Taktyka i Strategia - Forum Strona GłównaTaktyka i Strategia - Forum Strona Główna

To forum wykorzystuje pliki cookies do zapamiętywania spersonalizowanych preferencji.
Ustawienia dotyczace plików cookies można zmienić samodzielnie w przegladarce internetowej.
Szczegóły na stronie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Przasnysz 1914-1915.
Autor Wiadomość
Caius Marius
St. sierżant

Wysłany: Nie 25 Cze, 2006   Przasnysz 1914-1915.

W nawiązaniu do artykułu w TiS, (mam nadzieję, że władze dopuściły do druku i poprawiły :D mapki), poszukuje wszystkiego, co tyczy się walk w rejonie Przasnysza w latach 1914-1915. Linki, artykuły, preferowany język: rosyjski, niemiecki i angielski, w ostateczności inne. Mapki, zdjęcia, czy co tam jeszcze się rzuci w oczy.
Jak na razie mam wersję rosyjską, pracuję nad doprawieniem jej punktem widzenia Niemców, a przydałoby się też spojrzenie z innego punktu.
Jakby ktoś coś widział/znalazł/miał, to proszę o kontakt na priva.
Watykan z krzyżakiem.
Ale Jagiełło dziki,
co czcił jeszcze bożków,
600 lat temu
pogonił świętoszków.
(...)

Forteca
St. sierżant

Wysłany: Czw 06 Lip, 2006   

http://forteca.w.activ.pl/zapomnianabitwa/

Materiał o bitwie lutowej wygłosiłem kilka lat temu na seminarium w Gizycku, ale sie to drukiem nie ukazało. Rok temu zotganizowaliśmy wystawę na ten temat. W tym roku winna wyjść książeczka.

Materiałow jest sporo, zarówno niemieckich zawartych w księgach pułkowych itp. jak i informacji w prasie zagranicznej (np. francuskiej).

Caius Marius
St. sierżant

Wysłany: Pią 07 Lip, 2006   

Forteca napisał/a:
http://forteca.w.activ.pl/zapomnianabitwa/

Materiał o bitwie lutowej wygłosiłem kilka lat temu na seminarium w Gizycku, ale sie to drukiem nie ukazało. Rok temu zotganizowaliśmy wystawę na ten temat. W tym roku winna wyjść książeczka.

Materiałow jest sporo, zarówno niemieckich zawartych w księgach pułkowych itp. jak i informacji w prasie zagranicznej (np. francuskiej).

Chyba wiem, kto Waść :)

Na wystawie byłem, wstyd by było mieszkać w Przasnyszu i się nie wybrać.
Co do tych ksiąg pułkowych, to coś tam wynalazłem, ale co do prasy francuskiej, to.... :o

Ale powoli, powoli, i coś się tam ,,natworzy'' :D
Watykan z krzyżakiem.
Ale Jagiełło dziki,
co czcił jeszcze bożków,
600 lat temu
pogonił świętoszków.
(...)

Forteca
St. sierżant

Wysłany: Wto 11 Lip, 2006   

Tylko, błagam, żadnych dokładnych map :!: Bo zjedzie się tyłm "łodkrywców" i rozkopią nam ostanie zachowane okopy i baterie, i jak zrobimy skansen :?:

Ja się do tematu przymierzam od 5-6 lat i już wiem ile jeszcze nie wiem :wink:

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Wysłany: Wto 11 Lip, 2006   

Mapy już zrobiłem
Materiał zamieszczony jest w nr 18
Fajny bo zwięzły i niefilozujący :)

Caius Marius
St. sierżant

Wysłany: Śro 12 Lip, 2006   

Forteca napisał/a:
Tylko, błagam, żadnych dokładnych map :!: Bo zjedzie się tyłm "łodkrywców" i rozkopią nam ostanie zachowane okopy i baterie, i jak zrobimy skansen :?:

Ja się do tematu przymierzam od 5-6 lat i już wiem ile jeszcze nie wiem :wink:

Dokładnych map to nie ma, i nie będzie. Nawet jakbym miał, to i tak bym utajnił co lepsze :D Ja sobie powoli tłumaczę z rosyjskiego, grzebię za niemieckim, i bardzo powoli do przodu jakoś tam się toczy. Nie spodziewałem się, że po polsku na ten temat bardzo mało można znaleźć.

Ostatnio napadł mnie regionalny patriotyzm, (chyba wpływ archiwum Sądu Rejonowego i zachowanych od 1945 (sic!!!) akt). Namierzyłem teczkę dotyczącą niejakiego Leona Perzanowskiego, służącego w/g spadkobierców w ,,VI dywizji 15 korpusu". Spadkodawca zmarł w 1915 r. gdzieś w Rosji...
Krew mnie zaleje, jak będę musiał to wybrakować. Co zbliża się wielkimi krokami, no ale może coś wydumam, oczywiście w granicach prawa :lol:
Watykan z krzyżakiem.
Ale Jagiełło dziki,
co czcił jeszcze bożków,
600 lat temu
pogonił świętoszków.
(...)

Caius Marius
St. sierżant

Wysłany: Sob 22 Wrz, 2007   

Nie bedę mowego tematu zakładał, napiszę tu.

