Taktyka i Strategia - Forum Strona GłównaTaktyka i Strategia - Forum Strona Główna

To forum wykorzystuje pliki cookies do zapamiętywania spersonalizowanych preferencji.
Ustawienia dotyczace plików cookies można zmienić samodzielnie w przegladarce internetowej.
Szczegóły na stronie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Wrocław 1945
Autor Wiadomość
Dominik
Sierżant

Wysłany: Pon 15 Kwi, 2013   

Kolega Lampon podał już tabele z Arden, a tabele z Moskwy, Budziszyna i Normandii mam własne.

Radosław Kotowski
Podporucznik

Wysłany: Czw 18 Kwi, 2013   

Wojciech Zalewski napisał/a:
Niestety to nie tak do końca. Otóz np teren czysty pod Moskwą czy Kurskiem to inny teren niż na dolnym Śląsu czy pod Berlinem. Ilośc dróg utwardzonych, ale słabych jakściowo, na zachodzie Europy i w jej centrum jest zdecydowanie większa niżna wschodzie. My nie uwzględniamy wszytskich, ale sama w sobie ich ilośc decyduje o potencjale komunikacyjnym i stąd biorą się różnice.
Niezaleznie od tego, w takim Korsuniu, gdize dróg jest wyjątkowo dużo jak na wschód, pogoda decydowała o bardzo trudnych warunkach jazdy.
Nie da się niestey takiej uniwersalnej tabelki zorbić, dlatego wszystkie mapy zachodnie mają tabelkę z Ardenów, a na wschodzi rozpisujemy ją za każdym razem. Choc jak widać we Wrocławi o tym nie pomyśleliśmy.

A może zrobić w instrukcji systemowej tabelę która uwzględnia wschodnie i zachodnie rodzaje terenu ?
Wszystko w jednej tabeli .

hofner
Kapitan

Wysłany: Czw 18 Kwi, 2013   

Z tego co wiem teren do każdej bitwy uwzględniany jest indywidualnie gdyż wartości straty PR dla Moskwy sa za małe i tworzono pewne modyfikacje dla tych wartości.W Charkowie są dwie tabele terenowe dla lata i zimy.Nie da się stworzyć tabel ruchu dla zachodu i wschodu.

Radosław Kotowski
Podporucznik

Wysłany: Pią 19 Kwi, 2013   

Mi chodzi o taką duża tabelę gdzie są podane najróżniejsze rodzaje terenu
np teren czysty zachód , teren czysty wschód (lato) , teren czysty wschód (zima) . Była by umieszczona w instrukcji systemowej .

Dobre było rozwiązanie w Warszawie 1944 (B-35) .
W instrukcji systemowej była tabela do systemu B-35 i oddzielny zeszyt z scenariuszami , tabelami jednostek i tabelą ruchu dla Warszawy .

hofner
Kapitan

Wysłany: Sob 20 Kwi, 2013   

Owszem można uwzględnić teren lato ,zima ale teren czysty w Moskwie 1941 to nie teren Charkowa w zimie pomimo,ze i tu i tu jest teren czysty.

QJ
Plutonowy

Wysłany: Wto 03 Wrz, 2013   

2. KONTRATAK NIEMIECKI.
Rozmieszczenie jednostek gracza niemieckiego (po ruchu):

Wszystkie jednostki lewego skrzydła czyli jednostki Gr.Sachsenheimer pozostają na swych pozycjach i zostają umocnione.
To samo dotyczy KG Nysy, KG Kłodzka, KG Wałbrzycha, KG Świdnicy, prawe skrzydło od KG Opeln do KG 168 DP. pozostaje bez zmian.
6 PS / 20 DPz. -1510
6 PS / 20 DPz. -1810 (1)* 1:1
8 PS / 19 DPz. -1909 (2) 5:1
4 PS / 19 DPz. -2109 (2) 5:1
SS Deutsch Lisa -2007
Mohr, Besslein / "B" -2207 (3) 5:1
KG 2 / XVII -2209 (3) 5:1
2 PS / "B" -2205
Sauer, Wehl, 4 Volk. -2507 u
4 PS / "B" -2506
609 DSpec. -2508 u
208 DP. -2510 u
10 PS / 8 DPz. -2511 u
2 PS / 8 DPz., 311 B.Dz.Szt.,
269 p.panc. -2713 u
KG Asteinmann -Strzelin u
art. XVII -2616
269 DP. -2915 u
pp / 254 DP. -2716
pp / 254 DP. -2917 u
pp / 254 DP. -3019 u
art., szatab VIII KA. -2920 u

Strona niemiecka zdobywa 1 PZ. (pierwszy warunek).

