Taktyka i Strategia - Forum Strona GłównaTaktyka i Strategia - Forum Strona Główna

To forum wykorzystuje pliki cookies do zapamiętywania spersonalizowanych preferencji.
Ustawienia dotyczace plików cookies można zmienić samodzielnie w przegladarce internetowej.
Szczegóły na stronie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
JESTEM NOWY, POMOCY! itd. itp....
Autor Wiadomość
Boromir
Kapral

Wysłany: Nie 07 Sie, 2005   

Witajcie Dowódcy!
To moja pierwsza wiadomość na tym forum. Na początek więc chciałbym pozdrowić wszystkich jego użytkowników! Jestem nowym graczem i w tej chwili posiadam dwie gry:
Stalingrad 1942 – 43 i Ardeny 1944 – 45 (nowa edycja oczywiście). Po dokładnym przestudiowaniu forum (Jeszcze jako gość) zauważyłem, że wielu „starych wyjadaczy” poleca na początek WB-95. Zacząłem wiec od Stalingradu i po rozegraniu pierwszych potyczek dokupiłem Ardeny. Gry bardzo mi się spodobały. Mam jednak kilka pytań z którym kieruje się do osób starszych stopniem ;-) i doświadczeniem:
1. Rozgrywka trwa bardzo długo. Nawet krótkie Scenariusze jak „Operacja Uran” trudno skończyć w jeden dzień. (Chyba, że ktoś gra bez przerwy;-) Czy jest tak bo dopiero zaczynam i dlatego gra idzie wolniej? Ile trwa u was przeciętna rozgrywka w Scenariusze z gier „Stalingrad” i „Ardeny”?
2. W grze „Ardeny” spotykamy 3 rodzaje dróg: (główne, boczne i gruntowe) Niestety w instrukcji nie ma legendy do mapy. Domyślam się, że żółte są główne, pomarańczowe boczne a brązowe – gruntowe. Mam racje czy jest inaczej?
3. Największy problem dotyczy PZ w grze „Stalingrad”. W każdym Scenariuszu przy uwagach podane jest „+ 1 PZ za każdą kontrolowana miejscowość. Z Instrukcji dowiedziałem się, że miejscowość kontroluje gracz który jako ostatni miał w niej swoja jednostkę. Miejscowości w grze jest dużo. Jak spamiętać w której z nich czyja jednostka była ostatnia? Gdyby intensywnie o tym myśleć może by się dało. Ale podczas rozgrywki trzeba się jeszcze koncentrować na Strategii, ruchach Partnera itd. Jak rozstrzygnąć sprawę PZ bez sporów typu „Ta twoja Dywizja była dwa pola dalej! Ja byłem ostatni w tej miejscowości!” „Nieprawda! Tam był tylko MÓJ pułk!” ;-) ;-)
Mam nadzieje, że dowódcy pomogą mi w rozwiązaniu problemów! Pozdrawiam
Boromir

Gladky
Kapitan

Boromir napisał/a:
Witajcie Dowódcy!
To moja pierwsza wiadomość na tym forum. Na początek więc chciałbym pozdrowić wszystkich jego użytkowników!

Bardzo się cieszymy, że nas pozdrawiasz, my Ciebie też. :D

Cytat:
Jestem nowym graczem i w tej chwili posiadam dwie gry:
Stalingrad 1942 – 43 i Ardeny 1944 – 45 (nowa edycja oczywiście). Po dokładnym przestudiowaniu forum (Jeszcze jako gość) zauważyłem, że wielu „starych wyjadaczy” poleca na początek WB-95. Zacząłem wiec od Stalingradu i po rozegraniu pierwszych potyczek dokupiłem Ardeny. Gry bardzo mi się spodobały.

Gry rzeczywiście na pocztek są bardzo dobre, ze względu na łatwość rozgrywki i niezbyt skomplikowane przepisy...

