Taktyka i Strategia - Forum Strona GłównaTaktyka i Strategia - Forum Strona Główna

To forum wykorzystuje pliki cookies do zapamiętywania spersonalizowanych preferencji.
Ustawienia dotyczace plików cookies można zmienić samodzielnie w przegladarce internetowej.
Szczegóły na stronie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
15
Autor Wiadomość
DT
Plutonowy

Wysłany: Pią 04 Lis, 2005   

Maedhros napisał/a:
Pamiętam, że dublowane były też jakieś jednostki sowieckie ze względu na różnice w parametrze armata (wartości różniły się o jeden). Pytanie brzmi czy jest sens marnować dziesięć żetonów na tego typu kosmetykę. W końcu w zasadach są podane wszystkie potrzebne wartości.

Czyż nie było by lepiej nie podawać parametów na żetonach? No może z wyjątkiem punktów ruchu. A parametry podawać w tabelach......

Maedhros napisał/a:
Hm... i jeszcze jeden drobiazg: dość już niemieckich dywizji pancernych, pokornie proszę... niech będzie węgierska, może Finowie,Francuzi, Rumuni, kawaleria SS...
Dość narzekań.

Tak, tak.... może jeszcze NOVJ, słowacy, i przygody Włochów w Rosji... Czesi z Sowiecji.....

-T-34, Katiusza i stakan samogonu!!!!!

slowik
Major

Wysłany: Pią 04 Lis, 2005   

Moim zdaniem tez najlepiej nie podawac zadnych danych WO na zetonach...

DT
Plutonowy

Wysłany: Sob 05 Lis, 2005   

WZ napisał/a:
No na razie to nie za bardzo tych błędów wymieniliście
A z Waszego tekstu wynikało, ze będą miliony
Ja kiedyś umrę na zawał po waszych krytykach
Postaram się jeszcze bardziej popracować na błędami
tzn by ich nie było

Gławkomandir chciał dużo błedów, to prosze bardzo (tylko do B-35):

