Taktyka i Strategia - Forum Strona GłównaTaktyka i Strategia - Forum Strona Główna

To forum wykorzystuje pliki cookies do zapamiętywania spersonalizowanych preferencji.
Ustawienia dotyczace plików cookies można zmienić samodzielnie w przegladarce internetowej.
Szczegóły na stronie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Opis systemów gier - różnice, specyfika
Autor Wiadomość
sulibrat
Szeregowy

Wysłany: Pią 26 Wrz, 2014   Opis systemów gier - różnice, specyfika

Jak się zorentowałem, gry TiS wydawane są tzw. systemach. Gdzie mogę znaleźć opisy samych systemów, ich ogólnych zasad, specyfiki i różnic pomiędzy systemami?

Czy tylko w instrukcjach do systemów, czy ktoś to gdzieś w Internecie opisał?

Grisznak
Podporucznik

Wysłany: Pią 26 Wrz, 2014   

Generalnie, jak dotąd w TiSach mieliśmy gry do:
- Średniowiecza - system idealnie wypośrodkowany między trudnością a grywalnością
- WB 95 (system zbliżony do starych, dragonowskich Ardenów czy Bagrationa)
- B35 - przy czym aktualna edycja jest tak rozbudowana, że aż przekombinowana w moim odczuciu.
- Napoleona - przy czym rozrósł się on na cały XIX wiek i mieliśmy np. cały cykl bitew z amerykańskiej wojny secesyjnej. Napoleon jest zaawansowany w zasadach, ale grywalny.
- K2 - czyli system kampanijny, prosty w zasadach, dość długi w rozgrywce.

Generalnie, poza grami zasad nie uświadczysz, więc najlepiej mieć po jednej z każdego systemu - przy czym im nowsza tym lepiej (dlatego np. w przypadku Napoleona - lepsze Borodino niż Ostrołęka). Opcjonalnie, na stronie można kupić same zasady systemowe, acz jest to rozwiązanie połowiczne, bo np. żetonów pomocniczych już nie dostajesz.

Do BXXI i Husarii jak dotąd nic nie było, ale pewnie będzie.

The super-dreadnought fitted with Western technology at Vickers in England, Kongou has arrived!
Even in the Pacific Theatre, I'll use the power of my speed to be of great use! Look forward to it!

Dominik
Sierżant

Grisznak napisał/a:

Generalnie, poza grami zasad nie uświadczysz, więc najlepiej mieć po jednej z każdego systemu - przy czym im nowsza tym lepiej (dlatego np. w przypadku Napoleona - lepsze Borodino niż Ostrołęka). Opcjonalnie, na stronie można kupić same zasady systemowe, acz jest to rozwiązanie połowiczne, bo np. żetonów pomocniczych już nie dostajesz.

Do BXXI i Husarii jak dotąd nic nie było, ale pewnie będzie.

Ja kupowałem same instrukcje i żetony pomocnicze zawsze były w pakiecie, zresztą chyba w opisie na stronie sklepu są wymienione jako całość z instrukcją.

stanley
Porucznik

System Husaria gra Kłuszyn 1610

okon
Kadet

Wysłany: Pią 19 Gru, 2014   

Hmm

Ostatnio strasznie interesuje się grami wojennymi . Nie znam jezyka angielskiego wiec ucieszyła mnie bardzo bogata biblioteka gier TiS-u . Kupiłem sobie ardeny i na razie przygotowuje sie do pierwszej swiatecznej batalii :)
Instrukcja musze przyznac są dość cięzko napisane i osoby nie znajace się na grach wojennych mogą mieć problem . Ale z pomocą autora i innych kolegów wszystko zaczyna mi się klarować . Po zgłębieniu system Wb-95 wydaje mi się fajny nieskoplikowany i oddający klimat pola walki .

Ale do czego zmierzam , wszedzie spotykam się z negatywnymi opiniami na temat TiS( inne fora poswiecone nie koniecznie grom wojennym) co wy o tym myslicie ????
Ja nie mam zdania bo jeszcze nie grałem ale wydaje mi sie to wszystko grubo przesadzone .

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Wysłany: Pią 19 Gru, 2014   

dlatego polecam metodę najskuteczniejszą czyli samodzielne myślenie. Granie staje się przyjemnością, gdy sie już gra. A Opinię wyrobi pan sobie zawsze swoją i niezależną od nikogo

Grisznak
Podporucznik

Wysłany: Sob 20 Gru, 2014   

okon napisał/a:

Ale do czego zmierzam , wszedzie spotykam się z negatywnymi opiniami na temat TiS( inne fora poswiecone nie koniecznie grom wojennym) co wy o tym myslicie ????
Ja nie mam zdania bo jeszcze nie grałem ale wydaje mi sie to wszystko grubo przesadzone .

Ot, po prostu Polska. Narzekanie to nasz sport narodowy, a narzekanie na swoje to coś, w czym osiągamy mistrzostwo.
Nie, żeby gry TiSu były idealne, bo mają swoje wady - np. długość rozgrywki, miejsce, jakie zajmują, złożoność zasad, tabelki z odkreślaniem w niektórych systemach. Tak, to nie są gry dla niedzielnych graczy i dla posiadaczy małego metrażu. Jeśli ktoś szuka szybkiej gry do zagrania ze znajomymi, którzy wcześniej w nią nie grali, to raczej gier z TiS bym nie polecił i ich też nie zabieram na takie spotkania. Tutaj o wiele lepiej sprawdzają się Memoir 44, Neuroshima HEX! czy Bitwy Westeros lub Cyklady.
Natomiast do rozgrywek z geekami historii czy strategii gry z TiS sprawdzają się wybornie.

