Taktyka i Strategia - Forum Strona GłównaTaktyka i Strategia - Forum Strona Główna

To forum wykorzystuje pliki cookies do zapamiętywania spersonalizowanych preferencji.
Ustawienia dotyczace plików cookies można zmienić samodzielnie w przegladarce internetowej.
Szczegóły na stronie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
17
Autor Wiadomość
preclo
Kapitan

Wysłany: Nie 07 Maj, 2006   

Taaa jest Generale.

Jeśli chodzi o kolejne wrażenia to tak jak myślałem artykuł o fortyfikacjach ciekawy. Holandia, 150 i artykuł o zadanich/armagedonie też spoko.
Co do scen. Burza Zimowa to powinien on chyba mieć tytuł "Burza Zimowa III" a nie II. Bo dwójka była chyba gdzieś w 13 lub 14-tym TiSie. Ino to szczegół.

Szkoda tylko, że Gladky nie wyrobił się z drugą cześcią referatu o wojnach w Inflantach, a także z relacją z II LMS.

Tak czy inaczej numer dobry.

Fanatyk napisał/a:
Preclo, gorzej z ta kompatybilnoscia - zobacz posty tego dotyczace w W-39. Niestety po wyjasnieniach SQH aby "uznac wyzszosc pol z Suwalszczyzny" nie moge tego sprawdzic bo mapy mam w Lublinie. Jesli moglbys sprawdzic czy da sie polaczyc mapy bez wycinanki to bylbym wdzieczny.

Sprawdziłem i mówię com zauważył.
Nakładając nową Mławę na Suwalszczyznę jedna droga i jedna linia kolejowa nie wpadają w siebie.
Nakładając Suwalszczyznę na Mławę (bez żadnych korekcyjnych przycięć)
też nie pasuje. Dokładnie fragment kilku kolumn pól na zachód od zaznaczonej na Mławie cześci wspólnej obu map.
Jeśli zaś obetniemy ten fragment mapy Suwalszczyzny to wtedy powinno pasować w 99 %.
Tak się sprawa przedstawia.

I jeszcze jedno.
Papier z mapy Suwalszczyzny - 5. Papier z mapy nowej Mławy - ledwo 3+.
...::: [ www.bykom-stop.avx.pl ] :::...

Fanatyk
Podpułkownik

Wysłany: Nie 07 Maj, 2006   

Taaaaa mi tez nie wychodzilo - strasznie glupia sprawa - zowu trzeba bedzie robic reedycje???? Suwalszczyzny??? Mlawy II cz II??
Szkoda..... A moze redakcja zrobi mala errate - tylko dla tych ktorzy zwroca mape wadliwa? Wiem ze to koszty ale.....

Bergman
Kapitan

Wysłany: Pon 08 Maj, 2006   

Jesli chodzi o moje odczucia po obejrzeniu numeru: Chyba wrócę do WB-95 - skoro redakcja daje front zachodni to czemu nie skorzystać - i chyba kupie nowe ardeny żeby miec komplet.
Żetony ze zróznicowanymi wizerunkami dowódców korpusów - dla mnie bomba, szkoda, że tylko po niemieckiej stronie.
jak zwykle korekta nawaliła i mamy super kwiatek w tytule jednej z recenzji "obozowe" zamiast "okopowe" :lol:
propozycja wysłania Eryka Pomorskiego na roboty do UK - tu odczucia mam mieszane - bo z jednej strony to fajnie postawic naprzeciw siebie dwie armie które nigdy nie walczyły ze soba i zobaczyc co z tego wyniknie, ale z drugiej - moim zdaniem nalezy zachować minimum realizmu. czyli jak Eryk Pomorski pod stirling to prosze naprzeciw niego wystawić armię angielską z epoki wojny Dwóch Róż a nie oddziały które od 200 lat gryzą ziemie od spodu. Stąd juz droga do uzycia elfów i smoków bardzo niedaleka (nie mam nic do smoków ale to wtedy nie piszmy że to gra historyczna :wink: )
Żeton 9 pułku ułanów - nie wiem co się dzieje. Literatura jest dostepna, żeby nie było że wymyslam - podawałem ją zresztą wyżej.
Wynika z niej jasno 9 puł był wyposazany w cromwelle w ramach 16 BPanc, dopóki nie poszedł w struktury 4 DP jako pułk rozpoznawczy - i został przezbrojony w samochody pancerne. a tu bęc. najpierw sherman, teraz cromwell.
4 DP nie zdążyła wejśc do walki, to prawda, miała osiągnąć pełną gotowość w okolicach czerwca 45. ale jej struktury i uzbrojenie było i jest znane. więc po co te fantazje?
Pomysł z Ostrołeką 1807 uważam za bardzo dobry.
Artykuły o wojskowości z lat wojny 30 letniej i starozytności aż sie proszą o "zilustrowanie" ich systemami odnoszącymi sie do tych okresów - to tak na przyszłość. A na teraz aż sie prosi o jakieś artykuły o wojskowosci średnioweiecznej