Cytat:
Mam jednak kilka pytań z którym kieruje się do osób starszych stopniem ;-) i doświadczeniem:
1.Rozgrywka trwa bardzo długo. Nawet krótkie Scenariusze jak „Operacja Uran” trudno skończyć w jeden dzień. (Chyba, że ktoś gra bez przerwy;-) Czy jest tak bo dopiero zaczynam i dlatego gra idzie wolniej? Ile trwa u was przeciętna rozgrywka w Scenariusze z gier „Stalingrad” i „Ardeny”?

Na pewno to, że dopiero zaczynasz też ma wpływ na długość rozgrywki, ale nie przejmuj się. Nawet doświadczeni gracze czasami po prostu poruszają się jedni szybciej inni wolniej. To kwestia preferencji indywidualnych. My też często nad planszą spędzamy całe dnie i noce...

Ale to sama przyjemnośc przecież.

Cytat:
2.W grze „Ardeny” spotykamy 3 rodzaje dróg: (główne, boczne i gruntowe) Niestety w instrukcji nie ma legendy do mapy. Domyślam się, że żółte są główne, pomarańczowe boczne a brązowe – gruntowe. Mam racje czy jest inaczej?

Dobrze się domyślasz. :D

Cytat:
3.Największy problem dotyczy PZ w grze „Stalingrad”. W każdym Scenariuszu przy uwagach podane jest „+ 1 PZ za każdą kontrolowana miejscowość. Z Instrukcji dowiedziałem się, że miejscowość kontroluje gracz który jako ostatni miał w niej swoja jednostkę. Miejscowości w grze jest dużo. Jak spamiętać w której z nich czyja jednostka była ostatnia? Gdyby intensywnie o tym myśleć może by się dało. Ale podczas rozgrywki trzeba się jeszcze koncentrować na Strategii, ruchach Partnera itd. Jak rozstrzygnąć sprawę PZ bez sporów typu „Ta twoja Dywizja była dwa pola dalej! Ja byłem ostatni w tej miejscowości!” „Nieprawda! Tam był tylko MÓJ pułk!” ;-) ;-)

Jest kilka sposobów:
:arrow: Zajete miejscowości zaznaczacie żetonami dezorganizacji, co jednoznacznie wskazuje kto był tu ostatnio: niemieckie D dla niemców i ich sojuszników, sowieckie dla Armii Czerwonej.
:arrow: Można też zapisywac zajęte miejscowości na kartce. Ja w takiej sytuacji zapisuje miejscowości zajęte przez Niemców, a resztę uznaje za kontrolowane przez Sowietów.
:arrow: Spotkałem się także z takim sposobem, że gracze ustalają, że miejscowości po jednej stronie frontu są jednego gracza, po drugiej - drugiego, nawet wtedy gdy jednostka do nich nie weszła. Ten sposób rodzi jednak wątpliwości, szczególnie gdy dojdzie do przerwania frontu.

Cytat:
Mam nadzieje, że dowódcy pomogą mi w rozwiązaniu problemów! Pozdrawiam
Boromir

Mam nadzieję, że udało mi się rozwiać Twoje wątpliwości. Miłej gry.

Boromir
Kapral

Wysłany: Nie 07 Sie, 2005   Dzieki!

Dziękuje za szybką i sympatyczną odpowiedź! Najbardziej przypadł mi do gustu pomysł 1 (żetony Dezorganizacji). Jeszcze jedno pytanie: W instrukcji czytam „liczy się 1 PZ za każdy kontrolowany hks” Czy naprawdę tak jest? Wtedy liczenie i PZ byłoby bez końca...
Pozdrawiam i do zobaczenie na polu bitew!
Boromir

