Taktyka i Strategia - Forum Strona GłównaTaktyka i Strategia - Forum Strona Główna

To forum wykorzystuje pliki cookies do zapamiętywania spersonalizowanych preferencji.
Ustawienia dotyczace plików cookies można zmienić samodzielnie w przegladarce internetowej.
Szczegóły na stronie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Polska 1939
Autor Wiadomość
Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Wysłany: Sob 19 Sty, 2013   

Chciałbym poinformować, że gry POLSKA 1939 pozostało 35 egz.

Paweł Sulich
Podporucznik

Wysłany: Wto 16 Kwi, 2013   

Chętnie rozegrałbym kampanię polską 28 sierpnia 1939 r. Tylko czy ktoś kojarzy literaturę, na podstawie której dałoby się rozrysować położenie obu stron?

QJ
Plutonowy

Wysłany: Czw 26 Wrz, 2013   

Nie wiem czy ktoś już poruszał tutaj temat węzłów. Na mapie jest kilka miejsc które nie do końca są "jasne" jeśli chodzi o to czy jest to węzeł czy też nie:
Tvrdosin - Namestów
Nowy Targ - Myślenice
Bielsko - Jordanów
Ostrowiec - Solec
Krukiemce - Sambor i kilka jeszcze innych.

Jak nazywa się strefa która znajduje się pomiędzy następującymi:
Łuniniec, Łuszcza, Czuczewicze, Wilczyn, Łachwa?
O dziwo występuje to zarówno w grze Polska 1939 jak i w Barbarossa.

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Wysłany: Czw 03 Paź, 2013   

Co do węzłów, to pierwsza uwaga jest taka nie planowałem żadnych pułapek czy podchwytliwych grafik. Jeżeli linie schodza się w promieniu 1-2 mm to jest to węzeł. A jesli odstęp jest wyraźn, dajmy na to 5-10 mm, to już stanowi to krawędż.

Gra Polska to ostatnie z ostatnich egzemplarzy. Proponuje przemyślenie decyzji co do jej zakupu.

QJ
Plutonowy

Wysłany: Nie 06 Paź, 2013   

Wojciech Zalewski napisał/a:
Gra Polska to ostatnie z ostatnich egzemplarzy. Proponuje przemyślenie decyzji co do jej zakupu.

Na szczęście jestem bardzo zadowolonym posiadaczem.

Odnośnie bagien o których była mowa.

Bagna które występują jako przeszkody pomiędzy krawędziami dla jednostek zmotoryzowanych oznaczają wykorzystanie wszystkich PR. (4.13)*

Tak samo jeśli chodzi o PR w strefach z bagnami z tym że:
jeśli jedn. wykonuje ruch po jego zakończeniu należy wykonać rzut K6 jeśli wypadnie 1 jednostka traci 1PS.
jeśli jedn. wykonuje pościg w takim wypadku należy wykonać rzut K6 jeśli wypadnie 1,3 jednostka traci 1PS, jeśli wypadnie 6 traci 2PS, 2,4,5 bez efektu.**

*nota bene 4.13 przeczy 4.23, lub odwrotnie.
** na razie w fazie testów.

asdg70
Szeregowy

Wysłany: Śro 11 Gru, 2013   

Wreszcie mam swoją „Polskę 1939” - jeszcze nie pograłem, ale przyjrzałem się mapie. Mój lokalny wschodniomazurski patriotyzm każe mi trochę pomarudzić.
Zacznę od literówek. Miejscowość na wschód od Węgoborku powinna mieć nazwę Benkheim (obecnie Banie Mazurskie). Pole powyżej powinno nazywać się Darkiejmy. Na pd-zach od Węgoborku powinno być pole Rastembork. A daleko na północy Kraupischken i Ragneta. A na zach. od niej Mehlauken. Miejscowość Wydmusy google znalazło koło Ostrołęki. Na zach od Giżycka są Wydminy (Widminnen).
Bardzo mnie razi wymieszanie nazw niemieckich (Benkheim, Pilluponen), mazurskich (Węgobork, Jańsbork, Margrabowa) i polskich często wymyślonych w PRL-u (Giżycko). O ile mieszanie mazurskich i niemieckich da się wytłumaczyć (nie wszystkie miały mazurskie nazwy), to tego Giżycka nie mogę pojąć. Dlaczego nie ma więc Pisza czy Mrągowa?
I jeszcze sprawa fortyfikacji. Wiem że mapa z konieczności jest uproszczeniem ale miedzy Węgoborkiem a Benkheim nie było żadnych fortyfikacji (w 1944 przybyły tylko rowy pczołg. i kochy). Często forumowi puryści toczę„wojny” o składy jednostek i ich lokalizacje danego dnia. Teren wschodnich mazur zmienił się między 39 a 41 Przed 1941przybyły jeszcze fortyfikacje nadgraniczne np. Bakałarzewo, Jeże, Świdry i rosyjskie w rejonie Kolna.
Wiem ze "marudzenie" 4 lata po wydaniu gry niewiele zmienii, ale może kiedys powstanie gra „Polska 1939” wydanie II poprawione ;)

ronczi
Kadet

Wysłany: Nie 22 Gru, 2013   

Mam kilka pytań:

1. W objaśnieniach instrukcji dotyczących liczenia PZ jest napisane "w dowolnym momencie gry w dniach (odpowiednio) jednostka niemiecka .... miasto znajdzie się w strefie i nie będzie w nim jednostek polskich.

