Taktyka i Strategia - Forum Strona GłównaTaktyka i Strategia - Forum Strona Główna

To forum wykorzystuje pliki cookies do zapamiętywania spersonalizowanych preferencji.
Ustawienia dotyczace plików cookies można zmienić samodzielnie w przegladarce internetowej.
Szczegóły na stronie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Budziszyn 1945
Autor Wiadomość
asdg70
Szeregowy

Wysłany: Czw 02 Maj, 2013   

Wielkie dzięki za szybka odpowiedź. A ten 7.40 rozumiem - nie obowiązuje...

usgrant2
Kapral

Wysłany: Czw 02 Sty, 2014   

Witam. Wlasnie dostałem gre i pierwsze wrazenie pozytywne. Mam pytanie odnosnie artylerii w niemieckich dywizjach pancernych. W grze Kursk jest juz brak takiego zetonu. Czy ten fakt mozna rozciągnac na Budziszyn? W sumie siła artylerii u Niemców nie byla zbyt duza. Strona radziecka dysponuje lotnictwem?

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Można, ale odradzam, ta artyleria jest czasem języczkiem u wagi ...

usgrant2
Kapral

A co z tym lotnictwem w scenariuszu Nysa? Jak patrzylem na strone Niehorster to 52 Armia ma 8 dywizji piechoty a w grze chyba 6. Tak mialo byc? 2 ALWP w swoim skladzie miala 2 Dywizje Artylerii zlozona z trzech, dosc silnych, brygad. W grze jej artyleria jest tylko dwa razy silniejsza niz niemiecka artyleria w dywizji pancernej. Moze by tak jeszcze jeden zeton dolozyc? :) W ogole artyleria sowiecka jest malo zroznicowana, kazda armia ma tyle samo zetonow. Celowe uogolnienie?

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Ta artyleria działała jedynie fazie forsowania odry, później jeszcze podczas szturmu Berlina. Waliła w puste okopy, bo Niemcy się cofnęli. Dodanie jej kolejnych jednostek spowodowałoby tzw sztukę dla sztuki

usgrant2
Kapral

Wysłany: Pią 03 Sty, 2014   

Ok. Info o lotnictwie znalazłem na ostatniej stronie instrukcji. A co z tym brakujacym korpusem w 52 armii? I korpus kawalerii nalezal do 31 armii i byla tam chyba jeszcze brygada i pulk pancerny. Pulk dzial pancernych byl także w polskiej armii ale nie ma takiego zetonu. Dzis w koncu rozstawie zetony na mapie:-)

usgrant2
Kapral

Wysłany: Pią 03 Sty, 2014   

Nie wiem jak innym ale trafil mi sie egzemplarz z zetonami slabo wysztancowanymi. Kilka niestety lekko ucierpiało...

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Wysłany: Nie 05 Sty, 2014   

To zawsze można napisać do wydawcy, na pewno coś poradzi

usgrant2
Kapral

Moze 3 lub 4 ucierpialy, potem wziąłem nozyk i kazdy recznie wycinalem. Da sie grac wiec problemu nie bede robil. Ale mam inny problem, wchodzenie niemieckich posilkow. W instrukcji jest informacja , ze jezeli strefa jest zajeta to oddzial wchodzi z najbliższego pola, p. 15.13. Natomiast w punkcie 15.32 czytamy, ze jesli strefa jest zajeta przez przeciwnika to oddziały wchodza z najblizszej wolnej strefy. Jak to wyglada faktycznie? Problem ten zaistnial na poludniowym odcinku walk. 52 armia zajela w drugim etapie strefe X a za chwile zajmie strefe W. Niemcy moga wtedy wchodzic bezczelnie wprost na ich tyly czy rsczej inna najblizsza strefa?

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

dowolnie można wybrać opecje

usgrant2
Kapral

W sumie lepiej zeby przepisy byly jednoznaczne w tej kwestii. 52 armia atakujac na południe w pewnym momencie bedzie musiała stawic czolo wojskom wychodzacym zza jej plecow. Tak jakby wojska na jej lewym skrzydle w ogole nie istniały. A tam powinny byc jeszcze 3 dywizje 52 armii. Na razie dwa etapy za mna. Sytuacja bardzo ciezka dla Niemcow, wojska bardzo rozproszone starajace sie bronic kazdej drogi i mostu prowadzących na ich tyly. A to powoduje olbrzymie straty.