preclo
Kapitan

Czołem kadecie :)
Na początek pogratuluję wyboru gier, bo rzeczywiście na rozpoczęcie przygody ze strategiami planszowymi bardzo dobry jest system WB-95, a Stalingrad i Ardeny to prawdziwe perełki (nie bójmy się tego słowa ;) ).
Co do Twoich pytań.
Ad 1. Myślę, że przeciętna długość rozgrywki ogranych graczy będzie się zawierać w przedziale 30-40 minut/etap. Tobie jako młodemu (stażem, bo nie wiem jak wiekiem) graczowi na pewno początkowo będzie to zajmować więcej czasu.
Faktem jest jednak, że rozrywka tego typu nie jest na 15 czy 30 minut. Każda rozgrywka to zawsze kilka godzinek spędzonych nad planszą. Można ten czas spędzać jednym ciągiem, albo dzielić po troszku na dni. Wszystko zależy od tego jakim czasem dysponujesz i czy masz możliwość zostawiania planszy, aby dokończyć dnia następnego.
Rozrywka długa, ale przynosząca wiele radości.
Ad 2. Dokładnie jest jak piszesz.
Ad 3. Fakt, zapamiętywanie tego wszytkiego może nastręczać trudności, ale myślę, że z pomocą może przyjść kartka i ołówek.
W Ardenach znowu są odpowidnie markery do oznaczania punktów zwycięstwa.
Pozdr. i udanych bojów.

EDIT: Ot widzę, że jak lepiłem swojego posta, to Gladky mnie uprzedził.
...::: [ www.bykom-stop.avx.pl ] :::...

Gladky
Kapitan

Wysłany: Nie 07 Sie, 2005   Re: Dzieki!

Boromir napisał/a:
Dziękuje za szybką i sympatyczną odpowiedź! Najbardziej przypadł mi do gustu pomysł 1 (żetony Dezorganizacji). Jeszcze jedno pytanie: W instrukcji czytam „liczy się 1 PZ za każdy kontrolowany hks” Czy naprawdę tak jest? Wtedy liczenie i PZ byłoby bez końca...
Pozdrawiam i do zobaczenie na polu bitew!
Boromir

Chodzi oczywiście o heksy oznaczone jako cele ofensywy niemieckiej w grze Ardeny, czyli po prostu o punktowane pola na mapie, a nie o wszystkie... :D

Kontrolujesz heks wtedy, kiedy jako ostatnia była na nim Twoja jednostka.

Mam nadzieję, że do zobaczenia, może już na manewrach w Lublinie w październiku... :?:

Boromir
Kapral

preclo napisał/a:
Ad 2. EDIT: Ot widzę, że jak lepiłem swojego posta, to Gladky mnie uprzedził.
Hehe, Bardzo sympatyczne forum ;-) Wręcz się ścigacie kto pierwszy mi odpowie ;-) ;-) ;-)
Mam jeszcze jedno (ostatnie) pytanie: (Wiem, że to trochę denerwuje jak nowicjusz tyle pyta ale mam nadzieje, ze mi wybaczycie :twisted: ) W W – 39 i B – 35 wszystkie żetony maja tylko na Awersie dane o jednostce. Na Rewersie jest tylko godło Armii. Czy wszystkie oddziały w tych grach maja tylko jeden poziom Sprawności Bojowej czy walka przebiega tam inaczej. Jesl przebiega inaczej: jak? Dziękuje za cierpliwość do biednego Kadeta ;-) i pozdrawiam
Boromir

Gladky
Kapitan

Boromir napisał/a:
Mam jeszcze jedno (ostatnie) pytanie: (Wiem, że to trochę denerwuje jak nowicjusz tyle pyta ale mam nadzieje, ze mi wybaczycie :twisted: ) W W – 39 i B – 35 wszystkie żetony maja tylko na Awersie dane o jednostce. Na Rewersie jest tylko godło Armii. Czy wszystkie oddziały w tych grach maja tylko jeden poziom Sprawności Bojowej czy walka przebiega tam inaczej. Jesli przebiega inaczej: jak? Dziękuje za cierpliwość do biednego Kadeta ;-) i pozdrawiam
Boromir

Przebiega inaczej. otóż tam jednostki nie mają poziomów sprawności, tylko punkty wytrzymałości, zapisane na kartce.
:arrow: W W-39 jednostka ma 2 lub 3 punkty siły i tyleż punktów wytrzymałości. Strata punktu wytrzymałości = stracie pounktu siły.
:arrow: B-35 jest pod tym względem bardziej skomplikowane. Liczba punktów wytrzymałości i punktów siły jest różna, ale wszystko to jest ładnie ujęte w tabeli punktów.

