Taktyka i Strategia - Forum Strona GłównaTaktyka i Strategia - Forum Strona Główna

To forum wykorzystuje pliki cookies do zapamiętywania spersonalizowanych preferencji.
Ustawienia dotyczace plików cookies można zmienić samodzielnie w przegladarce internetowej.
Szczegóły na stronie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Jezioro Pejpus 1242
Autor Wiadomość
Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Wysłany: Pon 15 Sie, 2011   

Rozegrałem sobie scenariusz i zaznaczając, iż nie jest zbyt wielkim fanem systemu średniowiecze:
1. w Legnicy będzie to chyba nawet na 1 x K6
2. Nie, ale w uwagach jst napisane jak działa
3. I jeszcze dwa pytanie do systemu:
- jeśli mnie pamęć nie myli t piechota walczy w inne fazie niż kawaleria
- ginie bo nie ma gdzie uciec

Khamul
St. sierżant

Wysłany: Pon 29 Sie, 2011   

Khamul napisał/a:
No ale co się dzieje w sytuacji jak dowódca zginie? W poprzedniej wersji wszystkie jego jednostki przechodziły w stan rozproszenia, a teraz (przepisy 12.16. i 12.17.)?

Ponawiam pytanie :)

WZ napisał/a:
jeśli mnie pamęć nie myli t piechota walczy w inne fazie niż kawaleriainie bo nie ma gdzie uciec

Znaczy "Fazę 4 - atak oddziałów pieszych i ponowny atak oddziałów konnych" albo "Fazę 8 - atak piechoty i jazdy gracza B" z wyjaśnieniem: "Wszystkie oddziały gracza nieposiadającego inicjatywy i mające w swoich strefach kontroli wrogie jednostki muszą wykonać ataki" należy rozumieć: "atak oddziałów piechoty A NASTĘPNIE atak oddziałów jazdy"....?

I jeszcze mam takie pytanie. W instrukcji przy łucznikach pieszych brak jest przepisów modyfikujących ich ostrzał ze względu na teren i strój ochronny, natomiast przy łucznikach konnych (19.27, 19.28 ), kusznikach (20.14, 20.15) i bombardach (22.24, 22.25) są te przepisy - przeoczenie?

Paweł Sulich
Podporucznik

Wysłany: Sob 10 Wrz, 2011   

Mam instrukcję do Kosowego Pola, a więc najnowszą (nie licząc Legnicy). Czy jednak w Grunwaldzie nie pojawiają się jakieś zasady specjalne dotyczące wojsk krzyżackich i walki z nimi, z których korzysta się w bitwie na jeziorze Pejpus?

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

wszelkie uwagi do Pejpus sa zamieszczone w czasopiśmie, nie ma ich zbyt wielu - 3 czy 4. Zagrałemw Pejpus już kilka razy i za każdym razem byl inny wynik. Przyznam, że nie spodziewałem się, że ta gra ma tak wiele potencjalnych rozwiązań.

Paweł Sulich
Podporucznik

Czyli nie ma żadnych zasad krzyżackich "systemowych". Dziękuję :)

pandur
Szeregowy

Wysłany: Sob 15 Paź, 2011   

Czy jednostki tatarskie w Pejpusie prowadzą mogą prowadzić ostrzał z łuków?

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Wysłany: Sob 15 Paź, 2011   

nawet wskazane

góral
St. szeregowy

Wysłany: Nie 08 Sty, 2012   

mamy takie pytanie czy w numerze 34 jest komplet żetonów do tej bitwy

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Wysłany: Nie 08 Sty, 2012   

tak

Gabriel
St. szeregowy

Wysłany: Pią 13 Sty, 2012   

Jak wygląda gra z czasopismem? To jest jak zwykła gra - tylko bez pudełka? Żetony w jakiej "postaci" są? Do wycięcia?

stanley
Porucznik

Wysłany: Pią 13 Sty, 2012   

Mapa, żetony do wycięcia i sklejenia + scenariusz.

góral
St. szeregowy

Wysłany: Śro 25 Sty, 2012   

witam mam takie pytanie jak punktujemy dla strony rosyjskie bo tis są podane pz dla krzyżaków i jeszcze jedno jak używamy tabeli rozproszenia z moralami bo nie wiem czy to jej używać czy tej z wynikami walki

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Wysłany: Czw 26 Sty, 2012   

Na drugie pytanie odpowiem z pamięci: stosujemy tabelę tą którą chcemy, ale tą samą dla obydwu graczy.