Ogólnie oceniam na 4 z plusem, choć jako fanatyk B35 odczuwam niedosyt ale rozumiem potrzeby innych :wink:
- Porucznik

JarekA
Szeregowy

Mam prosbe do osoby odpowiedzialnej za rozsylanie zamowionych TiS o sprawdzenie czy aby na pewno nikt nie zostal pominiety. :roll:

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

jesli ktoś zamóił i jeszcze nei dostał
zawsze powinien napisac mail do mnei lub zadzwonić
różnie bywa
ale z regóły nie przyetrzymujemy niczyich zamówień

m_kowal
Porucznik

WZ napisał/a:

ale z regóły nie przyetrzymujemy niczyich zamówień

chyba ze akurat ktos nam podpadl :twisted: :twisted: :twisted:

A tak na marginesie - nasza kochana poczta wyrabia rozne rzeczy. Trzeba w takich wypadkach niestety uzbroic sie w cierpliwosc (wiem jak to brzmi ale z monopolem nie wygrasz :( )

Grisznak
Podporucznik

Wysłany: Czw 01 Cze, 2006   

W moim numerze mapa w artykule do Holandii jest pusta. Nawaliła też a paru miejscach korekta - to zawsze ( od pierwszego numeru ) był słaby punkt TiS ( Ech, Lenino... ) i choć od tego czasu pewien postęp da się zaobserwować, to jednak mogłoby być lepiej. Najmniej błędów notowałem chyba w czasach "Dragona Hobby".

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Wysłany: Czw 01 Cze, 2006   

Mapa odparowała w skłądzie, po prostu śpiesząc się przed Armagedonem :) zapomiałem jej wstawić, - postaram się ją umieścić w tym numerze z małą natatką

Darth (ocenzurowany)
"Global Thermonuclear War"

Wysłany: Pią 14 Lip, 2006   

Można stosować równie dobrze obie nazwy, przy czym Królewiec to nazwa będąca w istocie spolszczeniem (podbnie jak Lipsk, Drezno, Norymberga, Kolonia, Akwizgran). Przy czym polska edycja to tłumaczenie pracy rosyjskiej, zaś w literaturze rosyjskiej (i ogólnie rosyjskojęzycznej) dotyczącej tego okresu stosuje się wyłącznie nazwy oryginalne (niemieckie) w wersji rosyjsko-fonetycznej => stąd np. zaips fonetyczny cyrylicą "Sztettin" i tytuł hoorowy jednostki ACz/AR "Sztettinskij" jakiś tam "połk".

Już nie polonizujmy wszystkiego na siłę, bo wyjdzie z tego tylko śmiech.
Albo dawajmy tytuły dwujęzyczne.
Once more victorious the Red Army stands!

[Sabaton - The art of War - Panzerkampf]

Kosovo i Metohija je Srbija!

