Taktyka i Strategia - Forum Strona GłównaTaktyka i Strategia - Forum Strona Główna

To forum wykorzystuje pliki cookies do zapamiętywania spersonalizowanych preferencji.
Ustawienia dotyczace plików cookies można zmienić samodzielnie w przegladarce internetowej.
Szczegóły na stronie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload


Poprzedni temat «» Następny temat
The Battle for Normandy (GMT)
Autor Wiadomość
cretu
SierżantDołączył: 24 Lip 2006
Posty: 212
Skąd: Poznań/Gdańsk
Wysłany: Śro 27 Lis, 2013   

Dięki nowemu mieszkaniu jest miejsce żeby rozłożyć wszystkie mapy... wszystkie 7 :mrgreen:

Tak to wygląda...Dla zobrazowanian skali na pierwszym planie miarka rozciągnięta na 1 m
 
     
Magon
Plutonowy


Dołączył: 23 Sie 2012
Posty: 162
Wysłany: Czw 28 Lis, 2013   

Hmmm... no tak, na mój sztabowy stolik, gra by nie weszła. Mało tego, nie weszłaby nawet na podłogę do pokoju :razz:
 
     
cretu
SierżantDołączył: 24 Lip 2006
Posty: 212
Skąd: Poznań/Gdańsk
Wysłany: Nie 01 Gru, 2013   

Jest 7 VI 1944 roku. Minęły 24 godziny od chwili gdy pierwsi alianccy żołnierze wylądowali we Francji.

Brytyjska 6 DPD zdobyła mosty na rzece Orne i kanale de Caen zyskując połączenie z siłami lądującymi na plażach (brytyjskie 3 i 50 DP oraz kanadyjska 3 DP). Przyczółki wydają się bezieczne ale gdzieś w pobliżu czi się niemiecka 21 DPanc.Na plaży Omaha amerykańskie 1 i 29 DP zdobyły niewielki przyczółek..Na półwyspie Cotentin spadochroniarze z 82 i 101 DPD wraz z lądującymi na plaży Utah piechurami z 4 DP zdobyli spory obszar. Jednak trzy niemieckie dywizje (91, 709 i 243) nadal trzymają front wokół przyczółka.Z powodu min i działania U-bootów pole walki musiały opuścić 2 pancerniki (HMS Ramillies i USS Nevada), 2 ciężkie i 4 lekkie krążowniki oraz 12 niszczycieli.

Jest 7 VI 1944 roku. Dzień zapowiada się dosyć pochmurny ale bez deszczu. Walka trwa...
 
     
Magon
Plutonowy


Dołączył: 23 Sie 2012
Posty: 162
Wysłany: Nie 01 Gru, 2013   

No to spore straty Royal Navy się szykują :razz:
Okręty w grze podzielone są na typy i wymienione są z nazw?
 
     
cretu
SierżantDołączył: 24 Lip 2006
Posty: 212
Skąd: Poznań/Gdańsk
Wysłany: Nie 01 Gru, 2013   

Flota w grze to oddzielne żetony.
Jeden żeton to:
- 1 pancernik albo
- 1 krązownik albo
- 2 lekkie krążowniki albo
- 4 niszczyciele
Na każdym żetonie oprócz siły ognia i zasięgu podane są nazwy jednostek.

Także kompletna lista strat z 6 VI jest następująca:
- pancerniki: HMS Ramillies i USS Nevada
- krążowniki: USS Tuscaloosa, HMS Hawkins, HMS Bellona, HMS Enterprise, HMS Emerald, HMS Argonout
- niszczyciele: USS Harding, USS Frankford, USS Thompson, USS Emmons, HMS Ursa,HMS Cattistock, HMS Cottesmore, HMS Pytchley, HMS Venus, HMS Vigilant, HMS Bleasdale, HMS Stevenstone.

W grze nie jest jasno zdefiniowane czy okręty zostały zatopione czy tylko uszkodzone - zostały "trafione" miną albo przez U-boota i musiały opuścić grę.

Procedurę sprawdzania czy okręt (albo grupa okrętów) został trafiony sprawdza się na początku przy rozstawianiu żetonów wzdłuż plaż a potem przeprowadza się się ją przy każdym przemieszczeniu żetonu. Także jeśli okręty pozostaną na swoich miejscach to miny i U-booty im nie zgrożą.

Innym niebezpieczeństem jest dla okrętów niemiecka artyleria (nadbrzeżna i polowa). Jednak większość artylerii nadbrzeżnej została wyeliminowana (jedynie na półwyspie Cotentin, w jego północnej części przetrwało kilkanaście baterii).
 
