Taktyka i Strategia - Forum Strona GłównaTaktyka i Strategia - Forum Strona Główna

To forum wykorzystuje pliki cookies do zapamiętywania spersonalizowanych preferencji.
Ustawienia dotyczace plików cookies można zmienić samodzielnie w przegladarce internetowej.
Szczegóły na stronie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Dowódcy Wielkiej Wojny
Autor Wiadomość
Gość

Wysłany: Śro 11 Maj, 2005   Dowódcy Wielkiej Wojny

Temat ma być troszkę kontrowersyjny, może chwyci.

Truizmem jest stwierdzenie, iż każdy konflikt ma swoich lepszych i gorszych wodzów.

Jacy Waszym zdaniem dowódcy się w I Wojnie odznaczyli, jacy zaś należeli do kompletnych miernot?

Tylko nie zaczynajcie od Samsonowa. :D

Bismarck
Chorąży

Wysłany: Śro 18 Maj, 2005   

Oczywiście najlepszym dowódcą I wś był marsz. von Mackensen!

Gość

Bismarck napisał/a:
Oczywiście najlepszym dowódcą I wś był marsz. von Mackensen!

Ale zaraz po tym, jak wziął od Russów w zadek pod Gąbinem. :D

Potem już wielkim marszałkiem byl.

Bismarck
Chorąży

No tak ale wtedy był generałem :D

Gość

Bismarck napisał/a:
No tak ale wtedy był generałem :D

Prawda.
Mnie natomiast zawsze zastanawiało, dlaczego v. Francois nigdy tak naprawdę nie awansował.
Właściwie dwoch dowódców korpusów z Tannenbergu doszło do zaszczytów - A. v. Mackensen i O. v. Below, tandem H-L trząsł Niemcami, zaś v. Francois tak na dobrą sprawę tylko przez miesiąc był dowódcą którejś z armii - tyle, że miał okazję się wykazać pod Gorlicami, choć nie wiem, a ile jego korpus rezerwowy walczył ostro - w sumie Gorlice zostały zdobyte dość szybko, choć za cenę sporych strat.

Arje
Kapral

U Austriaków pewnie Auffenberg był niezłym dowódcą, no nie :wink:
U Rosjan na pewno na wyróżnienie zasługuje Brusiłow.
No i wiadomo - w Afryce wymiata Lettow von Vorbeck. Ciekawe jak by radził sobie w Europie?

Na pewno nie jestem zbyt oryginalny, ale cóż... jak się nie przeczytało Dąbrowskiego to i nie za bardzo jest jak błysnąć wiedzą...

Gość

Arje napisał/a:
U Austriaków pewnie Auffenberg był niezłym dowódcą, no nie :wink:
U Rosjan na pewno na wyróżnienie zasługuje Brusiłow.
No i wiadomo - w Afryce wymiata Lettow von Vorbeck. Ciekawe jak by radził sobie w Europie?

Na pewno nie jestem zbyt oryginalny, ale cóż... jak się nie przeczytało Dąbrowskiego to i nie za bardzo jest jak błysnąć wiedzą...

Błyszczymy tym samym źródłem. :wink:
Także co do Auffenberga.
Z austriackich dowódców dołożyłbym Boroevicia, Dankla i Kovessa.

Z rosyjskich Leczycki był szanowany, no i Dmitriew. Brusiłow bezapelacyjnie.

Gość

Z niemieckich v. Hutier - najpierw zabłysnął w walkach z Rosjanami, potem na Westfroncie.

No i pułkownik Bruchmueller, zwany też Durchbruchmuellerem - taki niemiecki czarodziej-kanonier - ksywa mu się należała jak chłopu galicyjskiemu 10 arów ziemi.

Zeka
Chorąży

Wysłany: Pią 20 Maj, 2005   

Zulu von Auffenberg napisał/a:
Z austriackich dowódców dołożyłbym Boroevicia, Dankla i Kovessa.

Widzę, że powoli zachodzicie w moje strony :)
Ze swojego podwórka mogę podać Putnika, Mišić'a, Stepanović'a, Jurišić-Šturma... Ten ostatni był Niemcem (Paul Sturm), podczas wojen Serbii z Turcją przybył (razem z bratem) na ten obszar i wstąpił do armii serbskiej. Razem z bratem pozostali potem na stale w Serbii.