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Wysłany: Sob 15 Lip, 2006   

http://www.orbat.com/site...m/div-armd.html

Oto źródło

kapral
Chorąży

Wysłany: Sob 15 Lip, 2006   

Znam tą stronę jest całkiem niezła. Moje dane są z książki U.S. Army Organization in World War II. Wieczorem struktury znajdą się na odpowiedniej stronie forum. Dane z tej strony są zbyt dokładne dlatego trudne do wykorzystania.

kapral
Chorąży

Wysłany: Pon 17 Lip, 2006   

Na stronie 10 i 11 jest artykól o niemieckiej 150 Brygadzie Pancernej. artykół krótki ale znalazłem w nim kilka nieścisłości. Po pierwsze struktura była inna gdyż w chodząc do walki sformowano z niej trzy grupy bojowe'
X - Hardiecka w składzie kompanii czołgów ( 5 Pz V ), 3 kompanii piechoty, po dwa plutony zmechanizowane, przeciwpancerne, moździerzy, pionierów oraz łączności.
Y - Scherffa w składzie kompanii dział szturmowych StuG ( 5 maszyn ), 3 kompanii piechoty, po dwa plutony zmechanizowane, przeciwpancerne, moździerzy, oraz plutonu pionierów i łączności.
Z - Wolfa w składzie, 3 kompanii piechoty, po dwa plutony zmechanizowane, przeciwpancerne, moździerzy, pionierów oraz łączności.
kompania komandosów Stielau miała działać samodzielnie. stan osobowy i uzbrojenia posiadam niestety po wlosku ale można zrozumieć co tam jest
PERSONAL:
90 officers
448 NCOs
2138 enlisted men
Total of 2676 men

VEHICULOS:
1 Sherman operational and 1 in long term repair
5 Panthers operational
5 StuG IIIs operational
4 SdKfz 250/1s operational
6 SdKfz 251/1s operational
6 M3 halftracks-american operational
6 SdKfz 234/1s operational
4 M8 armored cars-american operational
12 motorcycles with sidecar-german
1 motorcycle with sidecar-american
43 motorcycles-german
20 motorcycles-american
28 jeeps-american
6 light civilian type car-german
36 medium civilian type car-german
9 heavy civilian type cars-german
64 light trucks-german
56 medium trucks-german
8 medium trucks-american
6 heavy trucks-german
1 truck-american
1 truck-german

ARMAS:
226 light MGs
31 heavy MGs
24 8cm mortars-german
24 4.2inch mortars-american
5 3inch AT guns-american
14 57mm AT guns-american.
jak widać różni się od podanego z TiS

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Podział na grupy bojowe nie jest podziałem strukturalnym tylko doraźnym
Dywizje, brygady i pułki miały swoją sścisłą strukturę, a już inną sprawą było ich użycie w boju właśnei w postaci grup bojowych (kapfgruppe)
Ostatnio zmieniony przez Wojciech Zalewski Wto 18 Lip, 2006, w całości zmieniany 1 raz  

kapral
Chorąży

wogóle 150 Brygada Pancerna była nietypową jednostką pan zapewnie kożystał z publikacji Ospreya nr 11 gdzie zamiszczono taką strukurę z tym że oprucz rożnicy z czołgach i dzialach szturmowych gdzie tych pierwszych było 22 sztuki a tych drugich 14. 3 i 10 kompania miały po 18 i 16 transporterow wyposażonych w działka 20mm. Dzialka plot były w 8 i 15 kompanii. Moja struktóra brygady została wzięta z publikacji Osprey z nowej serii Order of battle nr 4 pt operacja w Ardenach 6 Armia Pancerna. tam brygada została przedstawiona w podanej przez zemnie organizacji.

