Taktyka i Strategia - Forum Strona GłównaTaktyka i Strategia - Forum Strona Główna

To forum wykorzystuje pliki cookies do zapamiętywania spersonalizowanych preferencji.
Ustawienia dotyczace plików cookies można zmienić samodzielnie w przegladarce internetowej.
Szczegóły na stronie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
23
Autor Wiadomość
Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Wysłany: Wto 18 Gru, 2007   

Słuszna uwaga - dziękuję, mój błąd
Skopiowałem podkład i zrobiłem mapę, a nie zmieniłem tytułu

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Ale nawet gdyby owe dysproporcje wysterowały pomiędzy brygadami. Np. 1 BPanc. 10 PS a 2 BPanc. 2 PS, to z punktu widzenia „logiki” w jednym korpusie dowódca wspomagałby słabszą jednostkę kosztem drugiej, czyli w bitwie i tak miałyby po 6 PS Każda. Różnice mogą wystąpić jedynie wtedy, gdy wiemy, że jeden korpus miał 100 czołgów a drugi 50, to wtedy można kombinować z wartościami.

Andreas von Breslau
Szeregowy

Wysłany: Wto 18 Gru, 2007   Odpowiedź autora

Odpowiadając na post Kaprala, w którym wskazał szereg - jego zdaniem -uchybień trapiących grę (kilka trafnie, kilka nie) i podał wiele danych na poparcie swoich tez. Dla porządku odpowiadam w punktach.

1. Jednostki artylerii przydzielone do konkretnych armii - kapralu, dysponuję tymi samymi danymi. Z wielu żetonów reprezentujących brygady zrezygnowałem świadomie, aby uprościć grę i nie przytłaczać graczy nadmierną ilością żetonów. Ponadto wg mnie (to moja prywatna opinia, można się z nią zgadzać lub nie) słabością systemu jest zbyt duża elastyczność w przydzielaniu wsparcia art. do poszczególnych walk.

Jeżeli walczy jedna jednostka na danym odcinku, żaden przepis nie stoi na przeszkodzie, by wspierać walkę całością jednostek. Wiemy, że z różnych przyczyn tak nie bywało. Najprościej oddać więc realia... zmniejszając ilość żetonów artylerii ros. - ktoś może to uznać za ahistoryczność, moim zdaniem to duży krok w stronę realizmu pola walki.

Z kolei aby oddać potencjał strony rosyjskiej przy nieco zmniejszonej sile ognia można np. nieznacznie zwiększyć potencjał dywizji piechoty. Ostatecznie chodzi o to, by sposób dowodzenia przypominał choć trochę prawdziwe pole bitwy na froncie wschodnim.

Moja prośba: proszę nie epatować czytelników całymi seriami danych. Mógłbym również dopisać, że np. w skład 6 Armii gen. Głuzdowskiego wchodziły min. 80 pułk czołgów ciężkich płk. Anisimowa, 349 pułk artylerii pancernej, 23 batalion pontonowy, 25 batalion fugasów, 122 samodzielny pułk łączności, 190 samodzielny batalion łączności oraz batalion łączności wojsk NKWD (ciekawe, prawda?). Uwaga: spis niepełny, jednostek tego typu było znacznie więcej i dysponuję ich kompletnym spisem.

To na wypadek zarzutów, że mój spis jest niekompletny.

Jednoczesnie w zamian za pracę włożoną w podanie tak szczegółowych danych zrewanżuję się informacją o jednostce równego szczebla po drugiej stronie frontu: 21 stycznia 1945 r. na Dolny Śląsk zaczęły przybywać oddziały 405 Ludowego Korpusu Artylerii (Volks-Artillerie Korps).

2. Pułk "Hanf" w załodze Festung Breslau - słusznie, mój błąd. Winni zostaną ukarani z całą surowością, godną gauleitera Hankego. Nie dalej jak jutro porozmawiam z wydawcą o możliwości dodania brakującego żetonu już w najbliższym numerze pisma.

