Taktyka i Strategia - Forum Strona GłównaTaktyka i Strategia - Forum Strona Główna

To forum wykorzystuje pliki cookies do zapamiętywania spersonalizowanych preferencji.
Ustawienia dotyczace plików cookies można zmienić samodzielnie w przegladarce internetowej.
Szczegóły na stronie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Przeciwnicy Napoleona
Autor Wiadomość
Nico
Pułkownik

Wysłany: Wto 07 Cze, 2005   Przeciwnicy Napoleona

Topic o przeciwnikach Napoleona na polach bitew. Kogo uwazacie za najzdolniejszego?

Ja osobiscie obstawiam feldmarszalka Bluchera i jego szefa sztaba Gneisnaua. Tworzyli cos podobnego jak Cesarz + Berhtier, z tym, ze tutaj wiekszosc zdolnosci skupiala sie w samym Gneisnale (kurde jak to sie odmnienia??) a Blucher byl tylko 'figurantem', ktory byl bardzo popularny w wojsku. Niemniej uwazam, ze to jego zapal doprowadzil do kleski Napoleona, mimo klesk zadawanych mu przez Cesarza w 1814 nie poddal sie, nie wahal i caly czas naciskal (czego nie mozna powiedziec o Schwarzenbergu czy o Bernadotte), nalegal na pogon za Cesarzem w 1813 juz w zimie, a nie czekanie do wiosny, ktora dalaby szanse Cesarzowi postawic kolejna armie. Najwazniejszego dziela jednak dokonal Blucher w 1815. Pobity pod Ligny nie cofnal sie jak zrobiliby to wszyscy inni wodzowie koalicji, ale pospieszyl na pomoc Wellingtonowi (ktory sam poswiecil go pod Ligny, chociaz obiecywal pomoc, wiedzac, ze nie bedzie w stanie sie z niej wywiazac) i zwyciezyl pod Waterloo. Niestety 'wspaniali' historycy angielscy jak i Wellington zrobili wszystko by zmarginalizowac wklad w zwyciestwo Bluchera pod Waterloo.

UWAGA! Wszelkie posty bez uzasadnienia ("ja najbardziej lubie XYZ") beda kasowane ;P. Poziom trzeba trzymac.

slowik
Major

Wysłany: Wto 07 Cze, 2005   

beda kasowane , wlasnie... ;)

[Moderator: takie tez beda kasowane 8) , bo to nabijanie sobie postow :!: Ordnung Muss Sein!]

[Moderator: ten co zostal wykasowany przed chwila 9.06.2005 21:49, to wlasnie typowy przyklad nabijania postow i to przez jednego z moderatorow, wstyd :!: :roll: ]

antoni
Plutonowy

Wysłany: Czw 09 Cze, 2005   

Ja stawiam na księcia Wellingtona. Raz a dobrze - robi wrażenie. Sława jaką mu Waterloo przyniosło, przez współczesnych mu nigdy nie była podważona, więc przychylam się do zdania ówczesnej opini publicznej. Chociaż wynikała pewnie w duzej części z autorytetu Wielkiej Brytanii. Poza tym, nie lubił wojny, a o Waterloo nie cierpiał opowiadać, skromny :wink:
Wellington pogromca Uzurpatora!

MIH
Porucznik

Sława Lenina przez mu współczesnych tez nie była podważana...
Cytat:
Poza tym, nie lubił wojny, a o Waterloo nie cierpiał opowiadać, skromny Wink

A co miał opowiadać? "Dajcie mi Bluchera albo noc" :twisted: Ot pokpił sprawę 16 i udało mu się nie pokpić 18 VI.
Gdyby nie stary Gebhard to lord W. piłby herbatkę u samego Napoleona jako jeniec :twisted:

Nico
Pułkownik

Dobrze gada MIH, Anglicy specjalnie pomniejszaja role feldmarszalka Bluchera. Poza tym osobe powinno sie oceniac za calosc, a nie za jedna bitwe, bo tak (Austerlitz) Napoleon jest niepokonany :P .

