Taktyka i Strategia - Forum Strona GłównaTaktyka i Strategia - Forum Strona Główna

To forum wykorzystuje pliki cookies do zapamiętywania spersonalizowanych preferencji.
Ustawienia dotyczace plików cookies można zmienić samodzielnie w przegladarce internetowej.
Szczegóły na stronie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Tannenberg 1914 - I wojna bałkańska - 1912 r.
Autor Wiadomość
Zeka
Chorąży

Wysłany: Nie 07 Lis, 2004   

Zastanawiam się nad zrobieniem gry dotyczącej Bałkan w I wojnie światowej. Nie przewiduję jej rychłego ukończenia, ponieważ większość archiwaliów jest daleko stąd (naprawdę daleko :) )
Natomiast z kolegą pracujemy nad wojna krymską. Wiem... Nie jest to może bezpośrednie poprzedzenie Wielkiej Wojny, ale...

Gladky
Kapitan

rzeczywiście ta gra może być bardzo ciekawa - wiele bitew Bałakława, sewastopol... całkiem sporo Kawalerii...rosjanie, anglicy, francuzi, turcy...
No, no, no... pracujcie

A jak planujecie rozwiązać problem floty - czy bedzie uwzględniona??

Zeka
Chorąży

Flota będzie uwzględniona z całą pewnością. Jak to będzie wyglądało? Jeszcze dokładnie nie wiem, czekam na wyniki poszukiwań kolegi, bo sam jestem unieruchomiony. Natomiast Zulu złożył nam interesującą ofertę, więc odsyłam do topicu "XIX wiek od Wojny Krymskiej".
Pozdrawiam

Khamul
St. sierżant

Wysłany: Pią 25 Lut, 2005   

Chcę zagrać w I wojnę bałkańską i mam mały problem. Problem wynika z następującego fragmentu instrukcji do scenariusza:
Część turackich związków taktycznych była na początku wojny jeszcze w trakcie mobilizacji i nie osiągnęła stanów etatowych. W grze uwidocznione zostało to stratą odpowiedniej liczby poziomów sprawności bojowej (cyfra w nawiasie po numerze związku taktycznego). Należy to uwzględnić, przed rozpoczęciem rozgrywki podkładając pod dane oddziały odpowiednie żetony pomocnicze
A może autor pomylił poziomy sprawności bojowej z pozomami wytrzymałości?
Drugie pytanie to: gdzie mam umieścić tureckie dowództwo armii? Gdzie chcę?

Khamul
St. sierżant

RK napisał/a:
A jakie zmniejszenie poziomów tam jest przewidziane?

Od 1 do 3 dla każdego korpusu. Mam nadzieje ze chodzi o punkty wytrzymałości bo inaczej marne szanse Turków. A co z tym dowództwem?

Grohmann
Porucznik

Obawiam się, że chodzi właśnie o poziomy bojowe... Fakt TUrcy mają bardzo mierne szanse na wygranie partii, jednak jest to scenariusz historyczny więc i tak być musi ;)
Zauważ, że jest też drugi scenariusz w którym te szanse są znacznie podniesione.

A jeśli chodzi o sztab armii to jak sam wiesz nie ma wskazanego pola gdzie ma stać, więc wydaje mi się że należy przyjąć, że o początkowym rozstawieniu decyduje gracz Turecki.

anonim
St. szeregowy

W przypadku liczb w nawiasie chodzi o obniżenie wytrzymałości oddziału. Kiedyś pytałem się autora gry, gdzie powinno się ustawić sztab armi tureckiej, i wiem że powinien stać w Baba Eski lub Lule Burgas niestety zapomniałem dokładnie w którym.

Khamul
St. sierżant

anonim napisał/a:
W przypadku liczb w nawiasie chodzi o obniżenie wytrzymałości oddziału. Kiedyś pytałem się autora gry, gdzie powinno się ustawić sztab armi tureckiej, i wiem że powinien stać w Baba Eski lub Lule Burgas niestety zapomniałem dokładnie w którym.

Super, wielkie dzięki (mam grac turkami). A czy ktoś się orientuje dokładnie odnośnie tego sztabu?

Khamul
St. sierżant

Wysłany: Sob 26 Lut, 2005   

A czy ktoś z Was zrobił może jakieś inne gry w tym systemie? Szczególnie intersowałyby mnie gry dotyczące półwyspu bałkańskiego, ale wszystko inne też może być :)

Gość

Po pierwsze tez rozmawiałem z autorem Wojny Bałkańskiej i wprost stwierdził, że chodziło mu o odwzorowanie konfliktu, nie o równe szanse.

Po drugie moja Galicja jest czymś innym niz Galicja Dragonowa - łączy te gry tylko nazwa, czas i to, że Galicja Dragonowa byłaby wyimkiem mojej Galicji.
Ostatnio zmieniony przez Gość Pon 28 Lut, 2005, w całości zmieniany 1 raz  

Viking
Major

Turcy wielkich szans raczej nie mają i tak przebieg gry przewaznie jest taki ze wojska tureckie ktore nie zostaja rozbite cofaja sie na fortyfikacje zamykające droge do Istanbulu i do twierdzy Adrianopolskiej, a Bułgarzy nie sa w stanie tych umocnien przełamac i w tym momencie mozna rozgrywke zakonczyc czyli jest to raczej wierne odwzorowanie działan wojennych podczas tamtego konfliktu

pablo8019
Podporucznik

Wysłany: Śro 23 Lis, 2005   

Tak wygląda przebieg gry, kiedy Bułgarzy nacierają szybko i sprawnie, jak na manewrach. Ale miałem także do czynienia z inną sytuacją: 1 Armia bułgarska atakująca w centrum, a konkretnie jej dowódca "zastopował" się już w 2-3 etapie i taka sytuacja trwała z niewielkimi przerwami do samego końca (!). Tak więc Turcy mieli do czynienia jedynie z dwoma armiami przeciwnika. Efekt? 2 Armia bułgarska została w całości związana walką pod Adrianopolem z dwoma korpusami tureckimi i nie dano jej szansy wzięcia udziału w walkach na głównym kierunku działań, natomiast 3 Armia po początkowych sukcesach została w końcu powstrzymana i odrzucona niemal pod samą granicę przez pozostałe siły tureckie. O przebiegu rozgrywki zadecydował tu przypadek, który w rzeczywistości nie miał miejsca, ale widać co by mogło się stać, gdyby Bułgarom zabrakło jednej armii.
I mam tu jeszcze takie pytanie: czy dowódca załogi Adrianopola może udzielać wsparcia (a artyleria forteczna wspierać walkę) fortyfikacjom twierdzy (tym z własną załogą)?

Gość

Wysłany: Czw 17 Mar, 2011   

Witam, odświeżam temat.
"Załogę twierdzy adrianopolskiej stanowią 10 i 11 DP oraz pododdziały forteczne" Gdzie mogę znaleźć te dywizje ? Na żetonach do tego numeru dragon hobby w którym scenariusz był drukowany ich nie widzę

Bergman
Kapitan

No i chyba w następnym numerze żadnego dodruku w tym temacie nie było. Tak, że zostaje Ci cyfrówka, skaner, paint, gimp, czy inne cóś i kolorowa drukarka :wink:
- Porucznik

Gość

Znalazłem, nie było tematu.
Swoja droga tu znalazłem rozpiskę z tymi żetonami
http://portal.strategie.n...enia&Itemid=223

Odpowiedz do tematu