1. W scenariuszach np. Ostatni Akt czy Rok 1946 brak informacji dla żółtodziobów (przecież nie wszyscy to weterani) gdzie znaleźć mapę czy tabele albo żetony.....
2. w dalszym ciągu leżą (Zulusie a ty nie grzmisz!!!!) żetony sił morskich po obu stronach frontu..... np. w amerykańskich MWA są brytyjskie pancerniki t.King Geaorge V.... ścigacze torpedowe mają coś co mi jest trudno nazwać (przecież można dać niemieckie Schnellbooty, amerykańskie Elco, i brytyjskie Vospery)..... niemieckie grupy desantowe mają w dalszym ciągu amerykańskie LST (a gdzie rodzime MFP)....Okręty transportowe (przecież można na aliantach dać Liberciaka, czy transportowce desantowe, a niemiecki Bremen to wypadało aby miał transatlantyk Bremen, a inne wygladają jak zbiornikowce)....
3. Lotnictwo - jak długo Brytyjczycy będą latać na Lightningach??? (już kiedyś o tym pisałem, że te maszyny powinno zastapić się Typhoonami/Tempestami) poza tym na zachodzie nie było lotnictwa szturmowego, tylko myśliwsko-bombowe... niemieckie lotnictwo szturmowe może pojawią się wreszcie odmiany p-panc (Ju-87G i Hs-129)??... alianckie lotnictwo bombowe to lotnictwo strategiczne (czterosilnikowe), a kiedy pojawi się alianckie lotnictwo bombowe (taktyczne), czyli bombowce dwusilnikowe???.... poza tym sowieci i włosi (ci ostatni w nie wielkiej liczbie) też mieli lotnictwo strategiczne......
informacja dla laików - lotnictwo strategiczne (= dalekiego zasięgu) nie bardzo nadaje się do wsparcia wojsk na froncie...... alianckie lotnictwo rozpoznawcze uzywa w dalszym ciągu Austerów, który był na wyposażeniu lotnictwa współpracy z artylerią, nadaje się więc do płytkiego rozpoznania ugupowania wroga i korygowania ognia artylerii i najlepsza nazwa dla takiego lotnictwa to: lotnictwo obserwacyjne, zresztą żadna ze stron nie ma lotnictwa rozpoznawczego z prawdziwego znaczenia..... lotnictwo myśliwskie - Niemcy lataja na Bf-109E generalnie to standard na 1941 rok, kidy doczekaja się nowszych wersji lub Fw-190, że nie wspomnę o odrzutowcach? a Brytyjczycy co prawda latali na P-51, ale można było dać Spita.....
3. jednostki szwedzkie: żeton P.2 - nie wiedziałem że szwedzi uzywali sowieckich T-26, czy jakichkolwiek konstrukcji na podwoziu 6-tonowego Vickersa???? można było dać ichniego Landsverka..... żeton Lv.4 jak dobrze widze ma Pak-a 38 (ale może się mylę) w każdym razie nie jst on podobny do przeciwpancernych Boforsów......
4. jedostki norweskie: brak indeksu "6" oraz "kamuflażu" na żetonach 2. Commando i 1. Spadochronowa, czyżby nie obowiazywały ich przepisy dla tego rodzaju jednostek???? W tabelach brak 1. Spad i jest "superata" w postaci II/900. AR (ciekaw jestem kiedy odejdziemy od regimentów... i przejdziemy na swojskie pułki) oraz 900. sap (nie ma takich zetonów).....
5. jednostki sowieckie: ma być 263. BPanc (w tabeli) czy 363. (na żetonie) poza tym na tym żetonie pojawiła się nowa sylwetka T-34 czyżby miała to być nowa wersja?..... jest powien postęp w sowieckich DP są dwa żetony artylerii tylko dlaczego oba mają haubice 122mm??? (PAL/DP miał 24 atmaty 76mm i 12 haubic 122mm) jak długo jeszcze sowieci bedą mieć okrojone stany (podobno w systemie obowiazują stany etatowe :shock: ) etat niemieckiej dywizji piechoty z 1945 roku liczył prawie 12 tysięcy nadludzi w tym czasie sowiecki odpowiednik miał mieć 9,5 tysiąca raboczich, czyli jest 5/6 dywizji niemieckiej (zawsze wypasionych), a czerwonoarmiejców zawsze jest resztka.....
6. jednostki niemieckie:XIX KA - dlaczego 10 nbwr (=Nebelwerfer, a nie jak napisaliscie 10 nbv) ma "kamuflaż"?..... 2.DGór - to podobno oddziały wysokogórskie (ale brak szarotek), w tabeli jest 51. batalion saperów, ale nie ma żetonu (i chyba nie miało byc), III. i IV. dywizjon w pułku arylerii miały byc niegórskie (w/g Nachtigalla), a maja "kamuflaż", podobnie "kamuflaz" występuję na żetonie artylerii plot (2cm FlaK na RSO :shock: ) i p-panc - mogę się z tym zgodzić gdy trakcja będzie juczna, a nie mechaniczna (uzależnienie od dostaw paliwa).... 6.DGór o sztabie już ktoś wspomniał. ponadto w tabeli przybłakał się 51.batalion saperów (nie ma żetonu) oraz z p-panc analogiczna sytuacja jak w 2.DGór, czyżby 6.DGór nie miała dywizjony p-lot??.... "Grossdeutschland" zdecydujcie się czy jest to Dywizja Pancerna (tabela) czy Dywizja Granadierów Pancernych (scenariusz).... sprawa żetonów I. i II/p-panc oraz szturm czy ktoś mógłby zająć stanowisko czy są to żetony jednego dywizjonu przeciwpancernego? (niektóre dywizje miały ten dywizjon trzy kompanijny po jednej kompanii PaK-ów, Marderów i StuG-ów, ale wówczas szturm jest zbyt silny) czy może są to dwa dywizjony? - p-panc i art.szt. (pierwszy z 1 kompanią Pak-ów i dwoma Marderów - wówczas Mardery są za słabe, drugi z 3 kompaniami StuGów), o braku rozp i niepotrzebnych II i II/104 w tabeli już ktoś pisał, literówka tabela-żeton np. 200.sap-sap, w błędna tabeli siła III/AR......
7. jednostki polskie: o 16 BPanc pisałem trochę wcześniej..... 4.DP trochę tez już było, ale jeszcze literowki tabela-żeton bataliony w 1 Brygadzie 1/2, 1/3-2/1, 3/1 oraz sap-4sap, 4.p-panc (to raczej uwaga do innych DP sformowanych wg etatów brytyjskich, bo 4.DP miała być osłabiona) powinien się składać jak niemieckie z 2 żetonów jeden z 17-funtówką i jeden z 6 funtówką (pułk artylerii p-panc składał się z 4 dyonów, po dwa z każdym działem), 4.p-lot (to uwaga do wszytkich DP sformowanych wg wz. brytyjskiego) powinien mieć lekkie działa 40mm (Bofors lub Vickers) a nie ciężkie 94(90)mm... jak zwykle bardzo blado wypadło LWP - I.KPanc, o SU-122 w 27 pas-ie już było, poza tym brak jeszcze jednego pas-u (w sumie były 3), znowu brak 1. Brygaby Piechoty Zmotoryzowanej :shock: , 26. pułk artylerii przeciwlotniczej miał armaty 37-cio mm a nie 85cio mm, w 2. batalionie motocyklowym była kompania T-34 i kompania BA-64, dlatego wydaje mi sie trochę za słaby, podobnie za słaby wydaje mi się 2. Zmotoryzowany Pułk Moździerzy (to są trzy dyony 120mm pukawek) w Korpusie nie było kolum pontonowo mostowych o takiej sile (była tylko niewielka w baonie saperów), a o tej numeracji były bataliony w jednej z Brygad Pontonowo-Mostowej (6-tej?)...