     
Magon
Plutonowy


Dołączył: 23 Sie 2012
Posty: 162
Wysłany: Nie 01 Gru, 2013   

Aha, czyli to raczej większość strat, które alianci mogli ponieść w grze?
A już myślałem, że w tym tempie, to Royal Navy i US Navy wyparują niebawem całkowicie :mrgreen:
 
     
cretu
SierżantDołączył: 24 Lip 2006
Posty: 212
Skąd: Poznań/Gdańsk
Wysłany: Pon 02 Gru, 2013   

Magon napisał/a:
Aha, czyli to raczej większość strat, które alianci mogli ponieść w grze?
A już myślałem, że w tym tempie, to Royal Navy i US Navy wyparują niebawem całkowicie :mrgreen:


Oj wykrakałeś... Baterie nadbrzeżne z Półwyspu Cotentin wyeliminowały 3 krążowniki - brytyjski HMS Glasgow i i francuskie Montcalm i Georges Leygues...
 
     
Magon
Plutonowy


Dołączył: 23 Sie 2012
Posty: 162
Wysłany: Wto 03 Gru, 2013   

Oczywiście nie ma mowy o tym, abym podejrzewał rozgrywającego o proniemieckie sympatie... :razz:
 
     
cretu
SierżantDołączył: 24 Lip 2006
Posty: 212
Skąd: Poznań/Gdańsk
Wysłany: Śro 04 Gru, 2013   

Oczywiście. W końcu ordnung muss sein... :mrgreen:
 
     
cretu
SierżantDołączył: 24 Lip 2006
Posty: 212
Skąd: Poznań/Gdańsk
Wysłany: Śro 04 Gru, 2013   

7 VI

Na odcinku brytyjskim 3 brytyjska i 3 kanadyjska dywizje piechoty parły w kierunku Caen zdobywając parę kilometrów terenu i niszcząc kilka niemieckich kompanii. Czołowe oddziały bryt. 3 DP są już w odległości ok. 2 km od miasta.

6 DPD zajęła pozycje obronne. Niestety naprzeciwko niej pojawiła się 12 DPanc SS z XLVII KPanc. W pierwszej potyczce spadochroniarzom z 7 bat. 5 BSpad wspartym kompanią czołgów wsparci z Royal Marine udało się zniszczyć jedną kompanie grenadierów pancernych ale mimo to zostali odrzuceni z zajmowanej pozycji.

Do południowych przedmieści Caen dotarła druga dywizja XLVII korpusu - DPanc Lehr - osłabiona o 4 kompanie zniszczone przez lotnictwo sprzymierzonych.

Sytuacja wokół Caen wygląda tak:3 brytyjskie dywizje zmierzą się z 3 niemieckimi dywizjami pancernymi :?

Na prawym skrzydle brytyjskim 50 DP zdobyła dwa pola Bayeux i przecięła autostradę łączącą to miasto z Caen. W ostatniej chwili do miasta wpadła niemiecka 30 BSzybka.NIemieckie siły wokół plaży Omaha poszły w rozsypkę. Resztki 352 DP próbują opóźniać Amerykanów, którzy chwilowo maja praktycznie otwartą drogę na południe. Jednak gdzieś pod St. Lo nadciągają czołówki 17 DGrenPanc SS i 275 DP.Na Półwyskie Cotentin (Plaża Utah) niewiele się działo. 101 DPD udało się zdobyć St. Come du Mont i dojść do rzeki Douve będącą ostatnią przeszkodą na drodze do Carentan, które z kolei jest kluczem do połączenia z siłami głównym (plażą Omaha). W samym Carentan ulokował się niestety silny 6 p.spad. :evil:
Bateriom nadbrzeżnym udało się wyeliminować 3 krążowniki - brytyjski HMS Glasgow i i francuskie Montcalm i Georges Leygues...

 
     
cretu
SierżantDołączył: 24 Lip 2006
Posty: 212
Skąd: Poznań/Gdańsk
Wysłany: Nie 08 Gru, 2013   

Minął 8 VI.

Na wschodzie 6 DPD była nadal atakowana przez 12 DPanc SS. Jednak po wzmocnieniu spadochroniarzy przez świeżą 4 BPanc SS-mani pzekazali swoje pozycje piechurom z 346 DP i 3 pułkowi Flak a sami ruszyli przez Caen w kierunku Villers Bocage żeby zablokować wyłom jakiego dokonała brytyjska 50 DP.

Na odcinku brytyjskiej 3 DP front zamarł. Niemiecka 21 DPanc blokuje podejścia do Caen.

Kanadyjska 3 DP została zaatakowana na swoim prawym skrzydle przez właśnie przybyłą DPanc Lehr i musiała oddać trochę terenu.