Na początek polecam doszkolenie się w systemie WB-95, potem przejście do Września 39. A na deser B-35 które jest juz na prawde skomplikowanym systemem.

Pytaj ile chcesz/

Silmeor
St. szeregowy

Ponieważ to mój pierwszy post więc witam wszystkich. Dawno temu grałem trochę w strategię- mam jeszcze pierwsze wydanie Wojen Napoleońskich, Krety i Arden- ale widzę że ewolucja poszła do przodu. Przeczytałem temat o trzeciej edycji ( nie miałem pojęcia, że była druga ;-) ) B-35 i mocno zastanawiam się nad kupnem tej gry. Ale mam pytanie: czy pierwsza edycja tej gry to były plansze i żetony zamieszczane w Magii i Mieczu? A jeśli tak to na ile zmieniły się zasady w porównaniu z tamtą wersją? Przypuszczam że są bardziej rozbudowane ale czy są jakieś diametralne różnice? I jeszcze jedno pytanie. Czytałem dobre opinie o Waterloo 1815 i nabrałem chętki na tą grę. Można ją gdzieś kupić w sieci? Szukałem ale ze wstydem muszę przyznać się do fiaska poszukiwań. Byłbym wdzięczny za namiar na jakiś sklep.

Gladky
Kapitan

Silmeor napisał/a:
Przeczytałem temat o trzeciej edycji ( nie miałem pojęcia, że była druga ;-) ) B-35 i mocno zastanawiam się nad kupnem tej gry. Ale mam pytanie: czy pierwsza edycja tej gry to były plansze i żetony zamieszczane w Magii i Mieczu?

Byłem w podobnej sytuacji, ja tez nie wiedziałem o istnieniu drugiej edycji, ale nadrobiłem swoje zaległości. Mam teraz drugą i trzecią edycję B-35, którą polecam.

Cytat:
Jeśli tak to na ile zmieniły się zasady w porównaniu z tamtą wersją? Przypuszczam że są bardziej rozbudowane ale czy są jakieś diametralne różnice?

Podstawowe różniece dotyczą walki ogniowej - jest teraz bardzo rozbudowana, oraz działania dział przeciwpancernych n jednostki pancerne.
Najlepiej jest przejrzeć w miarę dokładnie dział poświęcony na forum zagadnieniom o B-35n

Cytat:
I jeszcze jedno pytanie. Czytałem dobre opinie o Waterloo 1815 i nabrałem chętki na tą grę. Można ją gdzieś kupić w sieci? Szukałem ale ze wstydem muszę przyznać się do fiaska poszukiwań. Byłbym wdzięczny za namiar na jakiś sklep.

Waterloo jest rzeczywiście grą godną uwagi, ale jest ją bardzo trudno zdobyć. Szukaj najlepiej na Allegro, czasem się pojawia, ale ceny zazwyczaj są bardzo wysokie. Niedługo natomiast ukaże się nowy system napoleoński RK - bitwa pod Ostrołęką.[/quote]

Wojpajek
Major

Pierwsza edycja B-35 ukazała się w ładnym czerwonym pudełku, z mapą i sztacowanyni żetonami.
Natomiast to co było w Magi i Mieczu to był prototyp tego systemu.