nie uwzgledniałem rozstawienia w poszczeółnych scenariuszach (jeszcze nie mam zetonów), oraz wspołczynników na żetonach które są waszą zmorą (= zawsze jest coś źle).....

WZ czy wystarczy????

Gość

Gospode Praporszczyk, w brytyjskiej artylerii nie było dywizjonów :!: :!: :!:
Pułki pepanc i pelot posiadały po cztery baterie,
pułki lekkiej i średniej po trzy baterie, pułki ciężkiej i najcięższej po dwie baterie. Nie pamiętam, jak z etatami pepanc i pelot, ale w polowej bateria to 8 luf. Stąd angielski pułk 25-pdr to równowartość dwóch niemieckich dywizjonów, ale powinien miec trzy, a nie dwa żetony.
Zgadzają się jedynie pułki ciężkiej z AGRA, ale i tak bez numeracji baterii i z jakimiś dziwnymi dywizjonami, których-nie-było.
ja o tym trąbiłem Wojtkowi od dawna, wcześniej ode mnie trąbił Panzerfan i Bergman, ale bez skutku.

Co do żetonów morskich, to zayuważyłem te cuda, ale się z uprzejmości nie odzywam.
Nawet HMS Zulu jakby nie ten wlaściwy :cry: śliczny dwukominowy.

Ale miało być o artylerii lądowej.

DT
Plutonowy

Zulu von Auffenberg napisał/a:
Gospode Praporszczyk, w brytyjskiej artylerii nie było dywizjonów :!: :!: :!:
Pułki pepanc i pelot posiadały po cztery baterie,
pułki lekkiej i średniej po trzy baterie, pułki ciężkiej i najcięższej po dwie baterie. Nie pamiętam, jak z etatami pepanc i pelot, ale w polowej bateria to 8 luf. Stąd angielski pułk 25-pdr to równowartość dwóch niemieckich dywizjonów, ale powinien miec trzy, a nie dwa żetony.
Zgadzają się jedynie pułki ciężkiej z AGRA, ale i tak bez numeracji baterii i z jakimiś dziwnymi dywizjonami, których-nie-było.
ja o tym trąbiłem Wojtkowi od dawna, wcześniej ode mnie trąbił Panzerfan i Bergman, ale bez skutku.

Co do żetonów morskich, to zayuważyłem te cuda, ale się z uprzejmości nie odzywam.
Nawet HMS Zulu jakby nie ten wlaściwy :cry: śliczny dwukominowy.

