
Sam próbowałem dotrzec do czegos na ten temat, ale na razie sie odbijam. W lit. angielskojęzycznej skala kończy sie właśnie na pułapie brygady - dywizji, na pewno jest coś na serbskich stronach, ale ten jezyk akurat jest mi obcy,, więc trudno mi zadać właściwe pytanie do Googla.

Miałem podobny problem, zbierając materiały... między innymi z powodu atrofii źródeł w tym względzie zrezygnowałem z opisywania walk lądowych i skupiłem się na najciekawszym moim zdaniem aspekcie - desancie spadochronowym

Bergman napisał/a:
A właściwie to mam pytanie do dowództwa - może rozważyłoby zrobienie "Skoku Konika Szachowego" jako dodatku do TiSa na niewielkiej mapie?

Pomysł ciekawy, ale 500 batalion trzeba by chyba w kompaniach zrobić z dość zawyżoną siłą, bo inaczej nie ma szans odegrać żadnej roli

kapral
Chorąży

Wysłany: Pią 27 Paź, 2006   

Kolega pisze książkę o bitwie 2 Armii LWP w rejonie Budziszyna i dałem mu 18 nr TiSa gdyz tam są struktury wojsk Polskich w 1945. Drugiego dnia kolega oddał mi pismo dodając że niestety znalazł w nim sporo błędów. I miał racje niewiem z czego korzystano ale błędów było więcej niż znalazł kolega. A oto dostrzeżone błędy.
1 Armia – brak 2 Brygady Zaporowej, są ale nie opisane 1, 5 Brygada Artylerii Ciężkiej, 2 I 3 Brygada Artylerii Haubic, brak 3 Pułku Zapasowego, 1 Pułku Moździerzy, 1 Pułku Łączności, 1 Dywizjonu Artylerii Przeciwlotniczej, 5 Dywizjonu Artylerii Rakietowej, 1 Zmotoryzowanego Batalionu Rozpoznawczego, 7 Dywizjon Artylerii Pancernej, 7 Bataliou Inżynieryjno-saperskiego, 6, 31 Batalionu Pontonowo-Mostowego, 1 Batalionu ABC. Jest za to 1 Dywizja Artylerii Przeciwlotniczej ale to pewno miał być dywizjon.
2 Armia – brak 9, 14 Brygady Artylerii Przeciwpancernej ( obje walczyły pod budziszynem ), 4 Brygady Pancernej ale przez pomyłkę dano jej numer 1, 98 Pułk Artylerii Rakietowej ( przydzielony do 1 Korpusu Pancernego ), 4 Pułku Łączności,10 Batalionu Łączności. Autor podał 2 Dywizje Artylerii ale nie podał składu a oto on 6 Brygada Artylerii Lekkiej ( 43, 45, 48 Pułk Artylerii Lekkiej ), 7 Brygada Artylerii Haubic ( 44, 47, 50 Pułk Artylerii Haubic ), 8 Brygada Artylerii Armat ( 3 dywizjony ). 3 Dywizja Artylerii Przeciwlotniczej ( 61, 66, 75 Pułk Artylerii Przseciwlotniczej ).
Oddziały OND – brak 1 Brygady Zaporowej, 1 Brygady Moździerzy ( 5, 8, 10, 11 Pułk Moździerzy ), 8 Brygady Artylerii Armat, 32 Pułku Artylerii Przeciwlotniczej, 3 Pułku Łączności. Autor leksykonu w strukturach umieścił te jednostki które do końca wojny nie zakończyły formowania i tak z dywizji piechoty tylko 11 i 12 zakończyły organizacje. Podobnie było z 6 Pułkiem czołgów oraz 46, 49, 52 Pułkiem Artylerii Pancernej. Sformowana 4 Dywizja Artylerii Przeciwlotniczej skład 77, 79, 81, 83 Pułki Artylerii Przeciwlotniczej. O licznych małych oddziałach nie będę pisał bo to jest zupełnie nie potrzebne. Znalazłem parę nie wielkich błędów w składach organizacyjnych dywizji oto one 3 DP – 4 Batalion Saperów, 4 DP – 5 Batalion Saperów, 6 DP – 13 Batalion Saperów, 6 Dywizjon Artylerii Przeciwpancernej, 5 DP – 5 Dywizjon Artylerii Przeciwpancernej, 9 DP – 20 Batalion Saperów, 12 DP – 17 Batalion Saperów, 14 DP – brak 41 Batalion Saperów, 14 Kompania Rozpoznawcza. Reszta bez zarzutu szkoda że znalazło się tyle błędów w przypadku Armii Polskiej to dla mnie bardzo dziwne. Źródło z którego korzystałem to książka
“ Organizacja Ludowego Wojska polskiego “ Wacława Jurglewicza rok wydania 1968 Warszawa.

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Wysłany: Pią 27 Paź, 2006   

szkoda, że "kolega" (znów tajemniczy nieznajomy) nie zapodał Kapralowi, że jednostki w skali pułkju i poniżej piszemy małą literą w przeciwieństwie do tych w skali brygady i powyżej...
Strukturę wykonałem na bazie dwóch opracowań:

Barwa i Broń Wojska Polskiego
oraz
Broń Pancerna w Ludowym Wojsku Polskim (WIH)

I pytanie:
Co to są Brygady Zaporowe?

