Taktyka i Strategia - Forum Strona GłównaTaktyka i Strategia - Forum Strona Główna

To forum wykorzystuje pliki cookies do zapamiętywania spersonalizowanych preferencji.
Ustawienia dotyczace plików cookies można zmienić samodzielnie w przegladarce internetowej.
Szczegóły na stronie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Rok 2009
Autor Wiadomość
Korab
Podporucznik

Wysłany: Czw 23 Kwi, 2009   

Marchi napisał/a:
A więc pytanie do znawców. Czy charakterystyka walk XVIII wiecznych, zarówno w wojnie np. o sukcesję hiszpańską czy też siedmioletniej nastręcza trudności w stworzeniu grywalnego systemu?

nie jestem znawcą...ale moge Ci powiedzieć że jest to trudne i czasochłonne :)

system musi przedstawiać realizm pola bitwy...zasieg dział i karabinów,szyki i mody w walce...etc.

ja np. głowie się jak rozwiazac zasady specjalne do już istniejacego systemu(Legnica 1241-system średniowiecze)...a co dopiero stworzyć nowe struktury...

Gość

Wysłany: Czw 23 Kwi, 2009   

Jest fajny system taktyczny do XVIII wieku - Prussia's Glory GMT Games.

Ale faktycznie nie jest prosty, choć nie uwzględnia szyków.
Zasiegu broni piechoty też nie, bo zasadniczo był ten sam i niewiele większy jak za Jana III.

Za to fajnie oddaje róznice w aktywności armii adwersarzy (Prusakami się łatwiej manewruje, ale czasem się mogą przemanewrować :D ).

McPeters
St. szeregowy

Wysłany: Wto 26 Maj, 2009   

Mi to by pasowały klimaty starożytne - jak na razie b. rzadkie na naszym rynku. Koniecznie jeden system w skali bitewnej a ewentualnie drugi w skali strategicznej.
Myślę, że seria bitew starożytnych cieszyła by się sporym zainteresowaniem.

McPeters
St. szeregowy

Wysłany: Wto 26 Maj, 2009   

Korab napisał/a:
a mnie się marzą starcia wrześniowe w skali plutonu :D

Rozbudził mój apetyt wydany dawno w Mirage Hobby (dragon hobby)jeszcze, bój pod Parzymiechami...

Myślę że znalazłoby się wielu fanów takiej skali...z wszystkimi jednostkami wsparcia jak np granatniki czy moździerze czy też pułkowy pluton dział piechoty :D

Zdecydowanie jestem za !
Ale to nie musi być tylko i wyłącznie wrzesień - może być ogólnie II WŚ.
Także skala może być inna - jeszcze mniejsza niż była w Plutonie - dowodzenie drużynami.

pablo8019
Podporucznik

Wysłany: Śro 27 Maj, 2009   

Swego czasu w Dragonie widziałem taką ankietę, w której jedno z pytań brzmiało "Jaki okres historyczny najbardziej Cię interesuje?". Może więc powielić taką ankietę odnośnie zapotrzebowania na konkretną grę - np. "Z jakiego okresu grę powinno się opracować/wydać w najbliższym czasie?". Bo na razie mamy tylko i wyłącznie bezproduktywny koncert życzeń, w którym każdy rzuca swoją propozycję typu "ja chcę Włochy w II wś", "ja chcę średniowiecze", "ja chcę plutony", "ja chcę coś o walkach Apaczów i Komanczów", itd.

Grisznak
Podporucznik

Wysłany: Pon 06 Lip, 2009   

O zakład idę, że w przypadku takiej ankiety wygra II WŚ. To wciąż chodliwy temat, a bitew do opracowania - mrowie. Przy tym, bitwy drugowojenne mają tę przewagę nad wcześniejszymi, że są jednak o wiele bardziej manewrowe i dają więcej możliwości.

Fajną rzeczą byłby system wprowadzający jednostki morskie, w stopniu większym niż te z Bitew.... Wyobrażacie sobie bitwę trafalgarską albo w zatoce Leyte?

Piett
St. sierżant

Wysłany: Pon 06 Lip, 2009   

Grisznak napisał/a:
O zakład idę, że w przypadku takiej ankiety wygra II WŚ. To wciąż chodliwy temat, a bitew do opracowania - mrowie. Przy tym, bitwy drugowojenne mają tę przewagę nad wcześniejszymi, że są jednak o wiele bardziej manewrowe i dają więcej możliwości.

