Taktyka i Strategia - Forum Strona GłównaTaktyka i Strategia - Forum Strona Główna

To forum wykorzystuje pliki cookies do zapamiętywania spersonalizowanych preferencji.
Ustawienia dotyczace plików cookies można zmienić samodzielnie w przegladarce internetowej.
Szczegóły na stronie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Tannenberg 1914
Autor Wiadomość
Hugstyggr
Podporucznik

Wysłany: Pon 30 Cze, 2008   

Gerhard dobrze gada, polać mu wódki! Ja jak siadam do gry, to po jej zakończeniu chce być wykończony umysłowo, oraz ma mnie boleć krzyż (ewentualnie łokcie i kolana po graniu na podłodze u Lipy :wink: ). Poza tym jeżeli gra trwa długo to w przeciągu tego czasu mogą się zdarzyć ze dwa trzy przebłyski inteligencji (albo porażające błędy naszego wycieńczonego rywala), które mogą odmienić los bitwy. A w takim Men of Iron jak zaczyna nie iść to już się za dużo nie wykombinuje i leci jak z górki. Dwie, trzy godziny to stanowczo za mało na wyczarowanie jakiejś wunderwaffe. :wink:

Nico
Pułkownik

Bartek napisał/a:
To ja proponuję zburzy tę farmę. Taką mam koncepcję :D

Ona jest bardzo dobra ta koncepcja!

brathac
St. sierżant

Jak już grać w strategie to długo. W dwugodzinną jewrogrę to można z żoną pograć.

Bernard
St. sierżant

Wysłany: Wto 01 Lip, 2008   

Zulu von Auffenberg napisał/a:

Powiem tak:

ja grałem w ten sposób, ż epo prostu porównywałem siły artylerii i celu, rzucałem kością i w odpowiedniej kolumnie tabeli sprawdzałem.
Żadnych kart nie ma sensu używać.

Załóżmy taką sytuację:

Artyleria XX Korpusu Rosyjskiego (współczynnik ognia 4) wykonuje samodzielny ostrzał na 1 Dywizje piechoty I Korpusu (15PS).

Wychodzi zatem iloraz 1:3 i jednostka niemiecka niema szans na poniesienie nawet minimalnych strat. Przy tak dużej ilości wojska jak dywizja trudno aby cały ostrzał poszedł w pole i piechota nie poniosła żadnych strat.....

Gość

Wysłany: Wto 01 Lip, 2008   

To prawda Bernardzie, ale tak to wygląda zgodnie z przepisami.
Trzeba byłoby wymyśić coś swojego, zresztą ja co do zasady prawie nie używałem samodzielnego ostrzału.

Hugstyggr
Podporucznik

Wysłany: Śro 02 Lip, 2008   

Ktoś mógłby mnie poinformować jakie współczynniki mają następujące żetony?

Niemcy:
3/6L
69/36/XVII

Rosjanie:
1/22/I

Niestety moja gra ich nie zawiera i trzeba dorobić na weekend. :)

Gość

Wysłany: Czw 03 Lip, 2008   

3/6L - 1/3/3
69/36/XVII - 7/5/5
1/22/I - 7/4/4

Hugstyggr
Podporucznik

Dzięki generale. :)

Gość

Zapomniałem o rewersach.

Landwehra z Boyen nie ma rewersu, Rosjanie mają 4/3/3, Niemcy 4/4/4.

Bernard
St. sierżant

Wysłany: Sob 05 Lip, 2008   

Pytanie do osób znających biografie wojenne. Proszę mi wyjaśnić czemu Martos jest dowódcą aktywnym? Czy był faktycznie taki rzutki i samodzielny (co rzadko się zdarzało w Armii Carskiej)?

Gość

Wysłany: Sob 05 Lip, 2008   

NIe znam w ogole postaci, jednak wydaje mi sie ze kwesta aktywnosci to nie tylko kwestia rzutkosci i samodzielnosci ale takze charakteru - ot, goraco glowy dowodca szukajacy chwaly i bicia wroga za wszelka cene :)

Jeden z dowodcow niemieckich tyez jest aktywny (von Francois) a jedyne czym sie wslawil to samorzutny i nieprzemyslany atak pod Gąbinem...(czy tez Gumbinem - ma zrodla angielskie a transkrypcja jest okropna :) )

Gość

Wysłany: Nie 06 Lip, 2008   

Bernard napisał/a:
Pytanie do osób znających biografie wojenne. Proszę mi wyjaśnić czemu Martos jest dowódcą aktywnym? Czy był faktycznie taki rzutki i samodzielny (co rzadko się zdarzało w Armii Carskiej)?