Darth (ocenzurowany)
"Global Thermonuclear War"

Wysłany: Pon 07 Sie, 2006   

A ja sie przyczepię do zetonów z numeru 17 (Holandia): niemieckie dywizje maja pomylone pułki :evil:
711 dywizja ma w sumie 4 pułki, w tym dwa razy 763...
712 i 180 dywizja maja dokąłdnie te same pułki - 732, 745 i 764... :lol:

Poza tym przyczepię się do ruchliwości alianckiej artylerii (ogólniew "Ardenach"): niby z jakiej racji ciężkie działa mają ruchliwość 3? Ewentualnie 4?
Niemieckie jednostki artylerii mają ruchliwośc 4, do tego widze jakieś dwie brygady samobieżnych moździeży rakietowych na Sd.Kfz. z ruchliwością 6...
Przecież wtedy to już u Niemcow z pojazdami było ciężkawo... często zmotoryzowane były tylko ciągniki, kolumny amunicyjne już nie... (jak np. w Korpusach Art Ludowej "częściowo zmotoryzowanych").
Natomiast Alianci mieli pełną motoryzację wszystkiego i dużo ładnych, ciężkich ciągnikow do holowania Long Tomów chociażby. Jeżeli ruchliwośc "3" jednostki z Long Tomami ma odac ich ocieżałość, to przypominam, ze Niemcy używali równie ociężałych armat 17cm i ciężkich mortir 21cm... a tego jakoś nie widać...
Żeby być w zgodzie z prawdą, to calośc alianckiej artylerii powinna mieć ruchliwość 4, a może nawet 5, jak piechota (też zdecydowanie bardziej zmotoryzowana niż niemiecka).

Acha, jeszcze jedno: dlaczego amerykańskie: 2 i 3 Dywizje Pancerne mają taką samą siłe jak pozostałe? Przecież obie te dywizje byly typu "ciężkiego", z sześcioma baonami czołgów, a nie z trzema...
Once more victorious the Red Army stands!

[Sabaton - The art of War - Panzerkampf]

Kosovo i Metohija je Srbija!

franciszek
St. szeregowy

Wysłany: Sob 17 Lis, 2007   

pytanie scenariusz Ostatni Szach
190 DP niemiecka
i rozstawienie 7 DSpad
rozstawiajac wg rozpiski z Tisa mamy 1 heksowa luke pomiedzy 180 Dp a 7 Spad i brak 190 w rozstawieniu ktora jest jednak zaznaczona na mapce na str 5
pytanie czy na mapie holandii na heksie 5400 ma stac cala 190 czy tylko 1 pulk ??tejze dywizji

dziekuje

no i sa dwie 183 dywizje :) bonus

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Darth (ocenzurowany) napisał/a:

711 dywizja ma w sumie 4 pułki, w tym dwa razy 763...
712 i 180 dywizja maja dokąłdnie te same pułki - 732, 745 i 764... :lol:

Acha, jeszcze jedno: dlaczego amerykańskie: 2 i 3 Dywizje Pancerne mają taką samą siłe jak pozostałe? Przecież obie te dywizje byly typu "ciężkiego", z sześcioma baonami czołgów, a nie z trzema...

Prosze wyrzucic ten podwójny pułk
ale jedna 180 ta o tych samych pułkach jest podwójna - nalezy wyrzucić
2 i 3 miały tak duże straty po walkach o Aachen że zredukowalem ich siłę.

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

franciszek napisał/a:

pytanie czy na mapie holandii na heksie 5400 ma stac cala 190 czy tylko 1 pulk ??tejze dywizji

Cała 190 DP

franciszek
St. szeregowy

Wysłany: Nie 20 Sty, 2008   

no coz chyba to bylo w tym numerze

pytanie dotyczy I Polskiego Korpusu Pancernego (B35) najprawdopodobniej wcielo mi 4 brygade pancerna (podejrzewam zwierze domowe ma dziwny wyraz mordy i jakos tak lape podnosi w gore?!)
czy jest szansa aby ktos podrzucil mi skan
pozdrawiam
omhad@interia.pl

Odpowiedz do tematu