Khamul
St. sierżant

Wysłany: Nie 11 Mar, 2012   

Rozegraliśmy z kolegą scenariusz do Jeziora Pejpus. Zaznaczyć na wstępie muszę, iż dla kolegi był to zupełny debiut z grami strategicznymi. Kolega grał Krzyżakami. Ruszył do ataku z kopyta, stratował w większości piechotę Pawła lub ją przegonił. Na flankach do ataku ruszyły siły ruskie. Niestety już przy pierwszym starciu z konia spadł Andrzej co postawiło Nowogród w kiepskiej sytuacji. Dlatego Jerzy głębokim manewrem postanowił zwiać przed frontalnym atakiem krzyżackim i objeść nawałę Teutonów. Na drugim skrzydle też nie było najlepiej, atak oddziałów tatarskich został odparty. Piechota w środku była wybijana. Wtedy nagle krzyżackie lewe skrzydło straciło dwóch dowódców – Dieter i Thiesen wpadli do przerębli… Ich siły poszły w rozsypkę. Na pomoc ruszył Olaf. Po udanym ataku, gdy śmiało ruszył w pościg nagle znalazł się pośród chmary Rusinów i dostał się do niewoli… W środku Rusini ostatkiem tchu dobiegli do zbawiennego lasu, natomiast Newski z Pawłem wyprowadzili mocne kontruderzenie z ich prawej flanki rozbijając kilka osłabionych oddziałów krzyżackich. Pomścić ich przybył sam Herman i nieźle pogonił Pawła… Gdy Rusini byli o krok od okrążenia Hermana rozpętała się okropna zamieć śnieżna. Kto wie czy gdyby nie ona to Herman nie dostałby się do niewoli, piechota krzyżacka nie zostałaby stratowana a zacięte walki nie czekałby na Jerzego i Falbena i Valdorfa…

Pojawiło się jednak kilka wątpliwości:

1. Jeden oddział krzyżaków był atakowany przez 4 oddziały piechoty z tym, że na dwóch oddziałach byli dowódcy a dwa pozostałe oddziały były w zasięgu ich dowodzenia. I czy modyfikacja na korzyść atakującego ze względu na obecność dowódców powinna wynosić:
a) 6 bo liczymy 2x 2 modyfikatory za dwóch dowódców na oddziałach plus 2x 1 modyfikator za oddziały w sąsiedztwie dowódców?
b) Może tylko modyfikator 2 maksymalnie za jednego dowódcę?
c) Jeszcze jakoś inaczej to policzyć, np. modyfikator 4 bo dwóch dowódców, którzy biorą udział w walce?

2. Tratowanie. Oddział piechoty stoi na stoku. Oddział kawalerii z modyfikatorem impetu 2 chce stratować piechotę. Jednak jak policzymy wpływ stoku:
a) będzie on miał wpływ na kawalerię po tratowaniu (czyli wjeżdżamy na hex, tratujemy, odejmujemy -1 od impetu za zbocze)
b) czy też przed tratowaniem (czyli żeby wjechać na ten hex musielibyśmy odjąć od impetu -1 a wtedy z impetem 1 nie możemy stratować jednostki piechoty)?

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

1b
2b

Khamul
St. sierżant

No to graliśmy dobrze :) .

Volkh
Kapral

Wysłany: Śro 22 Kwi, 2015   

W zamieszczonych żetonach znajduje się bardzo wiele jednostek zdublowanych. Jak rozumiem są to żetony zapasowe.
Co mam zrobić w sytuacji kiedy mamy 10 chorągwi Felbena z 2 tarczami 7 punktami ruchu oraz 10 chorągwi Felbena z jedną tarczą i 8 punktami ruchu?
Które mam rozstawić?

edit: Dzięki pomocy Khamula rozgryzłem problem. Okazuje się że nie zauważyłem erraty, jest 5 chorągwi ciężkich i 5 lekkich przy czym nawet po erracie jeden numer chorągwi dubluje się.

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Wysłany: Śro 22 Kwi, 2015   

W tym konkretnym przypadku (podobnie jak w wielu innych grach średniowiecznych) nie ma znaczenie "numer" jako taki. Liczy się ilość wojsk. I choćby wszystkie miały numer "1" lub nie miały żadnego nuemru, to 5 oddziałów oznacza 5 oddziałów. Numery sa jedynie w celach usystematyzowania. Oczywiscie skoro już są to powinny być kolejne.
PS
Najważniejsze to mieć dobrych kolegów.
PS 2
Odsyłam do tysiecy stron errat firm większych niż nasza :)

Odpowiedz do tematu