The super-dreadnought fitted with Western technology at Vickers in England, Kongou has arrived!
Even in the Pacific Theatre, I'll use the power of my speed to be of great use! Look forward to it!

Darth (ocenzurowany)
"Global Thermonuclear War"

Wysłany: Czw 25 Gru, 2014   

Grisznak napisał/a:

Natomiast do rozgrywek z geekami historii czy strategii gry z TiS sprawdzają się wybornie.

Niestety nie.
Nie dość, że dłubanina zabijająca przyjemnośc z grania (szczególnie systemy w skali batalionowej), to jeszcze tak naprawdę TiS nie wydał ŻADNEJ gry w skali STRATEGICZNEJ.
Co najwyżej operacyjnej.
A jak mam siedzieć kilkanaście godzin nad grą, to wolę sobie rozegrać pełną kampanię w "Ancient World: Carthage" niż rozegrać pół "Mławy" bez rozstrzygnięcia.
Once more victorious the Red Army stands!

[Sabaton - The art of War - Panzerkampf]

Kosovo i Metohija je Srbija!

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

mamy wolny kraj, każdy gra wedle uznania. A ile kosztuje Ancient Wordl?

Darth (ocenzurowany)

A to zależy, gdzie się Panu (albo innemu chętnemu) uda trafić. Jakieś 55-60 Euro tudzież ok. 75 USD.

Za ~160 PLN w promocji można kupić inną grę strategiczną czyli Sword of Rome.
Z innych obszarów czasowych - za ok. 240PLN strategia "Napoleon against Europe" a za 150 PLN "Beyond Waterloo".
O Ścieżkach Chwały czy Sukcesorach nie wspominam, a to też są typowe gry STRATEGICZNE.

Jak się w końcu TiS dorobi gier strategicznych, to wtedy kto wie, może i zagram.

EDIT: wyedytowałem to, co trzeba.
Teraz działa.

Ostatnio zmieniony przez Darth (ocenzurowany) Pią 26 Gru, 2014, w całości zmieniany 1 raz  

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

ALe moment monent, my nie jesteśmy na Ty, więc proszę stosować odpowiednie formy...

Darth (ocenzurowany)

Jeśli tu obecny Szef, Redaktor etc. etc. zmieni silnik forum w sposób umożliwiajacy edycję postów (bo najwyraźniej nie jest to możliwe mimo istnienia przycisku "edycja") tedy niezwłocznie poczynię stosowne zmiany.

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Darth (ocenzurowany) napisał/a:
Jak się w końcu TiS dorobi gier strategicznych, to wtedy kto wie, może i zagram.

to jeszcze tak naprawdę TiS nie wydał ŻADNEJ gry w skali STRATEGICZNEJ.

Musi się pan zdecydować, czy gier strategicznych czy... w skali strategicznej :) bo ciężko się rozmawia, ale mam nadzieję, że wyczuwa pan różnicę :)

PS.
Poraża mnie fakt, że nie gra pan w nasze gry (co pan sam znów przyznaje), ale ma pan tak dużo o nich do powiedzenia...
Choć tu przypominam panu, że na konwencie w Lublinie grał pan na moim skrzydle Niemcami nad osą XXI korpusem niemieckim, no ale mogę się mylić :)

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Jeśli tu obecny Szef, Redaktor etc. etc. zmieni silnik forum w sposób umożliwiajacy edycję postów (bo najwyraźniej nie jest to możliwe mimo istnienia przycisku "edycja") tedy niezwłocznie poczynię stosowne zmiany.

Ja po prostu uwielbiam symetrię, skoro pan pisze, że nie jesteśmy kolegami, to niech pan stosuje kindersztubę...

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

o edycji nie wypowiadam się bo nie znam się na tym, ja mam napis "edytuj" w prawym górnym rogu

Radosław Kotowski
Podporucznik

Był dłuższy okres, że nie było takiej możliwości.
Ale wszystko ok :)

Darth (ocenzurowany)

Wysłany: Pią 26 Gru, 2014   

Edycja już działa. BB naprawił.

Wojciech Zalewski napisał/a:
Musi się pan zdecydować, czy gier strategicznych czy... w skali strategicznej :) bo ciężko się rozmawia, ale mam nadzieję, że wyczuwa pan różnicę :)

Cytat:
PS.
Poraża mnie fakt, że nie gra pan w nasze gry (co pan sam znów przyznaje), ale ma pan tak dużo o nich do powiedzenia...

Nie muszę zagrać w całą grę, żeby móc się o niej wypowiedzieć. Instrukcja to przecież podstawa... ale nie tylko. Szczegolnie w przypadku systemu, który pretenduje do symulowania współczesnego pola walki.

Cytat:
Choć tu przypominam panu, że na konwencie w Lublinie grał pan na moim skrzydle Niemcami nad osą XXI korpusem niemieckim, no ale mogę się mylić

Pamięć Pana zawodzi - dowodziłem II. Armeekorps (Strauss) nad Notecią. I byłem szybszy od przereklamowanych Panzertruppen :razz: :twisted:

Odpowiedz do tematu