Taktyka i Strategia - Forum Strona GłównaTaktyka i Strategia - Forum Strona Główna

To forum wykorzystuje pliki cookies do zapamiętywania spersonalizowanych preferencji.
Ustawienia dotyczace plików cookies można zmienić samodzielnie w przegladarce internetowej.
Szczegóły na stronie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Lotniskowiec niemiecki "Graf Zeppelin"
Autor Wiadomość
Gość

Wysłany: Pon 27 Lis, 2006   

2 miesiące wcześniej pod Matapanem jedna z atakujących "fal" uderzeniowych lotniskowca Formidable otyrzymała osłonę w postaci słownie dwóch Fulmarów, ktore zestrzeliły chyba po jednym Ju 88.

jogi bear
Chorąży

Wysłany: Pią 05 Sty, 2007   

Forteca napisał/a:
Wiec wysyłam jedną silną grupę - to co się da z dwóch lotniskowców i liczę na łut szczęścia. [Jeżeli mam 3 lotniskowce to znaczy że odpuśiliśmy sobie Maltę, a wtedy Niemcy mogą ze szczęścia dokonać samozatopienia "Grafa"' i "Bismarcka", i tak per saldo będą wygrani

skoro więc zgodnie z tym co udało się na razie ustalić: http://www.taktykaistrate...p?p=64368#64368 w 1941 roku Malcie nie groziła inwazja tym samym lotniskowiec w jej rejonie jest zbytecznym luksusem. innymi słowy możliwe jest: jeżeli mam 3 lotniskowce to znaczy że odpuściliśmy sobie Maltę, a wtedy Niemcy nie mogą ze szczęścia dokonać samo zatopienia "Grafa"' i "Bismarcka", ponieważ nie będą wygrani gdyż nie są w stanie wykorzystać chwilowego osłabienia sił Royal Navy, a że z wyspy alianci i tak nie byli w stanie do końca roku prowadzić poważnych zadań ofensywnych to sytuacja nie uległaby żadnej poważnej zmianie.

ragozd
Kapral

Wysłany: Nie 14 Sty, 2007   

jogi bear napisał/a:

no tak. tylko że skoro Niemcy widzą na radarze formację Brytyjczyków i naprowadzają Messerschmitty to Brytyjczycy widzą nadlatujące Messerschmitty i ostrzegają swoich i tak w kółko. jest to piękne założenie rodem z gry komputerowej o czym dalej.

Dla jakich odleglosci takie zalozenie jest prawdziwe? Przewaznie to wlasne samoloty atakujac wychodza z zasiegu radaru.

jogi bear
Chorąży

Wysłany: Pon 15 Sty, 2007   

ragozd napisał/a:
jogi bear napisał/a:

no tak. tylko że skoro Niemcy widzą na radarze formację Brytyjczyków i naprowadzają Messerschmitty to Brytyjczycy widzą nadlatujące Messerschmitty i ostrzegają swoich i tak w kółko. jest to piękne założenie rodem z gry komputerowej o czym dalej.

Dla jakich odleglosci takie zalozenie jest prawdziwe? Przewaznie to wlasne samoloty atakujac wychodza z zasiegu radaru.

ta wypowiedź dotyczyła hipotetycznej sytuacji którą wcześniej przedstawiał Forteca. osobiście nie jestem zwolennikiem demonizowania możliwości ówczesnych radarów, z pewnością dawały one przewagę nad stroną która takowego urządzenia nie posiadała ale wiele osób uważa że radar był rozwiązaniem niemal wszystkich problemów a wraz z jego pojawieniem powinno się wycofać z okrętów wszystkie lornetki dalmierze itd. tymczasem nawet dzisiaj piloci wrogiej formacji muszą wyszukiwać za pomocą własnych oczu o okresie WWII nie wspominając. (oczywiście można obecnie zaatakować samolot widząc jedynie plamkę na radarze, ale niekiedy są sytuacje gdy trzeba z jakichś powodów nawiązać kontakt wzrokowy i chociaż nowoczesna elektronika umożliwia bardzo dokładne naprowadzanie to jednak nie na tyle dokładnie aby można było zastąpić dobry wzrok)

Odpowiedz do tematu