Uwagi, pytania:
100 DStrz. według scenariusza wchodzi do gry 11 lutego mimo że scenariusz zaczyna się 13 lutego.
Zapewne chodzi o 14 lutego?
Lotnictwo to zapewne szturmowe 5/3 PS?

* - kolejność starć.

Piast Kołodziej
Kadet

Wysłany: Sob 28 Lut, 2015   

Witam wszystkich
Minęlo sporo czasu od ostatniego postu ale w poniedzialek zabieram sie z kolegą za Wrocław i po przestudiowaniu icałego tematu i rozłożeniu gry wciąz nie wiem :
1. Na jakich zasadach używać lotnictwa niemieckiego ??
w każdym etapie ?
jako jeden żeton czy dwa np. o np o sile 5/3PS

2. Co z 59A sowiecką w żadnym ze scenariuszy ( 23 ani 24 TiS ) nie jest uwzględniona

3. Co z artylerią 21A ( 55, 117, 118Art. ) i 5A ( 32, 33, 34 Art. ) rownież nic nie mogę znależć na jej temat

Radosław Kotowski
Podporucznik

1) Możesz używać opcjonalnie 2 żetonów. Ale ja używam jednego z największą wartością PS.
Lotnictwa używamy co etap.
2)Nie bierze udziału.
3)Jeżeli chodzi o artylerię to wszystko jest napisane. W przypadku pierwszego scenariusza.
Artyleria 5 A.Gw. Oława (1) wraz ze sztabem. Artyleria 21 Armii 4016(1).

Piast Kołodziej
Kadet

Wielki dzięki, jutro zagrzmią armaty! :-)

Saw11
Szeregowy

Wysłany: Nie 01 Mar, 2015   

Napisz proszę w jaki scenariusz graliście i ile czasu to zajęło (samego grania).

Ja też przymierzam się do Wrocławia 1945, na początek w scenariusz nr 3: "2. Kontratak Niemiecki". Mam tylko dwa pytania co do tego scenariusza:

1. Czy Niemcy zdobywają 1 PZ za dowolną linię heksów od Wrocławia do wymienionych 3 miejscowości czy tylko po drodze? Bo Niemcy rozpoczynają I etap już z linią heksów (tyle że nie po drodze), więc jakby z założenia mają 1 PZ. Czy może za pierwszy etap nie daje się PZ Niemcom? Ponadto czy 1 PZ dostają Niemcy, jeżeli utrzymują połączenie z Wrocławiem przez cały etap (rozpoczynają i kończą z połączeniem) czy wystarczy, że w swoich fazach ruchu i walki utworzą takie połączenie?

2. Czy Rosjanie mają automatyczne zwycięstwo tylko za zdobycie Niemczy lub Strzelina czy także za jakąś inną miejscowość (w 24 TiSie jest: "Zdobycie Niemczy, Niemczy lub Strzelina")?

Pozdrawiam

Radosław Kotowski
Podporucznik

Wysłany: Nie 01 Mar, 2015   

1)Ja liczyłem PZ od 2 etapu, przyjąłem że w momencie gdy w fazie ruchu i walki utrzymają połączenie.
2)Też zadałem to pytanie, ale nie uzyskałem odpowiedzi. Musiałby się odnieść do tego autor gry, a niestety od wydania gry minęło prawie 8 lat.Można przyjąć tylko Niemczę lub Strzelin. Można też wybrać na mapie trzecią miejscowość.

