Taktyka i Strategia - Forum Strona GłównaTaktyka i Strategia - Forum Strona Główna

To forum wykorzystuje pliki cookies do zapamiętywania spersonalizowanych preferencji.
Ustawienia dotyczace plików cookies można zmienić samodzielnie w przegladarce internetowej.
Szczegóły na stronie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Świencino 1462
Autor Wiadomość
pablo8019
Podporucznik

Wysłany: Pon 20 Lut, 2006   

Bergman napisał/a:
(...) No chyba, że WZ zrobi nam Śródziemie na planszy albo inny Stary Świat.

To by dopiero fajne było :wink:

wujaw
Podporucznik

Wysłany: Wto 21 Lut, 2006   

Małe pytanko.Czy dużo żetonów pomocniczych ze Stierlinga jest potrzebnych w Święcinie i jakie?

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Wysłany: Wto 21 Lut, 2006   

Nie są potrzebne, w świecinie większość pomocniczych jest

pablo8019
Podporucznik

Wysłany: Czw 09 Mar, 2006   

Może te pytania już były, ale w takim razie prosiłbym o powtórną odpowiedź:
1. czy po wejściu we wrogą strefę kontroli można zrobić zwrot?
2. czy odwrót można wykonywać tylko na środkowe pole strefy tylnej czy też na dowolne pole tej strefy?
3. czy test na utratę dowódcy wykonuje się równiez przy rezultacie "-1" (a jeśli tak, to czy wygląda on tak samo jak przy A1 lub B1?)?
Jak mi coś jeszcze przyjdzie do głowy w trakcie gry to dopiszę... :wink:

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Wysłany: Czw 09 Mar, 2006   

owszem były

1. można ale tylko rozpoczynając ruch
2. na dowolne "tylne"
3. owszem tak

pablo8019
Podporucznik

Wysłany: Pią 10 Mar, 2006   

Dziękuję bardzo i mam nadzieję, że nie nadużyję cierpliwości, jeśli zapytam o jeszcze jedną sprawę: atak może być wykonany nie tylko na jednostkę stojącą w środkowym polu strefy przedniej, ale również na jednostkę stojącą na "bocznym przednim polu". Czy wobec powyższej sytuacji wykonując pościg można od razu wjechać na to "boczne" pole czy też najpierw należy zrobić zwrot a dopiero potem ścigać?

pablo8019
Podporucznik

Wysłany: Śro 15 Mar, 2006   

Panowie, nie wierzę, że nikt nie zna na to pytanie odpowiedzi. A także na kolejne:
- czy jednostka zaatakowana "z tyłu" i zmuszona do odwrotu musi go wykonać w wolne pole swojej tylnej strefy, czy też może do przodu?

farmer
Plutonowy

Wysłany: Czw 16 Mar, 2006   

Nie znam systemu, więc moja odpowiedź nie będzie wiążąca - powiem jedynie jak zdroworozsądkowo rozwiązałem te problemy w systemie starożytnym.

Pyt.1
Ścigający ściga dokładnie po trasie uciekającego. Tak więc oddział zwycięzki może wejść (w pościgu) od razu na pole swojej strefy ataku inne niż jego front - jeśli stamtąd właśnie wycofał się/uciekł/został wyeliminowany oddział wroga.
Przed wejściem na to pole, oddział ścigajający wykonuje zwrot w kierunku w którym wykona ruch.

Pyt.2
Oddział zaatakowany od tyłu i zmuszony do wycofania się, może wycofać się "do przodu", ale kosztem dodatkowego rozproszenia (dezorganizacji/utraty szyku) - warunkiem jest oczywiście, aby pola te były wolne od rzeciwników.
Jeśli gracz dowodzący zaatakowanym oddziałem nie zdecydował się rozproszyć oddziału (w celu umożliwienia "wycofania do przodu") oddział zostaje w miejscu ale traci poziom sprawności bojowej.

Raz jeszcze zaznaczam - to NIE JEST moja interpretacja przepisów do Stirling/Święcina, gdyż ich nigdy nawet na oczy nie widziałem :) .