Zacytuje jednego generala francuskiego.

"If Blucher were to have only 2 battalions available,
he would have used these to support the English army,
while one could take it for granted that Wellington
would not attack the French army in support of Blucher
until he had concentrated his entire army."
- French general Gaspard Gourgaud

A tutaj pare 'ciekawostek' o ktorych w ksiazkach rzadko przeczytac (szczegolnie angielskich ;) .

http://web2.airmail.net/n..._IRON_DUKE.html

Na szczegolna uwage zasluguje (mierny) sposob uzywania artylerii przez Wellingtona oraz jego slamazarnosc (ktora doprowadzila m.in. do braku poscigu w bitiwe pod Vittoria i nie tylko).

Jesli juz, pogromca Wspanialego i Ukochanego Cesarza moze byc tylko Blucher &Gneisnau :x (coz za ironia losu).

slowik
Major

Blücher, Karol

P.S nie interesuje mnie nabijanie postow, ale nabijanie sie z kogos bardziej ;)

Nico
Pułkownik

Blucher juz zostal zargumentowany 8) , a Karol? A moze nie masz argumentow :P ... WacPan zanizasz poziom dyskusji :roll: :wink: ... liczymy na to ze WacPan cos dopiszesz :)

slowik
Major

Wysłany: Pią 10 Cze, 2005   

Ilu wodzow pokonalo Napoleona?
A do tego kto pokonal Napoleona jako pierwszy (to ze potem przegral nie zmienia faktu)?
Jako wodz brakowalo mu zdecydowanie i umiejetnosci ryzyka (patrz wykorzystanie zwyciestwa pod Aspern itp.). Niemniej nie byl tez wodzem ktory ofiarowal wojsko by zaspokoic swe ambicje.

P.S (18:07) Nie argumetnowalem po napisalem to na szybko, nawet i bez "przypomnienia" przez Nico bym zaargumentowal
Ostatnio zmieniony przez slowik Pią 10 Cze, 2005, w całości zmieniany 1 raz  

MIH
Porucznik

Tylko czy ta taktyka jest rzeczywiście pomysłem Wellingtona?

Z rosyjskich generałów ja bym zagłosował na zimę ;) Ot moje zdanie 8)

antoni
Plutonowy

Właśnie, że Leniena oprócz socjalistów/komunistów nikt inny nie podziwiał. Chodzi mi o "dobrą sławę".
Z tego co wiem, pod Waterloo ucieczkę Francózów spowodowało fiasko natarcia Gwardii a nie pojawienie się Prusaków.
Może Wellington był ślamazarny, może miernie się posługiwał artylerią, ale te umiejętności wystarczyły żeby Napoleona pobić. I nie ma tu co gadać, jescze mi powiecie że Napoleon wygrał pod Waterloo? :wink:
Decyduje bezpośrednie spotkanie, Wellington był gorszym dowódcą, ale Napoleona jednoznacznie pobił. Wódz armii ponosi odpowiedzialność za klęskę (i nie ma, że go bolał brzuch, albo że go nie słuchali) i wódz armii zbiera laury zwyciestwa, nawet jeśli nie miał w nim decydyjącgo udziału. Sport. Jak ktoś wygra, to nie można mu mówić że udało mu się nie pokpić soprawy. To głupie i tyle.
Niech sobie Anglicy umniejszają rolę Bluchera, brzydko z ich strony, ale to pospolita przywara. My umniejszamy rolę Sahajdacznego pod Chocimiem. A w Chocimiu stoi pomnik Sahajdacznego.
pzdr serdecznie
Antoni
ale mi się poscior wysmażył

MIH
Porucznik

Toź naskrobał ;)

Popatz na pytanie :"Topic o przeciwnikach Napoleona na polach bitew. Kogo uwazacie za najzdolniejszego?"
I naprawde uwazasz Wellingtona za najzdolniejszego?

