Taktyka i Strategia - Forum Strona GłównaTaktyka i Strategia - Forum Strona Główna

To forum wykorzystuje pliki cookies do zapamiętywania spersonalizowanych preferencji.
Ustawienia dotyczace plików cookies można zmienić samodzielnie w przegladarce internetowej.
Szczegóły na stronie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Ciekawe cytaty J Pilsudskiego
Autor Wiadomość
GS71
St. sierżant

Wysłany: Wto 13 Lis, 2007   Ciekawe cytaty J Pilsudskiego

W zwiazku z rocznica odzyskania niepdoleglosci przez Polske w 1918r zamieszczam kilka cytatow J Pilsudskiego.

" - Bezsilna wściekłość dusiła mnie nieraz, że w niczym zaszkodzić wrogom nie mogę, że muszę w milczeniu znosić deptanie mej godności i słuchać kłamliwych i pogardliwych słów o Polsce, Polakach i naszej historii"

"- Polacy chcą niepodległości, lecz pragnęliby, aby ta niepodległość kosztowała dwa grosze i dwie krople krwi. A niepodległość jest dobrem nie tylko cennym, ale bardzo kosztownym."

"- Niegdyś spotykaliśmy w Polsce ludzi, twierdzących, że służba dla Rosji jest równoznaczna ze służbą Ojczyźnie."

"- Podczas kryzysów strzeżcie się agentur. Spotykam świat agentury, idący przeciwko nam z całą siłą, starający się nas zbrukać. Zwycięstwa nad agenturami nie odnieśliśmy wcale. Agentury jak jakieś przekleństwo idą dalej krok w krok."

"- Nie może być litości dla złodziejów dobra publicznego w Polsce. Żadne zdrowe społeczeństwo nie będzie, aby znosić gospodarkę bandytów, podtrzymywanych przez władze i władz podtrzymywanych przez bandytów. I jeśli takim społeczeństwem jesteśmy - podobnych gospodarzy musimy się pozbyć."

"- Panowie posłowie już zatracili wszelką przyzwoitość. Dumny jestem, żem przed Sejmem szedł, żem Sejm ukrócił i sejmowładztwo usunął. Demokracja polega na wyraźnej odpowiedzialności władzy wykonawczej."

"- Nie ma Europy sprawiedliwej bez Polski niepodległej na jej mapie. Polska jest stale oskarżana w innych państwach. Jest w tym wyraźna i niedwuznaczna chęć posiadania w środku Europy państwa, którego kosztem można byłoby załatwić wszystkie porachunki europejskie. Podziwu godne jest zjawisko, że te projekty międzynarodowe znajdują tak chętne ucho, no i języki, nie gdzie indziej jak w Polsce."

"- Zapamiętajcie: jeżeli zwrócicie się na Wschód, to minimum o jeden wiek cofniecie się z kulturą, ekonomią itp. Jeżeli zwrócicie się na Zachód - minimum o jeden wiek szybciej Polska będzie się rozwijać."

"- Marzeniem Niemiec jest doprowadzenie do kooperacji z Rosją. To byłoby naszą zgubą, do tego dopuścić nie można. Jak przeciwdziałać? Gra będzie trudna przy paraliżu woli i krótkowzroczności Zachodu."

"- Był czas, gdy woli cara moskiewskiego posłuszną była cała Europa. Teraz zdaje się te czasy wracają. Sowietom powodzenia zawróciły w głowie. Rosja chce teraz drogę wyzyskać do Europy, chce zbolszewizować Europę, a poluje na Niemcy."

"- Rosja będzie jeszcze długo niebezpieczniejsza niż Niemcy, bo jest mniej obliczalna i mniej zależy od Zachodu. Trzeba jednak Niemcom bardzo na palce patrzeć, bo potrafią oni dobrze i szybko zorganizować się, gdy się na coś zdecydują."

"- Historię swoją piszcie sami, bo inaczej napiszą ją za was inni i źle".

"Panom posłom kury szczać prowadzać, a nie zajmować się Polityką"

GS71
St. sierżant

Wysłany: Wto 13 Lis, 2007   

Cytatow J.P. ciag dalszy...

