Taktyka i Strategia - Forum Strona GłównaTaktyka i Strategia - Forum Strona Główna

To forum wykorzystuje pliki cookies do zapamiętywania spersonalizowanych preferencji.
Ustawienia dotyczace plików cookies można zmienić samodzielnie w przegladarce internetowej.
Szczegóły na stronie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Pancerniki w XXI wieku??

Czy w XXI wieku pancerniki mają racje bytu?
TAK
49%
 49%  [ 27 ]
NIE
50%
 50%  [ 28 ]
Głosowań: 0
Wszystkich Głosów: 55

Autor Wiadomość
Gość

Wysłany: Czw 17 Sie, 2006   

Wg mnie obecna dyskusja robi sie troche bezprzedmiotowa. Po co pancernik z najnowoczesniejsza nawet artyleria skoro mozna podobnym (albo sporo mniejszym kosztem zbudowac lotniskowiec, ktorego samoloty beda mialy wieksza sile razenia (ze o zasiegu nie wspomne). Przetestowane w czasie II WS. Do wsparcia desantu czy walk w rejonie nabrzeznym spokojnie wystarcza "tradycyjne" pancerniki z klasyczna artyleria.
Pytanie: co sie sprawdzi lepiej: kolos, ktory bedzie w stanie przyjac "na klate" wszystko co na niego wystrzela, czy okret, ktory bedzie w stanie zestrzelic/zneutralizowac/ominac to co w niego sie wystrzeli? W walce pancerza z mieczem miecz zawsze byl krok do przodu... (chyba juz gdzies to tu pisalem) :)

jogi bear
Chorąży

Wysłany: Pią 10 Lis, 2006   

myślę że odpowiedzią na pytanie postawione w tym temacie jest ta wypowiedź: http://www.taktykaistrate...opic.php?t=1577

slawekgre
Szeregowy

Wysłany: Nie 20 Maj, 2007   

Często pada pytanie czy panerniki mogą wrócić? Myślę że XXI wiek bedzie do nich należał :D Pierwszą jaskółką jest amerykański niszczyciel DDX. Dlaczego? Jest kilka powodów: po pierwszy-nowe okręty będą platformą dla railgunów. Ostatno wspomina się że zasięg takiego działa może wynosić nawet 200 Mm. To oznacza że obejmie swym zasięgiem powierzchnię lądów na którym zamieszkuje 85% ludzi.po drugie- railgun jest o wiele skuteczniejszy i tańszy od lotnictwa. Po trzecie - działanie nowych pancerników oznacza działanie w poblizu lądu a to oznacza narażenie się na ostrzał pociskami ziemia-morze. Po czwarte - okręt by uniknąć ostrzału będzie wykonany w technologi stealth-już dziś nowe okręty są w niej budowana. Ostatnio korweta "Visby" przechodząc przez kanał La Manche nie została wykryta przez marynarkę francuską mimo że podniosła maszt radiolokacyjny. Po piąte-samo ukrycie się nie wystarczy. Okręt może zostać namierzony optycznie. Powinien zostać więc opancerzony. Najlepiej pacerzem laminowanym. Pancerz grubości 200 mm powinien pozwolić przetrwać okrętowi.

slawekgre
Szeregowy

Wysłany: Nie 20 Maj, 2007   

Bartek napisał/a:
200 mm laminatu? Przed czym ma chronić taki pancerz?
choćby przed Jachont'em http://www.hudi2.republika.pl/oniks.htm . Stealth zapewnia okrętowi niewykrywalność lecz mimo wszystko okręt będzie walczył bliko brzegu więc może to nie wystarczyć...

jogi bear
Chorąży

Wysłany: Pon 21 Maj, 2007   

Cytat:
Ostatnio korweta "Visby" przechodząc przez kanał La Manche nie została wykryta przez marynarkę francuską mimo że podniosła maszt radiolokacyjny.

Raczej mocno wątpliwe aby udało się to powtórzyć w trakcie działań wojennych.
A pancerniki nie wrócą ponieważ jakiegokolwiek super pancerza by nie zastosowano i tak znajdzie się na niego odpowiednia broń.

FIOL
Chorąży

Wysłany: Pon 21 Maj, 2007   

Według mnie z tezą o przydatności pancerników w dzisiejszych konfliktach
rozprawił się Wuk w temacie "pancerniki-historia alternatywna."

W skrócie chodzi o to,że pancerniki nie są w stanie zapewnić
panowania na morzu.

Nie obronią lini komunikacyjnych,zostałe zepchnięte do defensywy.

Wg mnie przyszłość (odległa) należy do okrętów-nosicieli
bezzałogowych aparatów latających.Tańsze to od lotniskowca,
piloci nie będą narażać życia...

Odpowiedz do tematu