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

No ale tam była masa wojsk niemieckich, a rosyjskich zero, Gdyby tylko tak jedna dywizja je mogła zablokować, to byłoby za prosto. Z drugiej strony, te niemieckie odwody motając się w walkę z 52 Armia, nie przybędą szybko na główny odcinek walki. Coś za coś

usgrant2
Kapral

Rozumiem ten punkt widzenia. Rozgrywam teraz trzeci etap i jak na razie Rosjanie i Polacy mkną niepowstrzymanie naprzód. Rozgrywka bardzo dynamiczna aczkolwiek do jednej bramki, do tej pory :) Po 18 kwietnia lotnictwo radzieckie zamiera?

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Wysłany: Pon 06 Sty, 2014   

Jeśli nie jest wymienione to tak. A swoją drogą, że 52 Armia poszła na południe to ciekawostka.

usgrant2
Kapral

Owszem, 52 armia poszla na południe. Takie w miare naturalne dla niej. Oczywiście kilka dywizji przekroczylo Nyse aby wprowadzic 28 armie. Teraz walczy o Gerlitz. A jak Ty ruszales 52 armia?

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

ja starałem się trzymać skrzydło polskiej armii, bo później brakuje każdej jednostki. A przy okazji jak mi 52 Armia zajmie strefę wejściową, śmigam kolejną i mam jeszcze bliżej, a przeciwnik związał siebie 52 pod Gerlitz i nie korzysta z kilku dywizji.

usgrant2
Kapral

Wysłany: Wto 07 Sty, 2014   

Sytuacja po 18 kwietnia.

usgrant2
Kapral

Mala poprawka, sytuacja na mapie powyzej pochodzi z 19 kwietnia. Graficznie mapa jest w porzadku chociaż osobiscie zmienilbym wyglad miast, te jakos do gustu mi nie przypadly. Jest jedna rzecz co mnie irytuje, slabo widac kontury heksow oraz ich numery na polach z lasami. Czasem trzeba zgadywac gdzie polozyc zeton, szczegolnie przy dlabszym oswietleniu.

dixie
St. sierżant

usgrant2 napisał/a:
Sytuacja po 18 kwietnia.

Czy Niemcy to wogóle mają jakiś pomysł na obronę, czy tak stoją jak kołki, gdzie im furer kazał?
Bo się porozłazili jak na grzyby (zwłaszcza jednostki SS, którymi świetnie łata sięróżne dziury i obsadza miasta) zamiast koncentrować się na blokowaniu i opóźnianiu na węzłach drogowych, najlepiej z przeszkodą wodną. Rozproszenie obrońców, to zły pomysł. Bo jeśli na samym początku ребята пойдут через реку i zdobędą kilka węzłów, to już pozamiatane. A tak kilka dni się pomęczą, bo choć kufajnamów jest dużo, to nie na tyle, żeby szarpnąć się na wszystkie co lepsze przeprawy na raz.
No, przy najmniej mi tak wyszło, a uczciwe dwa razy grałem :P

usgrant2
Kapral

Wysłany: Śro 08 Sty, 2014   

Niemcy probuja bronic wezly drogowe i przeprawy, tak jak pisales. W W pierwszym etapie lotnictwo i artyleria zrobily swoje i sowieci mieli ułatwione zadanie. Niemiaszki caly czas sie cofaja ale dzieki temu ze jefnostki zmotoryzowane i pancerne po lasach ganiaja bez przeszkod za każdym razem sa okrazani i niszczeni. Ciezko jest nimi skutecznie zatrzymac taki walec pancerny. I tez dylemat, wycofac sie te 3, 4 pola czy tez polec w walce:-) na razie to pierwsza gra, moze w drugirj bedzie lepiej :smile:

Odpowiedz do tematu