Piast Kołodziej
Kadet

Wysłany: Wto 03 Mar, 2015   

Saw11 - graliśmy w Oblężenie Wrocławia - 6 godzin

Saw11
Szeregowy

Wysłany: Nie 08 Mar, 2015   

Rozegraliśmy z przyjacielem scenariusz nr I "Okrążenie Wrocławia". W zasadzie to 12 z 17 etapów. Zajęło nam to 7,5 godzin. Przyjaciel pierwszy raz grał w ten system.

Moje odczucia są bardzo pozytywne po rozgrywce. Ale po kolei...

Pierwszy etap (4 luty 1945r.) rozpoczyna się od fazy ataku ZSRR, po czym następują fazy ruchu i ataku Niemców. Na planszy widać sporą dysproporcję sił na korzyść ZSRR, przy czym Niemcy systematycznie dochodzą w posiłkach, szczególnie szybkie dywizje. Warunki zwycięstwa są bardzo dobrze dobrane i wymagają od obu graczy stałego reagowania na ruchy przeciwnika i nieustannych wyborów "gdzie teraz zaatakować, a z czego zrezygnować?", "a może spróbować i tutaj i tutaj zaatakować" (nie polecam;P). Z jednej strony to ZSRR musi zdobyć - automatycznie zwycięstwo - bądź 2 heksy Wrocławia, bądź południową krawędź mapy (kilka określonych miejscowości) bądź - zwycięstwo na punkty -zamknąć okrążenie Wrocławia i utrzymać je przez kilka etapów. Także już widać, że każda rozgrywka może być inna. Z drugiej strony Niemcy zdobywają punkty zwycięstwa (a k'woli ścisłości ZSRR je traci) za każdy etap po 6 lutym 1945r., w którym ZSRR nie kontroluje Brzegu. Także jest operacyjna walka na inicjatywę i wyznaczania kierunku działań zaczepnych, zmuszając przeciwnika to tego, aby koncentrował siły tam, gdzie my chcemy. Daje to duże pole do walk manewrowych, okrążeń i likwidacji kotłów (jest to chyba najbardziej premiowane w WB-95). Liczba jednostek na planszy jest odpowiednia - nie ma przesytu żetonów i pomiędzy armiami/dywizjami pozostaje przestrzeń na twórcze pomysły gracza ;)

Co do stron konfliktu to początkowo wyraźnie daje się we znaki przewaga liczebna ZSRR i Niemcy zmuszeni są tylko do reagowania tam, gdzie powstały dziury we froncie. Jednak z czasem Niemcy otrzymują kilka dywizji pancernych i piechoty, a Czerwonoarmiści wykrwawiają się w bitwach pośród umocnionych pozycji wroga, zaciekle broniących każdej miejscowości czy skrawku przestrzeni na południe od Wrocławia. Ponieważ po stronie niemieckiej jeden żeton oznacza pułk, a po stronie ZSRR jeden żeton to dywizja, wykrwawianie Armii Czerwonej jest znacznie szybsze niż Niemców. Przez to w naszej rozgrywce ok. 10 - 11 lutego 1945r. obie strony poniosły widoczne straty oraz sporo jednostek było w dezorganizacji, szczególnie - co nie dziwi - po stronie ZSRR ;) Wtedy właśnie gracz grający ZSRR może wyciągnąć asa z rękawa - 3 armię pancerną gen. Rybałki :D Jednostki te robią różnicę i ich wykorzystanie jest w zasadzie niezbędne. Przed graczem sowieckim powstaje tylko podstawowe pytanie: do jakiego celu użyć tej armii i na jak długo? Tutaj możliwości jest sporo, co naprawdę daje się odczuć w grze. Grający Niemcami z niepokojem patrzy na zbliżanie się pancernej pięści do Wrocławia - czy wycofać wszystkie jednostki pod Wrocław czy może rozdzielić wojska pomiędzy obronę Wrocławia a południową krawędzią mapy? A co gdy zamkną okrążenie Wrocławia? Gra jest naprawdę bardzo dynamiczna, jeżeli chodzi o fronty walk, przesunięcia wojsk, okrążenia etc. Czuć dramatyczną sytuację Niemców i stopniowe wykruszanie się zmęczonej Armii Czerwonej, która z każdym kolejnym etapem ma coraz mniej sił i czasu na realizację wszystkich celów. Moim zdaniem właśnie cele ZSRR w tym scenariuszu (warunki zwycięstwa) decydują o tym, że gra się tak przyjemnie i z wielkimi emocjami.

