Taktyka i Strategia - Forum Strona GłównaTaktyka i Strategia - Forum Strona Główna

To forum wykorzystuje pliki cookies do zapamiętywania spersonalizowanych preferencji.
Ustawienia dotyczace plików cookies można zmienić samodzielnie w przegladarce internetowej.
Szczegóły na stronie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Pomorze 1939
Autor Wiadomość
Robert E.Lee
Plutonowy

Wysłany: Śro 21 Gru, 2005   Pomorze 1939

Nikt tu jeszcze nic nie pisał o Pomorzu. Pozwolę sobie zatem otworzyć nowy temacik poświęcony tej właśnie grze choć osobiście jej nie mam więc nie mogę się o tym produkcie wypowiadać.
Mam zatem pytanie jak ją oceniacie. Czy warto kupić tą gre, jakie są sceniariusze (bo sądzę że te opisane na stronie to może nie wszystkie), jak wygląda rozgrywka i inne kwestie, uwagi, skargi i takie tam. Będę wdzięczny, ponieważ na allegro jest teraz wystawiona nówka i zastanawiam się czy nie wejść w licytację.

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Wysłany: Śro 21 Gru, 2005   

Jest wiele ciekawych "innych" aspektów właśnei tej gry
Po pierwsze teren - dużo lasów
po drugie "odcięte " od siebei obszary operacyjne które niejako nie mają ze sobą połączeń a jednak na końcu wsyztsko się jakś dziwnei schodzi na południu
To ciekawa gra z przewagą Niemców,którzy nie mogą jej wykorzystac

Gladky
Kapitan

Wysłany: Czw 22 Gru, 2005   

WZ napisał/a:
To ciekawa gra z przewagą Niemców,którzy nie mogą jej wykorzystac

Z przewagą to na pewno, ale czy nie mogą jej wykorzystać to nie byłbym taki pewien...

Polakami gra się bardzo trudno, szczególnie ciężki jest oczywiście scenariusz historyczny, gdzie zamim się spostrzeżesz już możesz nie mieć 9 DP.

Ale na wszystko sa sposoby. Rzeczywiście zazwyczaj gra schodzi się na południu, ale już wiele różnych sposobów widziałem i zdaję się, że na prawdę nie jest schematyczna.

Ja ososbiście polecam Pomorze, zresztą jak wszystkie inne gry z tego systemu.

Piechur
St. sierżant

Wysłany: Czw 29 Gru, 2005   

No i oczywiście jak wszystkie gry systemu, Pomorze jest grą do jednej bramki, w scenariuszach historycznych.

Piechur
St. sierżant

Wysłany: Czw 29 Gru, 2005   

Niestety nie mam ani czasu, ani odpowiedniego doświadczenia w konstruowaniu scenariuszy. Ponadto grywam tylko w scenariusze historyczne.

Kragdob
Major

Wysłany: Pią 30 Gru, 2005   

Scenariusze historyczne zawsze będą do jednej bramki. :roll:

To tak jakby się dziwić, że wojna amerykańsko iracka z 1991 roku też była do jednej bramki.

No ale rzeczywiście można Polakami powalczyć w obronie i to też może być ciekawe (choć każdemu się po pewnym czasie nudzi i chciałby gdzieś w końcu ponacierać...) 8)

Piechur
St. sierżant

Wysłany: Sob 31 Gru, 2005   

Ależ ja się wcale nie dziwię. To jest po prostu historia. I gry planszowe są dla mnie przede wszystkim możliwościa sprawdzenia innych rozwiązań. Zaczynam jednak raczej od ustawienia historycznego i dopiero w trakcie rozgrywki próbuję inaczej.
I nie jest prawdą, że nie można atakować w W39. Pewnego razu w Mławie udało mi sie przeprowadzić naprawdę ładną i skuteczną kontrofensywę.

Kragdob
Major

Wysłany: Sob 31 Gru, 2005   

Mogłeś, bo gra nie oddaje realiów września. Tak naprawdę to co mamy teraz daje ogromne fory Polakom. Zwłaszcza gdy nie gra się z sędziom i ma się pełną informację.

W rzeczywistości Luftwaffe dość skutecznie izolowała pole walki na głównych kierunkach przełamania i nie mógłbyś tak sobie ześrodkować tych wszystkich dywizji. Podwieźć reszty pociągami i przeprowadzić kontrnatarcia. Wtedy nagle okazuje się, że Polacy mają na tym odcinku przewagę co jest niedorzecznością.