Pułków w dywizjach artyleri nie wymieniono z powodów objętościowych, przyjęłem za poziom odniesienia, brygady i dywizję

Po za tym, kolega chyba czeogoś nie doczytał, gdyż pierwsze z brzegu 1 i 5 BA są w strukturach jak najbardziej podobnie brygady haubic
Również 9 BP-Panc. jest opisana
Podobnie 1 BRozp. ze skłądu wojsk Naczelnego Dowództwa.
Może podpowiem koledze :)
rok 1945 nie kończy się na bitwie budzieszyńskiej, trwa do grudnia :)
A ja zdecydowałem się na umieszczenie "najszerszej" struktury, podobnie jak w przypadku wojsk polskich na froncie zachodni echh...

Jeśli kolega potzebuje konsultacji nasz kolega Kamil zajmuje się niejako "zawodowo" tą bitwą - możemy skontaktować :)
PS
w dywizjach piechoty jedynie 3 DP może się "niezgadzać" (choć bardziej wierzę źródłom niż koledze Pana Kaprala), reszta są takie jak kolega Kapral napisał, więc nie rozumiem, tego "zamieszania"

Tak czy owak dziękuję za wnikliwe podejście do tematu

kapral
Chorąży

Wysłany: Czw 02 Lis, 2006   

Od początku ja jestem Krzysiek a kolege pan " generał " zna Jacek D. dalej w książkach wydanych też w " bellonie " pisze się 1 dywizja piechoty, 8 korpus pancerny, 144 pułk piechoty natomiast skróty 4 KPanc, 23 DP. Brygada zaporowa składała się z trzech batalionów zaporowych liczyła ona ok 2000 ludzi. 2 brygada zaporowa weszła w 1945 w skład 1 armii WP. Zadaniem brygady była osłona objektów jak np mosty, wiadukty, wyłapywanie dezerterów oraz małych grup przeciwnika. tak więć nie walczyła ona na froncie lecz działała tuż za nim. do końca wojny sformowano trzy brygady dwie w 1944 jedną w 1945. Brygady 1, 2, 3, 5 są ale nie wiemy czy to brygady haubic, armat. 14 brygady artylerii przeciwpancernej nie ma i kilku innych wcześniej opisanych oddziałów. na koniec to że 22 sierpnia rozkazem Naczelnego Dowództwa oba dowództwa rozwiązane. Na ich bazie powstały dowództwa Poznańskiego i Śląskiego Okręgu Wojskowego. Kończąć ten numer z grudniem to pomyłka bo wtedy działały już okręgi wojskowe i struktóra LWP była wupełnie inna.

kapral
Chorąży

Wysłany: Sob 02 Gru, 2006   

Cześć postanowiłem zakończyć sprawę struktur armii polskiej w kraju jakie obowiązywały w grudniu 1945. Polska była podzielona na siedem okręgów wojskowych w skład których wchodziły:
Pomorski Okręg Wojskowy – 12, 16 DP, 1 DKaw, 16 Bg Panc.
Śląski Okrę Wojskowy – 2, 7, 10, 11, 13 DP, 1 K Panc ( 2, 3, 4 Bg Panc, 1 Bg Zmot, 24, 25, 27 P A Samob ), 4 Bg A Ppanc, 1 Bg A, 1 P Mz, 7 b sap, 1 P Łcz.
Warszawski Okrę Wojskowy – 1, 15 DP, 1 Bg Panc, 7 P Cz Ć, 13 P A Samob, 32 P A Plot, 11 d a plot, 5 Bg Sap, 7 b inż.-bud, 3 P Łcz.
Krakowski Okręg Wojskowy – 6, 8, 9, 17 DP, 51 P A Samob, 1 D A Plot, 4 Bg Sap.
Poznański Okręg Wojskowy – 4, 5, 14 DP, 4 P Cz Ć, 28 P A Samob, 2, 5 D Art., 5 Bg A, 1 Bg Mz, 9 Bg A Ppanc, 3 P Mz, 3, 4 D A Plot, 1 Bg Sap, 3 Bg PM, 4 P Łcz.
Lubelski Okręg Wojskowy – 3 DP.
Łódzki Okręg Wojskowy – 18 DP, 52 P A Samob, 14 Bg A Ppanc, 2 Bg Sap, 2 P Łcz.
Dane te pochodzą z książki J Kajetanowicza " Polskie wojska lądowe w latach 1945 - 1960 "

Khamul
St. sierżant

Wysłany: Sob 02 Lut, 2013   

Jakie są warunki zwycięstwa w scenariuszu Belgia 1944, str. 10 i 11? Są podane punkty zwycięstwa dla aliantów i koniec.......?
http://strategie23pal.tumblr.com/

Radosław Kotowski
Podporucznik

Wysłany: Pon 04 Lut, 2013   

Może to jeden z tych scenariuszy w który trzeba zagrać dwa razy . Raz jeden gracz gra aliantami raz drugi . Kto będzie miał więcej PZ ten wygrywa .

Khamul
St. sierżant

Wysłany: Pon 04 Lut, 2013   

Wydaje mi się, że po prostu brak jest tabelki od ilu do ilu punktów jest jakie zwycięstwo.
http://strategie23pal.tumblr.com/

Odpowiedz do tematu