W naszej rozgrywce siły sowieckie szybko przedarły się przez linię obrony na południu pod Wrocławiem oraz w odpowiednim czasie zdobyły Brzeg (nie tracąc przez to żadnego punktu). Jednocześnie udało się zablokować szybki przerzut niemieckich dywizji pancernych z Kropkowic pod Wrocław. W tym czasie udało się okrążyć i wybić kilka jednostek obrony Wrocławia. Jednak Niemcy szybko zmienili sytuację na polu bitwy podchodząc znienacka pod Brzeg i próbując go zdobyć z marszu. To spowodowało zatrzymanie natarcia pod Wrocławem i przerzut części sił w rejon Brzegu. Następnie Niemcy wyszli dużymi siłami z Wrocławia i przechylili szalę na swoją korzyść w centrum mapy. Nowe dywizje podeszły od flanki do atakujących Wrocław Rosjan, którzy zostali okrążeni (chwila nieuwagi radzieckich generałów i niemiecki czołgi stanęły w Oławie na tyłach 5 Armii Gwardii ;P). Nastąpił wyraźny podział na dwa kotły - pierwszy w rejonie Brzegu, gdzie Rosjanie wybili Niemców, oraz drugi w rejonie od Oławy do Wrocławia, gdzie z kolei Niemcy wybili Rosjan. Spowodowało to kilkuetapową krystalizację linii frontu, tak korzystną dla Niemców. Jednak w tym czasie Rosjanie wdarli się do przedmieść Wrocławia od północy, siejąc popłoch wśród obrońców, a z zachodu wyłoniły się dwa korpusy pancerne Rybałki. Pancerniacy szybko uporali się z nielicznymi obrońcami znad Odry, po czym ruszyli autostradą w kierunku Wrocławia (13 luty 1945r.). Niemcy wycofali praktycznie wszystkie siły pod Wrocław, co uwolniło resztki z rosyjskich 5 Armii Gwardii i 21 Armii. W 12 etapie (15 lutego 1945r.) wiedzieliśmy już, że gramy ostatni etap, także Rosjanie spróbowali zdobyć drugi heks Wrocławia od południowego-zachodu (głównie siły gen. Rybałki). Przy rezultacie 2-6 udałoby się zdobyć Festung Breslau. Niestety (dla innych stety;P) wypadło 8 i nici ze zdobycia Wrocaławia - Niemcy w swoim ruchu na pewno by wzmocnili atakowany heks. Na tym skończyliśmy rozgrywkę, ale obaj stwierdziliśmy, że istniała jedyna szansa dla Rosjan na zwycięstwo - zdobyć południową krawędź mapy. Niemcy zostawili tam tylko pojedyncze pułki chroniące te miejscowości, a więc zapewne w ostatnich pięciu etapach bylibyśmy świadkami wyścigu na południe: Rosjanie szybkimi korpusami Rybałki musieliby zdobyć po kolei 3 broniące się miejscowości, a piechotą opóźniać pościg niemieckich dywizji, które zapewne wyruszyłyby z Wrocławia ;) Na tym etapie nie było też możliwość wygrania przez okrążenie Wrocławia, gdyż Rosjanie mieli (-4) punkty zwycięstwa, a bez korpusów Rybałki nie utrzymaliby okrążenia. Zatem za każde uzyskane 2 punkty zwycięstwa za okrążenie musieliby zapłacić 2 punktami zwycięstwa za korzystanie z pancernych jednostek 1 Frontu Ukraińskiego. Gdyby nie błędy pod Oławą to pewnie mieliby więcej sił i poradziliby sobie bez pancerniaków Rybałki ;)

Tyle na szybko. Podsumowując, gra bardzo mi się spodobała. Po pewnym niedosycie z Kurska (tylko 3 etapy rozegrane, w ogóle nie dało się przewidzieć czy stosowane taktyki byłyby skuteczne, dużo przebijania się na wprost), Wrocław 1945 dał mi to, czego szukałem w WB-95, czyli wojnę manewrową, pozorowane ataki, okrążenia, mobilną obronę i dramatyczne zwroty na froncie ;) Do tego świetnie było czuć klimat tego historycznego starcia!