Ale miało być o artylerii lądowej.

tak wiem otym że herbacierze mieli śmieszne struktury, ale nasze pismaki, z śp Magnuskim na czele przerabiali to na nasze struktury...

kozioł
St. sierżant

nie wiem gdzie powinienen o tym napisać, więc skoro jest tu o błędach i brakach, to tutaj :wink:
kto mi powie jak to jest z lotnictwem i marynarką :?: mam wszystkie TiSy i Bitwy IIIed a zastanawiam się gdzie zniknęły:
a) Alianci:
:arrow: lotnictwo: 1-13 LM 1-9, 12 LS 1-12 LB 2-4 LR 1-9 LT
:arrow: marynarka: 3-4 GDes 1-9 KT
b) Niemcy:
:arrow: lotnictwo: 6-9 LM 6-9 LS 7, 11-13 LB 3-9 LR 4-11 LT
:arrow: marynarka: 1-9, 12-13 GDes
bo ostatnio stwierdziłem brak żetonów z takimi numerkami
niby w praktyce to nic nie szkodzi, ale jednak jest to jakaś dziwna niekonsekwencja, domyślam się że niektóre żetony są w Falaise albo El-Alamein których nie mam, ale chyba nie wszystkie :shock:
poza tym w żetonach marynarki dwa razy występuje Bremen i różne żetony z róznych gier różnią się między sobą ikonką albo cyferkami albo zupełnie brakuje tej cyferki :? :(

DT
Plutonowy

kozioł napisał/a:
nie wiem gdzie powinienen o tym napisać, więc skoro jest tu o błędach i brakach, to tutaj :wink:
kto mi powie jak to jest z lotnictwem i marynarką :?: mam wszystkie TiSy i Bitwy IIIed a zastanawiam się gdzie zniknęły:
a) Alianci:
:arrow: lotnictwo: 1-13 LM 1-9, 12 LS 1-12 LB 2-4 LR 1-9 LT
:arrow: marynarka: 3-4 GDes 1-9 KT
b) Niemcy:
:arrow: lotnictwo: 6-9 LM 6-9 LS 7, 11-13 LB 3-9 LR 4-11 LT
:arrow: marynarka: 1-9, 12-13 GDes
bo ostatnio stwierdziłem brak żetonów z takimi numerkami
niby w praktyce to nic nie szkodzi, ale jednak jest to jakaś dziwna niekonsekwencja, domyślam się że niektóre żetony są w Falaise albo El-Alamein których nie mam, ale chyba nie wszystkie :shock:
poza tym w żetonach marynarki dwa razy występuje Bremen i różne żetony z róznych gier różnią się między sobą ikonką albo cyferkami albo zupełnie brakuje tej cyferki :? :(

częściowo zapewne były w grach, zerknę do swoich podkomendnych, to jutro bym dał znać w tej kwestii....

slowik
Major

Cytat:
6. jednostki niemieckie:XIX KA - dlaczego 10 nbwr (=Nebelwerfer, a nie jak napisaliscie 10 nbv) ma "kamuflaż"?..... 2.DGór - to podobno oddziały wysokogórskie (ale brak szarotek),

Jednostka 10 nbwr. powinna byc gorska. (nie szarotka ale gorska)
2DGor. : Tu jest taka sprawa ze zasada moim zdaniem zle to ujmuje. Kazda wydana (i prawie kazda inna w Wehrmachcie) jednostka jegrow gorskich nie roznial sie w niczym od jednostek wysokogorskich. Hochgebirgsbataillone (byly 4 w Wehrmachcie) byly formowane z (jednostek jegrow gorskich) z wyjatkowo doswiadczonych alpinistow, i tylko na tym polegala roznica, ktora nie odgrywala roznicy w takich gorach jakie sa w Europie (w Himalajach napewno by odgrywala). Widac tez dokladnie po losach tych batalionow ze nie bylo dla nich rejonwo gdzie by wykazaywaly sie swym atutem dlatego tez zostaly wcielone w inne jednostki gorskie lub tez nawet jednostki piechoty...
I tak tez uwazam (moim zdaniem slusznie) ze jegrzy gorscy moga miec bez problemu mozliwosci dawane im przez jednostki wysokogorskie, a takie oddzialy jak saperzy, poszczegolna artyleria lub tez piechota wyposazona w sprzet gorski jako jednostki gorskie (bez szarotki).

Cytat:
w tabeli jest 51. batalion saperów, ale nie ma żetonu (i chyba nie miało byc)

Oj tego tak na sucho nie wiem czy powienien byc (nie mam przy sobie pliku gdzie mam to spisane).

Cytat:
, III. i IV. dywizjon w pułku arylerii miały byc niegórskie (w/g Nachtigalla) , a maja "kamuflaż"

Dokladnie, nie powinny miec. III dywizjony na 1942-45 byly uzbrojone w haubice polowe (nieprzygotowane do dzialan gorskich) a IV. chyba jasne dlaczego...