3. 20 Dywizja Pancerna jako 20 Dywizja Grenadierów Pancernych - pierwszy raz spotykam się z taką nomenklaturą odnośnie tej dywizji. Wszystkie źródła którymi dysponuję mówią o dywizji pancernej.

4. Sprawa brygad zmechanizowanych/zmotoryzowanych: dysponuję zupełnie innymi danymi nt. rosyjskich korpusów szybkich pod Wrocławiem, sprawa wymaga więc zbadania.

Tak jak napisano powyżej: stany były dalekie do etatowych, a wliczenie samodzielnych pułków artylerii dodatkowo wpływa na siłę korpusu jako całości. Nie można więc przyjąć że została zachwiana proporcja sił i to konstatacja w sumie najważniejsza - uważam, że siła Rosjan oddana została dość starannie. To było moim głównym celem.

I znowu: w ramach polityki stałej poprawy podaję pełne brzmienie nazwy IV KPanc. - 4 Kantiemirowski Korpus Pancerny Gwardii.

Ad Bartek: dziękuję za posta, w zasadzie oddałeś moje poglądy na sprawę. Co do stanów broni pancernej...

Było pytanie, będzie odpowiedź. Oto ona:

STANY FAKTYCZNE radzieckiej broni pancernej 1 Frontu Ukraińskiego na początku 1945 r:

- na początku ofensywy styczniowej: etatowo ok. 3650 czołów i dział panc.

- 8 lutego: 2215 sprawnych

- 16 lutego: 1289 sprawnych

Proszę nałożyć to na dni walk o Wrocław, a zobaczymy jaki "przemiał" spotykał radzieckich czołgistów. To nie czołgi były tym, z czym Niemcy nie mogli sobie poradzić. Tym czymś była siła ognia artylerii.

I na koniec: apel natury ogólnej
Jestem gotów - jako autor gry - odpowiadać na pytania jej dotyczące, jednakże wolałbym dokonywać tego w formie dochodzenia do prawdy, a nie będąc wzywanym do tablicy, zmuszonym do odpierania falowych zarzutów (chocby były po części słuszne). Czemu to ma służyć? Co w ten sposób chcemy sobie udowodnić? Jeżeli jedyną treścią postów danej osoby bywają żale, pretensje i utyskiwania, to mówi to nie tyle o danej grze, ale o emocjach targających wspomnianą osobą.

Apeluję o zaprzestanie pogrążania dysputy w klimatach "polskiego piekiełka".

I jeszcze jedno: uwagi dot. scenariusza proszę kierować wyłącznie pod moim adresem. Wydawca nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ew. niedociągnięcia gry.

Andreas von Breslau
Szeregowy

To wiadomo. Pozostaje kwestia, czy dywizje pancerne na froncie przeformowywano na nowy etat? Oczywiście, że nie. Czołgów im nie zabierano, co najwyżej nie przysyłano tylu nowych, by zapełnić ów drugi, skasowany batalion pancerny.

Etat dotyczył jednostek formowanych od podstaw lub reorganizowanych. Co było "ohne pause" na pierwszej linii, takim pozostawało.

kapral
Chorąży

Wysłany: Śro 19 Gru, 2007   

Panie von Breslau dziękuje za odpowiedz na moje posty. Odrazu chciałem napisać że w większości zgadzam się z panem. W przypadku brygad wystarczyło by zmienic nazwę na np 23 BZmot. Co do stanów tego nikt niewie jakie one były (dlatego się ich nie "czepiałem")ja mam dane że 21 lutego 7 KPanc Gw miał 55 czołgów a 9 KZmech tylko 48. Co do danych to niezchodziłem poniżej brygady. W przypadku 20 DPanc błąd powstał pewnie w redakcji przy tworzeniu struktur (jak wiele innych) ale to nie od pana zależy.

