Taktyka i Strategia - Forum Strona GłównaTaktyka i Strategia - Forum Strona Główna

To forum wykorzystuje pliki cookies do zapamiętywania spersonalizowanych preferencji.
Ustawienia dotyczace plików cookies można zmienić samodzielnie w przegladarce internetowej.
Szczegóły na stronie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
16
Autor Wiadomość
wujaw
Podporucznik

Wysłany: Pon 13 Mar, 2006   

sqh napisał/a:
wujaw napisał/a:
Za to bunkierki pod Mławą zostały zdegradowane do poziomu polowego.Myślę,że da się je teraz przejść niehistorycznie szybko.Wcześniej opłacało się je historycznie objeżdżać.No,ale faktycznie były "trochę" przeszacowane.

Niestety tak to wyglądało w rzeczywistości - pozycja mławska w swej koncepcji taktycznej nie różniła się niczym od przedmościa bydgoskiego, pozycji koronowskiej czy częstochowskiej. Na dobrą sprawę, jej trzydniowa walka była ewenementem - zdecydowana większość fortyfikacji tego typu została opuszczona bez walki, a niektóre tylko po walce jednodniowej (Lubliniec, Skoczów, Sieradz). Trudno więc określić jednoznacznie, na ile był to wynik udanego jej rozplanowania w terenie, a na ile faktu, że Niemcy przez trzy etapy mieli słabe rzuty koścmi :wink:
Ja się wychowałem na literaturze gloryfikującej pozycję mławską.Dopiero na żywo stwierdziłem,że to nie linia Maginotea.Na przedmościu bydgoskim, były bunkry?Albo pod Koronowem?

Gość

Wysłany: Pon 13 Mar, 2006   

A co się stało z fortami w Różanie?

sqh
Plutonowy

Wysłany: Sob 18 Mar, 2006   

wujaw napisał/a:
Na przedmościu bydgoskim, były bunkry?Albo pod Koronowem?

Dokładnie takie same, jak pod Mławą. Na przedmościu bydgoskim znalazł się nawet ostatnio człowiek, chętny do zorganizowania tam skansenu militarnego - oczyścił otoczenie jednego schronu obserwacyjnego, ustawił tablice informacyjne, ale niestety trochę przedobrzył - okopy pogłębił koparką, a ich ściany oszalował dechami...

sqh
Plutonowy

AdamII napisał/a:
A co się stało z fortami w Różanie?

W 1939 połączone były one zasadniczo odcinkami fortyfikacji drewniano-ziemnej, z której do dziś nie zachowało się nic. Jedynie na Forcie I zbudowano jeden i rozpoczęto wznosić drugi żelbetowy schron bojowy dla ckm. W chwili opuszczania Różana przez Wojsko Polskie ten drugi był wybetonowany niemal do pełnej wysokości ścian wewnętrznych.

Wszystkie 3 forty porosyjskie ocalały do dziś, czwarta, ziemna reduta - w połowie (jakaś antena przekaźnikowa na niej stoi). Do zwiedzania jest dostępny jeden fort, ten z polskimi schronami - wydzierżawiony przez osobę prywatną, na razie oczyszczony wstępnie, nieogrodzony, stojący bez opieki - można na niego wejść i go obejrzeć. Drugi fort jest (był?) chyba siedzibą jakiejś spółdzielni rolniczej, a w trzecim zabetonowywane są odpady promieniotwórcze.

Tu można poczytać więcej na temat Różana i nie tylko:

http://www.schrony.prv.pl/

kozioł
St. sierżant

Cytat:
odpady promieniotwórcze

:shock: skąd u nas odpady promieniotwórcze :?:

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

jest tego masa - oj masa powiadam koledze
Tak samo jak spalarnii, które tak krytykowane są wszędzie i nawet ludziku nie wiedzą jak często :)
Ale to już inny temat

wujaw
Podporucznik

sqh napisał/a:
wujaw napisał/a:
Na przedmościu bydgoskim, były bunkry?Albo pod Koronowem?