Na prawo od Kanadyjczyków weszła do walki również świeżo przybyła brytyjska 51 DP. Jej czołowym batalionom piechoty udało się odrzucić jeden z niemieckich batalionów i dojść do autostrady Caen-Bayeux.Dalej na zachodzie brytyjska 50 DP okrążyłą w Bayeux 2 niemieckie bataliony. Reszta broniącej miasta 30 BSzybkiej odeszła na południe. Brytyjczykom udało się również szybkim wypadem zdobyć Tilly sur Suelles zanim weszły tam czołówki DPanc Lehr. Na plaży Gold rozpoczęła lądowanie słynna 7 Dpanc "Szczurów pustyni".Na odcinku amerykańskich 1 i 29 DP Niemcom udało się trochę ogarnąć sytuacje i po oddaniu sporego terenu stworzyli w miarę ciągłą linię frontu w oparciu o resztki 352 DP, świeżą 17 DGrenPanc SS oraz 265 DP. Jako, że zaczyna się teren pokryty bocage Amerykanom nie będzie już tak łatwo... Na plaży Omaha lądują pierwsze pododdziały 2 DP i 2 DPanc.Dalej na zachód spadochroniarzom ze 101 DPD udało się odrzucić doborowy 6 pspad i zdobyć przyczółki za rzekę Douve co praktycznie otwiera im drogę do zdobycia Carentan aczkolwiek szybko zbliża się tam niemiecka 77 DP.Walcząca na zachodnim odcinku przyczółka 82 DPD byłą dosyć skutecznie atakowana przez 91 DP (Luftlande) i 243 DP. Sraciła 2 kompanie i trochę terenu.

4 DP próbowała atakować na północ wzdłuż linii brzegowej, jednak pomimo zadania strat broniącej się tam niemieckiej 709 DP nie udało przesunąć linii frontu.

 
     
cretu
SierżantDołączył: 24 Lip 2006
Posty: 212
Skąd: Poznań/Gdańsk
Wysłany: Śro 11 Gru, 2013   

9 VI

Ulewne deszcze sprawiły, że na froncie niewiele się działo. Lotnictwo alianckie było uziemione na angielskich lotniskach. Flota aliancka walczyła żeby utrzymać się na powierzchni morza i nie miała głowy do wspierania oddziałów lądowych. Na plażach zdołała wylądować mniej niż 1/3 oddziałów zaplanowanych do desantu w tym dniu. Największa zmiana to wyeliminowanie ostatnich oddziałów niemieckich w Bayeux przez 50 DP i przesunięcie linii frontu na jej odcinku jakieś 10 km na południe gdzie w końcu została przyblokowana przez 12 DPanc SS.

 
     
cretu
SierżantDołączył: 24 Lip 2006
Posty: 212
Skąd: Poznań/Gdańsk
Wysłany: Śro 25 Gru, 2013   

Minął 15 VI...

Na plażach wylądowały kolejne oddziały alianckie oraz sztaby korpusów.
I tak na kontynencie walczą obecnie:
Brtyjczycy:
I KA
3 DP (bryt.), 3 DP (kan.), 6 DPD, 11 DPanc
XXX KA
49,50,51 DP, 7 DPanc

Amerykanie:
V KA
1, 29, 30 DP, 2 DPanc
XIX KA
2, 79 DP, 101 DPD
VIII KA
9 DP, 82 DPD
VII KA
4, 90 DP

Na odcinku brytyjskiego I KA 11 DPanc przekroczyła rzekę Orne i wspólnie z 4 BPanc i elementami 6 DPD zaczęła spychać na południe niemiecką 346 DP wspartą między innymi Tygrysami 101 bat.cz.c. SS i baterią Nebelwerferów z 12 DPanc SS. Czyżby droga do Cane prowadziła od wschodu...? Jednak po zachodniej stronie Orne staly nacisk obu "trzecich " dywizji piechoty wypchnął 21 DPanc na teren czysty co zmusiło jej oddziały do cofnięcia się do łatwiejszego do obrony Caen.Na południe od Bayeux pojawienie się niemieckiej 2 DPanc przyblokowało brytyjską 7 DPanc i nowo przybyłą 49 DP. Historycznie, 13 VI 7 DPanc była już w Villers-Bocage (to prawie 10 km dalej niż u mnie) gdzie dostała baty od Tygrysów Wittmanna. W mojej wersji historii Wittmann jeszcze niczym specjalnym się nie wykazał (przynajmniej w Normandii ;-)Na przedpolu plaży Omaha silnie wzmocnione siły amerykańskie (do 1 i 29 DP dołączyła 2 DPanc i 30 DP) zostały jednak powstrzymane przez przybyłą resztę 17 DGPanc SS, 3 DSpad i Kampfgrupy z 275 i 353 DP. Jako, że zaczął się bardzo korzystny dla obrony teren pokryty bocage będzie trudno... a do St.-Lo jeszcze kawał drogi...13 VI padł Carentan zdobyty przez 101 DPD (od północy) i 2 DP (od wschodu) - historycznie udało się to Amerykanom 12 VI - dzięki czemu siły z plaży Utah połączyły się z tymi z Omaha i plaż brytyjskich. Połączone w XIX KA 2 DP, 101 DPD oraz maszerująca z plaży Utah 79 DP dostały rozkaz uderzać w kierunku płd-zachodnim i zachodnim tak by odciąć Półwysep Carentan (historycznie udało się to 9 DP i 82 DPD juz 17 VI).9 DP i 82 DPD przyporządkowane chwilowo VIII KA zaległy w bocage mając naprzeciw twardą 91 Luftlande Div.