Jednym słowem jak dla mnie system poświęcił prawdę historyczną dla zwiększenia grywalności i dania Polakom jakichkolwiek szans.

Aetius
Kapitan

Wysłany: Nie 01 Sty, 2006   

ja zakupiłem Pomorze ostatnio u WZ i jestem w trakcie wycinania żetonów...bo tego cztery arkusze jest...ale gra jest fajna i mapa też mi się bardzo podoba bo jest gdzie się bronić Polakami...teren bardzo zróżnicowany i dużo linii obrony więc jest możliwe skuteczne opóźnianie wroga...nie wypowiem się co do samej rozgrywki bo niestety jeszcze ie grałem...widziałem tylko jak Kutrzeba trzepał tyłki faszystom ale to był scenariusz hipotetyczny więc Polaków było trzy razy tyle co niemców...ale przy najbliższej okazji chętnie zagram z kimś jakiś historyczny :)

Aetius, Otis, Atieus, Ateius, Aietus, Iaietus, Bigos, Helikopter, Kotletius... co dalej? ;)

Gladky
Kapitan

Myślę, że z Preclem chętnie we dwóch zagramy z Tobą w Pomorze przy najbliższej okazji, tylko dobierz sobie też sojuszników, żeby gra poszła szybciej.

Oczywiście starzy wyjadacze Polakami??

Aetius
Kapitan

taki z ciebie cwaniak :) nie ma to tamto ja gram z majorem :) świdnicki dream team nawet chińczykami by tam wygrał :) nie wiem tylko kiedy na pewno będzie to w ferie bo wcześniej nie da rady...można by zgrać z Krzysiem. wtedy mogli byśmy się wkleić tam do nich-figurkowców na jakieś proste WB-95 ew. coby im pokazać jak to się gra :)

Aetius, Otis, Atieus, Ateius, Aietus, Iaietus, Bigos, Helikopter, Kotletius... co dalej? ;)

wujaw
Podporucznik

Wysłany: Pon 02 Sty, 2006   

Właśnie sklejam żetony "Pomorza".Będę w nie grał w najbliższych dniach w scenariusz historyczny.Proszę o informację,czy w grze są jakieś błedy w oznaczeniu jednostek,albo w rozstawieniu,żebym mógł je od razu uwzględnić.Mam okazję grać tak rzadko,że szkoda byłoby mi zaczynać od falstartu.Czy są jakieś różnice w porównaniu do "Mławy", w którą grałem kilka razy?

Gladky
Kapitan

Wysłany: Wto 03 Sty, 2006   

wujaw napisał/a:
Właśnie sklejam żetony "Pomorza".Będę w nie grał w najbliższych dniach w scenariusz historyczny.Proszę o informację,czy w grze są jakieś błedy w oznaczeniu jednostek,albo w rozstawieniu,żebym mógł je od razu uwzględnić.Mam okazję grać tak rzadko,że szkoda byłoby mi zaczynać od falstartu.Czy są jakieś różnice w porównaniu do "Mławy", w którą grałem kilka razy?

W którymś TiSie jest reforma artylerii, czyli żeton artylerii każdej dywizji podzielony jest na 4. I jest generalnie większa siła ognia. Też jest wtedy troszkę inne rozmieszczenie tej artylerii.

Barglad
Plutonowy

Gladky napisał/a:

W którymś TiSie jest reforma artylerii

W TiS nr 8.

wujaw
Podporucznik

Dzięki za informację.Mam tego Tis-a.

wujaw
Podporucznik

Wysłany: Śro 04 Sty, 2006   

Czy u Was też nie było żetonów fortyfikacji?Skąd wchodzą niemieckie uzupełnienia?Te za które mogą być pkt. ujemne. :?:

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Wysłany: Czw 05 Sty, 2006   

U mnie były
uzupełnienia wychodzą z zach. krawędzi lub z punktów w których sa rozstawione

wujaw
Podporucznik

Wysłany: Czw 05 Sty, 2006   

No to miałeś farta do fortyfikacji.Dzięki za odpowiedż.

wujaw
Podporucznik

Wysłany: Wto 17 Sty, 2006   

Właśnie rozkładam żetony do scenariusza Grupa Operacyjna "Wschód".Czy posiada on jakieś braki(np.zła numeracja pól rozstawienia żetonów,albo coś z uzupełnieniami) i gdzie szukać ewentualnej erraty?Druga kwestia : ile kto ma lotnictwa?

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Wysłany: Śro 18 Sty, 2006   

Powinien być w porządku cały

Odpowiedz do tematu