Dokładnie takie same, jak pod Mławą. Na przedmościu bydgoskim znalazł się nawet ostatnio człowiek, chętny do zorganizowania tam skansenu militarnego - oczyścił otoczenie jednego schronu obserwacyjnego, ustawił tablice informacyjne, ale niestety trochę przedobrzył - okopy pogłębił koparką, a ich ściany oszalował dechami...
Rewelacyjna wiadomość.Czy jest jakaś literatura na ten temat?

cdc9
St. szeregowy

Wysłany: Nie 19 Mar, 2006   

Oj Wujaw wstyd. :oops: W Strzelcach jest czlowiek, który nawet ścieżkę edukacyjną wyznaczył. Bo, o linii Guderiana pod Sępólnem to chyba wiesz. 8)

wujaw
Podporucznik

Wstyd,wstyd zaprawdę.Nie wiem jeszcze na ile,bo ja tylko bunkierkom nadziwić się nie mogę,ale pokuta mi się przyda.

sqh
Plutonowy

wujaw napisał/a:
Czy jest jakaś literatura na ten temat?

Struktura fortyfikacyjna odcinka opisana jest w artykule R. Bąkowskiego, P. Kurzawy i W. Nadolnego "Lekkie schrony bojowe w pasie działania Armii >Pomorze< i na terenie Rejonu Umocnionego Hel w 1939 r. - wyniki badań terenowych", zamieszczonym w nr 9 czasopisma "Forteca", tudzież na odpowiedniej podstronie strony M. Wrocławskiego http://www.schrony.prv.pl , krótki tekst o stanie prac w skansenie i parę ujęć fotograficznych zamieścił C. Markiel w artykule "Skansen umocnień Armii >Pomorze<" ze "Śląskiego Zeszytu Historycznego", Gliwice 2005, a nieco więcej na swojej stronie www.ostpreussen.prv.pl w dziale "ciekawostki z innych miejsc", zaś dyskusja na temat kształtu całości toczy się tu: http://www.kaczorek.easyi...topic.php?t=182

wujaw
Podporucznik

Wielkie dzięki.Doklikałem się gdzie trzeba.Wstydzę się jeszcze mocniej,bo w najbliższym otoczeniu moja żona posiada spore ilości gruntów.Muszę się wybrać na inspekcję.Może któryś jest na tym terenie?A z drugiej strony trzeba powiedzieć , że na przedmościu było 17 bunkierków.A pozycja mławska to 45.Jakaś różnica to jest.

wujaw
Podporucznik

Ja posłużyłem się danymi z ksiązki autorstwa pp.W.Zalewskiego i A.Aksamitowskiego.Sam obejrzałem ze 3 najłatwiej dostępne.

sqh
Plutonowy

Wysłany: Sob 25 Mar, 2006   

Owszem, ale od czasu opublikowania książki nauka posunęła się naprzód i jak napisał już Bartek, w chwili obecnej znamy 55 schronów z pasa działania 20. DP, z czego 49 pod Mławą i 6 pod Rzęgnowem. W tym jeden zniszczony.

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Wysłany: Nie 13 Sty, 2013   

Nakład Wyczerpany

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Wysłany: Nie 03 Lut, 2013   

wujaw napisał/a:
Ja posłużyłem się danymi z ksiązki autorstwa pp.W.Zalewskiego i A.Aksamitowskiego.Sam obejrzałem ze 3 najłatwiej dostępne.

Tam napisano o 55

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Wysłany: Wto 19 Mar, 2013   

Niniejszym inforuję, że znalazłem paczkę z 10 sztukami Tatyki nr 16. Jeżeli ktoś będzie chętny proszę uwzględnić czas.

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Wysłany: Czw 06 Mar, 2014   

Znalazłem ostatnią 16-tkę. Kto zechce, zapraszam

Odpowiedz do tematu