Gość

Wysłany: Pon 23 Maj, 2005   

Z Niemców zaczynam cenić Paula von Lettov-Vorbecka, ale nie dlatego, że faktycznie świetnym dowódca był, ale dlatego że nigdy nie popierał Hitlera, nawet jakiś spisek przeciwko niemu knuł, choć pewnie słabo mu to szło, bo żył jeszcze po wojnie (nie oszczędzono Rommla, więc pewnie i Lettova-Vorbecka też postawionoby przed wyborem nie do wyboru).

Jego przeciewieństwem był Karl Litzmann (3 DGw z okresu Bitwy pod Łodzią), który był członkiem NSDAP i oczywiście popierał Wodza.
Nie dziwota, że Łódź dostała nazwę od jego nazwiska - Litzmannstadt - (bo pewnie należałoby abstrahować od Jego działań w 1914 - v. Lettov-Vorbeck był równie sławny).

August II Mocny
Kapral

Wysłany: Pon 06 Cze, 2005   

A dowódcy włoscy???który był najlepszy z nich???

Gość

Wysłany: Wto 07 Cze, 2005   

Najbardziej znaczącą postacią niewątpliwie był gen. Luigi Cadorna, ale niestety zybtnio się Włochami nie interesowałem.

Poniewaz widzę, że Ciebie to interesuje, więc chyba znalazłem dyskutanta i bedę musiał poszerzyć swoją skromną wiedzę, zwłaszcza że jako rodowity Galicjak oczywiście interesuję się Austro-Wegrami i ich udziałem, także na froncie włoskim.
Na razie mogę tyle powiedzieć, że Włosi walczyli tam bardzi dzielnie i wcale nie mieli łatwego przeciwnika, który na dodatek był dobrze dowodzony (same gwiazdy - Boroević, zwany Gwizadą Isonzo, Conrad von Hoetzendorf, po zdymisjonowaniu ze stanowiska Szefa Sztabu, Arcyksiążę Eugeniusz, Otto von Below - pod Tannenbergiem dowodził
I Korpusem Rezerwowym, zwycięzca spod Caporetto.
Ciekawy temat.

August II Mocny
Kapral

Wysłany: Wto 07 Cze, 2005   

tak, włosi mieli ciężki kawałek chleba......wiem też że bardzo ciężko im szło utrzymać front w alpach-szczególnie w 1916- pocz.1917, ale wytrzymali....Wiemże austriacy nie szczędzili środków na odparcie włochów z gór i zaatakowanie włoch właściwych......

Junkers Ju 52/3m
Plutonowy

Skąd: Samodzielna Brygada Powietrznych Rowerów Pancernych
Wysłany: Czw 12 Sty, 2006   

Według mnie chyba nawybitniejszym pozostanie von Lettow-Vorbeck - szczyt zaradności i imrpowizacji. Według mnie nietuzinkowość i umiejętność radzenia sobie z własnymi przeciwnościami - brak zaopatrzenia, brak żołnierzy jest bardzo ważnym czynnikiem cechującym dobrego wodza :!:

pablo8019
Podporucznik

Wysłany: Pią 13 Sty, 2006   

Zulu von Auffenberg napisał/a:
(...)Mnie natomiast zawsze zastanawiało, dlaczego v. Francois nigdy tak naprawdę nie awansował. (...)

Może zaważyło na tym to, że był to dowódca dość "samodzielny" i np. w kampanii mazurskiej wykazywał się daleko posuniętą własną inicjatywą. Z jednej strony to niby dobrze, ale z drugiej niekoniecznie, bo dowództwo mogło się obawiać, że jak da mu komendę nad np. grupą armii to będzie próbował rozstrzygnąć wojnę sam i w tym miejscu, które sam uzna za stosowne... :wink:

Viking
Major

Wysłany: Pią 13 Sty, 2006   

Cytat:
A dowódcy włoscy???który był najlepszy z nich???
a czymże ci Włosi sie takim wykazali :wink: ,jeden z największych potencjałow ludnosciowych w Europie,państwo narodowe a więc bez takich probllemów jak CK monarchia, do tego zaangażowani faktycznie tylko na jednym froncie(nie liczac skromnych sil na Bałkanach) i nad Austriakami nie zdołali odnieśc wielkich sukcesow, a w 1917r to nawet wyczerpani Francuzi i Brytyjczycy musieli tam wysyłać swoje dywizje,zeby Włosi wogle utrzymali front i nie wypadli z wojny

porównajmy to do położenia Austro-Węgier które mając dużo gorszą sytuacje praktycznie pod kazdym wzgledem(państwo wielonarodowe,zaangażowane na kilku frontach jednocześnie) ,radziły sobie w tej wojnie do połowy 1918r całkiem nieźle

Odpowiedz do tematu