Taktyka i Strategia - Forum Strona GłównaTaktyka i Strategia - Forum Strona Główna

To forum wykorzystuje pliki cookies do zapamiętywania spersonalizowanych preferencji.
Ustawienia dotyczace plików cookies można zmienić samodzielnie w przegladarce internetowej.
Szczegóły na stronie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Stan Wojenny 1981
Autor Wiadomość
Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Wysłany: Pon 28 Sty, 2008   

No to na pewno w swoich czasach i do dziś już jakiś sąd szykuje przeciw niemu jakiś akt oskarżenia. Ja przypominam o osądzie potomnych, jest znacznie wazniejszy niż sądy. piłsudski juz odisiedział swoje w Magdeburgu a nasz "spawacz" nadal okupuje nielegalnie zajęta wille, na szczęscie tu również histroria dokonuje ocen.

jogi bear
Chorąży

Ja nie rozumiem jeszcze jednej sprawy. Ci wszyscy przywódcy w kółko powtarzają że „walczyli” i w kółko powtarzają że „strzelali do nas, represjonowali”. Chwila moment, jeżeli idzie się walczyć,
to chyba oczywiste jest że ta druga strona też będzie się bić. Gdy trwa wojna to chyba jest oczywiste że można oberwać i trzeba się z tym liczyć. Uważam też że osoba, z chwilą podjęcia walki po jednej ze stron przestaje być „cywilem”, czy przechodniem a staje się żołnierzem. Dlaczego więc sądzi się ludzi za zabijanie żołnierzy strony przeciwnej?
A tak przy okazji, ja uważam że nie ma czegoś takiego jak „słuszna sprawa”, jest tylko „idea” która zdaniem większości jest słuszna. Cała sprawa jest pojęciem względnym jak cały świat w którym żyjemy.

slowik
Major

Cytat:
Ja nie porównuje zamachu majowego do komunizmu, ale stwierdzam fakty dotyczące zabitych osób. Zginęli niewinni ludzie, bo dwaj wojskowi chcieli zrobić to na co mieli ochotę.

Patrzac z niepolskiej perspektywy trudno sie z tym niezgodzic.

1234
St. szeregowy

Cytat:
-w czasie przewrotu nie dochodziło do skrytych mordów
przeciwników politycznych

A Zagórski to się teleportował do innego świata?
Cytat:
Piłsudski (cokolwiek by o nim nie mówić) był patriotą,
a nie generałem z sowieckiego nadania i wierzył w to,żę robi przewrót dla Polski,a nie dla zachowania władzy i ustroju,jak nasz gensek.

Obawiam sie, że dla zabitych i ich rodzin to jest niewielka róznica. Ba, nawet byłbym w stanie zrozumieć wtedy Jaruzelskiego (Breżniew mu kazał, ugiął sie pod presją silniejszego), niż dziadka, który zrobił to z własnej ochoty.

Cytat:
-Piłsudki nie wysyłał wojska do strzelania do robotników

ale jego nastepcy w odniesienu do chłopów już takich skrupułów nie mieli. Zabity 5-latek i to z zimną krwią nie nadawał sie do tworzenia legendy, jak w przypadku Romka Strałkowskiego, któremu dopisano po smierci ładną legendę?

I jeszcze co do doktryny: gdzie ogłoszono, że ZSRR może toczyc wojne tylko na jednym froncie?
I pewna - jak widze- ciekawostka. 20 Armia w Afganistanie liczyła 6 dywizji zmechanizowanych. A Armia Radziecka takich dywizji miała 160, nie licząc pancernych i lotnictwa. Czyli całkiem sporo do ewentualnego uzycia.

Bismarck
Chorąży

Wysłany: Śro 20 Sie, 2008   

a jak Związek Radziecki mial zamiar wyrzywić 160 DZmech skoro połowe zboża sprowadzal z USA i Kanady? a jak się w 68 wybrali w 20 Dywizji do Czechosowacji to potem do połowy lat siedemdziesiątych nie mogli dojsc do siebie gospodarczo.

Odpowiedz do tematu