Cytat:
, podobnie "kamuflaz" występuję na żetonie artylerii plot (2cm FlaK na RSO Shocked ) i p-panc - mogę się z tym zgodzić gdy trakcja będzie juczna, a nie mechaniczna (uzależnienie od dostaw paliwa)....

2.DGor. nie miala jednostki plot.
ppanc. : jednostka gorska (bez szarotki)

Cytat:
6.DGór o sztabie już ktoś wspomniał. ponadto w tabeli przybłakał się 51.batalion saperów (nie ma żetonu) oraz z p-panc analogiczna sytuacja jak w 2.DGór, czyżby 6.DGór nie miała dywizjony p-lot??

6.DGor tez nie miala jednostki plot.
co do 51. saperow jeszcze podam bo jak pisalem na gorze nie pamietam...

Tak to powinno wygladac z XIX:

XIX korpus gorski: (od 1941 do 11.1942 korpus gor. „Norwegen“, od 25.11.1944 do konca Armee.Abteilung „Narvik“)

Sztab (jednostka gorska)
10. gorski Batalion Nebelwerferow (Nebelwerfer, 8PR, jednostka gorska)

2DGor. : od konca 1940 do konca grudnia 1944 w XIX (i popszednikach) z wyjatkiem listopada 1944

Sztab (jednostka gorska)

I/136; II /136; III/136 (strzelec gorski , 5PR, jednostka wysokogorska-szarotka)
I/137; II /137; III/137 (strzelec gorski, 5PR, jednostka wysokogorska-szarotka)

I/111; II/111
(dzialo gorskie 7,5cm , 5PR, jednostka gorska)
III/111 (105mm, 8PR, jednostka zwykla)
IV/111 (150mm, 8PR, jednostka zwykla)

67.rozp (rowerzysta, [ile oni maja PR?], jednostka zwykla)
82.sap (strzelec gorski, 8PR, jednostka gorska)
55. ppanc (5cm ppanc, 5PR, jednostka gorska )

6DGor. : od 1.1942 do konca w XIX (i jego wszelkich formach)

Sztab (jednostka gorska)

I/141; II /141; III/141 (strzelec gorski , 5PR, jednostka wysokogorska-szarotka)
I/143; II /143; III/143 (strzelec gorski, 5PR, jednostka wysokogorska-szarotka)

I/118; II/118 ; (dzialo gorskie 7,5cm , 5PR, jednostka gorska)
III/118; (105mm, 5PR, jednostka zwykla)
IV/118; (150mm, 8PR, jednostka zwykla)

112.rozp (rowerzysta, [ile oni maja PR?], jednostka zwykla)
91.sap (strzelec gorski, 8PR, jednostka gorska)
47. ppanc (5cm ppanc, 8PR, jednostka gorska )

210. DP. : od 10.1942 do grudnia 1944 w XIX (i jego wszelkich formach)
Jednostki bez znaku dywizyjnego.

Sztab
661;662;663;664;665; 645 ; 650 (piechur, 5PR[bo tyle chyba maja], jednostka forteczna)

I/448 ; (21 cm moz, 0PR)
II/448; (105mm(f),0PR)
I/478 ; (21 cm moz, 0PR)
II/478; (105mm(f), 0PR)
480; (105mm(f),0PR)
773 ; (21 cm moz. 0PR)
Suma : 44 zetony

Cytat:
.... "Grossdeutschland" zdecydujcie się czy jest to Dywizja Pancerna (tabela) czy Dywizja Granadierów Pancernych (scenariusz)....