[ Dodano: Pon 09 Mar, 2015 ]
Jeszcze co do szans zwycięstwa w tej grze.

Zanim rozegraliśmy bitwę przeczytałem całe niniejsze forum o grze. Wydawało mi się zatem, że Niemcy mają dużo łatwiej. Jednak po rozłożeniu gry i pierwszych kilku etapach myślałem, że jest na odwrót - że to Rosjanie spokojnie wygrają. To także było krótkotrwałe wrażenie, gdyż silne posiłki Niemców przychodzące przez kilka etapów potrafią zrobić różnicę na froncie. I znów myślałem, że Niemcy mają łatwiej... W zasadzie utrzymywało się to do 10 etapu, gdzie z impete do walki wkroczyła 3 Armia Pancerna Rybałki. Nadzieje na zwycięstwo ponownie odżyły ;) W 12 etapie (15 luty 1945r.) zwycięstwo było po stronie Niemców i tak przyjęliśmy. Była jednak szansa na zwycięstwo Rosjan, gdyby w kolejnych etapach zdobyli południową krawędź. Zapewne ta szansa byłaby mniejsza, gdyby większa część niemieckich jednostek stacjonowało okopona na tych terenach. Jednak wtedy być może Rosjanie pokusiliby się o atak na Wrocław lub o jego okrążenie. Chciałbym jeszcze wrócić do tej gry i się przekonać o tym, jak się zakończy. Z pewnością ostatnie dwa etapy rozgrywaliśmy już mniej skupieni - z uwagi na bardzo późną porę ;P Z powyższego wynika, że gra wydaje się dobrz zbalansowana i o zwycięstwo walczy się do ostatniego etapu! :)

Grisznak
Podporucznik

Wysłany: Pon 09 Mar, 2015   

Ładnie napisane, fajnie się czyta takie relacje.

The super-dreadnought fitted with Western technology at Vickers in England, Kongou has arrived!
Even in the Pacific Theatre, I'll use the power of my speed to be of great use! Look forward to it!

Mlavius
St. szeregowy

Wysłany: Wto 24 Sty, 2017   

Witam.Od niedawna jestem szczęśliwym posiadaczem "Wrocławia 1945".
Moje pytanie do szanownych kolegów jest takie.Czy ma z was ktoś jakieś własne scenariusze do tej gry?

Michał Jakubik
St. szeregowy

Wysłany: Czw 19 Paź, 2017   

Witam jestem szczęśliwym posiadaczem Wrocka
ale mi chyba czegoś brakuje
mam tylko jedną kartę z żetonami jak by ruskich brakowało
na karcie tylko żetony niemieckie oraz 5 i 6 armia rosyjska
czy nie brakuje mi czegoś??
po sklejeniu ok 30 oddziałów rosyjskich brak rosyjskich pancerniaków a Niemców dwa razy tyle?
Proszę o pomoc

Lampon
Kapral

Wysłany: Czw 19 Paź, 2017   

Musisz kupić TiS 23 i 24 tam będą poprawki i brakujące żetony

[ Dodano: Czw 19 Paź, 2017 ]
Teraz doczytałem chyba ci czegoś brakuje z numeru 23

Mlavius
St. szeregowy

Wysłany: Pią 20 Paź, 2017   

Na pewno brakuje ci wojsk radzieckich.Z tego co przeczytałem to nie masz 3 Armii pancernej Gwardii gen.Rybałki,21 armii i 59 armii :roll:

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Wysłany: Pią 20 Paź, 2017   

myślę, że masz 1 arkusz z wojskami a powinny być (chyba dwa)
napisz: tsgzalewski@gmail.com

Odpowiedz do tematu