Taktyka i Strategia - Forum Strona GłównaTaktyka i Strategia - Forum Strona Główna

To forum wykorzystuje pliki cookies do zapamiętywania spersonalizowanych preferencji.
Ustawienia dotyczace plików cookies można zmienić samodzielnie w przegladarce internetowej.
Szczegóły na stronie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Dowodzenie.
Autor Wiadomość
Gość

Wysłany: Czw 04 Sty, 2007   Dowodzenie.

Na razie planuję zrobić żetony sztabów brygad piechoty i artylerii w dywizjach piechoty oraz żetony sztabów dywizji kawalerii.

Wpływ na walkę planuję następujący:

wpływu na pojedynczo walczące bataliony (pułki jazdy) nie będzie żadnego.

W razie, gdyby w jednej walce uczestniczył więcej jak 1 batalion danej brygady, brak dowództwa skutkował będzie ujemnym modyfikatorem - oczywiście obecność sztabu brygady będzie powodowała brak takiego modyfikatora.

Gdyby w walce uczestniczyć miały bataliony z dwóch lub więcej brygad, aby nie było ujemnego modyfikatora potrzeba będzie sztabów wszystkich brygad, których bataliony uczestniczą w walce.

Jeśli zaś chodzi o artylerię, to współdziałanie ze sobą dwóch lub więcej dywizjonów artylerii dywizyjnej (ostrzał tego samego pola) wymagał będzie obecności w odpowiedniej odległości sztabu danej brygady (danych brygad) artylerii.

Sztabów dywizji piechoty nie będzie (sztaby dywizji kawalerii traktoane będa jak sztaby brygad piechoty - to będzie wyjątek).
Dywizja będzie niejako jednostką administracyjną dla celów morale i inicjatywy (kolejności ruchu).

Archanioł
Podpułkownik

Wysłany: Pią 05 Sty, 2007   

Na razie się merytorycznie nie wypowiem, ale jakoś nie przemawia do mnie kwestia udziału w ataku wszytskich sztabów z batalionów różnych brygad. To raczej aspekt koordynacji, czyli coś dla sztabu wyższego szczebla. Natomiast podoba mi się kwestia sztabu artylerii koordynującego wsparcie. To dobry generalnie pomysł, Tyle, czy za duży się nie zrobi żetonów "niebojowych"?

Pan P.
Kapitan

Ja bym dal w sumie niewielki modyfikator ujemny za walke batalionow z tej samej brygady,ale juz gdy wspolnie atakuja bataliony z innych brygad i nie byly by dowodzone to dalbym juz duzy modifikator.

Sadze ze bataliony z jednej brygady byly jako tako nauczone dzialac wspolnie wiec "oko" sztabu potrzebne bylo do szczegolnie waznych atakow, takich co to "musza" sie udac. natomiast bataliony z roznych brygad czy nawet bardziej roznych dywizji, pewnie musialy byc koordynowane, czy nawet jesli nie to jednak trzeba pokazac ze chlopaki gorzej wspolpracowali.

Archanioł
Podpułkownik

Ja bym w zasadzie wykluczył możliwość atakowania jednego celu przez jednostki z różnych dywizji.
Natomiast jakoś nie widzi mi sie jak dwa sztaby brygady mialyby koordynować wspólny atak - to zadanie dla dla sztabu dywizji.

Gość

Archanioł napisał/a:
Ja bym w zasadzie wykluczył możliwość atakowania jednego celu przez jednostki z różnych dywizji.
Natomiast jakoś nie widzi mi sie jak dwa sztaby brygady mialyby koordynować wspólny atak - to zadanie dla dla sztabu dywizji.

Początkowo myślałem o trójstopniowym dowodzeniu, ale zrezygnowałem właśnie wz uwagi na ilośc żetonów sztabowych.
Faktem jest, że bataliony jednej brygady pewnme były dobrze wyćwiczone, ale w takim razie zamiast sztabów brygad należałoby zrobić sztaby dywizji i wilk syty i owca cała.
Sękw tym, że sztaby brygad miały także robić za żetony maskowania...
I koło się zamyka.

Archanioł
Podpułkownik

W jakim sensie miały robić za żetony maskowania? Trochę to niezrozumiałe. Natomiast odnosząc się do kwestii czy sztab dywizji czy sztaby brygad, to optowałbym, przynajmniej na razie za sztabem dywizji. Wtedy byłyby możliwe następujące modyfikacje - atak jednego oddziału - żadnych modów, oddział kilku jednostek z jednej brygady - poza zasiegiem sztabu wszystkich - ujemny mod, atak kilku batalionów z kilku brygad jednej dywizji - wszystkie poza zasięgiem atak niemożliwy, chyba, że tylko z jednej brygady.

Gość

Podoba mi się pomysł z modyfikatorami.
A sztab brygady jako maskowanie?
A przypomij sobie maskowanie w Tannenbergu, gdy grało się tak, że jeden żetona maskowania = jeden stos.
Już wiesz?
Ostatnio zmieniony przez Gość Pią 05 Sty, 2007, w całości zmieniany 1 raz  

Archanioł
Podpułkownik

No tak. To musisz zdecydować jak to widzisz. Obie wersje są do przełknięcia z tymi zastrzeżeniami do Twej wersji, które zglosiłem.

Gość

Sztab armii cesarsko-królewskiej czuwa.
Manewry pokażą, jaki system lepszy.
Być może oba pomysły (Twój i mój) pomieszam jakoś. Taki synkretyzm jest dobry.

Odpowiedz do tematu