I teraz mamy SS LAH (3PR) w strefie Twarda Góra - 1 września - ruch do Kępno (2PR - za przejście przez granicę) potem Garbów - i według zasad Kalisz jest zdobyty (nie ma tam jednostek polskich)

Coś mi się tu nie zgadza

2. Gdzieś na forum ktoś pisał o PZ za zniszczone jednostki - w zasadach nie ma o tym mowy.

3. Jak traktować rzekę w Bydgoszczy i Częstochowie (przechodzi na środku)

4. Co z linią zaopatrzenia gdy przechodzi przez puste pole ale po dwóch stronach są dwie jednostki dwóch stron (czy linia nie przechodzi, czy kontrole się znoszą i można przeprowadzić linię).

5. Jak w scenariuszu 1 września traktować transport kolejowy w Solcu (13DP, 1 bcz.) nie ma tam stacji (czy to oznacza że są w trakcie transportu i gracz może wybrać stację docelową)

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

1. Wszystko się zgadza, otrzymuje się w tym momencie PZ, ale... za chwile do Kalisza może wejść chociażby 25 DP i już nie je tracimy, bo nie został zdobyty

2. w zasadach nie ma o tym mowy.

3. Bydgoszcz i Częstochowa to podwójne obszary

4. żadna ze stron nie korzysta z tego pola

5. są w trakcie transportu i gracz może wybrać stację docelową

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Na pd-zach od Węgoborku powinno być pole Rastembork - chyba Rastenburg.
(ale na mapach przedwojennych Prus napisane jest Rastembork 1:300 000 jako polska wersja)

Wszystko sprawdziłem i poprawiłem
Fortyfikacje nanosiłem z Szymonem Kucharskim, przyznam, że ufam mu w 100% ale jeszcze to raz przedyskutujemy
Na pewno przy kolejnej edycji, gdy taka nastąpi, naniesiemy wszelkie Uwagi, Co do Giżycka, to problem jest taki, że jak napiszemy Lyc to nikt nie zrozumie o co chodzi.

ronczi
Kadet

Czyli (być może do uściślenia w kolejnych edycjach - bo trochę nie jasno) PZ przyznajemy na koniec określonego dnia, a zasada w instrukcji mówi tylko kto w danym momencie ma kontrolę nad PZ.
Jest w tym momencie sytuacja gdzie nikt nie otrzyma PZ (jeżeli - jak w przykładzie 4 września w czasie fazy ataku jednostka polska w Częstochowie zostanie zniszczona) - czy dobrze rozumiem?

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

nie do końca rozumiem
Ale skoro po zakończeniu dnia to oczym dyskutujemy :)

ronczi
Kadet

Wysłany: Pon 23 Gru, 2013   

Właśnie to czy pod koniec dnia wymaga uściślenia.

Bo w instrukcji jest napisane:

"Punkty zwycięstwa dl Niemców przyznawane są wtedy, gdy miasto to (Częstochowa [3]) zostanie przez nich opanowane 1,2 lub 3 września.
(...)
Punkty zwycięstwa dla Polaków przyznawane są, gdy jakakolwiek jednostka polska będzie się znajdowała w Częstochowie 4 września podczas fazy ruchów wojsk niemieckich."

Jak więc widać jeżeli Niemcy 4 zdobędą Częstochowę podczas fazy ataku (czyli przed przyznaniem punków Polsce ale już po 3 czyli po przyznawaniu PZ Niemcom) nikt nie dostanie PZ.
I o to rozumowanie pytam, być może błędne.
Określenie na koniec dnia 3 uściśliłoby tę zasadę.

Poza tym wielkie dzięki za szybkie odpowiedzi.

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Wysłany: Pon 14 Lip, 2014   

Niemcy dostają punkty, jeśli zdobędą owa Częstochowę 2 września (na mapie jest 3)
Polacy, gdy ją utrzymają do 4 (do końca dnia)
jeśli padnie 3 września, nikt nie dostaje punktów.

I uwaga, zostały dosłownie 3 gry POLSKA 1939

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Wysłany: Pon 08 Gru, 2014   

Wznowiłem Polskę w 100 egz. Poddaje pod decyzje jej zakup, by nie było pretensji :)

nexus6
Szeregowy

Wysłany: Nie 22 Mar, 2015   

Mam pytanie - czy w tej grze liczenie siły poszczególnych jednostek odbywa się z kart jak w systemie W-39?

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Wysłany: Nie 22 Mar, 2015   

z tabel - tak, choć są dołączone i żetony z siłami można je podkładać jak ktoś woli

Szakal19890302
Kapral

Wysłany: Wto 22 Gru, 2015   

Małe pytanko.
Jak liczone były PSy jednostek sowieckich w Polsce?
Niemcy i Polacy wiadomo 1pS za 1 baon/dyon.
A Sowieci? Jeżeli możnabyłoby podać przelicznik, bo i z uzbrojeniem u nich było inaczej i ze stanem sprzętu (pancernego).
My tu na Helskim Półwyspie[...]"

Kaka
Kadet

Wysłany: Czw 04 Maj, 2017   

Witam, nigdy wcześniej nie miałem styczności z tego typu grami stąd moje takie dwa pytania które nasunęły mi się po przeczytaniu instrukcji.
1. Czy można ustawić w jednej strefie np. Dywizje Piechoty i Pancerną czy tylko jednostki o takim samym zakresie ruchu? Jak tak to jak wtedy przypisywać im straty. (Bo według tego przykładu walki w instrukcji wywnioskowałem. że można)
2. Jeżeli oddział w umocnieniach polowych postanowi zaatakować wroga to wtedy traci te umocnienia?

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Wysłany: Pią 05 Maj, 2017   

1 tak
2 nie

Odpowiedz do tematu