Taktyka i Strategia - Forum Strona GłównaTaktyka i Strategia - Forum Strona Główna

To forum wykorzystuje pliki cookies do zapamiętywania spersonalizowanych preferencji.
Ustawienia dotyczace plików cookies można zmienić samodzielnie w przegladarce internetowej.
Szczegóły na stronie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
[Polska 1939] Plan "Zachód"
Autor Wiadomość
stanley
Porucznik

Wysłany: Pon 22 Sie, 2011   [Polska 1939] Plan "Zachód"

2 bcz.,Wołyńska BK ---Przedbórz powinno być chyba Wileńska BK ?

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Wysłany: Pon 22 Sie, 2011   

tak jest

hofner
Kapitan

Wysłany: Sob 26 Sty, 2013   

Bardzo trudny w porównaniu z historycznym scenariusz .Są szanse na wygranie Polakami przy utrzymaniu kilku punktów terenowych i lokalnych kontratakach .Zdarzały sie już kontrataki polskie w dniu 3.09. :D
Niemcy już nie dokonują takich rajdów jak było w historycznym.Każda wysunięta czołówka pancerna jest mocno atakowana przez jednostki polskie skoncentrowane w lasach. :D
Ciekaw jestem jakie są wasze opinie.

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

To było optymalne ustawienie wojsk, wypracowane przez Sztab Naczelny i w moim mniemaniu, po rozegraniu setek kombinacji, najlepsze z możliwych dla strony polskiej

hofner
Kapitan

Pierwszego dnia Niemcy nie zmusili do opuszczenia pozycji przez żadną jednostkę polskiej armii. Największe straty poniosły odziały broniące Katowic ale to z uwagi na plany obronne . Pozycję opuścił jedynie 2 KOP atakowany wcześniej przez dwie dywizje pancerne oczekując wsparcia maszerującej w ten rejon 24 DP.

hofner
Kapitan

Wojciech Zalewski napisał/a:
To było optymalne ustawienie wojsk, wypracowane przez Sztab Naczelny i w moim mniemaniu, po rozegraniu setek kombinacji, najlepsze z możliwych dla strony polskiej

Czy faktycznie Polacy mogą zwyciężyć w tym scenariuszu? Ja dawałbym im ok 40% szans

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

nie ma takiej szansy, ale mogę skuteczniej się pobronić. Choć różnie bywa, i różnie się gra...

hofner
Kapitan

Taka jest moja prognoza na początek rozgrywki a gram po raz pierwszy w ten scenariusz. Rozgrywka zweryfikuje moje optymistyczne 40 % ale zagram i zobaczę i napiszę.

hofner
Kapitan

Wysłany: Nie 27 Sty, 2013   

Front ani drgnął. Polacy opuścili jedynie Katowice ( z punktów za PZ). Straty są duże wśród wojsk niemieckich ale przy przewadze średnio 3pS na dywizję wydaje sie,ze walki na wyniszczenie wygrają Niemcy. Pod Mławą 20 DP zadała już 5 PS atakującym jednostkom trącać 1 PS. Jedynie duże straty w wyniku bombardowań doznała 4 DP straciła już 4 PS.
Doskonałe ustawienie jednostek w Borach Tucholskich doskonale zablokowało niemiecki rajd jednostek Guderiana .faktycznie trudno jak na 4,.09 ocenić czy Polacy mają jakieś szanse na wygranie w tej grze.
CDN :D

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

jestem ciekaw takiej taktyki defensywnej, bo widziałem wiele i zawsze fajnie się kończyły...

hofner
Kapitan

Mówisz o niemieckiej defensywnej taktyce? Niemcy atakują ale mają rezultaty na poziomie +3 do 6 dopiero podciągniecie odwodów daje przewagę. Przez lukę częstochowską to bardzo ryzykowny manewr...Polacy maja tam sporo jednostek

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

myślałem, że w tej kampanii to bronią się Polacy :)

hofner
Kapitan

Wojciech Zalewski napisał/a:
myślałem, że w tej kampanii to bronią się Polacy :)

Widziałem też rozgrywki jak Niemcy uciekali do Prus Wschodnich.
Masz rację Polacy długo zostali na pozycjach ale jak przy 1 atakach tracili jedynie PS które wynikało z ataku lub nie doznali straty żadnej więc nie opuszczali pozycji a jak działo to się przez 3 dni to się przyzwyczaili do solidnej obrony. Czy trwanie przez 3 dni na pozycjach da im wymierne korzyści sam jestem ciekaw?
Scenariusz dużo ciekawszy niż podstawowy 1.09 polecam. Chodź uważam,ze 1 września zawsze będzie podstawowym bo któż z nas nie chciałby w tym czy innym rejonie zadać Niemcom lokalna klęskę :D a scenariusz Plan Z daje więcej ku temu możliwości.
Ponadto jeśli WZ podjąłby się zagrania i jednocześnie poprowadzenia mailowej rozgrywki warto go rozegrać w szerszym gronie.

hofner
Kapitan

Wysłany: Pon 28 Sty, 2013   

Rozegrałem już 7 etapów.Sytuacja przedstawia się następująco:
Straty Polaków -68 PS Niemcy -34 Ps Polacy 7 PZ.
Toczą się bardzo krwawe walki grupa Forteczna straciła 70 % stanu..Jednostki armii Karpaty poniosły jak do tej pory największe straty. Na osi natarcia 4 armii Niemcy dopiero próbują przebić się przez 9 DP .Dość duży sukces odniosła KEMPF której oddziały wąskim klinem wbiły się pomiędzy GO Wschód a Armie Modlin dopiero posiłki w postaci GO Kutno opanowały sytuację. XVI Korpus pancerny wszedł w lukę częstochowska jednak naciskany przez Armie Prusy z obawy o odcięcie od zaopatrzenia wycofał się . jeszcze nie jestem w stanie określić czy jednostki polskie są w stanie odnieść małe zwycięstwo.

Delwin
Szeregowy

Wysłany: Wto 03 Gru, 2013   

Nie kupiłem jeszcze numeru z tym scenariuszem stąd pytanie: czy położenie wojsk polskich to docelowy (?) Plan "Zachód" po ukończonej mobilizacji powszechnej?

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Wysłany: Wto 03 Gru, 2013   

tak jest

Delwin
Szeregowy

Wysłany: Śro 04 Gru, 2013   

Optymistycznie :mrgreen: . O ile pamiętam, to założeniem planu mob było, iż atak przeciwnika nastąpi maksymalnie 1-2 dni po ogłoszeniu przez mobilizacji powszechnej (w praktyce tak wyszło - Niemcy przechwycili depeszę o ogłoszeniu mp jeszcze 29 sierpnia 1939). No, ale zawsze można zrobić zasady własne i ograniczyć nasze siły w docelowych miejscach koncentracji do tych z mobilizacji alarmowej a reszta jako przyrastające.

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

to wtedy mamy klasyczny historyczny scenariusz "1 września"

Delwin
Szeregowy

Nie do końca - teoretycznie na miejscu powinny być wszystkie jednostki z mobilizacji alarmowej. Przewozy zostały zakończone właściwie dopiero 3 września a jeszcze trzeba doliczyć domarsze - w zgrupowaniu południowym "Prus" chyba nawet jeszcze nie wszystko z alarmowej dojechało.

Odpowiedz do tematu