Taktyka i Strategia - Forum Strona GłównaTaktyka i Strategia - Forum Strona Główna

To forum wykorzystuje pliki cookies do zapamiętywania spersonalizowanych preferencji.
Ustawienia dotyczace plików cookies można zmienić samodzielnie w przegladarce internetowej.
Szczegóły na stronie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
III LMS - Front Wschodni AD 1914 - przepisy
Autor Wiadomość
Mały brzydki pędrak
Sierżant

Wysłany: Pią 13 Paź, 2006   

Zulu von Auffenberg napisał/a:
Podsumowując dotychczasowe ustalenia:

:arrow: mostki (przechodzenie przez strefe, której-nie-ma) - tak,
:arrow: odwrót - w stronę baz zaopatrzenia albo linii zaopatrzenia,
:arrow: wychodzenie części stosu ze strefy - nie,
:arrow: okopy - budowane na dwie raty.

Pełna zgoda. Pozdrowienia od carskich do cesarsko-królewskich i kaizerskich jenerałów.

Arje
Kapral

Wysłany: Pią 13 Paź, 2006   

Jeszcze jedno: czy efektywość kawalerii A-W ustalamy na 3 czy 4? Jestem za 3 - poczytałem na ten temat, zapytałem kolegów (m.in. rozmawiałem z Zulusem) i stwierdziliśmy, że kawaleria A-W nie była wcale lepsza od rosyjskiej. Wtedy też analogicznie dobrze byłoby obniżyć o 1 efektywność kawalerii niemieckiej. Inaczej stanowi ona swoiste wunderwaffe - wnerwiająco skuteczne i trudne do zniszczenia. A przecież wcale tak nie było.

pablo8019
Podporucznik

Wysłany: Sob 14 Paź, 2006   

A jakie argumenty macie za tym, że kawaleria rosyjska była tak samo dobra jak austriacka czy niemiecka? Nie mówię, że się nie zgadzam, ale chciałbym poznac wszystkie "za" i "przeciw" zanim sie wypowiem na ten temat. Z drugiej strony chyba nie nastąpiło swoiste "zaszufladkowywanie" formacji poszczegolnych armii, typu: "Ruscy sa najsłabsi, więc dajmy im efektywnośc 3, Niemcy najlepsi, a Austriacy pośrodku, więc odpowiednio będzie 5 i 4". Ale ciekaw jestem uzasadnienia...
Ostatnio zmieniony przez pablo8019 Sob 14 Paź, 2006, w całości zmieniany 1 raz  

Gość

Wysłany: Sob 14 Paź, 2006   

Faktycznie mówiłem coś takiego o rosyjskiej i austro-węgierskiej kawalerii, która jednakowoż uznana była za bardzo dobry komponent wspólnych sił zbrojnych, tylko nie zawsze na początku wojny dobrze prowadzony.

Ale jeśli już mamy urealniać, to:
:arrow: siła obydwu brygad niemieckiej dywizji piechoty powinna wynosić nie 15-16 a 21 albo 24 punkty siły - Rosjanie sami przyznają, iż siła opgnia niemieckiej dywizji początku wojny wynosiła 1,5-krotność siły ognia rosyjskiej (dzięki artylerii),
:arrow: siła ognia niemieckiego batalionu artylerii pieszej dołączonego do korpusu była znacznie większa niż rosyjskiego dywizjonu moździerzy korpuśnego (u Niemców 16 haubic 15 cm, u Rosjan 12 haubic 122 mm)

Czy z tym też coś robimy?
Bo to niesprawiedliwe, by Niemcy byli słabsi, niż byli.

Arje
Kapral

Wysłany: Pon 16 Paź, 2006   

No i tu niewątpliwie jest problem. Wychodzi na to, że autorzy gry siłę oddziałów wzięli z sufitu. Wojska niemeickie są słabsze, ale za to (nie wiedzieć czemu) szybsze...
Siły oddziałów teraz nie zmienimy - za dużo współczynników. Ale efektywność możnaby zmodyfikować - to w końcu tylkko jedna, dwie cyfry.

A jak rozwiązujemy kwestię inicjatywy? Chyba bedzimy wykonywali kilka rzutów (trzy?) na poszczególne odcinki frontu,a nie jeden wspólny na całą planszę.

Mały brzydki pędrak
Sierżant

Rok temu były rzuty na całą planszę. W sumie mimo wszytko nie narzekałem. Ale problem można rozważyć. Moga być sprzeczki dotyczące rozgraniczenia frontów itp.

Gość

Arje napisał/a:
No i tu niewątpliwie jest problem. Wychodzi na to, że autorzy gry siłę oddziałów wzięli z sufitu. Wojska niemeickie są słabsze, ale za to (nie wiedzieć czemu) szybsze...`

Ruchliwość to nie tylko kwestia długości nóg ale i sprawności marszowej, która w armii wilhelmińskiej była jednym z priorytetów.
Stąd te "dłuższe nogi".

Siłą oddziałów niemieckich uwzględnia na swój sposób większą siłę artylerii, ja piszę o tym, co wyczytałem u Rosjan.

Cytat:
Siły oddziałów teraz nie zmienimy - za dużo współczynników. Ale efektywność możnaby zmodyfikować - to w końcu tylkko jedna, dwie cyfry.

Nie widzę tutaj problemów - gdyby uznać, że niemiecka dywizja ma 21 punktów siły, to można stwierdzic, ze brygada z numerem wyższym ma tych punktów 11, z numerem niższym ma tych punktów 10.
Jeszcze łatwiej wychodzi, gdy uznać, że ma ich 24 (w końcu mogę przerzucić korpus z Prus na Śląsk i uderzyć z tej strony) - każda z brygad mialaby wtedy 12 ps, więc nie ma problemów z pomyłkami.
Pominę wtedy nawet siłę doczepionych batalionów jegrów.

W ostateczności to tylko 10 żetonów, więc kwestia 15 minut, by je dorobić i tak będę pewne rzeczy drukował dla własnych celów.

Cytat:
A jak rozwiązujemy kwestię inicjatywy? Chyba bedzimy wykonywali kilka rzutów (trzy?) na poszczególne odcinki frontu,a nie jeden wspólny na całą planszę.

Nie ma rzutów na poszczególne odcinki (jak je określać) tylko dla poszczególnych stron (tj. osobno dla Niemców, armii austro-węgierskiej
i Rosjan).
Nie ma modyfikatora za inicjatywę w poprzednim etapie, są za to modyfikatory plusowe za zwycięstwa (czyli ucieczka przeciwnika albo odwrót ze stratami).
Plusowe, gdyż w ten sposób każda armia zbiera dla siebie bonusy za własne sukcesy.
Wycofanie w wyniku boju spotkaniowego nie jest ani ucieczką ani odwrotem, więc nie będzie brane pod uwagę przy określaniu inicjatywy.

Odpowiedz do tematu