Taktyka i Strategia - Forum Strona GłównaTaktyka i Strategia - Forum Strona Główna

To forum wykorzystuje pliki cookies do zapamiętywania spersonalizowanych preferencji.
Ustawienia dotyczace plików cookies można zmienić samodzielnie w przegladarce internetowej.
Szczegóły na stronie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Zadania - ogólnie
Autor Wiadomość
Karol3414
Major

Wysłany: Pon 29 Paź, 2012   

Motyla Noga napisał/a:
Dlaczego nie, niektóre modyfikacje z zadań mogą się sprawdzić, na przykład walka ogniową można z powodzeniem stosować do gier z systemu B-35

No ale WO jest w systemie. Na potrzeby zadań była modyfikacja która umożliwiała jej przeprowadzenie bez rzutów kostkami, a więc wynik był możliwy do sprawdzenia i zastosowania od razu. Było to podyktowane charakterem zadań, wszystko rozgrywało się w jednym etapie bez interakcji ze strony przeciwnika więc pewne przepisy B35 musiały być uproszczone bo inaczej nie dałoby się ich stosować.

Motyla Noga
Porucznik

Wysłany: Wto 30 Paź, 2012   

Ja rozumiem że pewne przepisy były uproszczone np. WO jest uproszczona w zadaniach, czy kiedykolwiek Karolu próbowałeś grać w normalną grę lub scenariusz B-35 z WO na zasadach wymyślonych na potrzeby zadań, moim zdaniem gra się szybciej i nie trzeba rzucać kościami :) i to wogóle :)

Karol3414
Major

Wysłany: Wto 30 Paź, 2012   

Motyla Noga napisał/a:
Ja rozumiem że pewne przepisy były uproszczone np. WO jest uproszczona w zadaniach, czy kiedykolwiek Karolu próbowałeś grać w normalną grę lub scenariusz B-35 z WO na zasadach wymyślonych na potrzeby zadań, moim zdaniem gra się szybciej i nie trzeba rzucać kościami :) i to wogóle :)

Nie, nigdy nie grałem w B35, poza zadaniami. Raczej kiepsko się w ten system gra ze sobą.

Radosław Kotowski
Podporucznik

Wysłany: Śro 31 Paź, 2012   

Mi tam dobrze się gra samemu ze sobą i z przeciwnikiem też .

Karol3414
Major

Wysłany: Czw 01 Lis, 2012   

Radosław Kotowski napisał/a:
Mi tam dobrze się gra samemu ze sobą i z przeciwnikiem też .
W B35? Ja próbowałem ale wymiękłem przy tabelkach z punktami siły. Zresztą system ten ma bardzo dużo plusów które ujawniają się jeśli nie zna się zamiarów wroga, choćby mgła wojny która pozwala zamaskować jednostki przez co przeciwnik nie wie gdzie masz saperów, jednostki rozpoznawcze i nie wie gdzie możesz się przeprawić przez rzekę lub wykonać WzM.
Ale o tym już były dyskusje w odpowiednich działach.

PzKpfw II
Major

Wysłany: Nie 04 Lis, 2012   

Karol3414 napisał/a:
Motyla Noga napisał/a:

Nie, nigdy nie grałem w B35, poza zadaniami. Raczej kiepsko się w ten system gra ze sobą.
Arecki był niejako mistrzem gry w znaczeniu rpgowym, gracze planowali swój etap, Arecki rozstrzygał plany gracza w konforntacji ze sobą i mieliśmy wynik. Szkoda, że się skończył ten temat, fajny był... Samemu w B35 gra się średnio, bo ten system bazuje min. na tym, o czym pisze Karol. Ciężko po prostu zaskoczyć samego siebie jakimś nietuzinkowym manewrem czy atakiem :D

Motyla Noga
Porucznik

Wysłany: Czw 01 Maj, 2014   

Jak rozstrzygało się walkę w zadaniach, bo chyba nie stosowało się tabelki z systemu B-35 i kostki

Motyla Noga
Porucznik

Wysłany: Pon 05 Maj, 2014   

Panowie generałowie i marszałkowie i stare wiarusy :smile: nie mówcie że nie znacie odpowiedzi na te pytanie

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Wysłany: Pon 05 Maj, 2014   

wedle tabelki

Karol3414
Major

Wysłany: Wto 06 Maj, 2014   

Motyla Noga napisał/a:
Jak rozstrzygało się walkę w zadaniach, bo chyba nie stosowało się tabelki z systemu B-35 i kostki

Z tego co pamiętam Arecki miał chyba przypisane rzuty kostką do poszczególnych oddziałów. Jedynie WO była uproszczona tak by rozwiązujący znał jej wynik zawczasu.
Ale generałnie wg tabelek.

Grisznak
Podporucznik

Tak się zastanawiam, nie można by do tej idei wrócić? Przykładowo, raz na miesiąc publikować zadanie do czegoś opublikowanego w ostatnim numerze TiS albo którejś z gier (choć opcja z TiS wydaje mi się bardziej uniwersalna). Przy dzisiejszych możliwościach technicznych nie trzeba by przecież szczegółowo opisywać każdego ruchu, wystarczyłoby podesłać zdjęcie planszy z opisem całości.