Nie zdziw się bo np. takie wojny napoleońskie potrafią być cholernie manewrowe :) Zamień czołgi i grenadierów pancernych z kawalerią i w pewnym sensie może wyjść prawie to samo. A i wszyscy dowódcy niemal po dziś dzień zawsze dążyli w swoich działaniach do powtórzenia np. legendarnych manewrów Hannibala, z Kannami na czele :) .

A i trzeba pochwalić TIS za to że wreszcie zaleczył skandal z niewydaniem czegoś z kampanii włoskiej przygotowując Marengo. Może nie ta epoka ale dla mnie może być 8)

jaacek777
Kapral

Wysłany: Wto 07 Lip, 2009   

Z Finlandią w pasie armii Norwegia(1941) jedynym problemem byłaby chyba tylko wielkość mapy. Po stronie Osi co prawda zaledwie tylko trzy DP , dwie DG i grupa dywizyjna SS , ale finom można by dać większą ruchliwość.
Dodatkowo dwóm półkom z Fińskich DP(11 i 12 pułk) możnaby zmniejszyć siłę , ponieważ były to pułki osłonowe. Jeszcze było kilka batalionów straży granicznej , ale w tym systemie chyba nie byłoby jak ich uwzględnić.
Chociaż drugim problemem mogłoby się okazać dostarczanie zaopatrzenia, bo nawet Dietl to przyznał w czasie gry wojennej.

Paweł Sulich
Podporucznik

Wysłany: Pią 04 Wrz, 2009   

Temat ucichł, więc opiszę swoje fantazje :)
Chętnie zagrałbym w Kretę, Lenino i przełamanie Wału Pomorskiego, nie wiem czy te dwie ostatnie bitwy nadają się na B35.
Może reedycja Narwiku? Jakoś mi się spodobała jego pierwsza wersja.
Lubię małe i szybkie gry, stąd ten Narwik i Lenino - pewnie zmieściłyby się na jednej tis-mapie.
I czy w planach są jeszcze jakieś gry pustynne (B35), czy temat wyczerpany?

maciunia
Podporucznik

Mimo, że za B35 nie przepadam, to w Lenino i ja chętnie bym zagrał.

Paweł Sulich
Podporucznik

Ta gra była dodana do pierwszego numeru "Strategii i Taktyki", kiedy jeszcze po ziemi chodziły dinozaury. Co ciekawe, na ikonkach piechota przedstawiona była jako karabin, a nie ludzik.

maciunia
Podporucznik

Coś a la stary Piotrków... 8)

PzKpfw II
Major

Mniej więcej.Pomysł z Lenino bardzo mi się podoba.Choćby jako wkładka do gazety,bo co prawda "stare" Lenino mam,ale to nie ta bajka.Oj,od razu kilka filmów się przypomina...Zasieki,Do krwi ostatniej.Miód!Ale nie pogardzę też jakimś nowym tematem (czytaj systemem) napoleońskim tudzież średniowieczno-fantasmagorycznym :lol: .

maciunia
Podporucznik

Tomuś, to już chyba na 2010.
Jak narazie to mam nadzieję, że WZ wyrobi się z Polską 39' na Armagedon. Choć pomysł ze skreślaniem punktów siły bardzo mi się nie podoba i uważam, że ołówek i kartka podetną skrzydła tej grze.

PzKpfw II
Major

Wysłany: Pon 07 Wrz, 2009   

Jak się redakcja weźmie za robotę,to zdąży wydać Lenino w tym roku.ODB przeca jest w starych gazetach :) W rocznicę już raczej nie,ale na Gwiazdkę...Co do ołówków i kartek był taki wierszyk wojskowy,zgodnie z nurtem łopata drug sałdata:bez ołówka i karteczek grać se możesz w średniowiecze :)

prosio
Szeregowy

Wysłany: Pon 07 Wrz, 2009   

Lenino bylo w pierwszym numerze TiS, natomiast w drugim bylo Arras : bardzo fajne krotkie gierki na zasadach B35
Każdy ma prawo wybrać źle...

Odpowiedz do tematu