Silmeor
St. szeregowy

Wysłany: Pon 08 Sie, 2005   

Dzięki za odpowiedzi. Zamówienie na grę poszło, czekam z niecierpliwością. Jak dostanę i przejżę to nie omieszkam się podzielić wrażeniami w odpowiednim temacie.

GROM
Szeregowy

Wysłany: Pią 09 Wrz, 2005   pytania nowicjusza

witam
nigdy nie grałem w takie gry ,ale chciałem sprobować i zainteresowały mnie Ardeny w systemie WB95 ,który jest podobno prosty.Widzę,że mozna ją kupić tu w sklepie,ale czy ona ma polską instrukcję bo słabo znam angielski?I czy ta insrukcja jest pełna ,tzn.czy będzie mozna z niej wszystkiego się dowiedzieć o systemie WB95? :)

Wojpajek
Major

Wysłany: Pią 09 Wrz, 2005   

GROMIE jest to instrukcja polska bo ghra jest polska :D . Z instrukcji można się wszystkiego dowiedzieć, a jak masz problem to pytaj bo tu są chętni do odpowiadania. Wiesz w tajemnicy Ci powiem że człowiek pod inicjałami WZ jest autorem systemu i on jest tu księgą odpowiedzi bez dna :)

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Wysłany: Pią 09 Wrz, 2005   

bez dna powiadasz, no ja też mam określoną wytrzymałość :)
Ale jeszcze duże zapasy cierpliwości posiadam :)

GROM
Szeregowy

Wysłany: Pon 12 Wrz, 2005   zaplata na konto?

:) witam
na jakie konto mam wpłacić kasę,bo widzę ,że jest taka możliwość ?
Numeru konta nigdzie nie mogłem znaleść.
I ile czasu idzie przesyłka ?Mieszkam koło Warszawy.

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Wysłany: Pon 12 Wrz, 2005   

jak właczasz stronę to wyskakuje reklama STIRLING
tam też jest nr konta

GROM
Szeregowy

:D dzięki WZ,otrzymałem wiadomość
Ardeny zamówione,jutro wpłacam kasę na konto.
Czy dojdą przed sobotą?

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

dojdzie

Alik
Kadet

Wysłany: Wto 20 Wrz, 2005   

Jako że też jestem nowy (pierwszy post) to na początku witam wszystkich. Pisaliście, że Ardeny są polskie i wszystko po naszemu. OK. Tylko w dziale sklep jest wyrażenie "english rules inside". Oczywiście się nie czepiam :) tylko mam pytanie w związku z tym. Chcę zakupić Stalingrad (dużo czytałem i wiem, że dobry na początek :) ), ale tam też jest napisane to co przy Ardenach. Mam się tym nie przejmować rozumiem?

Od małego interesują mnie wszelakie planszówy, ale nigdy w żadną skomplikowaną nie grałem. Kiedyś w Obcego cisnąłem. Waterloo próbowałem ale wtedy mnie to nie ciągnęło bo lubię II WŚ. I wiecie co? Zamówiłem Squad Leader na Allegro. Wiem, że trudne ale moje i się zmobilizuję i się nauczę tego systemu, słyszałem, że warto. Głęboka woda jak na początki co? Na pewno kupię Stalingrad potem, choć pewnie powinienem odwrotnie :)

preclo
Kapitan

Wysłany: Wto 20 Wrz, 2005   

Dokładnie tym "english rules inside" nie przejmuj się.
Standardowo gry są sprzedawane z polskimi instrukcjami, a ten dopisek "english rules inside" jest sygnalizacją, że przepisy w tym języku również można dostać.
Kupując jakąkolwiek grę w sklepie Taktyki i Strategii na pewno dostaniesz polską wersję!
Widzę, że już przekonany jesteś do Stalingradu, ale też powiem, że grę jest warto mieć.

Poza tym, witam i pozdrawiam kadeta.
...::: [ www.bykom-stop.avx.pl ] :::...

Odpowiedz do tematu