Taktyka i Strategia - Forum Strona GłównaTaktyka i Strategia - Forum Strona Główna

To forum wykorzystuje pliki cookies do zapamiętywania spersonalizowanych preferencji.
Ustawienia dotyczace plików cookies można zmienić samodzielnie w przegladarce internetowej.
Szczegóły na stronie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Mława 1939
Autor Wiadomość
Fanatyk
Podpułkownik

Wysłany: Śro 18 Sty, 2006   Mława 1939

Witam. Mam mały problem. Wg instrukcji jest oddział Modlin III/32. W rzeczywistosci u mnie nie ma takiego zetonu (sa pozostale IV/32 az do VII). Ciekawe ze u kolegi tez tego nie ma. Pytanie jest atkie - czy ten oddział zostal inaczej opisany np w instrukcji nie ma batalionu III/32/8DP (czyzby przypadkowa zbieznosc?.Czy to blad instrukcji czy co?
Prosze o odpowiedz WZ albo innych graczy.

preclo
Kapitan

Wysłany: Śro 18 Sty, 2006   

Jest jeden III/32 w grze i jest to ten z 8DP.
To raczej nie błąd tylko zamierzone działanie, bo parę batalionów, w tym rezerwowych, z 32 pułku przydzielonych było na przedmoście Modlina.
...::: [ www.bykom-stop.avx.pl ] :::...
Ostatnio zmieniony przez preclo Śro 18 Sty, 2006, w całości zmieniany 1 raz  

Fanatyk
Podpułkownik

oooo dzieki łaskawco! W instrukcji jest III/32 jako Modlin i brakuje III batalionu w 32 pulku 8DP. W żetonach sytuacja jest odwrotan nie ma zetonu III/32 (Modlin) tylko III/32 8DP. Czyli wszystko się zgadza. OK!

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

III/32 został oddany do Nowogródzkiej BK jako batalion do obrony działdowa, bodajże - 5 strz (pisz modlinie z rezerwę z pamięci), potem odtworzono go w

Fanatyk
Podpułkownik

oo Witam WZ. Cos sie nie dokonczylo wiec czekam dalej. A pytanie jest atkie powienin byc zeton III/32 (Modlin) w grze? Czy to jest ten brakujacy w instrukcji batalion III/32 8DP? Czy jeszcze cos innego?
Pzdr MAciej

Gonzo
St. sierżant

Fanatyk napisał/a:
oo Witam WZ. Cos sie nie dokonczylo wiec czekam dalej. A pytanie jest atkie powienin byc zeton III/32 (Modlin) w grze? Czy to jest ten brakujacy w instrukcji batalion III/32 8DP? Czy jeszcze cos innego?
Pzdr MAciej

Ostatnio troche szperałem o kampanii wrześniowej i z tego co pamiętam to 3 batalion 82 pułku piechoty został przesunięty do Załogi obrony miasta "Modlin" wraz z IV , V i chyba VI batalionem 82 pp.

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

III/32 (a nie 82) owszem został ale po jego "stworzeniu", gdyż III/32 miał koszary w Działdowie i tam się bronił. Ten z modlina to z mobilizacji był ale o tym SQH by najlepiej napisał

Fanatyk
Podpułkownik

Hmmmm nadal nie wiem prosze pomozcie: mam Mlawe i
1. nie ma zetonu III/32 (Modlin) powinien byc?
2. jest za to zeton III/32 8DP (ale za to nie ma takiego w instrukcji - sil polskich)

Czy wszystko jest OK czy nie?

DN
Szeregowy

nie znam danych na podstawie których zrobiona była gra, ale dla mnie jesne zawsze było że numeracja pułków piechoty się nie powtarza, niektóre bataliony nie musza stać ze swoimi macierzystymi pułkami/dywizjami i to jest własnie taki przypadek, zreszta w małwie ta sama sytuacja dotyczy niemieckiej 12DP z której 2 bataliony nie walczyły pod mława ale atakowały na pomorzu, chociaż ich żetony zostały wydrukowane w mławie

Fanatyk
Podpułkownik

No dobrze - wtedy wszystko by sie zgadzalo.... oprocz instrukcji gdzie III/32 jest obok IV/32 V/32 VI/32 (Modlin) a w 8DP sa tylko I/32 i II/32. Czyli blad instrukcji?

DN
Szeregowy

w instrukcji jest zapis "8 DP (bez III/32) Glinojeck (1)", więc jest jasne że cała dywizja bez tego jednego oddziału

Fanatyk
Podpułkownik

Wysłany: Czw 19 Sty, 2006   

OK masz racje DN. Wyglada sensownie. Ale w takim razie w tabelach sil polskich III/32 powinien byc w 8DP (zgodnie z malunkiem na zetonie) a nie w Modlinie (gdzie ma stacjonowac).
Tak czy siak takie wytlumaczenie sprawy mnie zadawala bo obawialem sie ze zginal mi zeton. Sprawe zamykamy Dzieki - kamien z serca!