The super-dreadnought fitted with Western technology at Vickers in England, Kongou has arrived!
Even in the Pacific Theatre, I'll use the power of my speed to be of great use! Look forward to it!

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

można, poprowadzisz?

Karol3414
Major

Grisznak napisał/a:
Tak się zastanawiam, nie można by do tej idei wrócić? Przykładowo, raz na miesiąc publikować zadanie do czegoś opublikowanego w ostatnim numerze TiS albo którejś z gier (choć opcja z TiS wydaje mi się bardziej uniwersalna). Przy dzisiejszych możliwościach technicznych nie trzeba by przecież szczegółowo opisywać każdego ruchu, wystarczyłoby podesłać zdjęcie planszy z opisem całości.

Bardzo dobra inicjatywa, gratuluję pomysłu. Kiedy ruszasz z tematem :wink:
A na serio, trzeba znaleźć osobę która dysponowałaby sporą ilością wolnego czasu, gwarantującą terminowe ogłoszenia wyników i opracowanie nowych zadań.

Grisznak
Podporucznik

Ze mną byłby ten problem, że nie mam tych najnowszych gier wydawanych przez TiS, bo ze względu na ich gabaryty nie mam gdzie w nie grać. TiS kupuję (bo tam publikowane gry są dla mnie gabarytowo idealne), owszem, ale nieregularnie. Większość strategii na mojej półce to gry stare, typu Wiedeń, Bitwy II WŚ (pierwsza edycja), Kasserine, Kreta (wydanie broszurowe), Tanenberg itd, czyli pozycje, których większość graczy młdoszych pewnie już nawet nie kojarzy. Z nowszych mam "Ostrołękę" i "Warszawę 1944". Stare zadania były rozgrywane na tych niewielkich planszach dołączonych do MiMa. Na wydawanych dziś wielkoludach takie niewielkie operacje na kilkanaście żetonów po każdej stronie będą dziwnie wyglądać.

Ale mogę się zastanowić. Oczywiście, zostaje kwestia technicznego opracowania takich zadań, w sensie, co zostawiamy graczowi (jeden ruch i atak, czy więcej?) i jak rozstrzygana była kwestia walk?

The super-dreadnought fitted with Western technology at Vickers in England, Kongou has arrived!
Even in the Pacific Theatre, I'll use the power of my speed to be of great use! Look forward to it!

Motyla Noga
Porucznik

Karol 3414 napisał:
Cytat:
Cytat:
Z tego co pamiętam Arecki miał chyba przypisane rzuty kostką do poszczególnych oddziałów.

Mógłbyś sprecyzować :???: co to znaczy przypisane rzuty do konkretnego oddziału, tak w ogóle wydaje mi się że oprócz uproszczenia walki ogniowej uproszczona była tabelka rezultatów walki

Karol3414
Major

Motyla Noga napisał/a:
Karol 3414 napisał:
Cytat:
Cytat:
Z tego co pamiętam Arecki miał chyba przypisane rzuty kostką do poszczególnych oddziałów.

Mógłbyś sprecyzować :???: co to znaczy przypisane rzuty do konkretnego oddziału, tak w ogóle wydaje mi się że oprócz uproszczenia walki ogniowej uproszczona była tabelka rezultatów walki

Średnio to pamiętam, to było dawno a ja też jakoś nie bawiłem się w to zbyt długo.
Na etapie przygotowania zadania, Arecki generował sobie wyniki rzutów kostką dla każdego oddziału (oczywiście nikt poza Areckim ich nie znał). Po przesłaniu rozwiązań Arecki brał te rzuty i stosował do odpowiednich starć.
Cały problem rozwiązania zadania dla rozwiązującego był w odpowiednim opisie. Ponieważ musisz zaplanować dosłownie wszystko, co jeśli atak się powiedzie, co jeśli się nie powiedzie, mnożą się warianty rozrasta się opis. A B35 to nie WB95, jest WzM choć ta chyba też była na tyle uproszczona, że już na etapie planowania mogłeś przewidzieć wynik.

Jednym słowem, żeby to ogarnąć trzeba mieć rozpracowany system B35 w 100%. Wtedy być może mógłbyś lepiej zorganizować zadania. Nie trzeba mieć najnowszych gier, wystarczą aktualne przepisy, a zadania były robione na mapach zamieszczanych w TiS, a właściwie na ich fragmentach. Teraz będę strzelał ale wydaje mi się, że obszar mógł być w granicach 20x20heksów, może mniej do tego kilkanaście jednostek na stronę.

Motyla Noga
Porucznik

Wysłany: Pią 14 Lip, 2017   

Chciałbym się zapytać jak ustalane były straty po walce, czy też za pomocą tabelki i rzutu kością.

Odpowiedz do tematu