Taktyka i Strategia - Forum Strona GłównaTaktyka i Strategia - Forum Strona Główna

To forum wykorzystuje pliki cookies do zapamiętywania spersonalizowanych preferencji.
Ustawienia dotyczace plików cookies można zmienić samodzielnie w przegladarce internetowej.
Szczegóły na stronie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
18
Autor Wiadomość
Grzegorz
Chorąży

Wysłany: Śro 09 Sie, 2006   

Lepszego chwytu propagandowego Goebbels by nie wymyslil 8)

kapral
Chorąży

Wysłany: Nie 13 Sie, 2006   

W piątek razem z kolegą aby było taniej kupiliśmy 18 nr TiS. Następnie dokładnie go obejżeliśmy I oto pierwsze uwagi na temat tego numeru. W przypadku grafiki to jest całkiem dobrze pismo rozwija się w dobrym kierunku. Jest na czym oko zatrzymać co wydatnie działa na korzyść pisma. Dalej jest trochę gorzej na stronie 31 Kazimiarz Wielki podpisany jest jako Władysław Łokietek. Kłopot jest też z 6 Armią Pancerną Gwardii oraz 44 DS Gw. Po pierwsze w sowieckich siłach w czasie II W Św nie było korpusów zmotoryzowanych. Były albo korpusy pancerne ( 3 Bg Panc, Bg Zmot i jednostki wsparcia) albo korpusy zmechanizowane ( Bg Panc, 3 Bg Zmech, P cz i jednostki wsparcia ). Poza tym nie bardzo zgadzają się jednostki wsparcia na nie było 127 pułku moździerzy gwardii lecz samodzielny dywizjon znacznie słabszy. W operacji praskiej w maju 1945 armia składała się z 5 K Panc gw, 2 K Zmech gw, 9 K Zmech gw. Nie będę wyliczał wszystkich różnic bo teraz to niema sensu. 44 DS Gw posiadała 128, 130, 133 ps gw, 95 pa gw, 46 dapp gw i inne oddziały wsparcia. Okazało się że przy tworzeniu mapy do Charkowa linie kolejowe są raz na górze raz pod oznaczeniem miasta. Co do Charkowa 1942 to jednostki do tej gry dostarczył późniejszy autor Smoleńska 1941. Z 12 tomowej Encyklopedii 2 Wojny światowej 1939 – 1945 nie można było wogule skorzystać bo tam są tylko numery armii. Autor Smoleńska znalazł dokładne oob w sowieckich miesięcznikach „ Wojenno – Historyczny Żurnal „ nr 12 1989 oraz nr 1 1990 można sprawdzić.Natomiast słownik polsko – sowiecki jest dobry I można by go jeszcze rozwinąć.

kapral
Chorąży

Wysłany: Pon 14 Sie, 2006   

Cherbourga broniły oddziały LXXXIV KA o nieustalonym prze ze mnie do końca składzie. Udało mi się zidentyfikować 77 DP - 1049, 1050 pg, 91 DP ( zniszczona w czerwcu 1944 ) - 1057 pg ?, 243 DP - 920, 921 pg, 709 DP ( zniszczona w czerwcu 1944 ) - 709 DP - 729 pg.

Viking
Major

A czy dowiemy się,czego mozna spodziewać sie w numerze 19? :wink:

Gladky
Kapitan

w temacie o numerze 19 zapewne.

kapral
Chorąży

Panie Bartku 6 A Panc gw kilka razy miała zmieniane korpusy ponieważ mowa była o maju 1945 to podałem skład z przełomu kwietnia i maja 1945. W każda brygada zmechanizowana posiadała pulk czołgów a zmotoryzowana nie. Jeżeli chodzi o numery korpusów to w przypadku gdy wymieniamy historyczne numery brygad i pułków to dobrze byłoby podać właściwe numery korpusów.
Pismo pod nazwą ma napisane " Militarny Magazyn Historyczny " a nie fantastyczny. W przypadku 12 tomowej encyklopedii to map prawie wszystkie tomy i można znaleźć pojedyncze numery dywizji ale żadnego OOB armi a tym bardziej frontu. Ale wtedy wszystko było tajne lub sekretne. W razie czego mogę podać etaty Armii pancernej oraz korpusów szybkich.

