Taktyka i Strategia - Forum Strona GłównaTaktyka i Strategia - Forum Strona Główna

To forum wykorzystuje pliki cookies do zapamiętywania spersonalizowanych preferencji.
Ustawienia dotyczace plików cookies można zmienić samodzielnie w przegladarce internetowej.
Szczegóły na stronie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Wojskowość Prusów
Autor Wiadomość
flugzeug
Szeregowy

Wysłany: Pią 14 Gru, 2007   

Dziękuję. Jeżeli Jeroschin to przekład Dusburga, to nie potrzebuję go jako źródła.
Są jakieś inne dobre źródła na temat wczesnych dziejów Bałtów, Pomorzan i zakonu krzyżackiego w Prusach i Inflantach ?!

Fiszki możesz mi podesłać na maila.

Co do Prusów, to jeszcze posprawdzam w bibliotekach. Studiuję archeologię [drugi kierunek, wcześniej ukończona historia].

Pozdrawiam.

szachista
Kapral

Wysłany: Pią 21 Gru, 2007   xxx

Wybacz kąśliwy jezyk na forum ale każdy już sie do niego przyzwyczaił.
1. Skoro studiowałeś historię to miałeś przedmiot "wstęp do badań historycznych"??
To jak ci mogę Panie mgr nauk historycznych przesłać ok 850 fiszek rzeczowych na meila??
Moze będe siedział przy skanerze jakieś 100 godzin i wtedy prześle.
Fiszka rzeczowa sporządzana jest na kartce papieru formatu A5 i zawiera okreslone informacje hehe ale tego Pana najwidoczniej na seminarium nie nauczono.

2. Czytajac źródło historyczne, a w tym wypadku przekład Dusburga na polski Wyszomirskiego, nalezy zawsze przeczytać wstęp i komentarz w tym wypadku prof. dr hab. J. Wenty (na seminarium u niego trzeba latać z fiszkami i siedzieć w bibliotece po 24 godziny tygodniowo sporządzajac wyżej wymienione, znam z autopsji a nie z filmu), jako mgr historii powinien pan o tym wiedzieć.
We wstępie znajduja sie informacje dotyczące Jeroschina i źródeł powstania jego przekładu, ale to trzeba przeczytać, na szczęście w Łodzi znajduja się trzy egzemplarze oraz trzy wstępy i opracowania.

3. Źródła niemal, wszystkie cytowałem wczesniej nalezy czytać posty a nie przegladać.
Zdawkowe informacje mało wazne w odniesieniuy do prusów znajdują sie u Tacyta.
Nie tryczą sie one oczywiscie obszary dzisiejszej Estonii.

Pozdrawiam Łódź dwa razy tam byłem i prosiłem o pomoc pewnego dr, jego praca miała znjdować się w bibliotece wydziałowej tak mówił przez tel., po co moja fatyga jak tej pracy tam nie było, a po ki grzyb mi podania do dziekana o wzgląd do pracy i kolejny wyjazd, jak kolega z Torunia napisał recenzje i wszysto miałem w czytelni pomorzoznawczej w Bibliotece Głównej UMK.

Jeszcze raz szczere pozdo.

flugzeug
Szeregowy

Wysłany: Pią 21 Gru, 2007   

Dobrze, spróbuję na bazie źródeł z wstępu do Dusburga samodzielnie zrobić fiszki.
Mój promotor niestety sobie lekko olewał i miałem za dużo luzu na seminarium. Niemniej przeryłem się do swojej pracy przez mnóstwo XVII- wiecznych archiwaliów [diariusz kancelaryjny Janusza Radziwiłła i podobne] .

Odpowiedz do tematu