Cytat:
Z tego co wiem, pod Waterloo ucieczkę Francózów spowodowało fiasko natarcia Gwardii a nie pojawienie się Prusaków.

Ale pojawienie się Prusaków spowodowało fiasko natarcia Gwardii (w dużym oczywiście skrucie myslowym).

Cytat:
Może Wellington był ślamazarny, może miernie się posługiwał artylerią, ale te umiejętności wystarczyły żeby Napoleona pobić.

Własnie, że nie wystarczyły. Potrzebny był jeszcze siedememdziesięcio letni pruski staruszek... 8)

Nico
Pułkownik

Dokladnie, bez Bluchera Wellington by za Chiny nie wygral, wiec Wellington nie pobil Napoleona, ale pobili go WSPOLNIE Blucher i Wellington. MIH masz duzego plusa 8)

Umiejetnosci Wellingtona wystarczyly do wytrzymania paru godzin i niczego wiecej. Jesli Prusacy nie pojawiliby sie o 13ej juz na horyzoncie, to nie byloby o czym dzis rozmawiac, a tak juz od 13ej Napoleon byl zmuszony trzymac czesc sil w rezerwie na nich, bo wiadomo bylo juz, ze jeden z korpusow nadciaga, a nie bylo wiadomo czy i nastepne nie ida za nim.

Pyra
Kapitan

Wysłany: Nie 21 Sie, 2005   

Nie umiem wskazać jednej osoby, ale największym wrogiem Napoleona był Albion. Za brytyjskie złoto powstawało wiele zamachów na Cesarza. Anglicy walczyli z nim wszędzie i zawsze. Kupowali sobie osoby we Francji które organizowali ataki na Napoleona. Najsłynniejszy chyba zamach to operacja pod kryptonimem "Szachista" gdzie anglicy chcieli podmienić Cesarza.

Nico
Pułkownik

No ten "Szachista" to tylko powiesc ;) ...

A wogole dlaczego masz xywke najwiekszego zdrajcy Napoloena :evil: :!: :?:

Darth (ocenzurowany)
"Global Thermonuclear War"

Ale ciekaw jestem, czy to rzeczywiście tylko powieść, czy też może coś w tym jest...

W każdym razie czyta się świetnie :wink:
Once more victorious the Red Army stands!

[Sabaton - The art of War - Panzerkampf]

Kosovo i Metohija je Srbija!

Pyra
Kapitan

Wysłany: Pon 22 Sie, 2005   

A ty czemu masz pseudo Nico ? Głupie pytanie za głupie pytanie . :)

Gość

E Nico, a nie Bernadotte największy?

Zresztą cesarza nawet własna siostra obrobiła (żona rzeczonego Joachima), to największa zdrada, a nie że obcy.
Jak się rodzina w kupie nie trzyma, to wtedy jest nieszczęście.
Ostatnio zmieniony przez Gość Pon 22 Sie, 2005, w całości zmieniany 1 raz  

Pyra
Kapitan

Ja zawsze za największego przeciwnika będę uważał Anglików

Nico
Pułkownik

Ja mam Nico, bo Mikolaj -> Miko -> Nico ;)

Nie glupie, bo Murat to zdrajca najwiekszy, gdyz:
- byl szwagrem Napoleona
- dostal od niego korone Neapolu
i za to wszystko oddwdzieczyl sie atakujac zdradziecko 'w plecy' wojska ks.Eugeniusza w 1814 roku we Wloszech, jako jedyny ze zdrajcow-marszalkow francuskich splamil sie strzelajac do Francuzow. Nawet Marmont ksiaze Raguzy tego nie zrobil.

Pan P.
Kapitan

A Bernadotte ? jednak uczestniczyl w bitwie narodow.

Odpowiedz do tematu