Rzutkość i samodzielność w armii carskiej doby Wielkiej Wojny nie była taka znowu rzadka, a Martos w 2 Armii był faktycznie najbardziej aktywnym dowódcą korpusu - czy najlepszym w rozumieniu zasadności i szybkości podejmowanych decyzji - nie wiem.

Co do v. Francois Profes oczywiście ma rację. Tyle, ze ten atak Francois to nie Gąbin a Stołupiany, gdy rozwałkował jedną z dywizji rosyjskich.

Potem juiż się bardzo eni popisywał, ba nawet odmówił wykonania rozkazu (ataku) po przzewiezieniu pod Tannenberg z uwagi na przemęczenie żołnierzy i brak artylerii.

Bernard
St. sierżant

Wysłany: Pon 07 Lip, 2008   

Rzutkość i samodzielność w armii carskiej doby Wielkiej Wojny nie była taka znowu rzadka, a Martos w 2 Armii był faktycznie najbardziej aktywnym dowódcą korpusu - czy najlepszym w rozumieniu zasadności i szybkości podejmowanych decyzji - nie wiem.

Co do v. Francois Profes oczywiście ma rację. Tyle, ze ten atak Francois to nie Gąbin a Stołupiany, gdy rozwałkował jedną z dywizji rosyjskich.

Potem juiż się bardzo eni popisywał, ba nawet odmówił wykonania rozkazu (ataku) po przzewiezieniu pod Tannenberg z uwagi na przemęczenie żołnierzy i brak artylerii.

Szczerze mówiąc dla mnie stereotypowym dowódcą Armii Carskiej to Artamonow i Błagowieszczański ;-) nie wykonujący rozkazów, biernie oczekujący rozwoju wydarzeń. Wogóle dziwi to, że takim kiepskim dowódcom została powierzona osłona skrzydeł 2 Armii. Do tego dziwne decyzje Samsonowa co do zmiany kierunku natarcia, fatalne zaopatrzenie, kompletny brak wykorzystania kawalerii i mamy obraz klęski pod Tannenbergiem.

co do v. Francois-a to dziwie sie, ze ta niesubordynacja pod Tannenbergiem uszła mu na sucho. Wogóle odnosze wrażenie, że v. Francois był "aktywnym" w negatywnym znaczeniu tego słowa.
Ostatnio zmieniony przez Bernard Pon 07 Lip, 2008, w całości zmieniany 1 raz  

Gość

Nie do końca uszła mu na sucho.
Przez chwilę dowodził 8 Armią, a potem wyżej szczebla korpuśnego chyba nie wyskoczył.
Pod Gorlicami dowodził XXXXI Korpusem Rezerwowym (81 i 81 Dywizje Rezerwowe), któremu przypadł zaszczyt zdobywania samego miasta - specjalnie cacy to im nie poszło.

Bernard
St. sierżant

Rzutkość i samodzielność w armii carskiej doby Wielkiej Wojny nie była taka znowu rzadka

No tak, ale fatalne działania I i VI korpusu doprowadzają do klęski całej armii. Do tego czemu Samsonow nakazał zmienic kierunek natarcia na Ostródę i Olsztyn, zamiast obchodzić od południa jeziora mazurskie i wyjść na tyły niemieckich korpusów I i IR? Bierność i nieposłuszeństwo na każdym szczeblu dowodzenia.

Gość

Ale przecież trzzeba było ścigac rozbiotych Niemców, którzy sprzed frontu Rennenkampfa wiali za Wisłę, prawda?
A własna kawaleria się nie popisała.

Wróćmy jednak do adremu.

Bernard
St. sierżant

Ale przecież trzzeba było ścigac rozbiotych Niemców, którzy sprzed frontu Rennenkampfa wiali za Wisłę, prawda?

Wróćmy jednak do adremu.

No ale Niemcy nie wiali za Wisłę tylko pod Tannenberg :-)

Czemu jak Niemcy tłuką Samsonowa to Rennenkampf kwitnie przez 3 dni w bezruchu?

Piotr Wodtke
Kapitan

Wysłany: Wto 08 Lip, 2008   

Bernard napisał/a:

Wróćmy jednak do adremu.

No ale Niemcy nie wiali za Wisłę tylko pod Tannenberg :-)

Czemu jak Niemcy tłuką Samsonowa to Rennenkampf kwitnie przez 3 dni w bezruchu?

Na szczęście w grze kwitnąć nie musi. :)

Odpowiedz do tematu