Jest to dywizja piechoty zmotoryzowanej (do czasu) a potem dywizja grenadierow pancernych (od czasu)

Cytat:
sprawa żetonów I. i II/p-panc oraz szturm czy ktoś mógłby zająć stanowisko czy są to żetony jednego dywizjonu przeciwpancernego? (niektóre dywizje miały ten dywizjon trzy kompanijny po jednej kompanii PaK-ów, Marderów i StuG-ów, ale wówczas szturm jest zbyt silny) czy może są to dwa dywizjony? - p-panc i art.szt. (pierwszy z 1 kompanią Pak-ów i dwoma Marderów - wówczas Mardery są za słabe, drugi z 3 kompaniami StuGów)

"Szturm" to batalion dzial szturmowych z 4 bateriami, nie ma nic wspolnego z batalionem ppanc. Zostal 20.12.1944 oddany do dywizji Brandenburg.

zeton "ppanc." ze stugiem jest wazny od 12.1944. Do marca 1944 wazny jest Marder III (od marca do grudnia ten dywizjon nie istnial)

Cytat:
, o braku rozp i niepotrzebnych II i II/104 w tabeli już ktoś pisał, literówka tabela-żeton np. 200.sap-sap, w błędna tabeli siła III/AR......

nie wiem, jeszcze nie mam tego TiSa...

slowik
Major

Wysłany: Nie 06 Lis, 2005   

Proponuje ten link:

http://taktykaistrategia....opic.php?t=1445

po zapoznaniu sie z trescia wiele pytan sie wyjasni.

Bergman
Kapitan

Wysłany: Pon 07 Lis, 2005   

DT napisał/a:
WZ napisał/a:
No okej - dorobie Cromwelle, nie ma problemu
Skoro tak było
Tylko Jak mi ktoś powie , że tylu Cromweli nie było na całych wyspach brytyjskich wtedy - będe strzelał :)

Ale za nim dorobisz te Cromwelle to zajrzyj do książki J. Magnuskiego "Wozy bojowe PSZ 1940-1945" (chyba nie pomyliłem tytułu) wydanej przez Lampart w serii Ilustowana Encyklopedia Techniki Wojskowej - to jest najlepsze źródło (moja nie stety poszła w "obieg" i zaginęła bez wieści). Z tego co pamiętam to chyba tylko ten jeden pułk był na Cromwellach/Centaurach pozostałe dwa na Shermanach.....

Ten sam Magnuski :(Janusz Magnuski - czołg szybki Cromwell, wyd. Bellona, Typy Broni i Uzbrojenia, Warszawa 1994) podaje tylko i wyłóacznie cromwelle/centuriony i to z rozbiciem na sztuki w poszczególnych miesiacach formaowania.

Co do firefly z 2 WDPanc. - mamy ten sam problem ze źródłem :wink: jak zresztą zaznaczyłem wyzej wyczytałem na ten temat w monografii o shermanach z długą lufą siedząc w Mpiku, źródła nie mam pod ręką, więc wwszystko to trzeba by jeszcze ustalic.
- Porucznik

kocur
St. szeregowy

Wysłany: Pon 07 Lis, 2005   

Ze swej strony dodam, że w cytowanej przeze mnie książce Pan Magnuski podaje pełne etaty opisywanych jednostek pancernych LWP oraz dokładne daty dostaw sprzętu do jednostek.
A wspomniany 25 pas sformowany został wg standardowego radzieckiego etatu 010/461. I posiadał 21 sztuk wozów ISU-122.

kamil
Plutonowy

Wysłany: Śro 09 Lis, 2005   

Ja natomiast chcialbym zwrócić uwage na to że Dywizje sowieckiej 7 Armii maja skład zupełnie fikcyjny. Dlaczego? Przecież ustalenie ich składu nie jest większym problemem. Jezeli jednostki alianckie mają strukturę zgodną ze struktura historyczną, to dlaczego jednostki RKKW traktować po macoszemu :D

slowik
Major

Tez tak uwazam...

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

To ja poproszę o skłądy sowieckich dywizji
najlepiej link

slowik
Major

Ja takiego linka nie mam, ale napewno nie istnieje zadne dostepne zrodlo?

DT
Plutonowy

WZ napisał/a:
To ja poproszę o skłądy sowieckich dywizji
najlepiej link

powiem szczerze że to jest trudne, bo nie znam źródła które podawałoby Orde de bataille dla poszczególnych sowieckich ZO i ZT, być może teraz już takowe są w ex-Sowiecji, jedyne czym dysponuję to struktury.....