VII KA (4 i 90 DP) próbują przebić się na północ przez 243 i 709 DP. Na razie bez większych sukcesów... A Niemcy od kilku dni metodycznie wysadzają port w Cherbourgu...

 
     
cretu
SierżantDołączył: 24 Lip 2006
Posty: 212
Skąd: Poznań/Gdańsk
Wysłany: Nie 16 Lut, 2014   

Skończył się dzień 30 VI. 3,5 tygodnia walk w Normandii.

Siły brytyjskie to obecnie brytyjskie I, VIII, XII i XXX KA, kanadyjski IIKA, amerykańskie V, VII, VIII, XIX KA. Łącznie 5 dyw. panc., 18 dyw. piech., 3 dyw. spad., kilka brygad pancernych.

Siły niemieckie to I i II KPanc SS, XLVII KPanc, II KSpad oraz LXXXI, LXXXIV i LXXXVI KA. 4 dyw. panc. SS (i elementy piątej), 1 dyw. gren. panc. SS, 3 dyw. panc., 1 dyw. spad., elementy kilkunastu dywizji piech.

Niemcy generalnie bardziej słuchają zdrowego rozsądku niż Fuhrera i nie bronią do upadłego wszystkiego co się da (i nie da). LXXXIXKA rozpoczął odwrót z Płw. Carentan oddając amerykańskiemu VKA prawie nie broniony Cherbourg. Na wschodzie parę dni temu 21 DPanc wycofała się z Caen.

Na na wschodnim brzegu rzeki Orne brytyjskie VIII KA (11, Gwardii i 7 DPanc, 53 DP), I KA (3, 43 DP, kan. 3 DP) walczą z niemieckim II KPanc SS. (2 DPanc SS, 21 DPanc, elementy 1 i 9 DPanc SS, resztki 346 i 716 DP, wsparte mn. 9 Bryg Nebelwerferów). Kanadjski II KA (bryt 6 DPD) zabezpiecza lewe skrzydło przed słabym LXXXI KA (niepełna 711 DP).Na zachód od Orne brytyjskie XII (59, 15, 51 DP) i XXX KA (49 i 50 DP) zaległy naprzeciw XLVII KPanc (DPanc Lehr, 12 DPanc SS i 2 DPanc).Dalej walczy amerykański V KA (1 i 83 DP, 2 DPanc). Jego przeciwnicy to słaby LXXXVI KA (elementy 275 i 352 DP oraz 30 BSzybkiej) i twarda 3 FJDiv z II KSpad. Dalej na zachód zaległy w bocage 29 i 30 DP z VIII KA. Wstrzymały je 17 DGrenPanc SS i 353 DP (II KSpad).Dalej na zachód XIX KA (2 i 79 DP, 3 DPanc) próbował odciąć półwysep Carentan. Ale zaledwie kilka kilometrów od celu zatrzymał go I KPanc SS (9 i 10 DPanc SS). Dzięki temu broniący półwyspu LXXXIV KA (91 LLDiw, 243 DP oraz elementy 709, 77 i 246 DP) mogą wycofać się na południe ścigane przez VII KA (4, 9 i 90 DP)Amerykańskie 82 i 101 DPD zostały - zgodnie z rozkazami Naczelnego Dowództwa - wycofane na zaplecze.

Niemcy ponieśli duże straty ale mimo tego udało im się utrzymać ciągłość linii frontu. Większość linii obronnych przebiega teraz przez łatwe do obrony tereny pokryte bocage. Jedynie brytyjczycy na wschodnim brzegu Orne mają sporo płaskiego, "czołgowego" terenu. Tam też zgromadzili wszystkie swoje, trzy dywizje pancerne i będą atakować 2 DPanc SS. Amerykanie będą teraz koncentrować się na marszu na St. Lo (V i VIII KA)
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,55 sekundy. Zapytań do SQL: 8