Aetius
Kapitan

jeszcze co do TiSa 18
scenariusz Antwerpia...
nie wiedziałem że w holandi z niemcami walczyła Armia Czerwona!!!
:) :D

Aetius, Otis, Atieus, Ateius, Aietus, Iaietus, Bigos, Helikopter, Kotletius... co dalej? ;)

PzKpfw II
Major

Wysłany: Nie 20 Sie, 2006   

A tekstu o Kaziu Wielkim nie napisał Tomasz Mazur tylko Tomasz Czerwiński,dzwine,bo w spisie treści jest ok.Tak więc młyn jest mój :)

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Wysłany: Nie 20 Sie, 2006   

To jest holenderska BP i ma holenderską flagę - wszystko jest w porządku
Brygada Begijska ukazała się w poprzednim numerze oraz w Normandii

Bergman
Kapitan

Wysłany: Czw 07 Wrz, 2006   

Hi hi, przedstawienie Kazia Wielkiego jako jego taty, najpierw mnie ubawiło :wink: , a potem się wkurzyłem . Proponuję w dyby korektora, albo pod pręgierz. W końcu poczet królów Matejki dzieciom w podstawówce pokazują...

Odnoszę wrażenie, że w ogóle z korektą jest teraz znacznie lepiej, jeśli chodzi o błędy w tekstach - praktycznie ich nie ma ( a zdarzały się niezłe babole kiedyś), natomiast gorzej jest jeśli chodzi o tabele ze strukturami. Pojawiły się np: Rzekoma 4 pancerna (zamiast 1) w PSZ na Zachodzie :wink: , rzekoma 9 Górska SS (zamiast 7)w operacji drwarskiej :wink:
Numeracja brygad pancernych w I KPanc też się spieprzyła - wynika z tego, że w LWP były dwie 1 BPanc, a nie było 4 :shock:
widać że siła korektorska jest fachowa polonistycznie a nie historyczno - militarnie... Natomiast nikt juz nie sprawdza po korekcie.

Co do żetonów, cóż niemieckie pelotki i jedna kompania tygrysów bez współczynników do WO... czyżby ukłon w stronę przeciwników tych przepisów :wink: :wink: :wink: ?

Pomijając błędy - należałoby się zastanowić dla kogo zamieszczane są struktury jednostek? Dla fachowców czy laików? Dlaczego pytam, uważając zresztą, że pomysł jest świetny?
Bo same struktury są wg mnie zbyt skąpo, a właściwie wcale opisane. Oczywiście znawcy tematu wiedzą o co chodzi, tylko,że znawcy tematu gdzies juz te struktury przeważnie mają, czasami nawet bardziej dokładne, natomiast ci co na dany temat wiedzą niewiele, też się niewiele dowiadują, w dodatku z powodu błędów (patrz wyżej) mogą mieć fałszywy obraz.
Ja np. wiem, że w I Kpanc nie było 1 brygady pancernej, a w jugosławii walczyła 7 DG SS ( w tym ostatnim przypadku wynika to przynajmniej z tekstu artykułu do którego struktura jest załącznikiem), ale młodsi, dopiero zaczynający się zajmować militariami moga mieć kłopot.
Co gorsza, jak widzę błędy w sprawach które znam skądinąd, to zaczynam mieć wątpliwości co do struktur jednostek, które widzę pierwszy raz....
- Porucznik

PzKpfw II
Major

Bergman napisał/a:
Hi hi, przedstawienie Kazia Wielkiego jako jego taty, najpierw mnie ubawiło :wink: , a potem się wkurzyłem . Proponuję w dyby korektora, albo pod pręgierz. W końcu poczet królów Matejki dzieciom w podstawówce pokazują...
Zdjęcie zostało podpisane przez naczialstwo,w tekście go nie było,tekst autorsko był opatrzony skromnie,w dwie mapy tylko.Co do błędów na żetonach,to poza wymienionymi przez Bergmana rażą jeszcze błędne współczynniki dla T-34/85 w oddziałach sowieckich,T-34/76 i T-34/85 to nie to samo Panie żetonowy :wink: !!

podchorąży Brock
Podporucznik

Bergman napisał/a:
w jugosławii walczyła 7 DG SS ( w tym ostatnim przypadku wynika to przynajmniej z tekstu artykułu do którego struktura jest załącznikiem), ale młodsi, dopiero zaczynający się zajmować militariami moga mieć kłopot.