DT
Plutonowy

Bergman napisał/a:
DT napisał/a:
WZ napisał/a:
No okej - dorobie Cromwelle, nie ma problemu
Skoro tak było
Tylko Jak mi ktoś powie , że tylu Cromweli nie było na całych wyspach brytyjskich wtedy - będe strzelał :)

Ale za nim dorobisz te Cromwelle to zajrzyj do książki J. Magnuskiego "Wozy bojowe PSZ 1940-1945" (chyba nie pomyliłem tytułu) wydanej przez Lampart w serii Ilustowana Encyklopedia Techniki Wojskowej - to jest najlepsze źródło (moja nie stety poszła w "obieg" i zaginęła bez wieści). Z tego co pamiętam to chyba tylko ten jeden pułk był na Cromwellach/Centaurach pozostałe dwa na Shermanach.....

Ten sam Magnuski :(Janusz Magnuski - czołg szybki Cromwell, wyd. Bellona, Typy Broni i Uzbrojenia, Warszawa 1994) podaje tylko i wyłóacznie cromwelle/centuriony i to z rozbiciem na sztuki w poszczególnych miesiacach formaowania.

Co do firefly z 2 WDPanc. - mamy ten sam problem ze źródłem :wink: jak zresztą zaznaczyłem wyzej wyczytałem na ten temat w monografii o shermanach z długą lufą siedząc w Mpiku, źródła nie mam pod ręką, więc wwszystko to trzeba by jeszcze ustalic.

Znalazłem kiedyś opracowaną tabelę do 16. BPanc (pozwolę sobie przesłać Gławkom-owi WZ tabele do polskich pancerek na zachodzie) i faktycznie były trzy pułki na Crowellach/Centaurach.... przyczym 5. PPanc powstał dopiero w III.1945....

Jeszcze uwaga odnośnie 4. DP. Strukturę opracowano najprawdopodobniej na podstawie 5-tego tomu Krótkiego informatora o WP w latach IIwś, traktujacego o dywizjach i brygadach PSZ..... Wnioskuję to na podstawie małego błędu w tej książce...
W dziale skład dywizji m. in. czytamy: ...dowództwo artylerii i 3 pułk(miało być: trzy pułki) artylerii lekkiej: 13, 14, 15 pal i tak to mały chochlik drukarski wzmocnił mam 4. Dywizję o zmotoryzowany pal (tajemnicą autora struktury pozostanie dlaczego jest on zmotoryzowany)... dla porównania H.Smaczny w Ksiedze Kawalerii Polskiej (tytuł podaję z pamięci) podaje strukturę 4. Dywizji posiadającą tylko owe trzy PAL-e: 13, 14, 15......

jeszcze trzy grosze w sprawie 14. BPanc....
Wspomniany wyzej informator o WP tomik nr 5, podaje że w składzie 14-tej pancernej jest oprócz pułków pancernych 14 Pułk Dragonów, ale z kolei nie wspomina o nim H.Smaczny..... ale jeżeli istniał (jest bardzo prawdopodobne, że został sformoway już po V.1945) to odpowiadałoby to strukturze samodzielnej brytyjskiej Brygady Pancernej...

kamil
Plutonowy

oto linki do stron z Orde de bataille RKKW
http://www.soldat.ru
http://www.rkka.ru
http://mechcorps.rkka.ru
na tych stronach jest prawie wszystko :wink: Jak by potrzeba było jakichś informacji na temat Armii Czerwonej to dajcie mi znac :) postaram sie ustalic :D

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Na tych stronach (które dawno znamy włcznie z właścicielami) jest PRAWIE wszytsko
Bo np są dywizje do nr 125 i żadnej dalszej
A niestety w naszej 7Armii były te wyższe
no ale mogę się mylić i się nei doszukałem

kozioł
St. sierżant

Wysłany: Czw 10 Lis, 2005   

Cytat:
jeszcze trzy grosze w sprawie 14. BPanc....
Wspomniany wyzej informator o WP tomik nr 5, podaje że w składzie 14-tej pancernej jest oprócz pułków pancernych 14 Pułk Dragonów, ale z kolei nie wspomina o nim H.Smaczny..... ale jeżeli istniał (jest bardzo prawdopodobne, że został sformoway już po V.1945) to odpowiadałoby to strukturze samodzielnej brytyjskiej Brygady Pancernej...

w Księdze... Smacznego wśród opisu jednostek nie ma opisanego 14 Pułku Dragonów, ale na stronie 74 :arrow: struktury II Korpusu, jest on podany w składzie 14 BPanc
właściwie to tam nie ma opisu większości jednostek w tabelce podanych jako kawaleryjskie

Odpowiedz do tematu