Pozdrawiam,

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Wysłany: Czw 16 Mar, 2006   

Najpierw zwrot - potem pościg
Ucieczka zawsze wykonywana jest tak by oddalać się od przeciwnika
Nie można pozostać w miejscu dobrowolnie i ponieść "za karę" strat
odwrót jest obowiązkowy

pablo8019
Podporucznik

Wysłany: Pią 17 Mar, 2006   

Dziękuję bardzo za te odpowiedzi. Póki co dotarłem do połowy rozgrywki, w trakcie której jazda Jasieńskiego i wysunięte chorągwie Ravenecka wybiły się nawzajem do nogi. Ciekawe co będzie dalej...

Muflon
Kadet

Wysłany: Pią 24 Mar, 2006   

Kilka dni temu zakupiłem Swiecino 1462 do pełni szczęścia brakuje mi tylko instrukcji :( Czy zasady z Grunwaldu 1410 sa takie same?? A jeśli nie to czy na stronie nie dałoby sie zamieścić tych zasad żeby je ściagnąc??

Wojpajek
Major

Wysłany: Pią 24 Mar, 2006   

Gry z TiSa są jedynie rozszerzeniami. Święcino to dodatek do gry Stirlnig.
Jesli będziesz sprytny i wykażesz się inwencja twórczą poczytaj wątek o Stirlingu- tam już tyle padło pytań że w zasadzie będziesz miał pełną ilość zasad do gry 8)

PzKpfw II
Major

Wysłany: Sob 25 Mar, 2006   

Muflon napisał/a:
Kilka dni temu zakupiłem Swiecino 1462 do pełni szczęścia brakuje mi tylko instrukcji :( Czy zasady z Grunwaldu 1410 sa takie same?? A jeśli nie to czy na stronie nie dałoby sie zamieścić tych zasad żeby je ściagnąc??
Czytajcie uważniej wątki i posty w temacie,bo po 100 razy padają pytania dotyczące jednej rzeczy...Zostało już przecież sporo wątków temu ustalone,że można nabyć samą instrukcję do systemu,wystarczy napisać na priva do WZ.A Grunwald i Stirling to dwie zupełnie inne rzeczy.Preclo,chyba musisz odnośnik do przewodnika po forum tak minimum z 72 Arialem zrobić :wink: .

Aetius
Kapitan

Wojpajek napisał/a:
Gry z TiSa są jedynie rozszerzeniami. Święcino to dodatek do gry Stirlnig.
Jesli będziesz sprytny i wykażesz się inwencja twórczą poczytaj wątek o Stirlingu- tam już tyle padło pytań że w zasadzie będziesz miał pełną ilość zasad do gry 8)

a spróbuj mapy dopasować ;) :D

Aetius, Otis, Atieus, Ateius, Aietus, Iaietus, Bigos, Helikopter, Kotletius... co dalej? ;)

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

No i wprowadzicie NOWEGO w zakłopotanie takimi żartami, ale zdziwicie się jak dopasuje mapy oj zdziwice

Aetius
Kapitan

w sumie to te kilometry między świecino i stirlingiem jakoś można ominąć...

zrobi się tor przemiszcznia jak w krecie i będą szły posiłki szkockie dal dzielnych wojów Polskich....i będą szły i szły....ze 10 miesięcy...
akurat przyjdą na sprzątanie niemieckich trupów....

Aetius, Otis, Atieus, Ateius, Aietus, Iaietus, Bigos, Helikopter, Kotletius... co dalej? ;)

Volf
Szeregowy

Wysłany: Pią 10 Kwi, 2009   

A co oznaczają żółte gwiazdki na niekturej piechocie w grze Świecino...?

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Wysłany: Pią 10 Kwi, 2009   

+1 do walki

Piett
St. sierżant

Wysłany: Pon 06 Lip, 2009   

Powtarzano często w wątku że Świecino powstało w oparciu o Stirling. Czy w zasadach Grunwaldu i Stirling są jakieś radykalne różnice utrudniające rozgrywkę, nie znając owych starych zasad?

Korab
Podporucznik

Wysłany: Wto 07 Lip, 2009   

Piett napisał/a:
Powtarzano często w wątku że Świecino powstało w oparciu o Stirling. Czy w zasadach Grunwaldu i Stirling są jakieś radykalne różnice utrudniające rozgrywkę, nie znając owych starych zasad?

mozna grac swiecino na zasadach do Grunwaldu :D a nawet na zasadach do Kosowego Pola :D po prostu kazde kolejne zasady sa coraz lepsze i coraz lepiej "imituja" walke

Odpowiedz do tematu