DN
Szeregowy

Wysłany: Czw 19 Sty, 2006   

Fanatyk napisał/a:
...Ale w takim razie w tabelach sil polskich III/32 powinien byc w 8DP (zgodnie z malunkiem na zetonie) a nie w Modlinie (gdzie ma stacjonowac)...

Nie do końca, w scenariuszu na 1 wrzesień tak wygląda, ale w innym może być już inaczej i cała dywizja może znajdować sie równie dobrze np. cała w modlinie na jednym polu, albo być rozbita na poszczególne bataliony broniąc jakiegoś większego odcinka frontu. Nie ma więc sensu tworzyć osobnych tabel dla każdego scenariusza (jeśli siły sie nie zmieniają), ale stworzyć jedne w jakiś w miarę sensowny sposób usystematyzowane.

Fanatyk
Podpułkownik

Wysłany: Sob 21 Sty, 2006   

Okey, moze i racja 8) Dzieki za pomoc!

sqh
Plutonowy

Wysłany: Pon 23 Sty, 2006   

W okresie pokoju, dowództwo, I i II baon oraz pododdziały pułkowe 32. pp stacjonowały w Modlinie, zaś III/32. pp - w Działdowie.

Jednakże, zgodnie z obowiązującym w 1939 Planem Mobilizacyjnym "W", działdowski III/32. pp przekształcał się z chwilą mobilizacji w samodzielny 5. bstrz, a część kadry zawodowej przechodziła do mobilizowanego tam baonu ON. W Modlinie natomiast, przy 32. pp, miał być odtworzony na nowo III/32. pp.

I tak też się stało - działdowski 5. bstrz znalazł się w pasie działania Nowogródzkiej BK, więc został podporządkowany jej dowódcy, zaś w Modlinie stworzono od podstaw nowy III/32. pp. Ostatecznie 8. DP wyruszyła jednak w pole bez niego - III/32. pp wszedł w skład załogi Twierdzy Modlin, wraz z mobilizowanymi od razu jako forteczne, baonami IV, V, VI, VII/32. pp.

Dlatego też, na początku scenariusza historycznego, koło Glinojecka winny stać tylko baony I, II/32. pp, zaś III/32. pp - w Modlinie.

Jak jednak słusznie zauważył DN, wydając grę, staramy się, by żetony służyły do wszystkich scenariuszy - historycznych i fikcyjnych. Fakt pozostawienia etatowego baonu poza składem dywizji był wyjątkiem, dlatego też III/32. pp ma cyferkę "8", mimo, że w rzeczywistości walczył poza składem swojej macierzystej dywizji. Dokładnie tak samo, jak 2 baony i 1 dyon z niemieckiej 12. DP, które nie walczyły pod Mławą, ale zostały wydane, aby dywizja była kompletna.

Fanatyk
Podpułkownik

Wysłany: Pon 23 Sty, 2006   

No to teraz to juz wszystko wiem. Jasne i zrozumiale. Dzieki!!!!

qrak
Szeregowy

Wysłany: Śro 22 Lut, 2006   

Witam.
Czy w zwiazku z edycja nowej (ppoprawionej) mapy do Mlawy bedzie obowiazywala nowa tabela rozstawienia wojska? Jesli tak to gdzie ja bedzie mozna dostac?

preclo
Kapitan

Wysłany: Śro 22 Lut, 2006   

Już o tym było na forum.
M.in. tutaj ->
http://taktykaistrategia....=1423&start=120
WZ napisał/a:
druga cześć Młąwy wraz z rozstwaieniami ukaże sie w nr 17
...::: [ www.bykom-stop.avx.pl ] :::...

Caius Marius
St. sierżant

Wysłany: Wto 28 Lut, 2006   

Kupiłem 17 nr TiS. No miłe zaskoczenie, 1/2 mapy do Mławy jest...

Ale...

Co za ,,fachowiec'' namalował Grudusk? Powinien być wzdłuż drogi Mława-Przasnysz, w miejscu skrzyżowania się drogi z Ciechanowa. Tam gdzie jest na mapie Grudusk, powinno być Rzęgnowo, i trochę przesunięte na północ.
No i gdzie przepadł las Opinogóra???
Watykan z krzyżakiem.
Ale Jagiełło dziki,
co czcił jeszcze bożków,
600 lat temu
pogonił świętoszków.
(...)

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Wysłany: Wto 28 Lut, 2006   

To ja to ja, już o tym mówiłem
przynzałaem sie bez bicia
A tak apropos, gdzie kupiłęś 17, chętnie bym zobaczył numer przedpremierowy :)

Odpowiedz do tematu