Taktyka i Strategia - Forum Strona GłównaTaktyka i Strategia - Forum Strona Główna

To forum wykorzystuje pliki cookies do zapamiętywania spersonalizowanych preferencji.
Ustawienia dotyczace plików cookies można zmienić samodzielnie w przegladarce internetowej.
Szczegóły na stronie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Memoir 44
Autor Wiadomość
Winters
Plutonowy

Wysłany: Pią 02 Gru, 2005   Memoir 44

Czy ktoś w to grał? Ma bardzo wysokie noty na Boardgamedeeku.

Grohmann
Porucznik

Wysłany: Pon 05 Gru, 2005   

Miałem ta przyjemność grać w to w ubiegły weekend.
Gra w skali taktycznej. Zamiast żetonów figurki, standardowe zróżnicowanie terenu (las, miasta, wzgorza itd.).

Gra jest dynamiczna i szybka, bez przestojów.
Mimo, że jest to gra taktyczna to wymaga jednak i strategicznego planowania. A to dlatego, że to poruszania jednostek wykorzystujemy karty i wszystko zalezy od ich odpowiedniego uzycia - no i oczywiscie jak zawsze odrobiny szczescia.
Podobno istnieje niezliczona ilośc scenariuszy co gwarantuje mnogosc niepowtarzalnych zdarzen w grze.
Naprawde warta polecenia. A Squad Leaderowi daleko do niej.

Aetius
Kapitan

serio lepsze niż sławny squad leader???
coś nie wierzę ale nie będę pochopnie oceniał bo widziałem squada ale tego memoir nie...

Aetius, Otis, Atieus, Ateius, Aietus, Iaietus, Bigos, Helikopter, Kotletius... co dalej? ;)

Grohmann
Porucznik

Jak dla mnie lepszy. Ale wiadomo, że gusta różne bywają.
Squad jest wysoce szczegółową grą, zestosunkowo dużą ilością wykonywanych rzutów. W Memoir jest odwrotnie, przepisy sa bardzo łatwe i rzutów nie ma tak dużo.

Obie gry można uznac za taktyczne , mimo to jednak jest róznica w ich skalach. O ile w Squadzie mozna bic sie o poszczegolne domki, to w Memoir bitwy są o poszczegolne kompleksy terenowe, np 3 miasta rozsiane na pewnej przestrzeni. Główne podobieństwo polega na samej grze i maxymalnym wykorzystywaniu terenu zarówno do działań defensywnych jak i ofensywnych.

Pyra
Kapitan

Na allegro ta gra jest do kupienia za 129 złoty.

Hudson
Szeregowy

Wysłany: Sob 24 Gru, 2005   

Murat napisał/a:
Na allegro ta gra jest do kupienia za 129 złoty.

Nie tylko na allegro, wystarczy poszukac:)

wujaw
Podporucznik

Wysłany: Śro 25 Sty, 2006   

Czy to jest podobne do jakiejś polskiej gry?

Wojpajek
Major

Wysłany: Śro 25 Sty, 2006   

To jest podobne do Battle Cry-a....
Gra łatwiutka ale bardzo miła i szybka. Ja mogę ją polecić 8)

SSupras
Sierżant

Wysłany: Wto 28 Lut, 2006   Memoir na Krakonie

Ja widziałem Memoira na Krakonie i jakoś nie przypadł mi do gustu...

Może dlatego, że widziałem go tylko z daleka i miałem wrażenie, że to zwykła naparzana dla sześciolatków... Figurki zamiast żetonów, wystawia się armię i prze bezmyślnie do przodu rzucając jakimiś dziwnymi kościami w celu przewrócenia żołnierzyków przciwnika...

Plansza malutka (szerokości jakichś 10 heksów), nawet się porządnie rozpędzić nie można... Mi się właśnie wydaje, że każda gra będzie identyczna na tak małej planszy... Nie ma żadnego miejsca na manewr, tylko hurrraaa na wroga...

Ale podobnie na pierwszy rzut oka oceniałem Neuroshimę Hex i Powergrida, a po bliższym przyjrzeniu okazało się, że gry są całkiem niezłe...

bazylicus
Kadet

Wysłany: Śro 28 Cze, 2006   

Przepisy po polsku można ściągnąć z jakiegoś sklepu z grami. Poczytałem i jakoś nie jestem zachwycony - odnosze wrażenie , że jest to gra strategiczna dla tych którzy nie grają w strategie (a ich szczytem jest np monopol). Czy dobrze pamiętam, że aby ruszyć swoje oddziały należy najpierw wylosować odpowiednią kartę? A jeśli im się to nie uda to co: zagapili się czy woleli chwilę odczekać? :wink:

cdc9
St. szeregowy

Wysłany: Sob 06 Sty, 2007   

Koszmarna lipa. Gra dla niemowlaków. Zero myślenia. Warcaby za 150 złotych. :?

czycha
Sierżant

Wysłany: Nie 07 Sty, 2007   

Panowie,

Jak można porównywać SL do tego czegoś ?? Wstyd. Ja osobiście nie mogę się doczekać ASL SK 3. Cena podobna, a gra (sam system) jest bardzo ciekawy i dający duże możliwości.

