Taktyka i Strategia - Forum Strona GłównaTaktyka i Strategia - Forum Strona Główna

To forum wykorzystuje pliki cookies do zapamiętywania spersonalizowanych preferencji.
Ustawienia dotyczace plików cookies można zmienić samodzielnie w przegladarce internetowej.
Szczegóły na stronie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Obsługa aeroplanów z I Wojny
Autor Wiadomość
Umpapa
Plutonowy

Wysłany: Pon 16 Paź, 2006   Obsługa aeroplanów z I Wojny

Zawsze jak oglądam filmy przedstawiające samoloty z I Wojny to zadziwia mnie ilość ludzi potrzebnych do ich obsługi.
Czy tak było rzeczywiście? Czy rzeczywiście za każdym razem jak wytaczano samolot/hydroplan trzeba było angażować kilkunastu/kilkudziecięciu ludzi?
Czy po prostu kto mógł to właził w kadr filmu licząc na unieśmiertelnienie na "srebrnym ekranie", jak obecnie tubylcy w krajach 3 Świata?

Umpapa
Plutonowy

Wysłany: Czw 19 Paź, 2006   

Co jest, nikt nic nie wie?
Jestem ignorantem lotniczym. Moglibyście mnie oświecić?

Bergman
Kapitan

Hm, a co konkretnie oglądałeś?

Bo to co opisałeś, to bardziej pasuje mi do kronik sprzed pierwszej wojny, i wtedy ponieważ szło za każdym razem o jakieś nowe osiągnięcie AWIACJI, to faktycznie, kręcił się koło aeroplanu kto tylko mógł.
- Porucznik

Umpapa
Plutonowy

W każdym filmie z I WŚw obsługa aeroplanów wymaga zaangażowania kilkunastu ludzi. Zwłaszcza dotyczy to bombowców. Kilkanaście osób pcha/ciągnie samolot, paru trzyma jakieś sznurki.
W filmach z II WŚw ludzi brak ew paru. Więcej jest na lotniskowcach.
Samolot oczywiście sam kołuje, a i protokoły obsługi samolotów są lepiej dopracowane, ale różnica jest uderzająca.

kozioł
St. sierżant

no to jak sam kołuje to wiadomo że żadni ludzie nie powinni sie wokół niego kręcić :wink: może właśnie o to chodzi że te z I wojny raczej nie umiały tego robić same i trzeba je było pchać z miejcsa na miejsce, takie proste wytłumaczenie się samo nasuwa, ale ja tam się na samolotach az tak nie znam, więc pewnie się mylę :lol:

Umpapa
Plutonowy

Wysłany: Pią 20 Paź, 2006   

Cytat:
no to jak sam kołuje to wiadomo że żadni ludzie nie powinni sie wokół niego kręcić może właśnie o to chodzi że te z I wojny raczej nie umiały tego robić same i trzeba je było pchać z miejcsa na miejsce, takie proste wytłumaczenie się samo nasuwa, ale ja tam się na samolotach az tak nie znam, więc pewnie się mylę

Toż wyraźnie napisałem o tym, natomiast mi konkretnie chodzi o to czy do obsługi (m.in.wytaczania) samolotów nie wystarczały normalnie 2-3 osoby?
Czy naprawdę zazwyczaj obsługiwało je kilkanaście osób?
Biorąc pod uwagę względnie dużą liczebność (bo tanich) samolotów w I WŚw taka pracochłonność obsługi samolotów jest chyba niemożliwa...

Forteca
St. sierżant

Wysłany: Nie 22 Paź, 2006   

Generalnie do wytaczania - samolot nie miał kółka ogonowego tylko płozę i nie mógł kołować.

Cytat:
Biorąc pod uwagę względnie dużą liczebność (bo tanich) samolotów w I WŚw taka pracochłonność obsługi samolotów jest chyba niemożliwa...

Możliwa, przecież a sama ekipa obsługiwała wszystkie samoloty po kolei. Bo przecież nei do każdego taką gromadę ludzi :lol:

Aetius
Kapitan

Wysłany: Pon 23 Paź, 2006   

Forteca napisał/a:
Generalnie do wytaczania - samolot nie miał kółka ogonowego tylko płozę i nie mógł kołować.

[

czyli jak go tam skręcali na pasie startowym? mi się wydaje że dwóch silnych chłopa brało samolot za ogon podnosiło i przekręcało w wybranym kierunku....
no bo jak inaczej

Aetius, Otis, Atieus, Ateius, Aietus, Iaietus, Bigos, Helikopter, Kotletius... co dalej? ;)

Odpowiedz do tematu