Od autora artykułu "Desant na Drvar"

Masz oczywiście rację Bergmanie ja też nie wiem skąd tam się wzięła ta 9 Dywizja Górska SS - przecież nigdy taka nie istniała! Pamiętajmy jednak, że błedy są rzeczą ludzką i nigdy nie wyeliminujemy absolutnie wszystkich

Bergman
Kapitan

Pewnie, że nie da się wszystkich, ale dążmy do tego. Zresztą, co sam przyznaję, jest lepiej niż było.

Co do samego artykułu: Bardzo dobrze napisany, solidna robota!
jedyny niedosyt jaki odczułem, to na temat struktury sił Tito. Z rzeczy które czytałem, to i tak dałeś w Twoim artykule najwięcej informacji ( z reguły pisze sie o szkole oficerskiej, ochronie sztabu i OKOLICZNYCH jednostkach). Brakuje mi informacji na temat podziału partyzanckich dywizji na pododdziały, siły poszczególnych pododdziałów, uzbrojenia itp. Konkretnie oczywiście, bo wiadomo, że to byli tacy partyzanci co i artylerię własną i samoloty, a w dalmacji to i własną flotę mieli. Tylko problem w tym, że się mówi w literaturze przedmiotu, że mieli a nie pisze konkretnie gdzie.
Sam próbowałem dotrzec do czegos na ten temat, ale na razie sie odbijam. W lit. angielskojęzycznej skala kończy sie właśnie na pułapie brygady - dywizji, na pewno jest coś na serbskich stronach, ale ten jezyk akurat jest mi obcy,, więc trudno mi zadać właściwe pytanie do Googla.
Podejrzewam,że te nazwy to były na wyrost, i można te jednostki traktowac na ew. żetonach, tak jak sowieckie pułki piechoty, ale to na razie tylko mój domysł.
A właściwie to mam pytanie do dowództwa - może rozważyłoby zrobienie "Skoku Konika Szachowego" jako dodatku do TiSa na niewielkiej mapie?
- Porucznik

Viking
Major

Bergman napisał/a:
Pewnie, że nie da się wszystkich, ale dążmy do tego. Zresztą, co sam przyznaję, jest lepiej niż było.

Co do samego artykułu: Bardzo dobrze napisany, solidna robota!
jedyny niedosyt jaki odczułem, to na temat struktury sił Tito. Z rzeczy które czytałem, to i tak dałeś w Twoim artykule najwięcej informacji ( z reguły pisze sie o szkole oficerskiej, ochronie sztabu i OKOLICZNYCH jednostkach). Brakuje mi informacji na temat podziału partyzanckich dywizji na pododdziały, siły poszczególnych pododdziałów, uzbrojenia itp. Konkretnie oczywiście, bo wiadomo, że to byli tacy partyzanci co i artylerię własną i samoloty, a w dalmacji to i własną flotę mieli. Tylko problem w tym, że się mówi w literaturze przedmiotu, że mieli a nie pisze konkretnie gdzie.
Sam próbowałem dotrzec do czegos na ten temat, ale na razie sie odbijam. W lit. angielskojęzycznej skala kończy sie właśnie na pułapie brygady - dywizji, na pewno jest coś na serbskich stronach, ale ten jezyk akurat jest mi obcy,, więc trudno mi zadać właściwe pytanie do Googla.
Podejrzewam,że te nazwy to były na wyrost, i można te jednostki traktowac na ew. żetonach, tak jak sowieckie pułki piechoty, ale to na razie tylko mój domysł.
A właściwie to mam pytanie do dowództwa - może rozważyłoby zrobienie "Skoku Konika Szachowego" jako dodatku do TiSa na niewielkiej mapie?

