Taktyka i Strategia - Forum Strona GłównaTaktyka i Strategia - Forum Strona Główna

To forum wykorzystuje pliki cookies do zapamiętywania spersonalizowanych preferencji.
Ustawienia dotyczace plików cookies można zmienić samodzielnie w przegladarce internetowej.
Szczegóły na stronie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Steel Panthers
Autor Wiadomość
Grisznak
Podporucznik

Wysłany: Pią 24 Mar, 2017   

O, z przyjemnością.

[ Dodano: Pią 14 Kwi, 2017 ]
W ubiegłym tygodniu zaliczyłem partyjkę w Steel Panthers Wolrd War 2 za pośrednictwem PBEM. Przeciwnikiem był Amerykanin polskiego pochodzenia (zatem pogadaliśmy sobie przy okazji o historii) poznany za pośrednictwem grupy The Wargamers Club for Gentlmen, stworzonej właśnie w celu szukania graczy do takich sesji.

To była moja pierwsza PBEM, w dodatku pierwsza w SP, gdzie nie grało się w konkretny scenariusz, ale w bój spotkaniowy z udziałem tworzonych samodzielnie sił. Każdy z nas miał do dyspozycji 5000 punktów. Stworzyłem coś w rodzaju radzieckiego korpusu zmechanizowanego – trzonem były czołgi KW-1 i T-34/76, piechota zmechanizowana na ciężarówkach, samochody pancerne BA-20 i samobieżne działa p-panc SU-57.

Ze względu na teren, mój plan zakładał nieco „kannejskie” podejście do bitwy. Mianowicie planowałem wykorzystać moje jednostki do ataku z obu flank, zaś w centrum chciałem skłonić Niemców do ataku, uwikłać ich w walki w trudnym terenie, a następnie zaskoczyć głębokim atakiem z flanki. Plan więc był niezły, ale realizacja....

Początkowo szło nieźle, KW-1 jechały od południa, ubezpieczane przez BA-20. Te ostatnie zostały zauważone i w większości zniszczone przez Niemców, którzy jednak uznali chyba, że to one były główną siła rzuconą tutaj, dzięki czemu czołgi jechały dalej spokojnie. Na północy było gorzej – ciężarówki psuły się w trudnym terenie, a zasadzona tam piechota zadała im spore straty, co sprawiło, że tu uderzenie ugrzęzło, docierając do mostu i tam ostatecznie się załamując.

Nie udał się też plan sprowokowania natarcia niemieckiego w centrum. Hitlerowcy obsadzili las, zaś próby wywabienia ich z niego nie dawały rezultatu. Niemieckie działa 88 mm niszczyły każdy radziecki pojazd, który próbował robić za „wabik”. Dodatkowo niemiecka artyleria wstrzelała się w pozycje obronne wojsk radzieckich, zmiękczając ich obronę. Dopiero po pewnym czasie Niemcy ruszyli do ataku, z Tygrysami i Pz III N w szpicy ataku. Doszło do walk, w których Tygrysy okazały się jednak dużo lepsze, przełamując dwie linie radzieckiej obrony.

I wtedy nagle Niemcy spostrzegli, że na tyły wyjeżdżają im, jeden po drugim, KW-1. Natarcie spowolniło. Niemieckie czołgi ruszyły tam, ale KW-1 to nie jest rzecz łatwa do zniszczenia, więc kilka czołgów poszło do piachu. Niestety, radzieckie maszyny były zbyt powolne, aby dotrzeć do pozycji niemieckiej artylerii i ostatecznie zostały zniszczone. Ale ich szarża zapewne przyczyniła się do tego, że Niemcy odnieśli wyłącznie „marginal victory”.

[ Dodano: Nie 23 Lip, 2017 ]
Od pewnego czasu grywam sobie w scenariusze na 500-800 punktów na niewielkich mapach. I muszę przyznać, w tej postaci jest to jedyna gra komputerowa, która pozwala choć w części poczuć klimat zbliżony do Advanced Squad Leadera.

Szczególnie sporo zabawy dają losowe bitwy z pierwszej połowy lat 30, kiedy to te śmieciowe czołgi i samochody pancerne z papierowymi pancerzami potrafią naprawdę namieszać na polu bitwy, nawet gdy jest ich tylko 2 lub 3.

The super-dreadnought fitted with Western technology at Vickers in England, Kongou has arrived!
Even in the Pacific Theatre, I'll use the power of my speed to be of great use! Look forward to it!

Radosław Kotowski
Podporucznik

Wysłany: Nie 23 Lip, 2017   

Próbowałeś SP Main Battle Tank?

Grisznak
Podporucznik

Wysłany: Nie 23 Lip, 2017   

Owszem, ale średnio się sprawdza, bo duży zasięg wielu broni psuje trochę zabawę.

The super-dreadnought fitted with Western technology at Vickers in England, Kongou has arrived!
Even in the Pacific Theatre, I'll use the power of my speed to be of great use! Look forward to it!

Odpowiedz do tematu