Viking
Major

Ja do gry zastrzeżen np nie mam , nie rozumiem tylko rozróżnienia ikonek.Kiedyś to było dosyć jasne inna ikonka dla piechoty, inna dla spadochroniarzy,inna dla jednostek policyjnych ,strzelców górskich itp.

A teraz np jest tak:19,19,20 Dywizje Panc/Gren Pan każda ma inna ikonkę grenadierów pancernych.

Z koleii piechota tez ma kilka różnych ikonek, których zróżnicowanie jest dla mnie tajemnicą-np volksturmm i 269,254,609 czy 208 dywizje mają takie same ikonki,a już np 100 czy 45 mają inne.W sumie ikonek piechoty jest chyba z 6 róznych,ale na jakiej podstawie to rozróżnienie że jest akurat taka,a nie inna?

Wiem,że to drobiazgi, ale interesuje mnie geneza czy to jest celowe, czy raczej przypadkowe rozróżnienie?Pozdrawiam.

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Nie ma specjalnej genezy, Po prostu dysponumey kilkoma ikonkami i postanowiłem je wydać w różnych jednoskach, tak by nie było "nudno" :)

franciszek
St. szeregowy

a czy jest szansa aby w przyszlosci to ujednolicic
tzn piechota ma jedna ikonke zawsze ta sama
Volksturm kolejna
spadochroniarze, piechota gorska (chociaz te dwie maja zawsze dodatkowo inne tlo co jest bardzo dobre)

oczywiscie kolorowe ikonki podobaja mi sie i nie jest to kojeny post rozpoczynajacy dyskusje :) tylk pytanie na podstawie moich wlasnych odczuc i obserwacji :)

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Dobrze, postaram się stosowac je konsekwentnie.

Bormac
Sierżant

W takim razie jak jest z tą 20. Dywizją? Jest to DPanc. (jak na mapce na str.4), czy DGrenPanc SS (jak w strukturach na str.3)?

Ps. 20. Dywizja Waffen-SS (estońska) to była dywizja grenadierów, co nie jest równoznaczne z grenadierami pancernymi. :wink:

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Wysłany: Czw 20 Gru, 2007   

Ta 20. w kolorze czarnym jest ok, gdyż to jest 20 DGren. SS Estland
zaś 20 DPanc. wchodzi z odwodów 17 Armii

Andreas von Breslau
Szeregowy

Wysłany: Czw 20 Gru, 2007   

Zdecydowanie była to 20 Dywizja Pancerna, czyli tak jak jest na żetonach.

panandrzej
Szeregowy

Wysłany: Śro 16 Lip, 2008   

Witam,

wiem, że już sporo czasu minęło od wydania tego TiSu ale nie mogę zidentyfikować pewnych żetonów B35 - nie ma ich ani w rozpisce ani w tabelach sił. Chodzi mianowicie o:
11 (wł)
612 p-panc (niem)
523, 535 (art niem)
I,II/200 i I,II/361/90 DP (niem)
sztab Menny

+ pytanie
artyleria do 27 DP opublikowana w tym numerze jest tylko na użytek Gazalli, czy też jest poprawką do Afrika Korps i można nią zastąpić tamte żetony?

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Wysłany: Czw 17 Lip, 2008   

są to żetony do Gazalli

Bormac
Sierżant

panandrzej napisał/a:
Witam,
612 p-panc (niem)
523, 535 (art niem)
sztab Menny

To są pododdziały 15 BStrz. (Menny). Znajdują się zarówno w tabeli, jak i rozpisce scenariusza Gazalla. ;)

panandrzej
Szeregowy

Bormac napisał/a:
panandrzej napisał/a:
Witam,
612 p-panc (niem)
523, 535 (art niem)
sztab Menny

To są pododdziały 15 BStrz. (Menny). Znajdują się zarówno w tabeli, jak i rozpisce scenariusza Gazalla. ;)

no rzeczywiście ;) chyba muszę się rozejrzeć za mocniejszymi szkłami w okularach :oops:

Odpowiedz do tematu