Taktyka i Strategia - Forum Strona GłównaTaktyka i Strategia - Forum Strona Główna

To forum wykorzystuje pliki cookies do zapamiętywania spersonalizowanych preferencji.
Ustawienia dotyczace plików cookies można zmienić samodzielnie w przegladarce internetowej.
Szczegóły na stronie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
[A] Empire of the Sun
Autor Wiadomość
Nico
Pułkownik

Wysłany: Pią 12 Sie, 2005   [A] Empire of the Sun

Empire of the Sun

Empire of the Sun to kolejna świetna :!: gra Marka Hermana. (Jego inna genialna gra ;) to For the People, przedstawiająca Wojne Secesyjną.) Gra przedstawia wojnę na pacyfiku od ataku na Pearl Harbour w grudniu 1941 roku do końca 1945. Gre wydało 'oczywiście' GMT Games.

EotS to połączenie gier opartych na kartach z klasyczna heksagonową mapą. Mapa przedstawia teren od wybrzeży Indii wschodnich przez Indochiny, wybrzeże Chin, Korea, Filipiny, Indie Holenderskie (Indonezja), Nowa Gwinee, północne wybrzeża Australii do Pearl Harbour. Na mapie są zaznaczone główne miasta, porty, tory kolejowe, lotniska itp. Wszystko na jednej ślicznej mapce 22"x34" cala.

Jeden heks w grze reprezentuje 150 mil, a tura cztery miesiące, oprócz specjalnej tury grudniowej 1941 roku. Łącznie jest 13 tur. Żetony reprezentują armie, korpusy, dywizje i specjalne brygady, floty i dywizjony lotnicze i zespoły okrętów. (Wszystko można sobie obejrzeć w gameboxie do cyberboarda.)

Co turę gracze dostają określoną liczbę kart w zależności od kontrolowanych zasobów (Japonia) oraz podbojów japońskich. Jeśli Japonia zdoła wyeleminować z wojny Indie, Chiny itd. to ilość otrzymywanych kart przez gracza alianckiego maleje. Poprzez łodzie podwodne i bombardowania B-29, gracz amerykański może zmniejszać ilość kart gracza japońskiego na turę (symuluje to niszczenie transportu zasobów i przemysłu japońskiego).

Poprzez karty gracze aktywują w różny sposób swoje jednostki. Może być to poprzez rzucenie karty jako wydarzenie, zagranie jej jako zwykłej aktywacji lub reakcji na działania przeciwnika.
Aktywacja poprzez wydarzenia (różne historyczne operacje) daje większe możliwości jednak naraża bardziej na reakcje przeciwnika (przygotowania do dużych operacji trudno ukryć przed wrogim wywiadem).

Są również wydarzenia odwołujące się do wydarzeń w Europie i Ameryce (zwycięstwa aliantów lub sił osi oraz różne konferencje), mające swoje historyczne konsekwencje na planszy.

Siły japońskie morskie i lotnicze są lepsze (silniejsze), jednak tych świetnie wyszkolonych 'weteranów' nie można uzupełniać. Tak, więc gdy giną, czynią to bezpowrotnie. Również posiłków i uzupełnień gracz japoński ma bardzo niewiele. Natomiast alianci choć mają słabsze jednostki to z czasem jest ich coraz więcej (i coraz lepsze), a uzupełnień mają pod dostatkiem.
Sytuacja w Europie może spowodować opóźnienie przybycia posiłków aliantów lub wręcz nie pojawienie się części wogóle, gdyż zostałby one wysłane właśnie na stary kontynent.

Bitwy rozgrywa się prosto i szybko w dwóch starciach. Najpierw powietrzno-morskie, a potem lądowe. Jeśli się przegra to pierwsze, a gracz wykonywał desant, to jeśli miał szczęście oddziały tylko zawrócą do portu. Starcia pokazują dobitnie, że bez lotniskowców, ani rusz.

Zwycięstwo określa się poprzez "polityczną wytrzymałość" Stanów Zjednoczonych. Japonia wygrywa zmuszając USA do negocjacji pokoju (wygrać nie może, gdyz historycznie nie było to możliwe). Wole walki osłabia eleminując z wojny Birme, Malaje, Indie, Chiny, Australie itd. oraz zadając ogromne straty wojskom amerykańskim.
Bomba atomowa nie musi się pojawić w grze, tak więc gracz amerykański musi być przygotowany na "Operację Olympic", czyli desant na wyspy japońskie.

Wojna w Chinach jest symulowana poprzez wydarzenia, aby gracze nie stracili z oczu głównych celów rozgrywki (poza "przepychankami" co pewien czas, nic tam znaczącego nie działo się).
Gracz japoński może wycofywać oddziały z Chin, dostaje dzięki temu uzupełniania do wojsk lądowych. Jednak zmniejszenie zaangażowania wojsk japońskich w Chinach, zmniejsza szanse na wyeleminowanie Chin z wojny.

Gra oferuje całą kampanię oraz roczne scenariusze 1942, 1943 i 1944.

Dziś grałem po raz pierwszy i było cudnie :D , niestety grałem źle ;P i straciłem Indie :( oraz w drugim rajdzie na Pearl Harbour zatopiono mi większość floty ;(. Za to z dumą mogę powiedzieć, że zatopiłem Yamamato :twisted: :!:

Masę obrazków z grą można obejrzeć tutaj -> http://www.boardgamegeek....p3?gameid=11825

Gladky
Kapitan

Wysłany: Pią 12 Sie, 2005   

Nico, bardzo ciekawa, a zarazem nie rozwleczona recenzja gry.

W zasadzie mam tylko jedno, jedyne pytanie.
Ile ta gra kosztuje, w przeliczeniu na naszą walutę :?:
:lol:

Nico
Pułkownik

Wysłany: Pią 12 Sie, 2005   

A to pytanie pozostawimy bez odpowiedzi....i tylko wytrwali poszukaja ceny ;)

Pochwale sie, ze ja ta gre mam 8)

Wojpajek
Major

Wysłany: Sob 13 Sie, 2005   

Jest CB i zasady :> na necie....

Nico
Pułkownik

Wysłany: Śro 15 Lut, 2006   

Tutaj dla zainteresowanych Polska instrukcja do gry EotS (wersja 1.4) autorstwa Andy`go - Andrzeja Fietta. Tłumaczenia zawiera również opisy kart.

Podziękowania i gratulacje dla Andy`go :) .

Tojo
St. szeregowy

Wysłany: Pon 20 Lut, 2006   

szukajcie a znajdziecie czy jakoś tak. Ta instrukcja to balsam dla ducha stratega.

Odpowiedz do tematu