Taktyka i Strategia - Forum Strona GłównaTaktyka i Strategia - Forum Strona Główna

To forum wykorzystuje pliki cookies do zapamiętywania spersonalizowanych preferencji.
Ustawienia dotyczace plików cookies można zmienić samodzielnie w przegladarce internetowej.
Szczegóły na stronie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
ARNHEM 1944
Autor Wiadomość
Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Wysłany: Wto 21 Maj, 2013   

to już bardziej przemyślane. Jeśli obydwa stoją w strefie kontroli atakującego, to musi on zaatakować. Ale jeśli nie to można pokusić się o kontrataki. Odsyłam jednak do przepisów bo tu możliwości jest multum

Horror__
Szeregowy

Wysłany: Pią 24 Maj, 2013   

Pytanie dotyczy scenariusza "Marsz na Berlin" z wykorzystaniem żetonów z gry "Arnhem 1944" - gdzie mogę znaleźć planszę do tego scenariusza :?:

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Wysłany: Pią 24 Maj, 2013   

Poproszę o informację, w której to było taktyce?
Wg mnie to scenariusz do gry Arnhem

Horror__
Szeregowy

Wysłany: Sob 25 Maj, 2013   

Z tego co się orientuję to chodzi o TiS 9. A Pan zapewne ma na myśli scenariusz "Operacja Berlin".

Falezy
Kadet

Wysłany: Sob 25 Maj, 2013   

To chyba będzie mapa z TiS 5 lub 6.

Radosław Kotowski
Podporucznik

Wysłany: Śro 29 Maj, 2013   

Nie . To mapa z drugiej edycji gry "Bitwy drugiej wojny światowej"

Obecnie w sprzedaży jest trzecia edycja . Trzeba szukać gry na portalach aukcyjnych lub zapytać się pana Wojtka czy nie ma mapy .

Bormac
Sierżant

Wysłany: Śro 29 Maj, 2013   

Druga edycja była bez mapy (same przepisy i żetony). Jeżeli już, to mapka z trzeciej. Czwarta edycja pojawiła się wraz z wydaniem Kaniowa. ;-)

Edit.
Przyjmując numerację taką, że Battle z Magii i miecza to edycja zerowa.

Radosław Kotowski
Podporucznik

Wysłany: Śro 29 Maj, 2013   ;)

W takim razie z trzeciej edycji .

ganc
Kadet

Wysłany: Nie 04 Cze, 2017   

Witam.
Ostatnio nabyłem Arnhem 1944 w wersji pudełkowej z IV edycją przepisów. Po przestudiowaniu zawartości gry mam trochę niejasności i pytań, które prosiłbym o rozwianie i sprostowanie:

1. Czy jeżeli w tabeli początkowego rozmieszczenia wojsk niemieckich mam przy numerze pola literkę "u" to znaczy, że ta jednostka jest umocniona?
2. Czy jeżeli w tabeli początkowego rozmieszczenia wojsk niemieckich mam przy numerze pola cyfrę (1) to znaczy, że ta jednostka może być ustawiona na wskazanym polu lub w promieniu 1 pola od wskazanego pola?
3. W scenariuszu I "ARNHEM" jest napisane, że zaopatrzenie dla aliantów jest bez wpływy. Według pkt. [32.1.9] instrukcji oddziały pow.-desant. mają bazy zaopatrzenia w strefach zrzutu, a na dodatek od 22 września wchodzą oddziały XXX KA. Czy w takim układzie w tym scenariuszu mam pomijać fazę zaopatrzenia dla aliantów i wychodzić z założenia, że wszystkie odziały aliantów mają zaopatrzenie cały czas, nawet gdy są okrążone?
4. W scenariuszu I "ARNHEM" jest napisane, że oddziały XXX KA wchodzą 22 września z pola 2818. Nie powinno być wejście z pola 1818?
5. Co oznacza zapis przy scenariuszu, że "Jednostki Ognia nie są uwzględniane"? Czy to oznacza, że rozgrywając dany scenariusz mogę używać artylerii bez konsekwencji wyczerpania amunicji?
6. Scenariusz III "EINDHOVEN" oraz IV "MARKET-GARDEN" przewiduje użycie lotnictwa. Nie mam w zestawie żetonów żetonu LS. Czy dostałem jakiś wybrakowany egzemplarz gry?
7. Co oznacza zapis przy scenariuszu "MINY: Niemcy: 3"? Czy to znaczy, że na początku scenariusza Niemcy mogą rozstawić sobie na dowolnych polach 3 żetony min, czy że wg pkt. [21.1.6] instrukcji każdy oddział niemieckich saperów może ustawić podczas tego scenariusza maksymalnie 3 miny?
8. Jak to jest z przydziałem jednostek do korpusów po stronie aliantów jak i niemców?
Pytam się w odniesieniu do pkt. [7.1.10] instrukcji. Mogą np. walczyć ramie w ramie jednostki 101 DPD z XXX KA albo jednostki II KPanc. SS z 85 DP nie otrzymując modyfikatora -2?
9. Zauważyłem, że jest trochę jednostek, które w całej rozgrywce w ogóle nie uczestniczą czy to rozgrywając poszczególne scenariusze czy też całą operację MARKET-GARDEN. Przykładowo sztab I KPD albo sztab II KPanc. SS ale też i inne w szczególności po stronie niemieckiej. Czy tak ma być, czy to jakieś niedopatrzenie przy rozpisywaniu jednostek wchodzących do gry?
10. Zauważyłem, że uzupełnienia wojsk alianckich i niemieckich z poszczególnych scenariuszy I, II i III nie pokrywają się z uzupełnieniami ze scenariusza IV MARKET-GARDEN. Na przykład w scenariuszu I ARNHEM 18 IX, 1e wchodzi 191 pułk artylerii z II KPanc. SS; 21 IX, 1e wchodzi 3 kompania czołgów ciężkich z 506 sPzAbt a w scenariuszu IV MARKET-GARDEN już te jednostki nie są wyszczególnione w uzupełnieniach. Czy jest to przeoczenie w spisie do scenariusza MARKET-GARDEN, czy nie i należy grać w tym scenariuszu mniejszą ilością jednostek?
11. Niemieckie jednostki IV/10 AR, III/21 PGR, III/22 PGR z oznaczenia na żetonie wynika, że należą do 10 DPanc. SS jednak wg tabeli są przydzielone do KG Walter. Jest to błąd czy tak ma być?
12. W zestawie żetonów są, jak mi się zdaje żetony Grup Bojowych, takie jak po stronie aliantów żeton z Halftruck'iem o nazwie "Vandeler" czy po stronie niemców np. żeton o nazwie "KG Jullich". Pkt. [14.2.2] instrukcji mówi, że jeżeli scenariusz nie określa to nie można tworzyć GB. Żaden scenariusz nie określa czy można tworzyć GB. W takim razie mogę tworzyć GB czy nie, skoro są takie żetony?
13. Jednostka 211 k.most. w tabeli sił jednostek występuje 2 razy. Raz w II KPanc. SS mając 3PW i 0PS, drugi raz w 9 DPanc. SS mająć 3PW i 3PS. Ile w takim razie ta jednostka ma PS?
14. Czy wszystkie jednostki posiadające na żetonach czołgi typu Cromwell mogę traktować jako jednostki rozpoznawcze, czy tylko te na których jest napisane Rozp.?

Grisznak
Podporucznik

Wysłany: Nie 04 Cze, 2017   

Gry nie mam, ale odpowiadając na pytania ogólne:
1 i 2) Tak.
9) Żetony dodatkowe dla kolejnych scenariuszy drukowanych w magazynie.

The super-dreadnought fitted with Western technology at Vickers in England, Kongou has arrived!
Even in the Pacific Theatre, I'll use the power of my speed to be of great use! Look forward to it!

ganc
Kadet

Wysłany: Wto 06 Cze, 2017   

Dzięki Grisznak za odpowiedź. Czy mógłby ktoś kto ma wersję pudełkową lub autor rozwiać moje pozostałe wątpliwości?

stanley
Porucznik

Wysłany: Wto 06 Cze, 2017   

3. Zaopatrzenie nie ma wpływu na aliantów.
5. Nie uwzględniasz.
7. Możesz dowolnie rozstawić.
9. Są to dodatkowe żetony scenariusze z TiS.

Paweł Sulich
Podporucznik

Wysłany: Pią 04 Sie, 2017   

Tymczasem na aukcji pojawił się egzemplarz stareńskiej gry Arnhem 1944 Wydawnictwa Neu-Mann:

http://allegro.pl/arnhem-...6913358193.html

Gratka dla kolekcjonerów, może się przyda komuś, kto by chciał pisać dzieje systemu B-35 :) Zdaje mi się, że gra pochodzi z czasów jeszcze sprzed systemu Battle, który ukazywał się w Magii i Mieczu.

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Wysłany: Pią 04 Sie, 2017   

łezka w oku :)

Grisznak
Podporucznik

Wysłany: Nie 06 Sie, 2017   

Mam gdzieś jeszcze żetony i instrukcję :)

The super-dreadnought fitted with Western technology at Vickers in England, Kongou has arrived!
Even in the Pacific Theatre, I'll use the power of my speed to be of great use! Look forward to it!

Odpowiedz do tematu