No właśnie moze by zrobic ,,Skok konika szachowego", ,,Dieppe" i tego typu stosunkowo niewielkie ale bardzo ciekawe epizody IIwś?Dla mnie to nawet kazda ze stron może mieć po 15 -20 żetonów -nie znaczy,że to będzie złe:)

Proponował bym też np niemiecką operacje powietrzno-desantową na Dodekanezie w 1943r.A może jakies bitwy partyzanckie np z terenu Polski?

Grzegorz
Chorąży

Skoro jestesmy w takiej tematyce to moze pokusic sie o stworzenie "epizodu" St. Nazaire 1942 ?

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Wysłany: Pią 08 Wrz, 2006   

St. Nazaire troszkę małe by było, ale można pomyślec.
Dieppe jest ciekawą grą, już się do niej przygotowujemy powoli jako częśc taktyki. W niej to dopiero widac bezsens tej bitwy

Bergman
Kapitan

WZ napisał/a:
St. Nazaire troszkę małe by było, ale można pomyślec.
Dieppe jest ciekawą grą, już się do niej przygotowujemy powoli jako częśc taktyki. W niej to dopiero widac bezsens tej bitwy

To w takim razie zakładam topic Dieppe w dziale o II wś/ Spróbujmy podyskutować co to właściwie było: Konieczne rozpoznanie bojem (oficjalna propaganda aliantów), odparta próba inwazji (propaganda Goebbelsa), a może co innego? Np. Przykro nam tow. Stalin, próbowalismy ale się nie udało, zamiast tego lądujemy w Afryce?
- Porucznik

Grzegorz
Chorąży

Bergmanie twoja propozycja jest najblizej sedna sprawy, Stalin zarzadal otwarcia 2 frontu to Churchill pod naciskiem "woja" Soso i Sama zaczal otwierac 2 front. Tylko odczuli to bolesnie Kanadyjczycy ktozy nota bene zaczynali sie juz naprzykszac Brytola. Tak polegl kwiat pulkow o dumnych nazach: Sout Saskatchewan, Queen's Own Cameron Higlanders of Cnada, Essex Scottish elementy Black Watch (Royal Higland Regiment) of Canada, Fusiliers Mont-Royal, Royal Hamillton Light Infantry, Royal Regiment of Canada, Toronto Scottish Regiment oraz 14 Pulk Pancerny, czyli Calgary Regiment.

P.S Zauwazylem po fakcie prosze o przeniesienie tego postu pod Dieppe :wink: Widze ze nie przeniesono zeby tylko pozniej nie bylo na mnie. :roll:
Ostatnio zmieniony przez Grzegorz Sob 09 Wrz, 2006, w całości zmieniany 1 raz  

Maedhros
Plutonowy

Panowie, czy Drvar i Dieppe, a już nie daj bozia St. Nazaire mają jakikolwiek sens w b-35?
cele gry:
Drvar - zniszczenie żetonu sztabu
wykonanie: w fazie desantu rozstawiamy batalion spadochronowy. "Trafił" w sztab albo nie. Jeśli "trafił" przeprowadzamy walkę. Spadochroniarze wygrali albo przegrali. Koniec gry.
St. Nazaire - zniszczyć dok
wykonanie: żetonem "niszczyciel-bomba/torpeda" + żetonem komandosów "wjeżdżamy" na dok. Rzut kością. Koniec gry.
Oczywiście do Drvaru można dorobić "ideologię" i przenieść akcent na element naziemny całej operacji, ale to zmienia mocno sens zabawy. To chyba nie ta skala...

Viking
Major

No w Dvarze to byłaby zapewne ,,normalna" bitwa, a powiedzmy ,,wielkie zwyciestwo" automatyczne uzyskiwałoby się po zniszczeniu sztabu.To była całkiem duża operacja -spore siły osi i kilka dywizji partyzanckich w okolicy.Jak na mój gust swietny materiał na gre właśnie w B-35.Co do St.Nazaire to też uważam ,że tam były za małe siły,zeby pokazać to w tym systemie.

Odpowiedz do tematu