-„Polacy są narodem idiotów”,

- "Naród wspaniały, tylko ludzie chuje"

-„ Lepszy młody buntownik, bo wiadomo, że się wyciszy, niż świnia i to na starość...”

-„- Ja tego, „proszę pana, nie nazywam Konstytucją, ja to nazywam konstytutą. I wymyśliłem to słowo, bo ono najbliższe jest do prostituty”.

do…. przeanalizowania „dosadności językowych” J.P.

Wydaje się, że przykładem może tu być Jego rozkaz z dnia 27 marca 1929 do
-Szefa Sztabu Głównego,
-obu Wiceministrów Spraw Wojsk.
-wszystkich Panów Generałów Inspekcjonujących wojska,
-wszystkich dowódców dywizji piechoty,
-Szefa Brygady Łączności i Jego bezpośrednich podwładnych
O ŁĄCZNOŚCI
…..Moje określenie, które stale przy grach wojennych powtarzam jest, że wojsko bez pracy nad łącznością staje się zwyczajną dziewką publiczną, szukającą awantur miłosnych po różnych lasach i pagórkach bez żadnej korzyści dla wojny oprócz zadowolenia rozdziwaczonej pindy…
W doświadczeniu z ubiegłej wojny, gdzie byłem zwycięskim Naczelnym Wodzem, wyniosłem smutne wrażenia, że wojska, któremu dowodziłem nie tylko nie robiły i nie czyniły łączności, ale starannie od niego uciekały, tak jakgdyby się lubowały w stanie owej ladacznicy z rozdziwaczonym organem płciowym…..
To jest może doświadczenie wojenne, doświadczenie Naczelnego Wodza, który niestety o swojem wojsku tak gorzkiej prawdy powiedzieć musi, że wolało stan rozdziwaczonej kurwy, niż stan dobrej służby żołnierskiej…
Wszystkie doświadczenia wojny z początku 1914 roku, które przestudiowałem, wskazują wyrażnie i jasno, że jazda nie uważała za stosowne trzymać łączność z kimkolwiek na świecie oprócz sama ze sobą, była zatem wymarzonym tej dziwki publicznej, czyniącej awantury miłosne po różnych kątach bez celu i potrzeby…
Będę więc musiał obmyślić prawdę o łączności dla jazdy zupełnie ad hoc, zupełnie specjalnie, bez łączenia jej z prawdą o łączności w reszcie wojsk
Generalny Inspektor Sił Zbrojnych
(…) J. Piłsudski
Pierwszy Marszałek Polski

Cały rozkaz opublikowany przez płka Mariana Romeykę w „Przed i po maju” na podstawie:
sygnatura archiwalna:CAW, akta GISZ, teczka 518/2. Rozkaz, scisle tajny, odbity został w 65 egzemplarzach, a adresaci wymienieni na wstępie.

Junkers Ju 52/3m
Plutonowy

Skąd: Samodzielna Brygada Powietrznych Rowerów Pancernych
Wysłany: Wto 12 Lut, 2008   

Mnie z kolei najbardziej podobało się, jak Marszałek w książce "Rok 1920" stwierdził, że on nie zna stopni sowieckich, więc żeby nie obrażać Tuchaczewskiego będzie go nazywał po prostu "Pan Tuchaczewski" i rzeczywiście cała książka opiewała z zdania typu "Był to bardzo nieprzemyślany manewr Pana Tuchaczewskiego"

Fanatyk
Podpułkownik

Wysłany: Śro 13 Lut, 2008   

He he. Ja dodam:
"Nieprawda jest ze glowa muru nie przebijesz".
Pilsudski mial zdolnosc dosadnego wypowiadania sie o Polsce i Polakach. Niestety czesto mial racje... Nie chodzi o obrazanie ale o zastanowienie sie.... No bo z tymi poslami i kurami - to co wyprawiaja, to jest klasyczne bicie piany bez sensu. Mial racje? Mial.

Odpowiedz do tematu