Wojpajek
Major

No mnie się już Memoir znudził. Najlepszy scenariusz to Most Pegaza:) Poraz pierwszy wygrałem tam Niemcami:) nerwy od początku do końca. Trzeba mieć sporo szczęścia. :]
Co do ASL3... ta gra będzie rządzić :)

Pan P.
Kapitan

Wojpajek, masz jakis inny wzor tabelki na wynik walki ostrzalu w Squad Leaderze ? Ta co jest w polskiej wersji jezykowej jest strasznie mordercza.

Wojpajek
Major

Wysłany: Pon 08 Sty, 2007   

Nie. Proponuję ściągnąć sobie plik pdf. pt. What is Advanced Squad Leader. JEst tam bardzo fajna procedura nakazujaca nam zastępować drużyny mocno pokiereszowane półdrużynami. Wiem, że niestety odpowiednich nie mamy w SL, ale można brać do tego celu załogi.

Motyla Noga
Porucznik

Wysłany: Sob 18 Sie, 2007   

Czy mógłby mi ktoś odpowiedzieć na pytanie ilu ludzi przedstawia jedna figurka żołnierza i ile metrów czy kilometrów liczy jeden heks , bo tą gre widziałem i czytałem o niej jedynie w internecie a tam o tym nie pisze ( albo nie zauważyłem ).

wujaw
Podporucznik

Wysłany: Sob 18 Sie, 2007   

Nie piszą, bo w Memoirze nie o to chodzi :lol: .
To tak, jak w np. Ardenach wydzieliłbyś odcinek szerokości klkunastu heksów, powiększył heksy kilkakrotnie, zamiast żetonu pieszego na rozstawił po 4 figurki żołnierza, a zamiast żetonu z czołgiem figurki czołgów, a każda to "jedno życie".Na kostkach od razu wypada rezultat, czy są straty, czy nie.O taktyce, czy strategii raczej nie ma mowy, punkty do zdobycia są na ogół nieodległe.

Huncwocik
Kapral

Wysłany: Nie 19 Sie, 2007   

Osobiście poleciłbym "Tide of Iron", bez porównania bliżej mu do Squad Leadera. Memoir to takie taktyczne "Ryzyko".

Co do skali - tam nie ma skali w takim sensie, w jakim pytasz. Jeden żołnierz, to "group of soldiers", a jeden heks to "terrain". Tak więc ani skala taktyczna, ani strategiczna. Ta gra jest zła, jeśli ktoś kupuje ją mając przed oczyma wizję kolejnego modułu do SL. A to taka sympatyczna strategiczna (nie w sensie skali) gra w realiach drugiej wojny światowej.

Wojpajek
Major

Wysłany: Śro 29 Sie, 2007   

W Memoirze jedna grupa figurek złożona w oddział może reprezentować zarówno pluton, kompanie jak i batalion !
Też polecam Tide of Iron. Dużo lepsze i ciekawsze taktycznie.

Grisznak
Podporucznik

Wysłany: Pią 02 Maj, 2014   

Mam przyjemność posiadać, razem z paroma dodatkami. To świetna gra dla relaksu i do zabawy ze znajomymi - brałem ją kilka razy na spotkania, zasady tłumaczy się w niej w pięć minut, a po pierwszej rozgrywce rozumieją je już wszyscy. Dodatki w sumie nieznacznie tylko komplikują wszystko, dopiero wprowadzenie większej ilości rodzajów jednostek (np. z "Equiplemnt pack", który właśnie maluję) może wywołać ciut zamieszania u bardziej zielonych. Mimo wszystko uważam, że to znakomity tytuł i za każdym razem, gdy ktoś mnie pyta o propozycję planszówki, od której mógłby zacząć przygodę z grami wojennymi, zawsze polecam Memoir 44.
Warto zaznaczyć, że wydawca udostępnia wersję komputerową, w którą można pograć online.

[ Dodano: Śro 18 Lut, 2015 ]
Jeden z ciekawszych scenariuszy do tej gry, jakie widziałem ostatnio, czyli amerykańska wojna domowa w latach 30: http://www.daysofwonder.c.../view/?id=16153

Odpowiedz do tematu