Taktyka i Strategia - Forum Strona GłównaTaktyka i Strategia - Forum Strona Główna

To forum wykorzystuje pliki cookies do zapamiętywania spersonalizowanych preferencji.
Ustawienia dotyczace plików cookies można zmienić samodzielnie w przegladarce internetowej.
Szczegóły na stronie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Normandia B35
Autor Wiadomość
Bormac
Sierżant

Wysłany: Śro 17 Gru, 2008   

Gra nie najnowsza, ale mam jedno pytanie.
W uwagach do scenariusza "Most Pegaza" jest tekst: "-wszystkie oddziały komandosów są zdejmowane z planszy po zakończeniu 3 etapu gry (po zakończeniu ruchu wojsk niemieckich)".
Czym jest to spowodowane, skoro 1. Brygada Służb Specjalnych (1st Special Service Brigade) została wycofana do Brytanii dopiero we wrześniu 1944, a 4. Brygada przez cały czas pozostawała w walce aż do czasu ataku na wyspę Walcheren?

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Pozostawanie na kontynencie, nie oznacza prowadzenia walk w pierwszej linii. Nasi gracze najczęściej tworzą następuący proceder - Tworzą mega stos komandosów i w nocy rozjeżdzają przeciwnika.
Rozwiązanie, które zaproponowałem ma ma w sposób sztuczny (rozkaz dowództwa) wycofać komandosów z walk, po wykonaniu przez nich misji im powierzonych.

Bormac
Sierżant

WZ napisał/a:
Pozostawanie na kontynencie, nie oznacza prowadzenia walk w pierwszej linii.

W tym właśnie problem, że oni po D-Day walczyli w pierwszej linii, jak zwykła piechota. Mały cytat z książki Robina Huntera pt "Komandosi. Prawdziwe historie": "Komandosi z 1. Brygady Służb Specjalnych byli już wówczas dwa miesiące na pierwszej linii, a przecież nie taką mieli pełnić rolę. Wcześniej zakładano, że zostaną wycofani, gdy umocni się przyczółek zdobyty 6 czerwca 1944 roku, jednak jak i wszędzie, potrzebowano dobrze wyszkolonej piechoty i pozostawiono komandosów na pierwszej linii walk. Od czasu do czasu niewielkie grupy udawały się na tyły lub w głąb plaż, by je oczyścić lub zażyć całonocnego wypoczynku, każdej nocy jednak wychodziły patrole próbujące przejąć ziemię niczyją między dwiema armiami. Walki trwały aż do wyjścia aliantów z przyczółka, co nastąpiło 18 sierpnia, gdy komandosi byli w straży przedniej."

Cytat:
Nasi gracze najczęściej tworzą następuący proceder - Tworzą mega stos komandosów i w nocy rozjeżdzają przeciwnika.
Rozwiązanie, które zaproponowałem ma ma w sposób sztuczny (rozkaz dowództwa) wycofać komandosów z walk, po wykonaniu przez nich misji im powierzonych.

Rozumiem. Czy nie prościej byłoby jednak wprowadzić przepis, który pozwalałby tylko na jednokrotny atak nocny przez oddział komandosów (ten z modyfikatorem +4. Opieram się na zasadach 3 edycji, nie wiem, czy coś zmieniło się w tym temacie w 4-tej)? W końcu ta przewaga komandosów opierała się na zaskoczeniu (bo nie na przewadze w broni ciężkiej), więc po jednym ataku Niemcy spodziewaliby się kolejnych i mogliby się na nie przygotować (tłumaczyłoby to brak modyfikatora przy kolejnych atakach). Wydaje mi się, że jest to rozwiązanie mniej sztuczne, które nie zabierałoby Aliantom jednostek, które historycznie mieli na froncie. W końcu akcje w stylu "uderz i wycofaj się" (np Lofoty, czy St-Nazaire) to domena roku 1942. W 1944 wyglądało to już trochę inaczej.

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Na pierwszej lini, i owszem ,ale w pasie 6 DPD brytyjskiej, która poza obroną lewego skrzydła działan zaczepnych nie prowadziła.
Oczywisci emożna by stworzyć inne ograniczenia dla ich działą, ale ja pozwoliłem sobie na takie rozwiązanie.

Radosław Kotowski
Podporucznik

Wysłany: Pon 29 Paź, 2012   

Pytania dotyczą gry z TiS-a 3 "Krwawa Omaha" .
1) Czy oddziały które desantowały się z morza nie powinny mieć połowy PR ?
2) Widzę niezgodności w numeracji jednostek pomiędzy tabelą siły a żetonami dla 1DP . Jest w którymś numerze errata ?
3) Czy aby niemcy na plażach nie są w tej grze zbyt słabo umocnieni ? (raczej linia umocniona niż fortyfikacje polowe )

Na razie tyle :P

Motyla Noga
Porucznik

Wysłany: Śro 09 Wrz, 2015   

Czego na ten przykład Normandii nie wznowić, gra lata swoje ma, pewne sprawy można w niej poprawić i wydać wersje pudełkową. :wink:

Radosław Kotowski
Podporucznik

Na któryś 6 czerwca. Teraz męczę plażę Utah, może rozegram w następnym miesiącu całe lądowanie. Załóżmy pierwszy dzień.

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Radosław Kotowski napisał/a:
Pytania dotyczą gry z TiS-a 3 "Krwawa Omaha" .
1) Czy oddziały które desantowały się z morza nie powinny mieć połowy PR ?
2) Widzę niezgodności w numeracji jednostek pomiędzy tabelą siły a żetonami dla 1DP . Jest w którymś numerze errata ?
3) Czy aby niemcy na plażach nie są w tej grze zbyt słabo umocnieni ? (raczej linia umocniona niż fortyfikacje polowe )

Na razie tyle :P

1. tak
2. nie ma, kirujemy się żetonami
3. bałem się takiego eksperymentu, mogliby być nie fo przełamania

Radosław Kotowski
Podporucznik

Wysłany: Czw 10 Wrz, 2015   

A mówią że na forum TiS nie odpisują na pytania.
A tu proszę, wystarczyło dwa lata poczekać.

stanley
Porucznik

Wysłany: Czw 10 Wrz, 2015   

1. Jednostki niezmotoryzowane 1/2 PR, a jednostki zmot. i panc. 1/4 PR

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Wysłany: Pią 11 Wrz, 2015   

ja czasem nie widzę pytania, więc należ mnie molestować :)

Motyla Noga
Porucznik

Wysłany: Sob 12 Wrz, 2015   

Ooo :smile: to dobrze wiedzieć, bo czasami jak nie ma odpowiedzi na moje pytania to myślę sobie że redakcję zmęczyłem swoimi pytaniami :smile: , to w takim razie będę piłował :twisted: pytaniami.

Odpowiedz do tematu