Znajomy poprosił o przysługę, miałem dostarczyć do Gdyni przesyłkę. Trochę trwało, zanim dojechałem pod wskazany adres, ale w końcu trafiłem. Przesyłkę dostarczyłem, zaproszono mnie na coś do picia, i w krótkiej rozmowie dowiedziałem się, że:
- mąż pani, której dostarczałem przesyłkę, pochodzi ze Śląska. A jego brat służył w Wehrmachcie, i zginął gdzieś w okolicach Przasnysza. Ostatnimi czasy ów pan pojechał szukać brata, na razie nie znalazł, ale będzie szukał nadal, poradziłem, żeby do Mławki się wybrał, może tam coś ustali.

I teraz najlepsze. Okazało się, że mama pani od przesyłki ma 103 lata, pochodzi z Olszewki, i ma w miarę dobrą pamięć :)
A mianowicie pamięta:
- przemarsz wojsk Samsonowa, sądząc z położenia tejże Olszewki, to jakieś ubezpieczenia, bo raczej nie główne siły;
- odwrót Rosjan po klęsce 2 Armii;
- jakieś walki rosyjsko - niemieckie w tamtym rejonie, wydaje mi się, że ścierały się jakieś małe siły;
- atak Rosjan ubranych w kożuszki ( ??? :?: , tu mam zagwozdkę, wydaje mi się, że chodziło raczej o papachy noszone przez Sybirców, no ale... ), na broniących się Niemców, sądząc z relacji Rosjanie szli na ,,sztyki", i wykłuli sporo Niemców, reszta zwiewała gdzie się dało;
- kilkakrotne ataki z obu stron, jak mówiła, to ,,nabitych wojaków leżało tylu, że całe pola były";
- z relacji wywnioskowałem, że jak zbliżał się front, to cała rodzina uciekła gdzieś w okolice najpierw Przasnysza, a potem dalej na południe, aż ,,Niemcy ich dogonili, i wrócili do domu".

Jak się rodziłem, to żyło sporo osób, co pamiętało I Wojnę, ale teraz to w całym Przasnyszu można policzyć na palcach, kto ma tyle lat, żeby pamiętał, i ma pamięć, żeby działała. W życiu bym się nie spodziewał, że spotkam kogoś, kto był naocznym świadkiem tamtych wydarzeń. Rocznik 1904... Co prawda, że ciężko się dogadać, ale postaram się wyciągnąć od starszej pani jeszcze trochę wspomień :)
Watykan z krzyżakiem.
Ale Jagiełło dziki,
co czcił jeszcze bożków,
600 lat temu
pogonił świętoszków.
(...)

Forteca
St. sierżant

Wysłany: Sob 22 Wrz, 2007   

A 34 pułk fizylierów imienia królowej Szwecji Vikotorii działa w Świnoujściu (rodzimym mieście garnizonowym) na forcie Gerharda, rozdaje dyplomy i pagony wyjściowe etc. - jest szansa że przyjadą do nas w jakąś rocznicę walk w pełnym umundurowaniu silną ekipą :wink:

A relacja piękną, jakbyś miał dyktafon to nagraj możliwie jak najwięcej

Caius Marius
St. sierżant

Wysłany: Nie 23 Wrz, 2007   

Cytat:
[quote="Forteca"]A 34 pułk fizylierów imienia królowej Szwecji Vikotorii działa w Świnoujściu (rodzimym mieście garnizonowym) na forcie Gerharda, rozdaje dyplomy i pagony wyjściowe etc. - jest szansa że przyjadą do nas w jakąś rocznicę walk w pełnym umundurowaniu silną ekipą :wink:

A co, znowu chcą sztandar postradać, i będą tłumaczyli, że sam się w studni schował? :lol:

Cytat:

Ano będę kombinował, coś wykombinuję :) Jak by się udało, to byłby piekny materiał na jakiś tekst... :D
Watykan z krzyżakiem.
Ale Jagiełło dziki,
co czcił jeszcze bożków,
600 lat temu
pogonił świętoszków.
(...)

Caius Marius
St. sierżant

Wysłany: Sob 19 Sty, 2008   

Caius Marius napisał/a:

Cytat:

Ano będę kombinował, coś wykombinuję :) Jak by się udało, to byłby piekny materiał na jakiś tekst... :D

Niestety :( Dowiedziałem się, że już żadnych wspomnień nie będzie :( Staruszka zmarła w wieku 104 lat, ( piękny wiek, chciałbym go dożyć w pełni sił umysłowych i fizycznych ), pogrzeb odbył się ponad tydzień temu.

W ostatni czwartek w Przasnyszu odbył się pogrzeb p. Czaplickiego, ojca byłego Prezesa Sądu w Przasnyszu. Dożył ów pan wieku 100 lat, był weteranem kampanii wrześniowej, najprawdopodobniej brał udział w obronie Modlina.

Coraz mniej ludzi pamiętających historię... :(

Requiescant in pace ['] ['] [']
Watykan z krzyżakiem.
Ale Jagiełło dziki,
co czcił jeszcze bożków,
600 lat temu
pogonił świętoszków.
(...)

Forteca
St. sierżant

Wysłany: Pią 29 Lut, 2008   

Wielka szkoda :cry:

A na marginesie - albumik "lutowy" już jest dostępny.

Odpowiedz do tematu